Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Lucia Žitňanská

O čom je novela o verejnom obstarávaní

17.09.2012 | edy

Diabol je ukrytý v detailoch

 • Tlačiť
 • 9

Tak máme v pripomienkovom konaní novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá podľa ministra Kaliňáka zavádza bezprecedentnú transparentnosť verejných obstarávaní. Nesporím sa o marketing. Nepáči sa mi ale novela zákona. Vo viacerých bodoch. O mnohých sa už písalo. O tomto ešte nie.

Podľa návrhu zákona sa v § 3 ods. 10 slová "podľa § 102" nahrádzajú slovami "postupom podľa § 92 až 99"

Nič Vám to nehovorí? Tak si povedzme, čo tie paragrafy znamenajú.

Dnes platí § 3 ods. 9 zákona o verejnom obstarávaní, ktorý hovorí : Zmluva musí mať písomnú formu okrem zmluvy uzatvorenej podľa § 102. Paragraf 102 upravuje úplne zjednodušený postup verejného obstarávania pre zákazky s nízkou hodnotou, t. j. všetky tie, ktorých hodnota je pod 10 000 Eur. Dnes, teda platí, ak obstarávate akýkoľvek tovar  pod 10 000 v priebehu roka alebo stavebné práce pod 20 000, nemusíte mať na to písomnú zmluvu. Racionálne, na každý nákup kávy a toaletného papiera naozaj netreba mať písomnú zmluvu.

Novela prečísluváva ods. 9 na ods. 10. A §102 nahrádzajú §92 až 99. Paragrafy 92 až 99 upravujú pravidlá pre verejné obstarávanie podlimitných zákazok. To sú dnes zákazky do 130 000 Eur, prípadne do 200 000 Eur podľa typu zákazky, resp. obstarávateľa, pri stavebných prácach do 5 miliónov Eur. Naozaj pri nich nechceme písomné zmluvy?

Ešte jeden citát zákona. Iného. Paragraf 5a zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Povinne zverejňovaná zmluva je písomná zmluva, ktorú uzaviera povinná osoba. A pre ne platí, že sú účinné až ich zverejnením.

O čo ide? Aby sa nezverejňovali zmluvy na zákazky 100 000 Eur, 200 000 Eur, …

Viem, že obstarávatelia musia zverejňovať výsledky verejného obstarávania, viem, že musia zverejňovať objednávky a faktúry. Po tom, ako nakúpia a zmluva je teda „pod čepcom“.

Ak novela zákona predpokladá, že istá kategória zmlúv nemusí mať písomnú podobu, neznamená to nič iné ako snahu o nezverejňovanie zmlúv. Kým doteraz sa nezverejňovali len zmuvy na obstarávanie za menej ako 10 000 eur, podľa návrhu novely zákona sa nebudú zverejňovať ani zmluvy na oveľa vyššie čiastky.

Zmluvy sú dnes účinné až po zverejnení. Zverejňovanie zmlúv netreba kontrolovať, vynucuje sa samo, pretože bez zverejnenia nie sú zmluvy účinné. Novela zákona teda neprináša transparentnosť, skôr naopak. Podiel zaplatených verejných peňazí bez čitateľnej verejnej kontroly sa významne rozšíri.

Diabol je ukrytý v detailoch. Aj diabol bezprecedentnej transparentnosti, ktorú chce zavádzať minister Kaliňák.

 

 • Tlačiť
 • 9

Lucia Žitňanská

Lucia Žitňanská
 • Počet článkov: 25
 • Priemerná čítanosť: 4156
 • Priemerná diskutovanosť: 9
 • RSS blogu

O blogu

Poslankyňa NR SR a učiteľka obchodného práva

Lucia Žitňanská

Lucia Žitňanská
 • Počet článkov: 25
 • Priemerná čítanosť: 4156
 • Priemerná diskutovanosť: 9
 • RSS blogu

O blogu

Poslankyňa NR SR a učiteľka obchodného práva

Kalendár sa načítava...