Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Lucia Mušková

Zabime nepotrebné služby! alias Z rozprávky do rozprávky

10.01.2008 | Filmuska1

Fíni zrušili daňové priznania. Kto neverí, nech tam beží...

 • Tlačiť
 • 18

Mám veľmi rada rozprávky a skladám klobúk pred tými, ktorí ich vymysleli. Už na začiatku totiž prstom ukážu na problém, alebo niečo zlé a následne priamo a veľmi adresne smerujú k jeho náprave. No a pochopiteľne vždy je jasné, kto bol ten zloduch a problém spôsoboval a ktorý hrdina ho nakoniec vyriešil.

Možno práve preto tak veľmi rada počúvam prednášky našich severských priateľov, či už z úradov alebo politiky, keď hovoria o modernizácii úradných služieb. Sú úžasní, keď hovoria že „toto sme práve identifikovali ako problém a takto sme ho vyriešili" a ešte úžasnejší v tom, ako s nadšením v tom riešení uplatňujú najnovšie výdobytky modernej techniky. A hovoria o tom tak prirodzene, že ma to až vytáča, lebo vtedy si človek uvedomí, že toto je to normálne a nie ten informatický pravek, ktorý vidíme u nás.

Posledne to predviedol Heikki Lunnas z Asociácie fínskych samospráv na ITAPE. Na tlačovej konferencii Rakúšan Leiningen-Westerburg opisoval ako sa ľudia tešia online daňovým priznaniam a vláda ušetrila 100 človekorokov len na kontrolných telefonátoch, ktoré daňové úradníčky museli absolvovať keď niečo nesedelo. Francúz Mordacq zas tromfoval, že ich vláda dala každému človeku, ktorý online podal daňové priznanie odmenu 20 Euro, a hneď mali skóre 30% podaní online. No a Heikki ich všetkých zabil vetou: „My sme daňové priznania zrušili."  Neveriacim Tomášom, ktorí tam sedeli, potom aj prezradil tajomstvo, ktoré zaznelo už doobedu počas jeho prednášky o najnovších aktivitách Fínska v oblasti informatizácie. 

Už počas prednášky, ako obyčajne keď hovoria severania, sedelo auditórium v nemom úžase, no posledným slajdom už beztak spadnuté sánky prítomného auditória dosiahli svoj rekord, keď sa na plátne objavil zabíjajúci nadpis: „Killing unnecessary services" a pod tým text „No more existing services: Tax declaration." Následne tým najprirodzenejším spôsobom na svete vysvetlil smrteľníkom, že vláda si uvedomila, že vlastne má všetky dáta o príjmoch občanov k dispozícii vďaka pravidelným mesačným hláseniam zamestnávateľov, a tak jej nerobí problém toto daňové priznanie svojmu občanovi predvyplniť, poslať mu ho mailom alebo inak, ako si bude želať a poprosiť ho, keby bol taký láskavý a pozrel sa na to a ak by sa mu niečo nevidelo, tak že by sa ohlásil. No a pochopiteľne že ak to bude OK, tak aby sa neunúval s odpoveďou, lebo po stanovenom termíne sa to bude už považovať za akceptované.

Aké jednoduché a aké revolučné, že?

Sme na Slovensku, a tak je prirodzené, že sa našiel poslucháč, ktorému sa podarilo vrátiť svoju sánku na pôvodné miesto a vyrývačne sa spýtať, koľko priznaní sa im vrátilo ako nesprávnych. Heikki s úprimným údivom pozrel na dotyčného a povedal: „Akceptácia bola 80%."

A vtedy si človek uvedomí, že toto je 21. storočie a nie ja som nenormálna, že to od volených zástupcov očakávam. Lenže vzápätí ten príval čerstvého vzducho z otvoreného okna zdravého rozumu sa zastaví, lebo si pustím správy a okno zabuchne svojim prízemným vnímaním nejaký náš domáci top politik, či úradný top manažér. A rozprávka dostane už aj svojho zloducha. Chýba už len to posledné.

Kurník, kde ten princ trčí?

 

 • Tlačiť
 • 18

Lucia Mušková

Lucia Mušková
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 3475
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Pracovala som ako riaditeľka informatiky, manažérka informatizačných projektov, spoluzakladala som kongres ITAPA. Baví ma všetko, čo nás posúva dopredu, učí chápať a zlepšovať svet okolo nás. Tento blog je... vlastne o nás.

Lucia Mušková

Lucia Mušková
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 3475
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Pracovala som ako riaditeľka informatiky, manažérka informatizačných projektov, spoluzakladala som kongres ITAPA. Baví ma všetko, čo nás posúva dopredu, učí chápať a zlepšovať svet okolo nás. Tento blog je... vlastne o nás.

Kalendár sa načítava...