Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Quo vadis slovenské zdravotníctvo

14.01.2020 | Marek Krajčí

Diskusia (12 reakcií)

15.01.2020 | Dragoslav

Totálna paráda pán poslanec, len kde na to zoberiete ľudí? Ako prvého budete potrebovať toho Vášho "dobrého ministra financií" aby tieto utópie zafinancoval. Máte ho? Koho? A odkiaľ je?
Budete potrebovať min. tisíc lekárov a 2000 sestier. Na Slovensku ich nemáme. Máte ich? A odkiaľ?
Stanoviť max. počet kapitovaných p. na jednu sestru je fajn ale to znamená, že ambulancie budú musieť zamestnať druhú (možno aj tretiu...) sestru, čo bude mať nepriaznivý vplyv na rozpočet amb. a tým pádom Vám niektoré ukončia činnosť. A tým pádom ste zhoršili primárnu sféru.
Nové nemocnice sú fajn ale kde máte personál? Lekár a sestra sa nedajú len tak zvesiť z klinca...
Celkovo by som Váš text nazval "veľmi krásna ale ďaaaleká budúcnosť" ale neviem či bude aj na Slovensku. Víziu výsledku máte ale ako sa k tomu dopracujete Vám (ale nielen Vám) chýba.

17.01.2020 | Marek Krajčí

Náš tieňový minister financií Eduard Heger má pripravené riešenia, ktorými si trúfa úniky na DPH riešiť.

Čo sa týka sestier súhlasím a chýba ich ešte viac. Táto vláda opäť oklamala sestry a nezvýšila im platy tak, aby ich priemerný plat bol aspoň na úrovni 110% priemernej mzdy v národnom hsopodárstve. Ich plat (aj su službami a príplatkami) je 91% primernej mzdy v NH. Takto nemáme šancu konkurovať v EU a ani na vlastnom trhu a sestry nám nebudú mať záujem pracovať v našom zdravotníctve. Buď budú odchádzať za hranice, hoci aj robiť opatrovateľky alebo pôjdu napr. robiť predavačky do Lidlu. Len 44% absolventiek fakúlt ošetrovateľstva sa zamestná v našom zdravotníctve! Riešením je skokovito im zvýšiť mzdy, aspoň o 20%. A bude ich určite viac. Robili sme si prieskum, časť sa hneď vráti z Rakúska, kde ošetruje seniorov.
Lekárov špecialistov máme o niečo viac ako je priemer v EU. Kolabuje nám ale primárna sféra, tam ich je nedostatok. Preto máme ambíciu, aby pri stratifikácii časť lekárov z uzatváraných oddelení a aj časť špecialistov migrovala do primárnej sféry. Tú nastavíme naozaj atraktívne, aby sa to dialo.

Vzorec pre kapitáciu ambulancie všeobecného lekára bude stanovený tak, že lekárom bude výhodné zamestnávať viac sestier, ak budú mať veľa pacientov. Inak dostanú menej peňazí. A taktiež pre nich bude výhodné v rámci regiónu spolupracovať s ďalšími lekármi a zdieľať napr. jednu sestru na prevenciu, jednu na návštevu chorých atď.

Nové nemocnice, ako som napísal, sú alternatívou teraz už nezmyselných rekonštrukcií starých, ktoré máme. Teda nebudeme rekonštruovať, ale stavať nové a na miestach, kde je to najviac potrebné. Teda personál zo starých prejde do nových.

18.01.2020 | citatelTrendu

Pán Heger, nezavádzajte prosím verejnosť. Vláda má dosah len na platy v štátnych nemocniciach, nie v súkromnej sfére alebo pod VÚCkami. A čo sa týka financovania, sphlasím s prvým príspevok, na to treba zdroje.

Spoliehať sa len na lepší výber DPH je zbožné priania, doposiaľ sa nikomu nepodarilo zásadne zabojovať s únikmi na DPH. Skôr opačne, opozícia najmä SAS predvázala tráne divadlo, keď požadovala odklad ekasí. Aj tie pomôžu s daňovými únikmi. Aj štát potrebuje zdroje, neplatenie daní je tresný čin v každej krajine.

A to stavanie nových nemocníc pán Heger nemyslíte vážne. Aj ja sa pýtam, z čoho? Prestaňte z ľudí robiť ovce, potom sa nedivte že ľudia paušálne nadávajú na opozíciu.

15.01.2020 | ataman

Na Slovensku chyba reálne 3300 lekárov a niekoľkotisíc zdravotných sestier a zdravotného personálu (ošetrovatelia, fyzioterapeuti).

Musime urgentne zastabilizovat zdravotny personal a spravit lekarsku pracu atraktivnu, inaksie nam tu hrozi za par rokov kolaps. Uz teraz je problem dostat sa k lekarovi, sestry su vytazene a frustrovane.

Konecne to rieste...

15.01.2020 | salamoon

nielen zdravotnicku pracu, ale aj školsku, aj armadno-policajnu, aj pracu radoveho uradnika.. to si mal napisat najma triu Miklos-Sulik-Brocka, ked zavadzali rovnu dan zniziacu prijmy statu az na 28% HDP .. cakat od pravicovych stran (ine zial ani nemame) kvalitne a dostupne verejne sluzby je ako cakat koniec dazda pod odkvapom.. kvalitne verejne sluzby sa bez penazí/daní a netunelovania statu sukromníkmi naozaj robit nedaju..

15.01.2020 | martin33

Vyssi podiel verejnych prijmov na HDP si mozu dovolit tak v Skandinavii, kde sa zo statneho nekradne a nekorumpuje. Na Slovensku potrebujeme mat ten podiel co najnizsi, aby ludom ostalo viac penazi na to, aby si mohli platit sluzby, ktore potrebuju, sami a aby nemali politici a uradnici z coho kradnut.
Kolko investorov (ci domacich ci zahranicnych) by tu ostalo ak by platili 40% dane ? Kde by stat "bral" peniaze, pri 50% nezamestnanosti ?

16.01.2020 | FeroImrecze

Rovná daň daňové prijmy štátu neznížila. Naopak dane začali platiť aj firmy ktoré dovtedy umelo tvorili straty.

17.01.2020 | salamoon

FeroImrecze, rovna dan prijmy statu znizila.. prijmy statu rastli nadalej len nominalne, co je logicke, ked rastie HDP.. kolac bol vdaka global. konjunkture kazdy rok vacsi, ale podiel, kt. z neho stat dostaval mensi.. rovna dan zvysila plosne DPH na 19%, co prispelo k tomu, ze sme sa stali jeden z EU rekordmanov v danovych unikoch prave na tejto dani.. aj pokial ide o zakl. korporatnu sadzbu-firmy a zivnostnici budu vzdy optimalizovat/kradnut dane, bez ohladu na to ci ju mas 35, 25 alebo 15%..

18.01.2020 | gejza77

úplne postačuje to, čo už dávnejšie navrhla napríklad sas - vyštudoval si na Slovensku za lekára ? Odpracuj si 10 rokov a potom môžeš začať myslieť na to, že pôjdeš robiť gastarbeitera niekam do psej matere

15.01.2020 | Darija

Fakt netuším, prečo ľudia nedokážu uvažovať v širších súvislostiach. Musela som si váš blog prečítať viackrát, aby som pochopila, že chcete riešiť všetko a zároveň nič. Ak tvrdíte, že na koncepcii či princípoch, ktoré v blogu uvádzate (neevidujem), ste sa dohodli v rámci expertných skupín opozície, tak je na tom celá opozícia veľmi, veľmi biedne. Nič expertné totiž neponúkate. Vízia, vo vašom podaní, je len zhlukom chaotických a navzájom si odporujúcich myšlienok a preto nie je vízia. Vízia, vychádzajúca z princípov strategického manažmentu. Nie manažmentu na úrovni riadenia ambulancie alebo kancelárie.

16.01.2020 | Daniel Jankech

Dobrý deň pán Krajči.
Chcel by som prosím vedieť, ako chcete riešiť ( a či vôbec) objednávanie u lekárov špecialistov, ich protizákonné a kartelové rajonizácie.
Budem trochu konkrétnejší. Ako chcete zabrániť tomu, aby stáli pacienti o 3: 00 v noci a čakali na časenku a pod.
Ďakujem.

17.01.2020 | Marek Krajčí

Dobrý deň, ďakujem za otázku. V našom koncepte riadenej zdravotnej starostlivosti sa bude k špecialistovi objednávať už priamo v ambulancii všeobecného lekára, ktorý vás na vyšetrenie odošle. Termín budete musieť dostať do maximálnej čakacej lehoty, ktorú určia odborníci, vzhľadom na ochorenie, pre ktoré budete k špecialistovi odoslaný. V prípade, že vaša poisťovňa vo vašom regióne nebude mať dostatočnú kapacitu u svojich zazmluvnených poskytovateľov poskytnúť vám termín do tejto lehoty, budete sa môcť nechať ošetriť u ktoréhokoľvek lekára, aj nezmluvného alebo aj v zahraničí na náklady vašej poisťovne. Takto vytvoríme tlak na poisťovne, aby mali dostatočné siete a boli motivované lákať špecialistov aj do odľahlejších regiónov, kde teraz chýbajú.

Marek Krajčí

Marek Krajčí
  • Počet článkov: 14
  • Priemerná čítanosť: 2138
  • Priemerná diskutovanosť: 9
  • RSS blogu

O blogu

Ako lekár, poslanec NR SR (OĽANO) a tieňový minister zdravotníctva by som rád ponúkol moje pohľady na dianie v zdravotníctve a politike. Verím, že moje blogy podnietia odbornú diskusiu a prispejú k riešeniu problémov našej krajiny.