Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Keď nič nezaberá, vytiahne sa referendum

19.12.2009 | Magdaléna Vášáryová

Diskusia (17 reakcií)

19.12.2009 | Zd.

Prečo by Švajčiarsko malo byť také, ako chcú politici a nie také ako chcú jej obyvatelia? Ak sú tam také hrozné podmienky, tak prečo z neho všetci neemigrujú, ako je to bežné v iných krajinách ;-) ?

Referendum je nebezpečné len pre politikov, ktorých "núti" v konkrétnej veci robiť to čo chcú ľudia a nie to, čo vyhovuje politikom.

Váš prvý bod je podľa mňa ukážka demagógie: "Akú zodpovednosť nesie na svojich pleciach občan, ktorý hlasuje za škodlivé riešenie voči svojim spoluobčanom v referende?" - Že by takú, že bude niesť dôsledky svojho rozhodnutia? Pre porovnanie s tým "Vaším" skvelým zastupiteľským inštitútom: podľa tvrdení SDKU súčasná vláda robí škodlivú politiku pre Slovensko. A výsledok zastupiteľského inštitútu? Podľa všetkého bude vládnuť aj ďalšie obdobie. V horšom prípade skončia v parlamente a budú si užívať nadpriemerného platu, ako dnes poslanci SDKU. A dôsledky? Tie prirodzene musíme niesť mi občania, bez ohľadu na to, či sme s konkrétnymi vecami súhlasili, alebo nie.

Pre občanov je šanca niečo zmeniť v rámci zastupiteľského inštitútu viac menej nulová. Lebo politici si aj tak spravia čo chcú, bez ohľadu na všeobecný nič konkrétne nehovoriaci volebný program.

20.12.2009 | alex.botev

Preco nemoze clen SDKU rovno povedat, ze referendum organizovane SaS je uplna hlupost, lebo ...? Ale zaobaluje to do vselijakych akoze hadankarskych poz a balastu slov...

20.12.2009 | lokuk

Cize keby "xenofóbna, ultrakonzervatívna nacionalistická strana" ziskala vo volbach vacsinu v parlamente a nasledne by schvalila zakaz minaretov tak to by bol spravnejsi postup ako referendum? Zakaz by predsa schvalili zastupcovia ludi a nie samotni ludia nie?
Co sa tyka bodu 1, tak nebolo by podla vas lepsie rovno zrusit aj volby, kedze volici nenesu zodpovednost ale "mudri a rozhladeni" politici ano?
Faktom je, ze ak by u nas fungovali referenda tak ako vo Svajciarku, tak v provom rade by bola zrusena ta vasa imunita, ktoru ste za 8 rokov neboli schopny okresat.

20.12.2009 | kri

od roku 2010 uz nebude ziadny(a) herec(ka) "hrat" na parlamentnych doskach a to aj napriek tomu, ze aj slovensky parlament je iba budova "divadla".

"When the people fear their government, there is tyranny; when the government fears the people, there is liberty."

Thomas Jefferson

21.12.2009 | Brain

po parlamentnych volbach 2010 o Sulikovi nebudem viac pocut a jeho SaS bude len dalsou stranou, ktora padne do zabudnutia.Vazne veci musia robit seriozne strany, nie strany populisticke a nevyspele...

22.12.2009 | kri

moja reakcia nemala nic spolocne s tym zakamuflovanym protireferendovym postojom voci strane SaS pani poslankyne.

dalej, toto je dufam iba vtip?

"Vazne veci musia robit seriozne strany, nie strany populisticke a nevyspele..."

v NRSR ale ani mimo nej nie je ani jedna strana seriozna, ani jedna nie je vyspela a kazda je do istej miery populisticka!

"Politik sa už z podstaty svojho „povolania“ nikdy nebude vážne zaoberať skutočnými a vážnymi problémami; jeho politická existencia je založená na vytváraní tzv. politických problémov zo záležitostí, ktoré predtým aj potom, ako sa im politik venuje, fungujú spravidla bezproblémovo.

"Existujú problémy a politické problémy. Každý, komu ide úprimne o riešenie problému, by sa mu mal prestať venovať, akonáhle je problém vo fáze politického problému, tj. v dočasnej pozornosti politikov – vtedy je neriešiteľný. Treba počkať, kým záujem politikov o problém opadne a vznikne tak opäť šanca na jeho riešenie.

Politik nikdy problémy nerieši – zo svojej podstaty ich len vytvára, čím potvrdzuje svoju spoločenskú opodstatnenosť. Politika by sa ďaleko nedostala, keby sa ukázalo, že problém v akejkoľvek sfére riešia vždy odborníci danej sféry, nie politici. (Prieniky týchto dvoch skupín sú vzácnou výnimkou, pričom však politik-odborník, ak chce zostať politikom, sa musí vždy skôr či neskôr prestať správať ako odborník.)

Jedinou možnosťou prežitia politikov v spoločnosti je verbálne a programové vytváranie stále nových a nových problémov. Politika je niečo, čo sa prejavuje zásadne cez problém.

Jediným skutočným zdrojom politickej moci je hnev. Politika preto akýkoľvek problém zaujíma len dovtedy, kým pomocou neho môže u masy vzbudzovať hnev. Riešenie problému hnev nevzbudzuje, preto túto fázu politik zakaždým obchádza tým, že upozorní na nový problém."

Jozef Karika, spisovateľ

20.12.2009 | Martin Jaroš

Pani Magda,
Pri všetkej úcte, keď máte obavu zo Sulíka, povedzte to rovno. Ale trochu ma vystrašilo vaše popieranie referenda ako inštitútu, ktorý má jednoznačne miesto v našej ústavnej tradícii. Môžete mi prosím vysvetliť, prečo je referendum zlé a parlamentné voľby dobré? V mojich očiach oboje vyjadrujú anonymnú vôľu voliča, ktorá môže mať aj veľmi negatívne dôsledky. Dosť sa takýmito postojmi diskvalifikujete a je smutné, že hĺbajúcim voličom takto zužujete možnosť voľby na pravej strane politického spektra.
Pekný deň a príjemné sviatky Vám želám.

21.12.2009 | grgo

Referendum ma niekolko dalsich poistiek presne proti vasim obavam (budem hovorit o Slovensku):

1. Narocnost jeho vyvolania: zozbierat 300 000 podpisov vyzaduje cielavedomu cinnost radovo mesiace. Toto by malo dostatocne obmedzit ich pocet ako aj zavaznost problemov.

2 Minimalna ucast: ak dosiahne ucast na referende 50%, tak to vysiela silny signal. Politici by mali vyuzit svoj vplyv aby zvratili verejnu mienku v prospech tej ktorej odpovede. Ak ziadna z relevantnych a zodpovednych politickych stran neda referendu podporu, velmi pochybujem ze sa skonci uspesne.

Populizmus ako aj skodlive riesenie z referenda mozu vzist. To vsak nic nehovori - rovnako zle riesenia vychadzaju z ruk zastupitelov dnes a denne. Referendum je dolezity nastroj obcanov k obrane zakladnych principov demokracie. Je to lakmusovy papierik, ktory ma povedat do akej miery sa spolocnost necha riadit technokratickou elitou. Ale chapem odkial prameni vasa nechut k tomuto institutu - mozno prechadzky po chodbach Bruselu vo vas trochu prizivili mesiaske vizie osvietenej parlamentnej elity. Verte alebo nie, vacsina ludi tento nazor nezdiela.

23.12.2009 | rmaly

dokonca az 350000 podpisov...

21.12.2009 | Brain

Clanok obrazne poukazuje na otazne referendum SaS, presnejsie povedane Sulikove referendum. Kazdemu je jasne, ze Sulik sa chce tymto zviditelnit. Preco take referendum je otazne, nuz ked hlasy sa kupuju nepriamo - cez pracovne portaly sa zhanaju brigadnici, ktori maju nahanat hlasy, tomu sa vravi demokracia, akoze referendum obcanov. Podobnym sposobom moze takto robit referendum ktokolvek a o comkolvek tak, ako popisuje p. Vasaryova. Je smiesne, ak si niekto mysli, ze SDKU sa obava SaS, presnejsie povedane Sulika. SDKU je a bude vazenou a najsilnejsou pravicovou stranou, kdezto SaS stranou populistickou, mladeznickou, diskriminacnou, proste stranou jedneho muza (akoze liberala), ktory tuzi po moci a k tomu potrebuje ludi spontanych a nie rozvaznych....

23.12.2009 | rmaly

vy jste dneska sama legrace :)

22.12.2009 | LubošB

Neviem čo bude s SDKÚ ani s pánom Sulíkom. Ale otázka znie čo bude s pani M. Vášáryovou? Uznáte nie?

23.12.2009 | rmaly

az 350000 podpisov...

26.12.2009 | Ivan Schultz

Pán zrejme chcel vyprodukovať niečo zmysluplné, žiaľ, niečo vyšlo z neho zase len opačným koncom...

27.12.2009 | Brain

Pan Schultz, ja som vyjadril aspon svoj nazor, ale vy len vlastnu blbost. Fakt, nekazte Vianoce zbytocnymi dristami...

28.12.2009 | obcanh

Z vašich slov, pani poslankyňa, z Vašich vystúpení v parlamente, z tohoto príspevku cítiť pohŕdanie „luzou a čvargou“, elitársku povýšenosť, aristokratickú nadradenosť a odpor k parlamentnej demokracii, lebo aj Vás, parlamentných zastupiteľov, volí masa a dav v hlasovaní podobnom referendu, ktoré má tie isté defekty a nedostatky ako referendum. Nerozumiem tomu, prečo sa na tejto nedôstojnej procedúre podieľate, nerozumiem tomu, prečo Vás pán Dzurinda dal na kandidátku. Snáď len preto, prečo si Vás cením – spolu s tisíckami ďalších – pre Vaše herectvo, ktoré nám prinášalo radosť, zábavu, podnety na zamyslenie... Zdá sa, že to nie je dostatočný predpoklad, aby ste mohli ľudí zastupovať. Tých chudobných (aj duchom) aj tých majetnejších (aj duchom). Veď aj tí naši miliardári majú problém, aby zakryli slamu, ktorá im trčí z topánok.

28.12.2009 | Jiří Ščobák

... protikladne nazory:
1) Referendum je dobre jako barometr nalady spolecnosti. Nezavrhoval bych referenda vseobecne. To bychom rovnou mohli zavrhnout i shromazdeni a petice.
2) S argumenty v clanku autorky souhlasim. To se Svycarskem a jejich volebnim pravem zen je pravda. Referendum nemuze slouzit jako nastroj reforem. Referendem se nemohou dat menit nebo upravovat zakony. Je prilis zneuzitelne.
V zasade se referenda daji rozlisit na dobra a spatna. Dobra referenda organizuji lide, kterym duveruji a maji cile identicke s mymi. Spatna organizuji ti druzi :).

Magdaléna Vášáryová

  • Počet článkov: 46
  • Priemerná čítanosť: 2503
  • Priemerná diskutovanosť: 6
  • RSS blogu

O blogu

Vo všetkých povolaniach, ktoré som kedy vykonávala, som sa vždy stretávala s ľuďmi. Komunikovala som s nimi rada a aktívne. Ak sa ma chcete niečo spýtať, alebo si o mne prečítať, navštívte moju webovú stránku <a href="http://www.magdavasaryova.sk">www.magdavasaryova.sk</a>.