Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Marek Krajčí

A budeme platiť ešte viac!

13.03.2017 | Marek Krajčí

Doplnkové ordinačné hodiny – o čo tu vlastne ide

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 7

Znie to neuveriteľne, ale takmer každé štvrté euro v zdravotníctve si slovenský pacient platí sám, nad rámec povinných zdravotných odvodov. V rámci OECD sa nachádzame v hornej tretine krajín s najväčšími výdavkami na zdravotnú starostlivosť hradenými z vlastného vrecka (OECD Health at a Glance 2015).

Momentálne minister Drucker absolvuje svoju road show a lekárom na Slovensku predstavuje svoju prelomovú koncepciu doplnkových ordinačných hodín. Verejnosti najskôr podsunul prieskum, ktorý nechal vypracovať externej firme za 20.000 eur. V ňom nám predostrel verejnú objednávku, podľa ktorej by až traja zo štyroch dospelých pacientov využili možnosť sa na vyšetrenie ku svojmu lekárovi objednať. Treba však povedať aj cenu, ktorú by boli za takúto časenku ochotní zaplatiť: 3-6 eur. Tento prieskum v podstate len potvrdil domnenie, že zrušiť poplatky v ambulanciách lekárov nevychádzalo zo žiadosti väčšiny ľudí. Išlo iba o ďalší balíček SMERu, ktorým najskôr zaťažil rozpočty ambulantných lekárov a následne toto bremeno preniesol na poisťovne, ktoré im mali finančné výpadky kompenzovať. Teraz však minister prišiel s vylepšenou koncepciou – doplnkových ordinačných hodín. Tie by si mohol lekár otvoriť až poobede po svojich štandardných ordinačných hodinách a mohol by si nechať preplatiť cenu svojej práce, až do výšky 30 eur. A kedže aj táto suma je pre niektorých špecialistov nízka, minister je ochotný v odôvodnených prípadoch rokovať aj o jej navýšení.

Je objednanie sa k lekárovi nadštandard?

Skúsme sa však zamyslieť nad absurditou situácie. V podmienkach slovenského zdravotníctva sa bavíme vlastne o tom, že objednanie sa k lekárovi na určitú hodinu je nadštandard, za ktorý by sme si mali priplatiť. Pritom v zdravotníckych systémoch vyspelých krajín je to absolútna samozrejmosť. Taká, akou je u nás napríklad objednanie sa s autom do servisu na presný čas. Ešte neuveriteľnejšie znie, že pre doplnkové ordinačné hodiny bude vytvorený národný informačný systém, cez ktorý sa v takýchto prípadoch bude musieť pacient k svojmu lekárovi objednať. Tu sa priam až podsúva otázka: “Nemohol by si tento systém jednoducho zaviesť každý lekár a svojich všetkých pacientov si už podľa možností iba objednávať?”

Za 30 eur k unavenému lekárovi

Nuž žiaľ, aj tu ide na pozadí o niečo úplne iné. Všeobecných lekárov a špecialistov je nedostatok a k tomu špecialisti ešte častokrát nemajú od poisťovní ani dostatočné limity na ošetrenie svojich pacientov. Týmto riešením by sa lekári motivovali, aby viac pracovali. Tí, samozrejme, s takýmto nápadom nesúhlasia. Doplnkové ordinačné hodiny by si mohli zriadiť len v tom prípade, ak by ordinovali týždenne minimálne 30 až 35 hodín. Sám pracujem na odbornej ambulancii a viem, ako sa cítim po 6 hodinách nepretržitého vyšetrovania. Tu by mi mali nastúpiť ďalší nadštandardní pacienti. Nuž za takéhoto unaveného lekára by sa mi ako pacientovi nechcelo veľmi priplácať. Druhý problém je však oveľa vážnejší. Pokiaľ sa špecialistovi minie v danom mesiaci limit na poistencov určitej poisťovne, má dve možnosti. Poistencovi povie, že už ho nemôže v danom mesiaci vyšetriť, alebo ho vyšetrí a následne si môže skúšať od poisťovne vymôcť vyššie limity, argumentujúc, že každý mesiac jej ošetrí desiatky poistencov zadarmo. Tie mu však v súčasnosti štátna poisťovňa v ozdravnom pláne nezvýši. Po novom by teda mal ešte tretiu alternatívu. Ponúknuť pacientovi možnosť zaplatiť si ho po práci, v rámci jeho doplnkových ordinačných hodín. Myslím, že pokiaľ bude mať pacient vážne problémy, takúto možnosť bude nútený využiť. Stalo sa to nedávno aj mojej manželke s našim dieťaťom. Objednala sa na vyšetrenie k špecialistovi. A hoci mala možnosť sa objednať aj na skorší termín za poplatok, rozhodla sa počkať na štandardný termín o 2 mesiace. Po vyšetrení jej však doktorka povedala, že naše dieťa potrebuje u nej urýchlene ďalšie vyšetrenie, no štandardný termín už nie je k dispozícii. A tak sme si museli zaplatiť 10 eur za termín o 2 týždne. Keď som sa doma manželky, tiež lekárky, pýtal, prečo jej to vyšetrenie nemohla doktorka urobiť hneď, dostal som veľmi neistú odpoveď. Že vlastne ani netuší, prečo sa to nedalo zrealizovať. Tak sme sa utešili aspoň s konštatovaním, že teraz to bolo iba za 10 eur, po novom to už bude za 30 eur.

Ide iba o splácanie dlhu

Povedzme si teda všetci na rovinu. Tu nejde o poplatok za objednanie sa pacienta. Tu v prvom rade ide o viaczdrojové financovanie štandardnej, ústavou garantovanej zdravotnej starostlivosti. Zaplatiť to majú najmä tí, ktorých čas je drahý a teda neriešia poplatok 15 až 30 eur navyše. Pritom platia najvyššie zdravotné odvody a tento rok ešte došlo aj k zrušeniu stropov na zdravotné poistenie u nadpriemerne zarábajúcich ľudí. A častokrát sú ešte aj v nemilosti tých, ktorí im to závidia.

Súčasný ozdravný plán rekordne zadĺženej Všeobecnej zdravotnej poisťovne počíta so zmrazením akéhokoľvek navyšovania cien a objemov zdravotníckych výkonov, ale aj s odzmluvňovaním neefektívnych ambulancií. Pritom pre postupné prestarnutie našej populácie je nutné v zdravotníctve každoročne objemy zvyšovať. Štát bude musieť riešiť problém poisťovne aj hotovosťou a nepeňažným plnením, lebo pri takto nastavenom tempe šetrenia by trvalo až 18 rokov, aby sa poisťovňa uzdravila.

Nuž doplnkové ordinačné hodiny sú vlastne jedným z ďalších nápadov nášho ministra, ako do kolabujúceho zdravotníctva doliať nejaké financie a zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Po tom, ako SMER svojimi balíčkami a nezodpovednou politikou zadĺžil poisťovňu sa tlak teraz prenáša na poskytovateľov a pacientov. Však ono to tak u nás chodí. Na hriechy mocných doplácajú nakoniec bežní ľudia.

 

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 7

Marek Krajčí

Marek Krajčí
 • Počet článkov: 3
 • Priemerná čítanosť: 3438
 • Priemerná diskutovanosť: 15
 • RSS blogu

O blogu

Ako lekár, poslanec NR SR (OĽaNO) a člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo by som rád ponúkol moje pohľady na dianie v zdravotníctve a politike. Verím, že moje blogy podnietia odbornú diskusiu a prispejú k riešeniu problémov našej krajiny.

Marek Krajčí

Marek Krajčí
 • Počet článkov: 3
 • Priemerná čítanosť: 3438
 • Priemerná diskutovanosť: 15
 • RSS blogu

O blogu

Ako lekár, poslanec NR SR (OĽaNO) a člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo by som rád ponúkol moje pohľady na dianie v zdravotníctve a politike. Verím, že moje blogy podnietia odbornú diskusiu a prispejú k riešeniu problémov našej krajiny.

Kalendár sa načítava...