Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ľudovít Kaník

Protiústavné oberanie občanov o majetok

25.03.2009 | Ludo Kanik

Vláda poškodila sporiteľov, siahla im na dôchodok a to pravdepodobne protiústavným spôsobom

 • Tlačiť
 • 89

Nie kríza, ale dôchodkové sporenie je tŕňom v oku a  terčom útokov Roberta Fica. Útočí na možnosť sporenia si ľudí na dôchodok dlhodobo, už od tých čias, ako som s touto reformou  prišiel. Stavia sa k tomu ako všetci pravoverní komunisti na celom svete. Nie sociálni demokrati. Komunisti.

Sociálni demokrati v okolitých krajinách dôchodkové sporenie zavádzali v Maďarsku, Poľsku a ďalších krajinách. Mali ho tam o niekoľko rokov skôr ako my a  s vyššími poplatkami ako my. Napriek tomu tam žiadni politici na princípy tohto systému neútočia a nepokúšajú sa vyháňať ľudí zo systému. Prečo asi? Zrejme majú elementárnu zodpovednosť za budúcnosť krajiny a jej dôchodcov a neuprednostňujú lacnú ambíciu zmocniť sa úspor sporiteľov,  aby za ne mohli vyhrať ďalšie voľby.

Len pravoverní komunisti nedôverujú a napádajú všetko to, čo je súkromné a dáva ľuďom nezávislosť na štátnej moci. Tým dôchodkové sporenie je. Umožňuje každomesačný nárast osobného majetku každého sporiteľa o 9% nad jeho mzdu. Zatiaľ sa tak na súkromné účty ľudí dostalo 70 mld. Sk, čo je v priemere 65 tis. Sk na každého sporiteľa. Veľká suma a silné lákadlo pre tých, čo radi rozhadzujú dane občanov cez štátny rozpočet. A to R. Fico to neustále robí. Kedže na rozhadzovanie nikdy nie je dosť, mali sa mu to čo má a chce sa zmocniť aj  peňazí na účtoch občanov. Robí tak systematicky a postupne.

Zatiaľ má obavu uskutočniť naplno svoj plán okradnutia občanov o budúce dôchodkové úspory a o dôchodky z nich pochádzajúce. A že taký plán má, potvrdil niekoľkokrát sám, keď sa vyjadril, že keby bolo na ňom, tak II. pilier zruší úplne. Toto je jedna z mála vecí, v ktorej neklame. Len obava pred negatívnou reakciou 1,5 mil. voličov zúčastnených v II. pilieri ho zatiaľ brzdí. Niet sa čo diviť. Zobrať ľuďom z účtov budúci majetok v tisícoch EUR na každého sporiteľa je silná káva a mohlo by to naštvať aj voliča Smeru.

V tomto volebnom období bol ale už 3 krát, na politickú objednávku Roberta Fica novelizovaný zákon o dôchodkovom sporení. Vždy v skrátenom legislatívnom konaní. Posledné tri novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení boli ukážkou toho, ako táto vláda zneužíva legislatívnu moc v štáte na presadzovanie svojich politických predstáv. Navyše, robí tak v rozpore s rokovacím poriadkom, teda v rozpore so zákonom a je dosť pravdepodobné, že aj v rozpore s Ústavou SR.

Minulý rok bol novelizovaný zákon, aby vláda umožnila ľahší odchod z II. piliera; podľa novely na výstup nebol potrebný podpis klienta overený notárom. Na jeseň minulého roka bol novelizovaný zákon, na základe čoho sa opäť otvoril II. pilier a umožňuje sa ľuďom, cca na 7 mesiacov, aby sa rozhodli z neho vystúpiť. Ostatnou novelizáciou boli DSS-kám znížené poplatky, ktoré inkasujú a zavedená povinnosť doplácať v prípade strát v nezmyselne krátkom období. Tu to bolo urobené v rámci „protikrízového" balíčka, teda spolu s inými zákonmi, ktoré majú našu ekonomiku chrániť od dopadov ekonomickej krízy.

Zákon o rokovacom poriadku NR SR veľmi presne definuje, kedy je možné použiť tento výnimočný spôsob prijímania zákonov. Musí ísť o mimoriadne okolnosti, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd, alebo bezpečnosti alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody. Ani v jednom zo spomenutých troch prípadov však nejde o takú situáciu, ktorá by umožňovala zvoliť takýto postup!

Naposledy, keď  vláda presadila radikálne zníženie poplatkov pre správcov systému, sa najlacnejší systém sporenia na dôchodok na svete, ktorým slovenský bol, stal ešte lacnejší. To samotné by mi vôbec nevadilo. Náš systém, tak ako sme ho  vytvorili, podľa všetkých dostupných informácií mal najnižšie stanovené poplatky za správu na svete. Pri tomto znížení ale nejde Robertovi Ficovi o poplatky a už vôbec nie o sporiteľov. Sporiteľ ušetrí asi 1 EUR mesačne. Fico sa v skutočnosti chcel pomstiť a potrestať DSS, ktoré odmietli participovať na jeho zvrhlom pláne vypudiť zo systému 300-tisíc sporiteľov, aby sa tak mohol dostať k úsporám na ich účtoch.

Výsledkom v konečnom dôsledku žiaľ nie je úspora pre sporiteľov, ale ich strata. Zavedením povinnosti doplácať za prípadnú stratu vo fondoch a to v krátkodobých, polročných intervaloch sa vlastne zabraňuje DSS, aby investovali do akcií alebo iných ziskových investícií. Tie totiž v dlhodobejšom horizonte prinášajú výrazný zisk, nesú však so sebou aj riziká krátkodobých strát. Tak fungujú finančné trhy od vekov. Dočasné straty ale bude nutné doplácať, a preto sa im DSS pravdepodobne vyhnú . Tým, že DSS budú nútené vylúčiť aj zdravé riziko, vylúčia zároveň výraznejší zisk pre sporiteľov. Ten zostane na úrovni bankových úložiek.

Robert Fico teda svojím  rozhodnutím  radikálne znížil výnosovosť II. piliera a obral tak sporiteľov o významnú časť ich majetku. Tým samozrejme aj o značnú časť budúceho dôchodku.

Zároveň začal napĺňať ďalšiu časť svojho plánu. Vybral sa po Argentínskej ceste znárodnenia dôchodkových úspor občanov. Aj tam najprv zlým zákonom prinútili správcov dôchodkových úspor investovať väčšinu prostriedkov do zlých štátnych dlhopisov zruinovanej ekonomiky, ktoré neprinášali výnosy. Následne tak získali zámienku o nevýnosnosti sporenia a vrhli sa na znárodnenie dôchodkových úspor svojich občanov. To verejne ocenil a pochvalil p. Muňko, riaditeľ Sociálnej poisťovne, a tak nám odkryl plán, ktorý Ficova družina pripravuje. Najprv poškodiť sporiteľov tým, že II .pilier nebude môcť prinášať výnosy, a potom na základe tohto, zlikvidovať ho a znárodniť úplne.

Už niekoľko mesiacov pritom ľudia už druhý krát môžu dobrovoľne vystúpiť zo systému sporenia na dôchodok, alebo naopak do neho vstúpiť. Zatiaľ sa ukazuje, že istotu vlastného majetku na svojom účte si cenia viac, ako strašenie a neisté sľuby premiéra. Preto ten stupňujúci sa tlak zo strany Roberta Fica. Jednoducho potrebuje peniaze sporiteľov. Zišli by sa mu, ako sa sám vyjadril. V štátnom rozpočte, ktorý už je len zdrapom papiera ,ich už dávno rozdelil a minul , aj keď  ich ešte nemá. Ľudia nevystupujú, tak treba zatlačiť akýmikoľvek metódami. O tom bolo rýchle prijatie novely, aj keď protiústavným spôsobom, ktorou radikálne znížil poplatky za správu uspor.

Pre Roberta Fica je podľa jeho slov  zbojník Jánošík veľkým vzorom. Ten však podľa legendy bohatým bral a chudobným dával. Ficova zbojnícka družina sa však chystá ozbíjať obyčajných, bezbranných ľudí včítane tých najchudobnejších, aby mohli ešte viac nadeliť svojím najbohatším. A na to treba pamätať.

A poslanci, ktorí majú v rukách možnosť obrátiť sa na ústavný súd a zneplatniť tieto novely by mali konať. Pre zachovanie zákonnosti a ústavnosti teraz aj v budúcnosti. My ostatní môžeme využiť aspoň petične právo. Kto má záujem vedieť ako, nech sa pozrie na www.sporitel.sk, alebo na Facebook, skupina: Sporiteľ.

 

 • Tlačiť
 • 89

Tagy Fico, Populizmus, SDKÚ-DS, Maďarsko, Poľsko, DSS

Ľudovít Kaník

 • Počet článkov: 8
 • Priemerná čítanosť: 4099
 • Priemerná diskutovanosť: 36
 • RSS blogu

O blogu

Ľudovít Kaník

 • Počet článkov: 8
 • Priemerná čítanosť: 4099
 • Priemerná diskutovanosť: 36
 • RSS blogu

O blogu

Kalendár sa načítava...