Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Magdaléna Vášáryová

Keď médiá ignorujú poslancov

16.02.2010 | Magdaléna Vášáryová

(Nezáleží na tom, kto bol prvý, ale predsa...)

 • Tlačiť
 • 0

Hospodárske noviny napísali v 6. týždni - „Vláda má na svojom zajtrajšom (piatkovom) rokovaní narýchlo prijať zákon, ktorý  posilní vplyv fyzických osôb na posudzovanie environmentálnych dosahov. Prinútila ju k tomu Európska komisia.....A ako prvý na problém upozornil týždenník Trend.“

Áno, aj toto sú dôsledky nášho členstva v Európskej únii. Učíme sa, že „pacta sunt servanta“, teda zmluvy a dohovory v slušnom svete platia. Keď skupina koaličných poslancov predložila v roku 2007 novelu zákona o ochrane prírody, neviem nakoľko si bola vedomá, že zhoršila právny stav v ochrane prírody a to v troch oblastiach podstatne - v ochrane mokradí, účasti občianskych združení na správnych konaniach, týkajúcich sa životného prostredia a lesných hospodárskych plánov a pritom už pred zmienenou novelou bolo Slovensko kritizované za nevyhovujúci stav zákona.

Prečo píšem o probléme, ktorý riešila vláda na mimoriadnom zasadaní a v parlamente máme ďalšiu novelu tohto zákona?

Chcela by som vážených expertov i novinárov upozorniť na to, že v apríli 2009 z pléna parlamentu na tento problém veľmi dôrazne upozorňovala poslankyňa SDKU-DS Jarmila Tkáčová. Predložila novelu dvoch  zákonov - zákona o ochrane prírody a zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Upozornila, že v októbri 2008 dostalo Slovensko formálne upozornenie z Bruselu, že porušujeme primárne právo, pritom MŽP SR malo možnosť ešte konať. Dokonca predložilo do NR SR novelu o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ale bez žiadaných zmien.

„Ak členský štát po tom upozornení neprijme nápravu, Komisia podá žalobu na Európsky súdny dvor“ - čítame z vystúpenia Jarmily Tkáčovej k jej novelám. „V tom najhoršom môže dôjsť až k pozastaveniu čerpania eurofondov na výstavbu diaľnic, či modernizáciu železníc, pretože práve tieto projekty, kolegovia a kolegyne, sú posudzované z pohľadu vplyvu na životné prostredie“ – argumentovala. Márne. Vládni poslanci zostali hluchí a chránili rozhodnutie svojich kolegov, ktorí v roku 2007 zrušili právo verejnosti  zúčastňovať sa svojim hlasom na projektoch, ktoré ohrozujú naše spoločné životné prostredie, tak ako to žiada aj Arhuský dohovor, ktorého je EU signatárom.

Jarmila Tkáčová na rozdiel od dneška už vtedy navrhovala zásadnú zmenu postavenia občianskych združení zo zúčastnenej osoby na účastníka konania. To všetko ponúkla 79. vládnym poslancom, ktorí napriek nesúhlasu odbornej verejnosti, nesúhlasu celej opozície, napriek vetu prezidenta SR, hlasovali proti jej návrhom až na niektorých z menších koaličných strán.

„Dokážte, že vám na občanoch Slovenska záleží, nielen rečami ale aj skutkami“ – dokončila svoj prejav pani poslankyňa.

Vládni poslanci sa zasmiali, my opoziční sme zatlieskali, na balkóne médiá neboli. Aj preto som sa rozhodla tento príbeh zverejniť. Viem, že v pléne  hodiny hovoria nezaujímaví ľudia o zbytočných témach. Ale Jarmila Tkáčová patrí k tým, ktorí keď si vezmú slovo, hovoria k veci. Dávno pred Trendom upozornila na dôsledky novely zákona, ktorých sme dnes svedkami. Nemyslím si, že by vláda SR priznala, že má Tkáčová pravdu, ale médiá mohli dať pani poslankyni hlas. A všetci vieme, že vláda SR reaguje len na hlas médií. Rozumné argumenty poslancov, opozičnej poslankyne, bohužiaľ, vyšumeli do vzduchu. Takže dovoľte, aby som opravila vetu z Hospodárskych novín. „...pohrozila stiahnutím z eurofondov. Už v apríli 2009 na tento problém upozornila poslankyňa NR SR Jarmila Tkáčová. Dnes na to upozornil Trend.“

 

 • Tlačiť
 • 0

Magdaléna Vášáryová

 • Počet článkov: 46
 • Priemerná čítanosť: 2503
 • Priemerná diskutovanosť: 6
 • RSS blogu

O blogu

Vo všetkých povolaniach, ktoré som kedy vykonávala, som sa vždy stretávala s ľuďmi. Komunikovala som s nimi rada a aktívne. Ak sa ma chcete niečo spýtať, alebo si o mne prečítať, navštívte moju webovú stránku <a href="http://www.magdavasaryova.sk">www.magdavasaryova.sk</a>.

Magdaléna Vášáryová

 • Počet článkov: 46
 • Priemerná čítanosť: 2503
 • Priemerná diskutovanosť: 6
 • RSS blogu

O blogu

Vo všetkých povolaniach, ktoré som kedy vykonávala, som sa vždy stretávala s ľuďmi. Komunikovala som s nimi rada a aktívne. Ak sa ma chcete niečo spýtať, alebo si o mne prečítať, navštívte moju webovú stránku <a href="http://www.magdavasaryova.sk">www.magdavasaryova.sk</a>.

Kalendár sa načítava...