Všetci poznáme tie dni, keď je lepšie radšej ostať v posteli a nemáme ani chuť vytiahnuť päty z domu. Tí poverčivejší sa v takéto dni vyhýbajú dôležitým úkonom, či rozhodnutiam. Jeden z takýchto dní bol práve v piatok. Piatok trinásteho, keď sa ratingová agentúra Standard and Poor’s rozhodla znížiť rating 9 krajín Eurozóny. Medzi ne patrilo aj Slovensko, ktorému klesla známka po prvý raz od roku 1998. Jej pokles o jeden stupeň z úrovne A+ na A znamená najnižšiu známku od tejto agentúry od roku 2007.
Ale poďme pekne po poriadku. Ešte v polovici týždňa sa veci nevyvíjali až tak zle. Veď v stredu bol ARDAL schopný predať behom asi 2,5 hodiny 1 mld. € dlhu. Spätný pohľad na tento syndikát ukazuje správne načasovanie „dealu“. Doslova na poslednú chvíľu. Po piatkovom zemetrasení budú zrejme trhy primárnych syndikovaných emisií najmä pre menšie krajiny na nejaký čas uzavreté. Takže po piatku ani nárast rizikovej prirážky z 80 bodov nad swapy pred rokom na 305 bodov až tak nebolí. Emisiu 5-ročných dlhopisov robil ARDAL vo februári 2011, kedy bol spread 80 bps a absolútny výnos 3,597% p.a. Teraz je to v absolútnom výnose 4,696% p.a., čiže veriteľom platíme o 110 bodov vyššie úroky.
Napriek tomu, že pokles ratingu Slovenska nie je iba našou „vinou“, je pre nás výstrahou. Sme malou krajinou a otrasy na finančných trhoch pociťujeme veľmi silne. Preto si musíme udržať zdravé verejné financie a konkurencieschopnú ekonomiku. To bude domáca úloha pre budúcu vládu. Po voľbách okamžite a neodkladne pokračovať v upratovaní a čo najviac urýchliť redukciu schodku smerom k 3% HDP. EK sme sľúbili, že tento cieľ naplníme do roku 2013. Ale nerobíme to pre nejakých úradníkov v Bruseli. Ale pre seba a svoje deti. Pred dvomi mesiacmi som na tomto mieste položil rečnícku otázku: Klesne nám rating? Do predčasných volieb zostávajú zhruba dva mesiace a zostáva nám iba dúfať, že nás už nič podobné nečaká.