Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

O čom je novela o verejnom obstarávaní

17.09.2012 | edy

Diskusia (9 reakcií)

17.09.2012 | Roman Kanala

Čečva sa kradnúť nebojí.
Čečva sa bojí, že to bude vidno.
Čečva miluje svoje preferencie.
Čečva, červená čvarga.

17.09.2012 | Dr. Bublifuk

Neboj truhlik. Jedneho dna sa mozno zase dostane k moci zelena junta a potom sa im budu hodit vsetky tieto zakony, aby sa mohli opat vrhnut na svoju oblubenu cinnost - kradnutie. Vsak sme boli svedkami pekneho prikladu v predchadzajucich volbach. Kradli, davali si zlate padaky, odpocuvali a po kazdej takejto odhalenej lotrovine sme poculi rovnaku piesen: "My nic, to ti pred nami nachystali zakony, pomocou ktorych sme kradli."

17.09.2012 | samo1

Tak tu pod týmto blokom očakávam fundované názory diskutérov Milanall a Sona08. Hlavne ma zaujíma postoj k "osvietenému" prerozdeľovaniu peňazí štátom...ehm...Smerom.

17.09.2012 | milanll

Napisal som to uz minule - ktora vlada chce kradnut, kradne a v tom jej nezabrania nijake zakony, pravidla, formy obstaravania, nic.
Zakony a Ustava na Slovensku, su aj tak iba zdrapom papiera, s ktorymi si kazda politicka strana vytiera akurat svoj vlastny zadok.

Co sa tyka foriem obstaravania - nebolo to nahodou SDKU, ktore iniciovalo elektronicke aukcie, ked nakoniec sme boli vsetci svedkami, ako to dopadlo v pripade platinovych sitiek.

Kauzy Gorila, alebo raciankeho starostu Bielika, pripadne najnovsie Durkovskeho, ti spominat zrejme nemusim.

Z toho vyplyva - kto chce kradnut, kradne a akou formou to robi, to je nepodstatne.

Najpodstatnejsi je VZTAH ludi ku kradeziam. Alebo to nazvi ich ,,postoj/attitude''.
Kradeze zo statneho su na Slovensku vseobecne tolerovatelne a kazdy si ich ospravedlnuje tym svojim sposobom.
Pravica to nazyva napr. ,,inziniering'', Fico dal tomu nazov ,,lobizmus'', ked kazda politicka strana sa zaroven vyhovara na budovanie slovenskej ,,podnikatelskej'' vrstvy a pomoc pre nu v zaciatkoch.
Co je doneba volajuci kolosalny nezmysel, pretoze tak sa slovenski podnikatelia nenaucia efektivne podnikat, ale jedine kradnut a byt zachranovany, ked prepalia svoje megalomanske sny v podnikani.

Bud teda zmnis postoj CELEHO naroda ku kradeziam a ich tolerancii, alebo sa tu bude kradnut navzdy.
Pokial Slovensko kompletne ekonomicky neskolabuje, co bude, chvalabohu, za chvilu.

Preto je ta Kalinakova novela nezmysel, tak, ako je zbytocny nezmysel tento blog a vsetky ostatne vyjadrenia tak odbornikov, ako aj verejnosti.

Jednoducho povedane: ,,Zmen pricinu a nie nasledok''.
Ked pricinou korupcie na Slovensku je vztah Slovakov k peniazom, k statnemu majetku a spolocnosti a celkovo uroven moralnych hodnot.
Egoizmus, primitivizmus, nenazranost a bezcharakternost su silnejsie, ako zdravy ludsky rozum a moralne hodnoty.
Ked tieto vlastnosti, ti nedokaze zmenit ziadny zakon na svete.

17.09.2012 | samo1

Tak a sme pri koreni veci. Prečo potrebujeme zdvíhať dane?

17.09.2012 | Milanko

Zdravim pani Zitnanska.
Zaujalo ma toto Vase zistenie v navrhu zakona. Na zaciatok, je spravne, ze sa v tych navrhoch zakonov takto "vrtate", aj ze napisete o tom blog. Len tak dalej.
Ale nemyslite, ze by bolo aj celkom ucelne vyuzit tieto zistenia a odprezentovat ich medzi trocha sirsimi masami, aj pomocou inych masmedialnych kanalov a nastrojov, nie len cez sice kvalitny, ale uzkoprofilovy portal Etrendu? (Nejaky "PR" clanok na titulke napr.,Noveho Casu, a pod.)
Trosku uz zacnite vyuzivat tak zavazne preslapy vladneho Smeru, aby to bolo na prospech tejto krajiny a aj prezentaciu vasej strany.

17.09.2012 | sona08

Dufam, ze ste tento bod pripomienkovali a dufam, ze prejde. Ma to vobec Minister nejak zdovodnene, preco posuva tuto hranicu vyssie v dovodovej sprave?

18.09.2012 | Roman Kanala

Ako oklamať zverejňovanie zmlúv

Presúvanie dôležitých informácií zo zmlúv štátnych inštitúcií či firiem do nepublikovaných príloh výrazne oslabuje silu verejnej kontroly.

Bez dane 395-tisíc eur investuje túto jeseň štátny Transpetrol do rozšírenia tzv. ropovodného informačného systému.

V čom presne spočíva ten update, sa ale čitateľ zo zmluvy uverejnenej v centrálnom registri zmlúv pred dvomi týždňami nedozvie. Rozsah je definovaný v prílohe A a tú firma nezverejnila.

Ten istý týždeň si štátne Lesy objednali stavbu administratívnej budovy v Závadke nad Hronom za 79 tisíc eur. Ako má stavba vyzerať ukazuje príloha 1, ktorá v registri nie je.

Takéto presúvanie dôležitých informácií zo zmlúv štátnych inštitúcií či firiem do nepublikovaných príloh výrazne oslabuje silu verejnej kontroly.

Bez príloh s podrobným popisom predmetu nik nevie skontrolovať, či kupovaný tovar je naozaj potrebný a či je jeho cena primeraná.

Zvyšok článku nie je možné zobraziť, pretože nie ste platiaci užívateľ siete Piano.
Článok bude dostupný pre všetkých čitateľov SME.sk zajtra o 0:00

nedeľa 16. 9. 2012 19:42 - Gabriel Šípoš

http://komentare.sm...

18.09.2012 | eExcel

Neboli ste lepší.

Vraj "zmluva platí až po zverejnení" - čo je dielo vašej vlády - ak si dobre pamätám. Je to to isté, ako keby nebola zverejnená - zmluva platí od prvej sekundy po zverejnení a dovtedy je nemá čas ktokoľvek spochybniť a platia všetky prvky nevypovedateľnosti zmluvy - s ktorými ste tiež nič neurobili.

Keby ste vytvorili "zmluva platí mesiac po zverejní, ak ju dovtedy nespochybní vládna alebo mimovládna inštitúcia".

Podobne zverejňovanie faktúr - aktivita naoko bez reálneho dopadu. Dokonca si môžu mrhať ako doteraz, no a čo že niečo z toho je vidno, keď nikto proti tomu nič nemôže?

Keby ste radšej bola ticho, lebo toto opozičné mudrovanie je na vracanie.

Lucia Žitňanská

Lucia Žitňanská
  • Počet článkov: 25
  • Priemerná čítanosť: 4155
  • Priemerná diskutovanosť: 9
  • RSS blogu

O blogu

Poslankyňa NR SR a učiteľka obchodného práva