Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Marek Krajčí

Prečo Slovensko padlo v rebríčku kvality zdravotníctva

13.03.2019 | Marek Krajčí

Z rebríčka Euro Health Consumer Index (EHCI), ktorý vypracovala švédska organizácia Health Consumer Powerhouse vyplýva, že Slovensko sa v porovnaní s minulým rokom prepadlo o 4 pozície.

 • Tlačiť
 • 2

Minulý rok sme sa divili, kto vyrobil z nášho zdravotníctva druhé Švajčiarsko. Z rebríčka kvality zdravotnej starostlivosti Euro Health Consumer Index (EHCI) totiž vyplývalo, že Slovensko sa neopodstatnene vyšvihlo z 23. na 13. priečku. Vysoko pozitívne nám vyskočilo hodnotenie pacientskych organizácií za výbornú dostupnosť zdravotnej starostlivosti a nízke čakacie lehoty. Tie boli v európskom kontexte porovnateľné iba so Švajčiarskom, tohoročným víťazom rebríčka. Obzvlášť nás zaskočila reakcia exministra Tomáša Druckera spoločne so šéfom Inštitútu zdravotnej politiky Martinom Smatanom. Tí na tlačovej besede reagovali nekriticky, pozíciu Slovenska v rebríčku obhajovali a pripisovali ju výsledkom svojej práce na ministerstve. Ako jednu z príčin dobrého umiestnenia uviedli napríklad zvýšenie počtu CT vyšetrení. 

Na CT-čka čakáme opäť dlhšie

Tento rok vo výsledkoch došlo k zreálneniu našich čakacích lehôt a nie sú v nich už prítomné ani zjavné nezmysly. Zarážajúci je najmä fakt, že sa čakacie lehoty na neakútne CT vyšetrenia opäť predĺžili, dokonca sú dlhšie ako boli pred dvomi rokmi. Znie to nepochopiteľne, pretože ministerstvo nakupovalo do nemocníc CT prístroje a hoci vo väčšine prípadov nechalo súkromníkom tie isté limity, znížili cenu za vyšetrenie a teda vyšetrení by malo byť realizovaných naozaj viac. Na tento problém by sa bolo potrebné pozrieť bližšie. Či súkromníci nevykazujú aj fiktívne vyšetrenia, resp. ako sa nové CT prístroje využívajú v nemocniciach. Niektorí riaditelia sa totiž sťažujú, že nedostali od poisťovní dostatočné limity.

Rakovinu začíname liečiť neskoro

Do vyhodnotenia autori zaradili aj nový parameter - úspešnosť liečby rakovinových ochorení. A toto porovnanie nás zarmútilo asi najviac. Takmer každý druhý Slovák, ktorému diagnostikujeme maligné ochorenie, zomiera. Vo vyspelých krajinách je úspešnosť liečby cez 70%. Výsledok je dozaista vizitkou zlej práce ministerstva v oblasti verejného zdravotníctva, podmienený zlým životným štýlom, nedostatočnou prevenciou a absenciou skríningových kampaní. Tento rok sa však v tejto oblasti konečne pohli ľady. A hoci ide o beh na dlhé trate, veríme, že sa pozitívny výsledok dostaví čo najskôr. 

Tohoročné 17. miesto Slovenska je preto len zreálnením hodnotenia nášho zdravotníctva a v porovnaní s výsledkom z pred dvoch rokov vidíme dokonca zlepšenie. Česi sú právom pred nami na 13. mieste, no tešiť nás môže fakt, že v rámci krajín V4 sme druhí a v Európe dosahujeme aspoň priemerné výsledky. 

 • Tlačiť
 • 2

Marek Krajčí

Marek Krajčí
 • Počet článkov: 10
 • Priemerná čítanosť: 2381
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Ako lekár, poslanec NR SR (OĽANO) a tieňový minister zdravotníctva by som rád ponúkol moje pohľady na dianie v zdravotníctve a politike. Verím, že moje blogy podnietia odbornú diskusiu a prispejú k riešeniu problémov našej krajiny.

Marek Krajčí

Marek Krajčí
 • Počet článkov: 10
 • Priemerná čítanosť: 2381
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Ako lekár, poslanec NR SR (OĽANO) a tieňový minister zdravotníctva by som rád ponúkol moje pohľady na dianie v zdravotníctve a politike. Verím, že moje blogy podnietia odbornú diskusiu a prispejú k riešeniu problémov našej krajiny.

Kalendár sa načítava...

Moje rubriky