Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Lucia Mušková

Ako dedko ťahal repku. Príbeh slovenského eGovernmentu

27.05.2009 | Filmuska1

Tam kde sa voda sypala a piesok sa lial...

 • Tlačiť
 • 0

Tam, kde sa voda sypala a piesok sa lial, nasťahoval sa raz dedko s babkou do nového domu. Dom to bol krásny, s veľkou záhradou. Dedko s babkou sa tešili, ako do nového domu privedú celu veľkú rodinu, o ktorú sa treba starať a kŕmiť.

I prechádzal sa raz dedko po záhrade a hútal, kde vziať na toľko jedla, keď tu zrazu o niečo zakopol a spadol. Zanadával, vstal, oprášil sa a s úžasom zistil, že to o čo zakopol, bola ooobrovská repka - špeciálny typ zvaný informatizácia. Trčal jej zo zeme len vrch, ale už ten dával jasne najavo, aký kusisko sa skrýva pod zemou. I zaradoval sa dedko prenáramne, keď si uvedomil, koľko jedla repka poskytne a koľko hladných krkov nakŕmi. Rezko sa zaprel, aby repku vytiahol. Ale repka bola veľká a ťažká a fučiaci dedko raz dva pochopil, že sám na to nestačí. I zavolal si teda na pomoc kamarátku Stratégiu. "Stratégia, Stratégia, pomôžeš mi vytiahnuť repku?" "Jasné, že pomôžem!" povedala Stratégia a spolu s dedkom sa zapreli do repky-informatizacie. Ťahali, ťahali, ale repku nevytiahli. Unavení a spotení si sadli na zem, keď tu Stratégia zvolala: "Už viem! Zavoláme si na pomoc Koncepciu!" "A tá nám pomôže?" pochybovačne sa spýtal dedko. "Jasné, že pomôže, videla som to u susedov", tvrdila Stratégia. Nuž zavolali Koncepciu. Veľmi sa jej nechcelo, ale sľúbili jej odmenu, a tak privolila. Ťahali teda spolu - dedko, Stratégia aj Koncepcia. Ťahali, ťahali, zapierali sa všetci mocne - ale repka-informatizácia ani o piaď. Sklamaný, unavený dedko sa zvalil na lavicu, Stratégia a Koncepcia si sadli obďaleč a čosi si ticho šuškali. Nakoniec prišli za dedkom: "Dedko, sami to nezvládneme, zavoláme Štúdie uskutočniteľnosti." Dedkovi sa to neveľmi páčilo, počul už, že sú pekelne drahé, ale vidina obrovskej repky vytiahnutej zo zeme bola silnejšia, nuž privolil. A tak sa do lana zapreli všetci - dedko, Stratégia, Koncepcia, aj Štúdie uskutočniteľnosti. Ťahali, čo im sily stačili, ale repka bola jednoducho priveľká a priťažká. Zúfalý dedko zalamoval rukami: "Nejde to! Už som minul všetky peniaze, čo mi babka dala na večeru, a z prekliatej repky nič! Nezostává mi už nič iné, len zavolať na pomoc Výzvy!" Lenže Výzvy bez Projektov nemajú žiadnu silu, a tak bolo treba zavolať aj Projekty. Tie však museli cestovať z veľkej diaľky, a tak skôr, než dorazili do záhrady, prišli voľby a dedko s babkou museli opustiť dom i záhradu. Smutne sa lúčil dedko s repkou, avšak ani on nakoniec nevyšiel na mizinu. Stratégia, Koncepcia aj Štúdie uskutočniteľnosti sa nad nim zľutovali a prepustili mu časť svojej odmeny.

A aké je pokračovanie príbehu? Po voľbách sa do domu nasťahoval Zdravý Rozum. Pri prechádzke záhradou objavil repku. Zaradoval sa a začal konať. Odhrnul opatrne zeminu, repku očistil a rozrezal na menšie, jednoducho manipulovateľné kúsky. Tie už potom poľahky vybral a rozumne zužitkoval tak, že nielen že sa všetci nasýtili, ale ešte aj množstvo zostalo do zásoby na horšie časy.

Škoda len, že história sa už nepamätá, po ktorých voľbách sa to stalo.  

 

 • Tlačiť
 • 0

Lucia Mušková

Lucia Mušková
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 3475
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Pracovala som ako riaditeľka informatiky, manažérka informatizačných projektov, spoluzakladala som kongres ITAPA. Baví ma všetko, čo nás posúva dopredu, učí chápať a zlepšovať svet okolo nás. Tento blog je... vlastne o nás.

Lucia Mušková

Lucia Mušková
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 3475
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Pracovala som ako riaditeľka informatiky, manažérka informatizačných projektov, spoluzakladala som kongres ITAPA. Baví ma všetko, čo nás posúva dopredu, učí chápať a zlepšovať svet okolo nás. Tento blog je... vlastne o nás.

Kalendár sa načítava...