Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Lucia Mušková

Čestné prehlásenia alebo Zabudnutí highlanderi

16.08.2007 | Filmuska1

Niekto tu ešte straší s čestnými prehláseniami?

 • Tlačiť
 • 12

Kauza Privilégium opäť v plnej paráde odhalila a potvrdila biedu (alebo absenciu?) modernizačného zmýšľania v slovenskej politike. V dobe, keď normálne rozvinuté krajiny už pomaly odkladajú tradičné lajstrá typu „čestné prehlásenie" na cintorín úradných dokumentov, na Slovensku stále prežívajú svoj zlatý vek a svojim kamarátom zo zahraničia ukazujú dlhý nos.

Podstatou tejto strašnosti je fakt, že namiesto toho, aby sa najvyššie politické miesta bavili o tom, ako na kontrolu uchádzačov o rôzne formy dotácií či grantov nasadiť pomerne jednoduché informačné systémy a celá diskusia by bola vedená smerom čo všetko by ešte mohli zabezpečiť (napríklad nedajbože aj odbúranie posielania niektorých papierov), u nás prebieha debata o tom, či je vôbec možné zabezpečiť fyzickú kontrolu všetkých predložených papierových dokumentov.

No nie je to možné, pochopiteľne! Ale ak v niektorej hlave ešte dnes, 16. augusta 2007, v 21. storočí a v strede Európy vznikne myšlienka, že kontrola uchádzačov o čokoľvek (zákazku, grant, dotáciu) znamená, že úradník vezme papier a potom osobne zisťuje či deklarované skutočnosti zodpovedajú pravde, tak tú hlavu treba zoťať, lebo je to Highlander, ktorý sem preskočil z feudalizmu a namiesto toho aby sa zabíjal so svojimi konkurentmi po strechách a priemyselných halách sa nedopatrením ocitol v štátnej správe. Už len riziko, že by tú hlavu nedajbože mohlo napadnúť takúto formu kontroly začať realizovať v praxi, je dostatočným ospravedlnením tohto násilia.

Veď žijeme v dobe, keď vďaka rozsiahlym informačným systémom daní, odvodov, obchodných registrov a ďalších je hračkou nasadiť informačný systém na dotácie, prepojiť ho s ostatnými a behom pár sekúnd „prelustrovať" hoci tisíce žiadateľov, či nemajú dakde dáku sekeru, alebo získať aspoň „tiché avízo" a potom si ho prekontrolovať. V takejto dobe je dokonca irelevantná vôbec existencia čestných prehlásení. Tie mali zmysel v minulosti, keď podobné nástroje neboli. Ale ich prežívanie dnes je čistý alibizmus a ospravedlnenie lenivosti alebo neschopnosti niečo zmodernizovať.

Nasadenie efektných a efektívnych kontrolných informačných systémov by nielen eliminovalo podvodnícke správanie neslušných subjektov (nehrajme sa na čestných Fínov alebo Kanadu, je nad slnko jasnejšie, že pokušeniu zaklamať, keď môžem niečo získať, u nás neodolá veľa a nielen Privilegovaných ľudí), ale mohlo by napríklad tým slušným subjektom aj pomôcť. Napríklad aj, prepytujem, elimináciou byrokracie a množstva predkladaných papierov. Keď už žiadneho iného, aspoň toho jedného - čestného prehlásenia. Len na ňom by sa ročne ušetrilo odhadom niekoľko 100 tisíc strán A4.

Neviem, či sa nájde princ, ktorý bozkom oslobodí zakliate modernizačné myslenie politických Highlanderov. Asi by sám skamenel. V zásade chápem, že na takéto myšlienky ťažšie príde generačne posunuté ministerstvo práce. Ale som frustrovaná, že v takejto diskusii pokračuje aj inak absolútne moderná a liberálna ex-ministerka práce a obáva sa, že "by sa systém znefunkčnil".

No nech sa znefunkční preboha, už tu dávno nemal byť. :-(

  > Hlasuj za tento článok na Hlasuj za tento článok na vybrali.sme.sk
 • Tlačiť
 • 12

Lucia Mušková

Lucia Mušková
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 3475
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Pracovala som ako riaditeľka informatiky, manažérka informatizačných projektov, spoluzakladala som kongres ITAPA. Baví ma všetko, čo nás posúva dopredu, učí chápať a zlepšovať svet okolo nás. Tento blog je... vlastne o nás.

Lucia Mušková

Lucia Mušková
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 3475
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Pracovala som ako riaditeľka informatiky, manažérka informatizačných projektov, spoluzakladala som kongres ITAPA. Baví ma všetko, čo nás posúva dopredu, učí chápať a zlepšovať svet okolo nás. Tento blog je... vlastne o nás.

Kalendár sa načítava...