Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Lucia Mušková

Ako sen Susan Boyle obletel svet a YouTube prikul mládež do lavíc

01.05.2009 | Filmuska1

Britské talenty, americké moderátorky a YouTube ako parádna učebná pomôcka

 • Tlačiť
 • 0

Raketovou rýchlosťou obletel nedávno celý svet strhujúci záznam zo show Britain´s Got Talent. Vďaka vyše 30 miliónom hitov na YouTube v priebehu pár dní (dnes už 49 miliónov!) sa 47-ročná Škótka Susan Boyle premenila doslova cez noc z britského objavu na svetovú hviezdu a globálneho miláčika. (www.youtube.com/watch) Jej príbeh si však nezískal slávu len talentom, ale podmanil si ľudí najmä tým, že je triumfom nad predsudkami voči vzhľadu a veku vo svete, ktorý uctieva mladosť a krásu.

Tu sa však príbeh len začína. Nasledovalo (ako ináč) množstvo interview po celom svete, snáď vo všetkých veľkých aj malých médiách (teda, okrem slovenských :-) ). Redaktori sa predbiehali v nápaditosti a tak diváci videli od inteligentných a vtipných show (napr. u Larryho Kinga - 1. časť  a 2. časť) až po neuveriteľne samoľúby a povýšenecký výkon Diane Sawyer v relácii Good Morning America. Stupídna predvádzacia jazda tejto americkej moderátorky musela dvihnúť zo stoličky hádam každého človeka, ktorý voči iným pociťuje aspoň elementárny rešpekt.

Niet preto divu, že netrvalo ani veľmi dlho a v hlave šikovnej newyorskej učiteľky Amy Bowlland skrsol nápad, že snáď niet lepšej príležitosti, ako túto nebotyčnú ukážkovú hlúposť a trápnosť zúročiť ako dokonalú učebnú pomôcku na tému predsudkov, škatuľkovania a stereotypov. Premyslela si metodiku a zverejnila ju na webe na svojom blogu. www.schoollibraryjournal.com/blog/620000062/post/1280043528.html Vymyslela celý postup, úvod, zahrievacie cvičenia, otázky na rozbor, a kopec ďalších vecí, skrátka všetko čo má mať riadne vyučovanie, ktorého cieľom je niečo naozaj naučiť.

A tak vznikol „Susan Boyle Lesson Plan". Okrem toho, že je samozrejme krásnym a vtipným učebným materiálom, ktorý doporučujem všetkým učiteľom psychológie, sociológie a iných predmetov, ktoré majú čo do činenia s ľudským správaním, je to parádny dôkaz toho, aké možnosti dnes poskytujú technológie, internet a online médiá. Príbeh, ktorý začal obyčajným dielom relácie Británia má talent, pokračoval internetom a médiami po celom svete a skončil v školských laviciach ako učebná pomôcka, je stelesnením toho, čo považujem za esenciu modernej, atraktívnej a pútavej školy, ktorá letí priamo na tepe dňa. No a čerešničkou na šľahačke je návrat tohto príbehu naspäť do Británie, kde si redaktorka vzdelávacej rubriky novín The Times Sarah Ebner všimla túto vzdelávaciu nádheru a ihneď ju spropagovala (timesonline.typepad.com/schoolgate/2009/05/the-susan-boyle-lesson-plan.html), aby ani britské školstvo o ňu neprišlo.

No nezatúžili ste aspoň na chvíľu teraz sedieť v lavici, kde učka práve púšťa z You Tube posledný diel vašej obľúbenej šou, potom sa zabávate na hlúpej redaktorke a na konci hodiny zrazu odchádzate s poznaním, o čom sú predsudky a stereotypy ľudstva?

 

 

 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Lucia Mušková

Lucia Mušková
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 3475
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Pracovala som ako riaditeľka informatiky, manažérka informatizačných projektov, spoluzakladala som kongres ITAPA. Baví ma všetko, čo nás posúva dopredu, učí chápať a zlepšovať svet okolo nás. Tento blog je... vlastne o nás.

Lucia Mušková

Lucia Mušková
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 3475
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Pracovala som ako riaditeľka informatiky, manažérka informatizačných projektov, spoluzakladala som kongres ITAPA. Baví ma všetko, čo nás posúva dopredu, učí chápať a zlepšovať svet okolo nás. Tento blog je... vlastne o nás.

Kalendár sa načítava...