Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Magdaléna Vášáryová

Dva svety

02.11.2010 | Magdaléna Vášáryová

Pavol Frešo o kandidatúre M. Vášáryovej na post primátorky Bratislavy

 • Tlačiť
 • 7

Magda Vášaryová je lepším kandidátom na primátora Bratislavy ako jej súper Milan Ftáčnik. Dôvodov je niekoľko. Jedným z podstatných rozdielov je však charakter jej osobnosti. Na rozdiel od svojho súpera sa nehanbí za stranu, ktorá ju nominovala a ani za strany, ktoré ju podporujú. Nepotrebuje sa na rozdiel od svojho protikandidáta pretvarovať "nezávislo" a zároveň sa s ním fotiť po Bratislave, ako tomu bolo minulý rok v župných voľbách.

Pred každými komunálnymi voľbami sa objavuje známa teória, že „malá“ politika je iná ako „veľká“, to znamená, že to, čo nie je dovolené v celoštátnej, je dovolené v komunálnej a naopak. Tento mýtus obhajujú tí, ktorí nechcú dodržiavať pravidlá z tej viditeľnejšej a teda viac kontrolovanej politiky. Zástancovia tejto teórie tiež tvrdia, že na miestnej úrovni nezáleží na tom, akú kto reprezentuje politickú stranu, že problémy sa týkajú ľavice aj pravice a vždy sa treba „nejako“ dohodnúť. Áno, spolupráca je určite lepšia ako konflikt. Problémy nie sú ani ľavicové, ani pravicové. Ale riešenia také sú. Jedny riešenia vychádzajú z presvedčenia, že úlohou politikov je človeka riadiť, rozhodovať o jeho potrebách a podľa nich mu dávať, alebo brať. Iné riešenia vychádzajú z presvedčenia, že človek sám najlepšie vie, čo potrebuje, a úlohou politikov je vytvárať také podmienky, aby to mohol čo najefektívnejšie dosiahnuť. Tento rozdiel sa stále viac premieta aj do riešení otázok každodenného života na úrovni regiónov či obcí.

Vo voľbách do VÚC proti mne stál kandidát, ktorý o sebe tvrdil, že je nezávislý a že práve preto je najvhodnejším kandidátom. Vraj za ním nestoja žiadne politické strany a teda môže rozhodovať „nezávislo“. Niekoľko dní nato za ním stál na megabordoch Robert Fico, Robert Kaliňák, Monika Flašíková-Beňová a Milan Ftáčnik. Týmto menom sa kruh uzatvára. Dnes tento kandidát na primátora o sebe takisto tvrdí, že je nezávislý a SMER ho vraj „iba“ podporuje. Na bilbordy si , už asi poučený , vyššie spomínaných ľudí asi nedá, no podstata je rovnaká – je kandidátom SMERu, nech hovorí čokoľvek. Je zvláštne, že sa za to hanbí a nechce to priznať otvorene. Podobne sa už dnes dištancuje od pána Bajana, s ktorým spolupracoval pri projekte Danube Areny a o ktorom písal v pred regionálnymi voľbami všetkým Petržalčanom list, že má v neho plnú dôveru. Dnes tvrdí, že ako predseda dozornej rady nevedel čo všetko bývalý župan a pani Flašíková-Beňová po prehratých voľbách napodpisovali. Môžeme mu veriť, no nesmieme dopustiť, aby niečo podobné „nevedel“ aj na magistráte.

Nevidím však na tom nič zlé – stoja proti sebe dvaja kandidáti z dvoch proti sebe stojacich táborov s odlišnými hodnotovými svetmi. Na jednej strane je kandidátka stredopravej koalície, nesúca odkaz Nežnej revolúcie, na druhej kandidát ľavicového SMERu, právneho nástupcu SDĽ a teda aj Komunistickej strany Československa. Pán Ftáčnik bol napokon aj aktívnym členom tejto strany, k čomu sa otvorene priznáva.

Je na Bratislavčanoch, pre ktorý z týchto svetov sa v sobotu 27. novembra rozhodnú.  Som presvedčený, že Magda Vášáryová bude dobrou primátorkou všetkých Bratislavčanov.

Pavol Frešo

 

 • Tlačiť
 • 7

Magdaléna Vášáryová

 • Počet článkov: 46
 • Priemerná čítanosť: 2503
 • Priemerná diskutovanosť: 6
 • RSS blogu

O blogu

Vo všetkých povolaniach, ktoré som kedy vykonávala, som sa vždy stretávala s ľuďmi. Komunikovala som s nimi rada a aktívne. Ak sa ma chcete niečo spýtať, alebo si o mne prečítať, navštívte moju webovú stránku <a href="http://www.magdavasaryova.sk">www.magdavasaryova.sk</a>.

Magdaléna Vášáryová

 • Počet článkov: 46
 • Priemerná čítanosť: 2503
 • Priemerná diskutovanosť: 6
 • RSS blogu

O blogu

Vo všetkých povolaniach, ktoré som kedy vykonávala, som sa vždy stretávala s ľuďmi. Komunikovala som s nimi rada a aktívne. Ak sa ma chcete niečo spýtať, alebo si o mne prečítať, navštívte moju webovú stránku <a href="http://www.magdavasaryova.sk">www.magdavasaryova.sk</a>.

Kalendár sa načítava...