Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Magdaléna Vášáryová

To bude v Kremli rehotu

22.11.2009 | Magdaléna Vášáryová

Putinove chvíľky so stredoeurópskymi premiérmi

 • Tlačiť
 • 0

Jednou z najčastejších chýb v manažerskej praxi býva nesprávne pochopenie príčiny a následku. Môže k tomu dôjsť napríklad preto, že manažer je nevzdelaný, nesprávne informovaný alebo ideologicky obmedzený. Keď som si prečítala kusé správy o návšteve nášho premiéra v Rusku, prišla mi práve tá posledná možnosť na rozum. Predseda vlády je manažerom ministrov, ktorí majú pod sebou stovky úradníkov a v rukách rozpočty. Preto osobu, ktorá je premiérom – teda prvým  nad ministrami – musíme pomeriavať nárokmi, ktoré vyžadujeme od manažerov firiem alebo inštitúcií. Veď denne posväcuje rozhodnutia, ktoré nás všetkých ovplyvnia na dlhý čas. Ak sa pomýli, zaplatíme za to všetci.

Do slovenských médií neprenikla správa o návšteve rakúskeho kancelára W. Faymanna v Moskve pár dní pred Ficom. Správy o tejto návšteve boli trochu podrobnejšie analyzované v rakúskej tlači. Neviem, ako dlho trval rozhovor Putina s Ficom a či prišlo aj na štyri oči, ale stretnutie Rakúšana s Putinom trvalo tri hodiny, omnoho viac, ako bolo plánované a bolo bez prekladateľov, rovno v nemčine. Putin bol milý, šarmantný tvrdý, nekompromisný, nakŕmil ho kačicou, vystriedal všetky nástroje, aby neskúseného politika ovplyvnil a ohúril.

Hlavnou témou bol rakúsky vstup do plynovodu „South Stream“. „Tým sa stane Rakúsko“, neustále podčiarkoval Putin, „ešte dôležitejšou tranzitnou krajinou v Európe“. A plynový uzol Baumgarten sa stane najdôležitejších plynárenským uzlom EÚ. Rozumiete už, prečo som bola zdesená, keď som sa dozvedela, že Rakúšania pred rokom vpustili Gazprom  - 50% - do Baumgarten?  A zmluvu chce dohodnúť priamo s Faymannom hneď, najlepšie zajtra a rozhodne nie cez otravne nepragmatický a dlhodobo o koncepciu pre celú EÚ snažiaci sa Brussel.  Veď „Rakúsko je kľúčovým partnerom pre Rusko v EÚ“ – zdôraznil Putin otvorene na tlačovej konferencii 11. novembra 2009. Samozrejme zopakoval aj svoju dlhodobú mantru – „musíme zdisciplinovať Ukrajinu“.

Zostáva len dúfať, že slovenskí diplomati vo Viedni rýchlo pozbierali informácie a poslali ich šifrovanou cestou do Bratislavy. A že ľudia okolo Fica mali dosť času vybaviť ho argumentmi pred cestou do Moskvy, aby nebol naivný. Pretože oblúky dvoch plynovodov – South and North Stream – obchádzajú nielen Ukrajinu, nielen Slovensko, ale všetky dávne „vazalské“ sovietske štáty, ktorým bude možno prikrútiť kohútiky bez toho, aby si to západná Európa všimla, alebo aby utrpela škody. Je náš ideologicky krátkozraký premiér schopný pochopiť, aká hra sa tu hrá? A uvedomil si, že musí dobre rozvážiť, či Slovensko pristúpi k South Stream alebo nie? Na dlhé roky totiž ovplyvní nielen energetickú bezpečnosť Slovenska. Príznačné je, že sa premiéra žiaden novinár na túto tému po návrate z Moskvy nespýtal a Fico celkom nerušene rozprával svoje rozprávky pre malé deti. O úžasnej širokorozchodnej, o fantastických atómkach a prepotrebnom spoločnom podniku s Gazpromom. O tom istom rozprával Putin bez prekladateľov aj s Faymannom, lebo „širokorozchodná je dôležitá pre Rakúšanov, našich najdôležitejších partnerov v EÚ“. Dokonca ho pošteklil aj otázkou o možnej výstavbe  atómovej elektrárne u našich susedov a keď videl úžas s kancelárových očiach, srdečne sa, priam stalinsky, zasmial, uvádzajú rakúske noviny. Spoločný plynárenský dom bol moskovským lákadlom už v 90. rokoch. Jediní, ktorí naň skočili v roku 1993, boli Poliaci. Dodnes to považujú za najhoršiu voľbu. Samozrejme, okrem Gudzowatého z malej poľskej firmy Bartimpex, ktorý sa za rok stal najbohatším Poliakom. Za zradu mu dobre zaplatili a cez poľsko-ruský plynárenský dom Europolgaz dodnes čerpajú financie, čo je pre „chmatákov“ za Ficom príliš veľké lákadlo a to Putin vie. Pozná predsa svojich. Inak len pre informáciu, Gudzowatého po 15. rokoch služby Putin tento rok hodil cez palubu. Ten sa zatiaľ obklopil telesnými strážcami, ale osudu Duckého zrejme neujde.

A aby sme si boli vedomí, že Fico v Moskve je len jedným z malých ohniviek na veľkolepom pláne Gazpromu a teda Putina, nezabudnime, že hneď po Faymannovi bol v Moskve slovinský premiér Pahor. Každý z týchto premiérov zrejme dostal svoju porciu báchoriek a medových motúzikov. Teraz sa bude hrať len o to, ktorý z nich prvý pochopí, čo bolo príčinou niekoľkých vzácnych hodín, ktoré im spoločne Putin venoval a aké by boli následky, ak by sa chytili na udicu. To bude v Kremli rehotu.

A na záver upozornenie: podľa Gazety Wyborczej, ktorá pozorne sleduje všetky návštevy u Putina, cena za plyn, tranzitovaná cez South Stream, by mala byť vyššia ako tá z Nabucca. Plyn z Azerbajdžanu by bol podľa nej dva až trikrát lacnejší. Že by sa mýlili?

 

 • Tlačiť
 • 0

Magdaléna Vášáryová

 • Počet článkov: 46
 • Priemerná čítanosť: 2503
 • Priemerná diskutovanosť: 6
 • RSS blogu

O blogu

Vo všetkých povolaniach, ktoré som kedy vykonávala, som sa vždy stretávala s ľuďmi. Komunikovala som s nimi rada a aktívne. Ak sa ma chcete niečo spýtať, alebo si o mne prečítať, navštívte moju webovú stránku <a href="http://www.magdavasaryova.sk">www.magdavasaryova.sk</a>.

Magdaléna Vášáryová

 • Počet článkov: 46
 • Priemerná čítanosť: 2503
 • Priemerná diskutovanosť: 6
 • RSS blogu

O blogu

Vo všetkých povolaniach, ktoré som kedy vykonávala, som sa vždy stretávala s ľuďmi. Komunikovala som s nimi rada a aktívne. Ak sa ma chcete niečo spýtať, alebo si o mne prečítať, navštívte moju webovú stránku <a href="http://www.magdavasaryova.sk">www.magdavasaryova.sk</a>.

Kalendár sa načítava...