Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ľuboslav Kačalka

Škoda, že Fico nezvoláva tlačovky, keď policajti napádajú Slovákov

11.01.2016 | Ľuboslav Kačalka

Premiérov strach z toho, aby sa u nás nezopakoval Kolín je pochopiteľný, v Nemecku sa totiž vyvodzuje zodpovednosť za zlyhania

 • Tlačiť
 • 6

Rubrika

Spoločnosť

Aby bolo jasné, fyzické útoky, najmä ak majú sexuálny podtón, sú neakceptovateľné. Dane platíme práve preto, aby bezpečnostné zložky rýchlo vypátrali páchateľov. Prízvukujem, páchateľov! A nie, aby do basy zobrali každého, kto má vetrovku rovnakého strihu a farby ako útočníci. Postihovať celú komunitu s rovnakým odevným vkusom asi veľmi nepomôže.

Ale k inej téme. Názorov, že nafukovaním utečeneckého problému Fico zakrýva svoju neschopnosť riešiť napríklad problém v zdravotníctve, už napísaných bolo dosť. Pozrime sa však, ako je to s tou bezpečnosťou a úlohou polície u nás. 

SITA

Zdroj: SITA

 

Najskôr trocha odľahčene. Väčšina z vás asi videla video, na ktorom sa policajná hliadka v snahe riešiť menší priestupok náhle a nebezpečne otočila do protismeru a spôsobila dopravnú nehodu. Kuriózny prípad však zďaleka nevystihuje, aké nebezpečné môžu byť čierne ovce v zelenej uniforme.

Naozaj neplatí, že nebezpečná je celá polícia. Naopak väčšina jej príslušníkov je slušná a ochotná, no pár nezvládnutých jedincov ukazuje, ako veľmi zlyháva kontrola. V zbore sa potom môžu vyskytnúť aj takíto jedinci:  

 • Ešte za prvej vlády Roberta Fica v novembri 2006 spáchali jeden aktívny a dvaja bývalí policajti nájomnú vraždu podnikateľa Jána Kubašiaka v Polomke. Trojicu útočníkov niekoľko dní naháňali policajti s vojakmi po horách.
 • V júni 2013 strieľali policajti na nevinných študentov. Dôvodom bolo, že auto šesť rokov pred udalosťou vlastnil muž podozrivý z vraždy. O zmene majiteľa však policajti zo svojich databáz nevedeli. Mladých ľudí navyše policajti zadržiavali takmer 4 hodiny na diaľnici, pretože sa nevedeli dohodnúť na ďalšom postupe. Nárok na odškodnenie polícia zamietla. Minister Robert Kaliňák ich nakoniec odškodnil zo svojho.
 • V roku 2014 brutálne napadol policajt vodičku za neplatnú STK. Podľa vyjadrení ďalších svedkov sa podobne agresívne správal dlhodobo.
 • V novembri 2015 sa traja synovci podpredsedu SMERu, vrátane jedného policajta, dostali do potýčky v centre Košíc. Vrcholom ich arogancie bol fyzický útok na mladú ženu.  

Vyššie vymenované príklady neznamenajú, že treba odsúdiť celý policajný zbor. Ale jasne treba volať po vyvodení zodpovednosti voči kompetentným a prísnejšej kontrole. Keď Robert Fico hovorí o posilnení bezpečnostných zložiek, nespomína dôslednejšiu kontrolu. A to je veľké riziko. 

Pochybenia v policajnom zbore s vážnym dopadom na bežných ľudí nie sú pre premiéra dôvodom na zvolávanie pompéznych tlačových besied. A o nebezpečnej komunite nehovoril vtedy, keď trojica mužov, s rovnakým priezviskom ako podpredseda jeho strany, brutálne napadla mladý pár a kopala do ženy ležiacej na ulici.

Na malú krajinu nie je tých pochybení až tak málo. A sú priamou zodpovednosť ministra vnútra a podpredsedu vlády Roberta Kaliňáka. Spolu s nezvládnutou reformou verejnej správy, pri ktorej sa rozflákala takmer miliarda, môžu byť dôvodom na vyvodenie zodpovednosti. Lenže minister vnútra obhajuje vo vláde podľa mediálnych informácií jednu skupinu sponzorov. A to je zrejme dôvod jeho neotrasiteľnej pozície.

Pre porovnanie, veliteľ polície v nemeckom Kolíne bol v súvislosti s násilnosťami takmer okamžite odvolaný. Dôvodom bolo nezvládnutie situácie.   

Ak Robert Fico zvoláva takmer každý deň tlačovku, na ktorej informuje o ochrane pred utečencami, robí to najmä preto, aby si nikto nevšimol, že pre bezpečnosť svojich občanov urobil menej ako Nemecko.

 • Tlačiť
 • 6

Rubrika Spoločnosť

Ľuboslav Kačalka

Ľuboslav Kačalka
 • Počet článkov: 43
 • Priemerná čítanosť: 3374
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDU od júla 2013. Sledujte môj Twitter alebo sa so mnou spojte na LinkedIn Môj FACEBOOKový profil: Ľubo Kačalka vie, o čom finančníci neradi hovoria

Prehľad mojich článkov nájdete tu

Ľuboslav Kačalka

Ľuboslav Kačalka
 • Počet článkov: 43
 • Priemerná čítanosť: 3374
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDU od júla 2013. Sledujte môj Twitter alebo sa so mnou spojte na LinkedIn Môj FACEBOOKový profil: Ľubo Kačalka vie, o čom finančníci neradi hovoria

Prehľad mojich článkov nájdete tu

Kalendár sa načítava...