Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Lucia Žitňanská

Založím s.r.o. za 32 dní. Zn. Slovensko

05.06.2012 | edy

Dobré riešenie by malo zúžiť priestor pre podvodníkov a čo najmenej zaťažiť poctivých platcov daní.

 • Tlačiť
 • 58

Zo správy v denníku Sme z 30.5.2012:

Na únikoch sa podľa rezortu financií podieľajú prevažne spoločnosti s ručením obmedzeným. Najmä tie, ktoré sídlia na fiktívnych či virtuálnych adresách, ich štatutárnym orgánom je jedna osoba, ktorá so správcom dane nekomunikuje a obchodné aktivity len papierovo deklaruje, pričom ich skutočne nerealizuje. "Kľúčové pre nás je to, že v krajine sa pohybujú biele kone. Tie vytvoria spoločnosť s ručením obmedzeným, vytvoria na ňu dlh a následne táto firma zanikne," uviedol pre médiá počas rokovania tripartity šéf rezortu financií Peter Kažimír. Dodal, že osoba, ktorá zanechá firmu s daňovou podlžnosťou, si nebude môcť v budúcnosti založiť ďalšiu spoločnosť.

S ministrom financií môžem len súhlasiť. Nemôžem však súhlasiť s jeho riešením,  pretože problém rieši len čiastočne, ak vôbec. A súčasne vyrába problém nový.  Dobré riešenie by malo spĺňať dve kritériá. Čo najviac zúžiť priestor pre podvodníkov a čo najmenej zaťažiť tých, ktorí poctivo platia dane.

Veta „Spoločnosť s ručením obmedzeným nemôže založiť osoba, ktorá má daňový nedoplatok.“ znie v zákone dobre. Iná veta: „Správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, na žiadosť daňového subjektu vydá písomný súhlas so zápisom v obchodnom registri podľa osobitného predpisu, ak nemá voči daňovému subjektu daňovú pohľadávku a daňový subjekt nemá daňový nedoplatok...“ už horšie. Najmä, ak si preložíme do zrozumiteľnej reči, čo to v praxi znamená.

Podnikateľ, ktorý chce založiť spoločnosť, bude musieť navštíviť daňový úrad a počkať si, kým dostane súhlas. Daňový úrad má na to 30 dní. Potom môže podnikateľ firmu zapísať do obchodného registra. Každý bude čakať, aj ten čo dane platí.

Vytvárame jednotné kontaktné miesta, aby sme uľahčili začiatok podnikania. Tlačíme na obchodný register, aby zapisoval spoločnosti do dvoch dní. Chceme, aby v buducnosti mohli vznikať jednoeurové s.r.o. To všetko preto, aby sme zlepšovali podnikateľské prostredie a boli ako krajina konkurencieschopní.

A do toho šup, písomný súhlas správcu dane, 30 dní. Poviete si, ak tým získame miliardy, čo chýbajú, stojí to za to. Ale obávam sa, ze nie.

Ak si aj odmyslíme fakt, že biele kone sú spravidla na jedno použitie, aj tak navrhované riešenie „nechytá“ skutočných prijímateľov daňových únikov. Ale len ich nástroj, ktorým je v tomto prípade eseročka respektíve v nej nastrčený biely kôň. Skutočný prijímateľ nastavené pravidlá dokáže ľahko obísť. Výsledok? Za cenu zaťaženia všetkých, aj tých, ktorí poctivo dane platia, skomplikujeme život podvodníkom len mierne. Ak vôbec.

Aby sme si rozumeli. Nie som za to, aby tí, ktorí neplatia dane a odvody podnikali znova a znova a deformovali podnikateľské prostredie. A to bez ohľadu na to, či sú podvodníci, alebo jednoducho im podnikateľský zámer nevyšiel.

Za riešenie považujem čiernu listinu takýchto podnikateľov (vrátane konateľov a spoločníkov takýchto s.r.o.), ktorá bude pravidelne aktualizovaná a prístupná obchodnému registru, ale aj verejnosti.

Nikto nebude musieť behať po daňových úradoch. Navyše to bude aj nástroj, ako oddeliť podnikateľov, ktorí platia dane a odvody od tých, ktorí tak nerobia. To je dôležitá informácia nielen pre daňový úrad, alebo obchodný register, ale aj pre ostatných podnikateľov.

Zároveň viem, že ani čierna listina nás bielych koní, ale ani ich bossov nezbaví, iba im skomplikuje život. Zbavia nás ich len efektívne fungujúca daňová kontrola, polícia, prokuratúra a súdy. Na väčšinu problémov podnikateľského prostredia neexistujú náhradné riešenia. Len normálne fungujúci štát.

 

 • Tlačiť
 • 58

Lucia Žitňanská

Lucia Žitňanská
 • Počet článkov: 25
 • Priemerná čítanosť: 4155
 • Priemerná diskutovanosť: 9
 • RSS blogu

O blogu

Poslankyňa NR SR a učiteľka obchodného práva

Lucia Žitňanská

Lucia Žitňanská
 • Počet článkov: 25
 • Priemerná čítanosť: 4155
 • Priemerná diskutovanosť: 9
 • RSS blogu

O blogu

Poslankyňa NR SR a učiteľka obchodného práva

Kalendár sa načítava...