Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Lucia Žitňanská

Štefan Harabin je nenahraditeľný

07.09.2008 | edy

Výsledkom mimoriadnej schôdze parlamentu nie je len neodvolanie ministra, ktorý sa kamaráti s Bakim Sadikim

 • Tlačiť
 • 0

Nie som veľmi naklonená odvolávaniu ministrov, ale niekedy je to jediná možnosť ako upozorniť verejnosť na to, že niečo nie je v poriadku.  Vedela som, že ministra Harabina neodvoláme...koalícia nesklamala, podržala ho. Výsledkom mimoriadnej schôdze parlamentu nie je len neodvolanie ministra, ktorý sa kamaráti s človekom z prostredia obchodu s drogami. Rokovanie sa stalo príležitosťou poznať, že viacerým politikom doma rozprávky nečítali.

V lete sme sa o koalícii a koaličných ministroch dozvedeli zopár nových vecí. Najskôr sme si prečítali v novinách kamarátsky rozhovor ministra spravodlivosti s  Bakim Sadikim, potom padol minister životného prostredia pre rodinkárstvo (vraj), potom sme čítali ako sa nosia dary politickej strane v igelitke, potom padla ďalšia ministerka, vraj nie pre peniaze v igelitke, ale pre miliardový tender, o ktorom nič nevedel jej stranícky šéf, potom sme sa dočítali ako „smeráci" pilotujú sociálne podniky a ako z nich profitujú  a zatiaľ záverečnou bodkou tohto leta bolo vysvetlenie premiéra, že je rozdiel medzi rodinným a  straníckym klientelizmom a ten stranícky je dobrý klientelizmus. 

Rozhovor ministra spravodlivosti s Bakim Sadikim posunul on sám tak, aby vyznel ako epizódka. Známosť diskvalifikuje Štefana Harabina. Nelikviduje ho, lebo právnikom môže ostať, môže byť Sadikiho advokátom na súde, ale nemôže súdy spravovať.

Ak je to pre niekoho málo, tak dosť povedia aj výsledky pôsobenia ministra na čele rezortu spravodlivosti. Všetci poznajú ministra Harabina cez jeho "proľudové" PR. Menej však vedia, že práca súdov sa za ministra Harabina spomalila.

V roku 2004 nastal obrat v trende vybavovania súdnych prípadov. V roku 2004 sa zastavil pokles v počte vybavených prípadov a od roku 1998 sa po prvýkrát vybavilo medziročne viac súdnych prípadov (v tzv. hlavných agendách na okresných súdoch v roku 2004 cca o 30 000 viac ako v roku 2003 a v roku 2005 zhruba o 20 000 viac ako v roku 2004). Následne od roku 2005 súdy ročne vybavujú viac prípadov ako je počet nových prípadov, čo znamená, že od roku 2005 klesá počet nevybavených prípadov a je to základ pre postupné skracovanie dĺžky súdnych konaní.

V súdnictve sa máloktorá zmena udeje rýchlo. Preto sú dôležité trendy.  Od roku 2004 nastúpil pozitívny trend, za ministra Harabina nastala v tomto pozitívnom trende zmena k horšiemu. Poklesol počet vybavených vecí ročne. Napriek tomu, že je viac súdov a pribudli sudcovia (a minister spravodlivosti chodí na náhodné kontroly a avizuje vyzliekanie lenivých sudcov z talárov) súdy ročne vybavili menej ako v roku 2005 (v rovnakých agendách na okresných súdoch cca o 5 000 prípadov menej). Ľudia majú vo vzťahu k rezortu spravodlivosti veľké očakávania. Spomalením práce súdy dôveryhodnosť nezískajú, rovnako ako ju nezískajú ignorovaním problému korupcie.  Za tento negatívny trend je po dvoch rokoch zodpovedný minister Harabin. Koalícia ministra Harabina podržala. Justícia patrí podľa koaličných dohôd HZDS. Nie je asi ľahké nájsť ďalšieho človeka, ktorý tak spĺňa predstavy predsedu HZDS Vladimíra Mečiara o spravodlivosti.  Je jednoducho nenahraditeľný.

 

 • Tlačiť
 • 0

Lucia Žitňanská

Lucia Žitňanská
 • Počet článkov: 25
 • Priemerná čítanosť: 4155
 • Priemerná diskutovanosť: 9
 • RSS blogu

O blogu

Poslankyňa NR SR a učiteľka obchodného práva

Lucia Žitňanská

Lucia Žitňanská
 • Počet článkov: 25
 • Priemerná čítanosť: 4155
 • Priemerná diskutovanosť: 9
 • RSS blogu

O blogu

Poslankyňa NR SR a učiteľka obchodného práva

Kalendár sa načítava...