Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zo života voliča a inej lovnej zveri

07.07.2014 | Ľuboslav Kačalka

Diskusia (13 reakcií)

08.07.2014 | libertarian

Dobre napísané. Nuž len čo s tým, ked väčšina slovákov takéto texty nečíta........

Ale jedna chybička sa vloudila :
Vetu -
"zistíme, že vláda si v tomto roku naplánovala minúť o štvrtinu viac ako dokáže zarobiť! "
treba nahradiť vetou -
"zistíme, že vláda si v tomto roku naplánovala minúť o štvrtinu viac ako nám dokáže vziať ! "
Predstava, že vláda dokáže ZAROBIŤ čo len jediné euro je dosť humorná.

08.07.2014 | hulo11

Dokáže aj zarobiť. Napr. ak sú štátne podniky, resp. podniky, ktorých akcie vlastní(aj) štát, v zisku. A také Nemecko vie zarobiť aj na štátnych dlhopisoch so záporným úrokom.

08.07.2014 | libertarian

hulo:
Štatne podniky su "ziskové" iba vtedy, ked majú MONOPOL zaručený a vynutený zákonom. A vtedy majú ceny svojich produktov monopolne nastavené tak, aby boli "ziskové". A ludia ich "zisk" zaplatia vysokými cenami . Toto považovať za zárobok je čistý masochismus.

10.07.2014 | hulo11

Všeobecná zdravotná poisťovňa skončila, podobne ako jej súkromní konkurenti, za minulý rok v zisku. Štátne France Telecom a Deutsche Telecom, ktoré vlastnia u nás mobilných operátorov Orange a T-com sú ziskové, pritom nie sú u nás monopolom a pár rokov už ani duopolom. Iný príklad - Transpetrol zarába na preprave ropy cez naše územie do zahraničia. Je to masochizmus?

10.07.2014 | Motylx

Tymto výberom si len potvrdil libertarianove tvrdenia.
:D :D :D
Máme tu stovky, tisícky poistovni?
Stovky, tisícky operatorov?
Stovky, tisícky prepravcov ropy?
Alebo je to kšeft pre pár vyvolenych bez realnej súťaže?
Ale ty to vidíš alternatívne, že?
;)

10.07.2014 | libertarian

Motylx :
Vždy ma šokuje, až ako extremne NErozumeju mnohí slováci písanému textu. Žijem tu už hnusne dlho, ale na toto si nezvyknem. Je to tak aj inde ???

10.07.2014 | libertarian

hulo :
Všeobecná zdravotná poisťovňa skončila, podobne ako jej súkromní konkurenti, za minulý rok v zisku - pretože štatne podniky su "ziskové" iba vtedy, ked majú MONOPOL zaručený a vynutený zákonom. A vtedy majú ceny svojich produktov monopolne nastavené tak, aby boli "ziskové". A ludia ich "zisk" zaplatia vysokými cenami . Toto považovať za zárobok je čistý masochismus.
A "sukromné" poisťovne su sukromné iba zdanlivo, pretože zákazníkov im predhadzuje ŠTAT ako rimania hadzali otrokov levom. Oni si zberaju zisky, ktoré im zabezpečuje štát. Málokto by sa zdravotne a penzijne poisťoval DOBROVOLNE za dnešných štatom nadiktovaných pravidiel.

Rozumieš po slovensky ??? Tretí krat to opakovať nebudem.

10.07.2014 | libertarian

a k tým telekomunikaciam :
V dobe ich zavádzania štát tvrdo držal skoro monopol a nepúšťal ďalších operátorov. Neskôr, ked tí prví VYVOLENÍ si obsadili všetky pozície, potom štat pustil, velmi opatrne dalších, ale stále to štat drží na krátko.
A efekt :
V sukromnom vlaku 5 hodín vezú mojich 100 kg 450 km ďaleko, uvaria mi kávičku a čajíček, v zime kuria mi pod riťou, a za toto zaplatím 9 Eur. Keby som cez mobilný telefon prenášal 5 hodín telefonických hovorov, zaplatím viac. A tie hovory idu vzduchom iba tak skoro samé.....
Voliči sú ozaj iba taká lovná zver pre štát a ich miláčikov - monopoly. Ale voliči to odmietaju vidieť, nadávaju na toho, kto im to ukaže.

11.07.2014 | Anonym

Počkaj, počkaj! Riešime predsa, či dokáže štát aj čo i len 1 Euro zarobiť, alebo všetky peniaze nám len berie pod hrozbou násilia. Rozumieš po slovensky a rozumieš napísanému textu? Ja tvrdím, že Slovensko to 1 euro dokáže bez humoru a násilia zarobiť prepravou ropy a plynu z Ruska ďalej na západ. Nemecko dokáže zarobiť vydaním dlhopisov so zápornou maržou. Francúzsko cez akcie ziskovej firmy Orange Slovensko. Q.E.D.

Tým netvrdím, ani sa nehádam o tom, že drvivá väčšina štátnych príjmov sú naše dane, ktoré nám štát berie pod hrozbou násilia.

Že máš lacný cestovný lístok a drahé telefonovanie, je tvoj problém a úplne iná téma. Mohol si si vybrať neobmedzené hovory(vo vlastnej sieti po prvej minúte aj bez paušálu, alebo v rámci všetkých sietí s niektorým paušálom) a cestovať taxíkom. Alebo stopom. Máš tu na výber francúzsky štátny Orange, nemecko-slovenský štátno-štátny T-Com, súkromné O2, súkromné TescoMobile... Súkromné aj štátne vláčiky, súkromné aj štátne autobusy, súkromné taxíky, bicykel... a nedotuje to tvoje cestovanie v tom súkromnom vlaku náhodou štát? Na väčšine tratí áno.

Regulovaný trh a monopol sú dva samostatné javy, miešaš hrušky s jablkami. Ale to už je zase iný príbeh...

11.07.2014 | hulo11

A poprosím redakciu, aby na moje príspevky nedávala meno Anonym!

13.07.2014 | Motylx

Dokáže štát zarobiť?
Áno.
Spôsob, akým to robí, je však nemorálny a neefektívny.

08.07.2014 | Ľuboslav Kačalka

Dakujem za nazor. Samozrejme, rozumiem ironii spojenie stat a zarabat, ale (aj ked zvelicene) sa da pouzit analogia s organizovanym zlocinom, ktory tiez zaraba, no nie vzdy preto, lebo by mal spokojnych zakaznikov...

08.07.2014 | libertarian

"sa da pouzit analogia s organizovanym zlocinom, ktory tiez zaraba"
- ano. Tato analogia je perfektná. Výstižná.

A pritom má organizovaný zločin často svojich zákazníkov spokojných : drogy, prostitucia, cigarety na čierno, čierne taxi,
Organizovaný zločin potrebuje spokojných zákazníkov. ŠTAT si svojich zákazníkov udrží násilím - zákonom, monopolom.
Zdravotné, socialne a dôchodkové poisťovne by skončili svoj život v deň, ked by štát zrušil toto povinné poistenie.
Porovnávať oganizovaný zločin a ŠTAT je vlastne znevažovanie organizovaného zločinu. (tu šmajlík).

Ľuboslav Kačalka

Ľuboslav Kačalka
  • Počet článkov: 43
  • Priemerná čítanosť: 3369
  • Priemerná diskutovanosť: 8
  • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDU od júla 2013. Sledujte môj Twitter alebo sa so mnou spojte na LinkedIn Môj FACEBOOKový profil: Ľubo Kačalka vie, o čom finančníci neradi hovoria

Prehľad mojich článkov nájdete tu