Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ľudovít Kaník

Gréci, zbavte sa eura.

04.05.2010 | Ludo Kanik

Grécko a Slovensko - podobnosť, či nie?

 • Tlačiť
 • 21

Grécko a Slovensko - podobnosť, či nie? Diskutovali sme o tom tento týždeň na mojej facebook stránke .

Čo urobiť s Gréckom? Politika, tak podobná Ficovej, doviedla túto krajinu do priepasti. Je to kruté, ale pravdivé zrkadlo tzv. sociálnej politiky. Politiky, ktorá si kupuje voličov sľubmi o tom, že štát sa o vás postará a rozdávaním na dlh. Výsledkom je krach, bieda, rozvášnené davy v uliciach a schudobnenie vačšiny obyvateľstva. Nepochybujem o tom, že tí, ktorí spustili túto smrtiacu hospodársku špirálu „sociálnou“ politikou sú dobre napakovaní, za vodou a s tučnými účtami v zahraničných bankách.

Teraz by sme to mali zaplatiť. My všetci, z našich daní a daní našich detí.

Ako to vyriešiť ? Ako nehodiť cez palubu krajinu a jej obyvateľov a nevyhadzovať pritom peniaze z okna? Požičať a dúfať? Alebo je aj iná cesta?

Najlepšie pre Grécko, v jeho vlastnom záujme, by bolo čo najrýchlejšie opustiť Eurozónu. Pokiaľ bude táto krajina používať jednotnú menu EURO, bude potrebovať na to, aby sa vymotala z hospodárskej krízy, do ktorej upadla vinou nezodpovednej sociálnej a socialistickej politiky, tak podobnej tej, čo robí na Slovensku Fico, obrovské úsilie a strašne dlhý čas. Minie sa obrovské množstvo miliárd eur a výsledok sa asi nedostaví.

Na to, aby bola kríza prekonaná, je totiž potrebné vykonať také obrovské a drastické škrty a úspory, že toho v parlamentnej demokracii pravdepodobne nie je schopná žiadna vláda. Nehovoriac o tom, že Gréci, ako to dnes vidíme, si vôbec nevedia a nechcú uvedomiť nevyhnutnosť týchto škrtov a odmietajú si priznať, že dlhé roky žili neopodstatnene nad pomery a na dlh. Preto bude pre každú grécku vládu zrejme nesplniteľnou úlohou dosiahnuť zmeny zákonov, ktoré zabezpečia úspory a zároveň si udržať politickú moc na to, aby to aj mohli realizovať.

Veľmi reálna je tu hrozba nestability, nepokojov, násilia a častého striedania vlád pri moci. Preto jediný, kto dokáže v pomerne krátkom čase ozdraviť ekonomiku krajiny, je ...trh.

Pokiaľ však Grécko platí Eurom, trh nemôže pôsobiť a odstraňovať nerovnováhy, ktoré vznikli ako následok katastrofálnej politiky.

Opustenie eurozóny, následná devalvácia domácej meny, zníženie kúpyschopnosti obyvateľstva by vykonalo tú istú prácu, ktorá sa očakáva od razantných a drastických škrtov platov, dôchodkov a sociálnych dávok. V tomto prípade však už na to nevplývajú politici. Trh pôsobí ako nezastaviteľný regulátor, ktorý síce s bolesťami, ale rýchlo dá veci do poriadku. Ekonomika a trhové sily by rýchlo zabezpečili to, o čo sa teraz vláda snaží nepopulárnymi opatreniami. Až vtedy by malo zmysel pomáhať pôžičkami prekonať hospodárske problémy a tlmiť socialne napätia. Bolo by to síce rovnako bolestné, ale bolesť by trvala podstatne kratší čas. Preto vzdať sa eura je pre Grékov to najlepšie riešenie, ktoré by mohli prijať.

Grécku treba pomôcť, avšak omnoho efektívnejšie je pomáhať Grécku prekonať dopady vystúpenia z Eurozóny a tlmiť sociálne dopady následných ekonomických procesov, ako liať peniaze do čiernej diery, a predlžovať agóniu, v ktorej sa táto krajina zmieta. Je jasné, že takéto riešenie zatiaľ nemá precedens, ale obávam sa, že po množstve pokusov ako udržať nažive grécku ekonomiku spolu s eurom zistíme, že niet inej cesty.

To čo si treba uvedomiť pred obrazom v hospodárskej kríze sa zmietajúceho Grécka je to, že my sami na Slovensku už 4 roky kráčame po tej istej ceste ako Grécko. A rovnaký bude aj jej záver , pokiaľ Fica včas nezastavíme.

Viac informácii (napríklad aj krátke a hutné videoblogy) k danej téme mám tiež na mojom blogu.

Autor je kandidát do NRSR za SDKÚ-DS.

 

 • Tlačiť
 • 21

Tagy Grécko, Fico, Populizmus, SDKÚ-DS, Euro

Ľudovít Kaník

 • Počet článkov: 8
 • Priemerná čítanosť: 4099
 • Priemerná diskutovanosť: 36
 • RSS blogu

O blogu

Ľudovít Kaník

 • Počet článkov: 8
 • Priemerná čítanosť: 4099
 • Priemerná diskutovanosť: 36
 • RSS blogu

O blogu

Kalendár sa načítava...