Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Chodili sme spolu

01.05.2010 | edy

Diskusia (3 reakcie)

01.05.2010 | Michal Lehuta

"separation o powers". u nás je exekutíva všetkým. (parlament, justícia, národná banka, kontrolné úrady etc. - všetky pod palcom Fica a Mečiara)

03.05.2010 | grgo

Ja by som to nazval inak - v duchu konceptu od Northa, Wallisa a Weingasta (popísaný vo fantastickej knihe http://www.amazon.c...) je to ukážkový príklad formy koalície ktorá sa prirodzene vytvára v každom "Naturálnom štáte" za účelom vytvorenia a ochrany renty pred konkurenciou.

U nás sú role koalície nasledujúce:

Robert Fico: politický špecialista. Zabezpečuje dominantnej koalícii ideologické a politické podhubie, presviedča poddaných o správnosti režimu danému zhora. Najbližšia paralela starovekého respektíve stredovekého "Naturálneho štátu": faraón (veľkňaz a kráľ v jednej osobe)

Juraj Široký: ekonomický špecialista. Jeho hlavnou rolou v dominantnej koalícii je organizačná činnosť pri extrahovaní renty od poddaných. Najbližšia paralela starovekého respektíve stredovekého "Naturálneho štátu" :faraónov hlavný správca, stredoveký obchodný cech s kráľom udeleným monopolom.

Štefan Harabín: byrokratický špecialista (súdy): Jeho hlavnou rolou je zorganizovanie štátnej správy - najmä súdov tak, aby zabezpečoval monopolný prístup k zdrojom a tak chránil rentu ostatným členom koalície. Najbližšia paralela starovekého respektíve stredovekého "Naturálneho štátu": Veštica v Delfách, hlavný Inkvizítor.

Ďalší koaličný partneri: sú to vodcovia vplyvných organizácií, ako sú rozličné ekonomické, politické a správne regionálne zoskupenia v štáte (Miestne Samosprávy, Okresné súdy, Organizovaný zločin, Eurofondy, Regionálne ekonomické kartely apod.). Títo dávajú podporu režimu výmenou za možnosť stabilne dosahovať rentu vo svojej doméne. Renta sa v duchu logiky "Naturálneho štátu" negeneruje vo voľnej súťaži, ale prostredníctvom obmedzovania prístupu na relevatný trh (politický, ekonomický, dotačný alebo aj v rámci zločinu). Na obmedzenie prístupu sa využívajú všetky možné prostriedky - policajné zásahy (respektíve nezasahovanie pri vybraných zločincoch), úradné rozhodnutua (hygiena, tendre), súdne rozhodnutia, či prístup k dotáciám (eurofondy apod.) Celý tento režim je priamo závislý na tom aby úzka elita mala kontrolu nad čo najvyšším počtom zdrojov (politických, ekonomických ale aj vojenských/násilných)

Nepriateľom režimu je otvorená súťaž - možnosť konkurencie organizovať sa a verejne oponovať nasadzovaným opatreniam. Preto naturálny štát inklinuje k sprísňovaniu podmienok organizácie, vytvára legislatívu ktorá vyžaduje štátom garantovanú licenciu či nutnosť združovať sa do organizácii kontrolovaných režimom (štátom).

20.05.2012 | cigereje

Shitňanská ostošesť húta,
ako ututlať svoju minulú hanbu.
Spravodlivosti za dosť by učinila,
seba na vrchol SDKÚ navrátila.
Motá sa stále okolo kúta
až zrazu zbadá Aladinovu lampu.
Šúchanie lampy paprčou nefunguje,
ako len Shitňanská Aladina naštartuje?
Konečne našla v kúte starú handru.
Šúcha ňou lampu, vzýva Aladina:
"Aladin, na muchu zmeň Harabina!!"
Aladin sa čuduje, nuž spýta sa:
Iba jedno želanie? Prečo?
Shitňanská zvýskne zamyslená:
Táák ešte nech skape Brešo!
Konečne budem precedkyňa!!

Lucia Žitňanská

Lucia Žitňanská
  • Počet článkov: 25
  • Priemerná čítanosť: 4155
  • Priemerná diskutovanosť: 9
  • RSS blogu

O blogu

Poslankyňa NR SR a učiteľka obchodného práva