Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Lucia Mušková

Nová celoslovenská online hra o školské eurofondy! - Need for Speed!

07.02.2008 | Filmuska1

Aj taký gentleman ako sir W. W. Waterhouse bledne závisťou

 • Tlačiť
 • 0

Keď Komenský vyslovil známe slová „škola hrou", v živote by ho nenapadlo, že sa to dá pochopiť aj inak. A hľa, dá sa: „Škola? Hrou!" Ministerstvo výstavby v duchu tohto modifikovaného motta rozpútalo novú celonárodnú online hru, pri ktorej blednú závisťou aj najnavštevovanejšie slovenské gamesácke portály.

Poďme pekne po poriadku. Prišiel čas rozdávať eurofondy a mešteky sa ako jedny z prvých otvorili nad školami. Na upgrade ich infraštruktúry.

A tu začína sranda. V rámci doterajšej ľahkej koketérie väčšiny úradných inštitúcií s fenoménom zvaným „eGovernment" sa ani MVRR neodvážilo vstúpiť na pôdu prípravy seriózneho elektronického podania žiadosti, ale vymyslelo si „internetový rezervačný formulár". Ten má slúžiť na zarezervovanie termínu, v ktorom žiadateľ potom nakluše osobne a predloží kompletnú žiadosť so všetkými potrebnými lajstrami a prílohami. Pikoška bokom: žiadosť (t.j. ten wordovský formulár, ktorý je na webe na stiahnutie) má priniesť so sebou vyplnenú v „elektronickej podobe" na CD alebo DVD (!) (úradné kompy majú asi pokazené USB porty), aby sa na ministerstve vytlačila v náležitom počte a následne podpísala a odovzdala. Neveríte? Čítajte.

Teda namiesto kvalitného informačného systému, do ktorého by plynule natekali všetky žiadosti a úradníci mali prehľad o ich počte a ďalších údajoch (ako to dnes úplne normálne robí Ministerstvo kultúry v grantovom systéme, kde spracováva priebežne tisíce a tisíce žiadostí), vznikla online hra, na akú nemajú odvahu ani tí najväčší komerční výrobcovia hier - hra bez pravidiel a pritom o reálne prachy. Jej podstatou je teda urvať si online časenku na ministerstve a tým skôr získať príslušnú dotáciu. Skrátka „kto prv klikne, ten má..." („first clicked - first served")

Možno sa nejaký úradník z ministerstva v záchvate modernizácie inšpiroval predajom lístkov na koncert Robbieho Williamsa. Ale realizácia v praxi za touto svetovou špičkou značne zaostala. Po prvé: Robbieho agentúra jasne zverejnila kedy a o koľkej začne predaj. To u nás netreba. MVRR ústami hovorcu: „Presný čas nebol uvedený." Lebo šak načo? Ešte by sa o tom dozvedeli nekamaráti.

Po druhé: Agentúru údaj o vypredaní lístkov behom prvých pár hodin vôbec neprekvapil. Hoci nemuseli tušiť, koľko to potrvá, množstvo záujemcov je síce veľké, ale nie celkom spočítané. Opäť MVRR: „Ministerstvo nepredpokladalo taký enormný záujem hneď na prvýkrát." Pre informáciu úradníkov z MVRR: počet slovenských základných a stredných škôl je konečný (cca 3300). Čudovať sa, že 50 termínov je hneď obsadených a nazvať to „enormným záujmom" je na zvieraciu kazajku.

Po vystriedaní všetkých možných emocionálnych stavov však musím skonštatovať, že MVRR je vlastne génius a od splnomocnenca pre informatizáciu by malo dostať metál. Hádam nikomu sa totiž ešte nepodaril taký ťah na zvýšenie internetizácie Slovenska, ako tejto novej hre. Odteraz cca 3500 vedení škôl, príslušných zriaďovateľov, rodičov a priateľov škôl bude na internete aj spávať.

Vážený Sir William Winston Waterhouse a všetci moji kamaráti v ST, Vaša kampaň je síce skvelá, ale práve vás prekonala nová celoslovenská online hra s jediným možným názvom: „NEED FOR SPEED" !

 

 • Tlačiť
 • 0

Lucia Mušková

Lucia Mušková
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 3475
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Pracovala som ako riaditeľka informatiky, manažérka informatizačných projektov, spoluzakladala som kongres ITAPA. Baví ma všetko, čo nás posúva dopredu, učí chápať a zlepšovať svet okolo nás. Tento blog je... vlastne o nás.

Lucia Mušková

Lucia Mušková
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 3475
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Pracovala som ako riaditeľka informatiky, manažérka informatizačných projektov, spoluzakladala som kongres ITAPA. Baví ma všetko, čo nás posúva dopredu, učí chápať a zlepšovať svet okolo nás. Tento blog je... vlastne o nás.

Kalendár sa načítava...