Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Magdaléna Vášáryová

Dych plynu

18.02.2013 | Magdaléna Vášáryová

Dva odchody a zamyslenie

 • Tlačiť
 • 19

Akoby bola za tým smrtka, ktorá sa chcela nadýchať trochu ruského plynu a pri tejto príležitosti skosila dvoch „plynových“ magnátov skoro naraz.

V Rusku zomrel dlhoročný zástupca Černomyrdina, Rem Viachirev. Títo dvaja vybudovali Gazprom do podoby, v ktorej ho poznáme aj dnes a definitívne zmenili plynárenský gigant na dôležitého hráča zahraničnej politiky Ruska, ktorý pohodlne zastúpil dovtedy používané tanky. A v Poľsku sa za ním pobral jeden z najbohatších Poliakov, majiteľ Bartimpexu, Alexander Gudzowaty. Vlastnil rozhodujúce 4 percentá Europolgazu, spoločnej rusko-poľskej firmy, ku ktorým sa dostal záhadným spôsobom. Nesmierny majetok mu nepriniesol pokoj. Musel sa obklopiť početnými ochrankami, ktoré ho sledovali na každom kroku a človek už nevedel, či ho strážia, alebo prenasledujú.

S týmito dvomi vplyvnými a obávanými mužmi už navždy odišli aj temné záhady plynárenstva deväťdesiatych rokov aj u nás. Černomyrdin, už ako predseda ruskej vlády, 24 hodín pred príchodom na Slovensko rozkázal Mečiarovi, aby vymenil šéfa SPP, inak nepríde s Remom na návštevu. Predseda slovenskej vlády ponížene poslúchol a Rema Viachireva ako šéfa Gazpromu už vítal Ján Ducký ako prekvapený nový šéf SPP. Tam začala jeho plynárenská kariéra, ktorú zavŕšil (ktovie, či po splnení úloh, alebo práve nesplnení) jeden výstrel v roku 1999 a Ducký zostal ležať v papučiach a pyžame na chodbe paneláku. Nikto sa už nedozvie, pre koho zbieral tých povestných 25% , čo mu dodnes zostalo ako prezývka, ani kto ho prinútil podpisovať prekliate zmenky. Možno to Rem vedel, ale uz nepovie.

Gudzowaty bol roky považovaný za ruského agenta, ktorý sa z vôle Gazpromu dostal ako obchodník s pšenicou do plynárenského výnosného biznisu. V Poľsku sa dlho diskutovalo, kto zmenil zmluvu medzi RF a PR o Europolgaze, kde mal mať každý štát po 50%. Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva veľmi rýchlo odstúpil. A na zasadaní Správnej rady Europolgazu sa objavil malý tlstý mužíček a prehlásil, že má 4%. Bolo to v čase budovania Jamalu, plynovodu, ktorý mal posilniť postavenie Poľska ako druhej najdôležitejšej tranzitnej krajiny pre ruský plyn na Západ, do Nemecka. Po Slovensku. Gudzowaty sa snažil dokazovať, že zostáva napriek podozreniam poľským patriotom, pil vodku s mnohými a platil niektoré politické subjekty. Ale tajomstvo 4% si odniesol navždy so sebou.       

Viachirevove hviezdne časy, keď sa s ním chcel každý kamarátiť, skončili nástupom Putina. Ten si do plynárenstva priniesol svojich Leningradčanov. Tí pokračovali v koncepte Gazpromu ako nástroja, ktorým možno účinne primäť susedné vlády, aby boli ústretovejšie. Prestali len dobromyseľne strašiť vypnutím dodávok,  ale hneď to aj vyskúšali na Estónsku a vybrali si na to poriadnu zimu. Potom už vypli Poľsko a Ukrajinu a medzitým aj nás a v EÚ konečne pochopili, že roky debát o diverzifikácii zdrojov i dodávok plynu skončili a treba ich konečne nahradiť činmi. Gudzowaty ešte aktívne vzdoroval Buzekovej vláde v Poľsku, ktorá sa usilovala získať plnú kontrolu nielen nad obchodom s plynom, ale aj nad druhou rúrou Jamalu, pozdĺž ktorej položil „niekto“ bez vedomia vlády hrubý optický kábel. Poľsko bolo šokované. Odvtedy uplynulo niekoľko rokov a na dne Baltického mora leží pomaly už druhá rúra Nord Streamu, ktorá bezpečne spája Rusko priamo, bez sprostredkovateľa typu Gudzowateho, s Nemeckom. Putin splnil svoj sľub z roku 2001, ktorý znel – „obchodujeme priamo“.

Dnes sa na stránkach poľských novín každý mesiac rozhorí spor o bridlicový plyn. Jedni snívajú o úplnej nezávislosti Poľska od ruského plynu, iní ( možno aj podporovaní) horlia proti nemu v mene ekológie. Príklad USA, kde sa začal bridlicový plyn vo veľkom ťažiť, priťahuje. Predstava nezávislosti je iste aspoň taká lákavá, ako možnosť priviesť do narýchlo prebudovaných poľských morských prístavov skvapalnený plyn. Či sú tieto plány uskutočniteľné v krátkej dobe tak, ako svoje plány dokázali na začiatku 90. rokov šmahom ruky presadiť tí dvaja? Neviem, časy sa naozaj zmenili. Nakoniec, ich najväčším úspechom asi bolo to, že prežili a neskončili ležiac na chladných kachličkách na chodbe svojich víl v papučiach.

 

 • Tlačiť
 • 19

Magdaléna Vášáryová

 • Počet článkov: 46
 • Priemerná čítanosť: 2503
 • Priemerná diskutovanosť: 6
 • RSS blogu

O blogu

Vo všetkých povolaniach, ktoré som kedy vykonávala, som sa vždy stretávala s ľuďmi. Komunikovala som s nimi rada a aktívne. Ak sa ma chcete niečo spýtať, alebo si o mne prečítať, navštívte moju webovú stránku <a href="http://www.magdavasaryova.sk">www.magdavasaryova.sk</a>.

Magdaléna Vášáryová

 • Počet článkov: 46
 • Priemerná čítanosť: 2503
 • Priemerná diskutovanosť: 6
 • RSS blogu

O blogu

Vo všetkých povolaniach, ktoré som kedy vykonávala, som sa vždy stretávala s ľuďmi. Komunikovala som s nimi rada a aktívne. Ak sa ma chcete niečo spýtať, alebo si o mne prečítať, navštívte moju webovú stránku <a href="http://www.magdavasaryova.sk">www.magdavasaryova.sk</a>.

Kalendár sa načítava...