Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Lucia Žitňanská

Zaveste zmluvy...

13.05.2009 | edy

Verejným peniazom to sluší na verejnosti

 • Tlačiť
 • 6

Zmluva je keď sa dvaja dohodnú. Zmluvy často fungujú ako malé tajomstvá medzi dvoma. Ak je jedným z nich štát, potom je status tajomnosti zbytočný. Jednak preto, že štát by sa nemal zúčastňovať na spikleneckých spolkoch a tiež preto, že verejné financie nepatria iba ministrovi. Takže aj občan - neminister - by mal mať možnosť dozvedieť sa ako sa so štátnymi peniazmi narába. Na otázku prečo je odpoveďou, pretože sú tie peniaze jeho prinajmenšom tak ako patria občanovi ministrovi. Tak preto.

Navrhujem teda zákonom ustanoviť, aby všetky zmluvy, ktoré sa týkajú verejných financií boli účinné až dňom ich zverejnenia na internete. Výnimku by tvorili len zmluvy alebo ich časti, ktoré sa nesprístupňujú ani podľa zákona slobodnom prístupe k informáciám. To sú zmluvy, ktoré sú v režime utajenia alebo zmluvy a ich časti predstavujúce obchodné tajomstvo.

Podstata návrhu spočíva v tom, že plniť na základe zmluvy - čo v laickom jazyku znamená zaplatiť - týkajúcej sa verejných financií možno až, keď je zmluva účinná. Ešte jednoduchšie povedané - za faktúru môže štát zaplatiť až potom ako zverejní zmluvu, podľa ktorej mu fakturovali cenu za tovar alebo služby. A samozrejme aj opačne, teda v prípadoch kedy fakturuje štát, lebo chce peniaze za tovar alebo službu.  

Argument, že pribudne byrokracia je slabý. Lebo skutočnosť, že možno jednému úradníkovi pribudne troch práce neznamená, že bujnie byrokracia. Naopak, je znakom oslabenia byrokracie ak občanovi ubudne administratívy so žiadosťami o poskytnutie informácií. Zmysel návrhu spočíva predovšetkým v tom, že pôsobí motivačne. Ak chcú zmluvné strany naplniť zmluvu, musí štát najprv zmluvu zverejniť...ak si zoberieme ako príklad zmluvu na predaj kvóty CO2 emisií, tak predtým ako by súkromná firma zaplatila štátu 2,3 miliardy slovenských korún, mala by na internete visieť zmluva. Z nej by bolo odborníkom zrejmé, či to bol obchod skvelý pre všetkých alebo len pre niekoho. Keby napríklad štát zverejnil zmluvu ministerstva výstavby a spoločnosti Zamedia skôr ako zaplatil, možno by sa našiel niekto, kto by potvrdil, že to isté logo alebo webová stránka sa dá „kúpiť" aj za menej peňazí.

Zverejňovanie zmlúv spôsobí aj to, že občania sa nebudú musieť domáhať práv „dobýjaním" ministerstiev. Ide o ďalší krok k väčšej otvorenosti štátu a transparentnosti.

Samozrejme, vždy existuje riziko, že úradníci budú chcieť všeličo skryť pod utajované skutočnosti alebo obchodné tajomstvo. Také riziko nie je argumentom proti zverejňovaniu zmlúv. Skôr naopak.

Hlasuj za tento článok na vybrali.sme.sk

 

 • Tlačiť
 • 6

Lucia Žitňanská

Lucia Žitňanská
 • Počet článkov: 25
 • Priemerná čítanosť: 4155
 • Priemerná diskutovanosť: 9
 • RSS blogu

O blogu

Poslankyňa NR SR a učiteľka obchodného práva

Lucia Žitňanská

Lucia Žitňanská
 • Počet článkov: 25
 • Priemerná čítanosť: 4155
 • Priemerná diskutovanosť: 9
 • RSS blogu

O blogu

Poslankyňa NR SR a učiteľka obchodného práva

Kalendár sa načítava...