Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čestné prehlásenia alebo Zabudnutí highlanderi

16.08.2007 | Filmuska1

Diskusia (12 reakcií)

16.08.2007 | Jan.Demko

Nazdar Muska :-) Nechcela by si nakuknut medzi SME-Lcov po dlhej dobe ? :-)

Pekne napisane inac, ale breses na nespravny strom a v nespravny cas :-)

16.08.2007 | iSlovak

Plne sa stotožňujem s pointou blogu no dovolím si vysloviť názor o Vašom hlbokom nepochopení funkcie čestného prehlásenia a tvrdenie „V dobe, keď normálne rozvinuté krajiny už pomaly odkladajú tradičné lajstrá typu „čestné prehlásenie" na cintorín úradných dokumentov“ považujem za šialene skreslené. Poznal som to z vlastných skúseností a potvrdil som si to aj na stránke Sociálnej poisťovne v Rakúsku na ktorej hľadanie takéhoto „lajstra“ dáva vyše sto hitov. Ale uvediem aj príklad z môjho fachu kde čestné prehlásenie aj v zahraničí plní mimoriadne dôležitú funkciu. Pri podozrení použitia dopingu športovcom počas pretekov sponzori okamžite žiadajú čestné prehlásenie od športovca, že to nie je pravda. Analýza moču poprípade krvi trvá týždne a to aj „v 21. storočí a v strede Európy” a takto si sponzori jednoducho právne poistia toto medziobdobie. Presne takto sa to deje na Tour de France ale aj vo všetkých oblastiach života kde je právny poriadok. Čo ja som sa vo svete napodpisoval vyhlásení, ktoré boli mimoriadne ťažko overiteľné a nie len môj ale aj podpis pol zemegule pod hocičo je len inou formou čestného prehlásenia. Aj pri iluzórnom zosieťovaní či už domácich alebo medzinárodných inštitúcii je čestné prehlásenie aspoň listinný dôkaz o „pravdomluvnosti“ subjektu. A v konkrétnom prípade o ktorom píšete je „šťastím“, že takýto listinný dôkaz existuje. Že údaje v ňom nesedia a nikto ich nekontroloval je iná story, no „lajstro“ je svätým grálom práva.
Robert Mistrík

16.08.2007 | Ján Záborský, TREND

Súhlasím s Vami, že v niektorých oblastiach je čestné prehlásenie akceptovateľné a má svoj význam. Konkrétne v prípade udeľovania dotácií je však absolútne neprijateľné vystačiť si s niečím ako je čestné prehlásenie. A to nielen preto, že potvrdenia od daňového úradu i Sociálnej poisťovne si môže žiadateľ zabezpečiť pomerne lacno a sám, teda bez zvyšovania administratívy na strane prideľovateľa dotácie. Základným problémom tu totiž je, že každá dotácia pridelená subjektu, ktorý naň v skutočnosti nemá nárok, znamená nepridelenie dotácii inému subjektu, ktorý si svoje záväzky vzorovo plní. Čo z hľadiska platcu daní v konečnom dôsledku znamená, že jeho peniaze neboli vynaložené efektívne. Žiaden systém asi nebude stopercentne nepriestrelný, ale ak mi na udelenie dotácie z verejných peňazí stačí len čestné prehlásenie, tak ide o systém, ktorý si o zneužitie priam koleduje.
Aby bolo jasné, som z tých, ktorí by najradšej všetky možné dotácie zakázali, pretože krivia podnikateľské prostredie, ale keď ich už máme a nerušíme, nech sa aspoň dostanú k tým, čo nepodvádzajú. Overiť údaje žiadateľov fakt nie je nič komplikované. Keď si banky v spolupráci so Sociálnou poisťovňou dokážu overiť bonitu žiadateľov o úver, prečo to isté nedokáže štát? Jediný dôvod vidím v tom, že banky požičiavajú súkromné peniaze, na ktoré si dávajú patričný pozor, kým rozdávanie verejných peňazí poskytovateľa (teda štát) nijako významne netrápi.

16.08.2007 | muska

Dobrý deň pán Mistrík, nemám problém súhlasiť s tým, že sú oblasti, kde fenomén takýchto dokumentov ešte bude užitočný, a to zrejme a najmä vtedy, pokiaľ v danom čase neexistuje iná možnosť preukázania pravdy. Ale o tom to práve je - že tam kde to možné je, tak sa to má odstrániť. Pridelenie dotácie alebo grantu alebo hoci aj zakázky musí byť jednoznačne viazané bezúhonnosťou zo zákona bez ohľadu na to, či niekto čestné prehlásenie dá alebo nie. A dnes už sú nástroje a nie komplikované, ktoré v reálnom čase vedia preukázať legitimitu a oprávnenosť žiadateľa. Dnes už nemusíme trestať za to že niekto klame. Ak vieme ihneď zistiť že na niečo vôbec nemá nárok, tak to jednoducho nedostane.

Predstavte si, že by sa nejaký podvodník chcel uchádzať o grant, vyplnil formulár na webe a po kliknutí "odoslať" by mu web vyhodil hlášku "Nemáte zaplatené dane, sorry, try again later." Ja si to viem v pohode predstaviť aj zajtra. Pre Highlanderov je to Verneovka.
Lucia Mušková

18.08.2007 | disent1

... predstavit aj existenciu cestnych prehlaseni aj v oblastiach, dokonca hlavne v oblastiach, kde je mozne preukazanie pravdy.
1. potrebovali by sme menej uradnikov na vystavovanie potvrdeni
2. dalo by sa velmi lahko zistit, kto je podvodnik a kto nie
3. dalo by sa velmi lahko eliminovat podvodnikov zo slusnej spolocnosti

bohuzial, su to vsetko veci, ktore sa "nehodia".

16.08.2007 | iSlovak

Tak ja som hrdý Highlander z Donovalov (viď moje priezvisko), a to boli vtedy ešte krásne Donovaly... Ako dôsledok toho som na lyžiarskom kurze na vysokej vyhral preteky a to bola potom nejaká konkurenčná výhoda pred Lowlandermi ... :-)
O konkrétnom prípade spomenutom v blogu sa nemusíme baviť, so všetkým súhlasím. Sám riadim firmu kde sa vyvíjajú mimo iného databázové systémy takže aj technológiu chápem. No slovenská odroda podvodu je analógového typu a nejaké digitálne „sorry, try again later." odradí len slabšie typy. Založíme inú firmu, alebo prelejeme cez kamarátovu. Takéhoto a mnohých iných analógových trikov sú plné noviny.
Priznám sa, Vaš blog sa mi páči, no my Highlanderi sme čestní a nie blbí chlapci. Používať ich čo i len v prenesenom alebo hyperbolickom slova zmysle ako synonym spiatočníctva je ... no neviem. Preto tá moja reakcia. Inak Vám prajem veľa chuti do písania a nenechajte sa odradiť „pravými Donovalcami“
RM

16.08.2007 | muska

Juuuj, to je nedorozumenie, prepacte. Po pojmom Highlander som nemyslela nikoho z akejkolvek geografickej lokality Slovenska. Vobec to nema nic spolocne s nasim zemepisom, ale s filmom Highlander (hudba: Queen, Who wants to live forever), kde zili take individua, ktore boli nesmrtelne a zili vecne az kym ich iny Highlander nezabil a postupne sa presusali storociami. :-) Hlboko sa ospravedlnujem vsetkym, ktori to pochopili ako narazku na svoj povod, tak to urcite nebolo myslene, to je nedorozumenie.

17.08.2007 | bsa

položiť zákernú jednoduchú otázku: "A teraz ako čo?" Chýba mi aspoň náznak riešenia alebo presné určenie, kde je pes zakopaný...
Pochybujem, že by ste to nevedeli a ak nebodaj áno, stačí iba oprášiť jednu štúdiu, na ktorej sa podieľal aj kolega spoluorganizátor itapy - tam je tých prekážok, vulgo legislatívnych prekážok popísaných mrtě.
A keď sme pri tých IS a podobných zábavkách našej doby, myslím, že netreba dlho rozvádzať aká situáciach u nás vladne (určite ovládate základy "rezortizmu" na slovensku).
A oblúkom na začiatok, keďže sa nič nedeje (splnomocnenec je až "teraz", bojňanský tiež od februára toho veľa nevyprodukoval) máte nebodaj info, že to bude naozaj priorita tejto vlády? Alebo si máme počkať až na ďalšiu itapu a tam sa dozvieme niečo?

17.08.2007 | muska

Prepacte ale teraz ja nerozumiem. A teraz ako co by ste potrebovali?

1. Ad riesenie: Bol tu konkretny problem (dotacia asi podvodnikom), a ja som si dovolila napisat blog, ze system je dnes uz omnoho lepsie riesitelny (vyuzitim techniky) nez kedysi (cestne vyhlasenia). A dovolim si na tom trvat. :-)

2. Ad zakopany pes: v hlave politikov (ako koalicni - riadia rezorty, ako opozicni - kontroluju vladu), ktori maju definovat ciel (zadanie) a to nedokazu, lebo ich to ani len nenapadne, pretoze neuvazuju ako veci modernizovat. Zadanie = uloha pre rezortnu informatiku "zavedte system ktory bude kontrolovat... Termin... Bodka."

3. Na to nepotrebujete ani splnomocnenca ani itapu ani bojnanskeho, to su vyhovorky. Toto je konkretny problem ktory vie vyriesit za stolom MPSVR, SP a DR, pripadne MS.

4. Toto je blog a nie strategia informatizacie. Mozem pisat aj tú, ale to uz nebude zadarmo :-))

5. Nie som zastancom kampane ktora uz dlhodobo kope do rezortov, ten demon neexistuje a nebyt toho "rezortizmu" v minulosti by ste tu dodnes nemali nic. Alebo chcete povedat ze svetlo informatizacie prislo az so splnomocnencom?

6. Na itape sa samozrejme ako vzdy dozviete vela. :-)

17.08.2007 | bsa

stručne úvodom, reagoval som na ten "informatický" koniec spotu. Zvyšok nie som schopný už stráviť (myslím tým situáciu, nie Váš spot).
ad 1) súhlas
ad 2) súhlas ale to sa nevyrieši písaním spotov. Pesimisticky sa mi zdá, že to sa vyrieši iba vymieraním...
ad 3) na to potrebujete podporu a frontend tejto "podpory" sú vymenovaný ľudia. A toto je problém, ktorý nevyriešia uvedené inštitúcie pretože na to treba legislatívu. A to kua dobrú legislatívu, ktorá je poňatá koncepčne, pretože riešiť jeden čiastkový problém to tu už bolo. Nehovoriac o tom, že keď prepájanie registrov začnú riešiť tieto organizácie bolo by dobré to urobiť raz a poriadne a pre všetkých.
ad 4,5) nuž vidím čo hovoria Vaše skúsenosti ale moje hovoria úplne naopak. Len tak pre zábavu by som Vás odporučil na debatu medzi sekciou VS a "policajtami" pri ich kľúčových registroch, resp. MV vs ostatný svet (napr. regob), myslím že by ste zmenila názor ale budiž - verme, že strašidlo neexistuje.
Nie svetlo informatizácie neprišlo so splnomocnencom, ani tým minulým ani tým terajším. Svetlo informatizácie (pekný výraz, ten si zapamätám a použijem vo svojej nedeľnej kázni) dnes potrebuje úplne iné parametre, podľa môjho názoru legislatívu a najmä podporu "tam hore". Rezorty môžu budovať (a v minulosti aj budovali, za čo im patrí nekončiaca vďaka) ale prišla doba, kedy sa to budovanie musí koordinovať.
ad 6) súhlas, na minulej som sa dozvedel, že aj maková štrúdľa (dúfam, že bola itapácka) sa dá jesť (dovtedy mi nechutila) :) teda okrem iného som sa dozvedel aj toto. :)

Aby to nebolo celé pesimistické, ja by som bol veľmi rád keby to všetko "fičalo" elektronicky, keby som nemusel nikam chodiť, notára nevidel ako je rok dlhý a podobne. Ja som tomu dokonca aj chvíľu veril :). Ale v poslednom čase si čoraz viac spomínam na slová starého otca (a to nie je na Vás), ktoré zneli: "menej kecať, viacej robiť".

18.08.2007 | muska

ad 2) Nenarokujem si na to, ze by tento blog nieco vyriesil, pisem ho len tak, bez naroku na vysledok. :)

ad 3-5) Finsko nema ani jeden zakon o egovernmente a Estonci tusim jeden (alebo naopak). Riesenia nemaju zbytocne komplikovat veci a ako pisete "menej kecat a viac robit". Rieseni moze byt niekolko, od jednoduchsich az po strasne komplexne a komplikovane. Treba si vybrat take, ktore je adekvatne ucelu a zdrojom. Naozaj si nemyslim, ze na overenie dat za ucelom dotacie je nevyhnutne prijimat ucelenu koncepcnu strategiu alebo dokonca zakony, systemy existuju, standardy existuju, uvedene institucie maju na to vsetky potrebne kompetencie a pokial sa to riesenie bude pacit aj dalsim, nic nebrani aby sa pouzilo aj inde. Cim komplikovanejsie a dlhsie riesenie, tym sa predlzuje priestor na zneuzivanie penazi ktore mozu dostat slusni ziadatelia a tym predlzujete trvanie diery, z ktorej vytekaju nase peniaze. Pozrite sa na privilegium ako arogantne zareagovali na to, ze by to mali vratit. To by vam malo sluzit ako dostatocny alarm zaviest riesenie ihned. Akekolvek.

Neochota niektoreho rezortu spolupracovat moze mat niekolko dovodov, od strachu zo straty kontroly nad systemom, za ktory zodpoveda az po osobne zaujmy. Zazila som zabavy o ktorych pisete. Ale z vlastnej skusenosti mozem pokojne povedat, ze spolupraca je vacsinou mozna a existuju sposoby ako ju rozvijat a ako k nej rozumnym sposobom motivovat. Castokrat je to najma o komunikacii. Koordinacia je dolezita a moze veciam pomoct ale aj uskodit. Musi ju robit schopny clovek. Schopny najma pocuvat.

Ad strudla: to ste mali stastie, mne sa uz neusla. :-)

20.08.2007 | Superbank

Tiež je pre mňa nepochopiteľné, ako je možné, že pri žiadosti o udelenie dotácie stačí predložiť len nejaké čestné prehlásenie.
Keď sa firma môjho manžela hlásila do verejnej súťaže, nevyhnutnou súčasťou podkladov boli potvrdenia z daňového úradu aj zo sociálnej poisťovne, že má vyrovnané všetky záväzky voči štátu.
Rovnako, keď naša firma žiada každý rok o licenciu, bez predloženia týchto potvrdení nemáme žiadnu šancu ju dostať.
A perlička na záver: Keď sme si požiadali v banke o kontokorent, museli sme predložiť potvrdenie z daňového úradu, sociálnej poisťovne a všetkých zdravotných poisťovní. Inu: Ešte aj tie banky majú lepšiu kontrolu ako celý tento náš štát. A možno je to konkrétny zámer niektorých štátnych úradníkov...

Lucia Mušková

Lucia Mušková
  • Počet článkov: 11
  • Priemerná čítanosť: 3475
  • Priemerná diskutovanosť: 7
  • RSS blogu

O blogu

Pracovala som ako riaditeľka informatiky, manažérka informatizačných projektov, spoluzakladala som kongres ITAPA. Baví ma všetko, čo nás posúva dopredu, učí chápať a zlepšovať svet okolo nás. Tento blog je... vlastne o nás.