Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Parlament ako v koloseu: Palec rozhodne, či máte právo žiť

16.12.2015 | Ľuboslav Kačalka

Diskusia (20 reakcií)

16.12.2015 | Roman Kanala

Celé legislatívne hemženie sa tých komunistických opičiakov je hanba. Legislatívny proces treba preorať, aby sa tomu zamedzilo. Zneužívanie skráteného konania, pretláčanie legislatívy cez novely nesúvisiacich zákonov, habaďúry pri druhom čítaní. Každý takto pozmenený zákon by mal byť povinne odložený k ľadu na tri mesiace, a až potom by sa o ňom smelo hlasovať. V skrátenom konaní by sa mali schvaľovať len súrne parlamentné nariadenia, o ktorých by sa povinne hlasovalo v riadnom konaní ešte raz naskôr po 3, najneskôr po 6 mesiacoch, aby sa stali permanentnými zákonmi, inak by stratili platnosť po 6 mesiacoch. Takto sa v parlamente opice utrhnuté z reťaze hrajú na prozreteľnosť bez zábran.

16.12.2015 | Ľuboslav Kačalka

Ďakujem za názor. Musím súhlasiť.

16.12.2015 | libertarian

Ako mám s týmto suhlasiť ?
"Celé legislatívne hemženie sa tých komunistických opičiakov je hanba. Legislatívny proces treba preorať, aby ......"

Požadovať, aby "komunistickí opičiaci" zmenili legislatívny proces dobrým spôsobom, je jasný oxymoron.
A hlavne : Tých "komunistických opičiakov" tam zvolil tento starý, mudry a bohabojný národ. Tak si pekne ods*erme, čo sme si zvolili. Nabudúce si možno zvolíme ešte horšie.
Pan Kanala tvrdí, že konanie tých opičiakov je dôsledkom ich unáhlenia, ich omylov. Ja tvrdím, že NIE. Tí slovutní poslanci konajú premyslene, cieľavedome, konaju vo vlastný prospech.
Už 25 rokov máme dementokraciu, a vypadá to stále rovnako zle. Problém je, že dementokracia má svoje zlé stránky priamo vo svojich princípoch. Dementokracia funguje, ak sú voliči múdri a čestní anjeli. Pokial sú voliči vychytralci, ktorí túžia brať veľké socialne dávky, podpory, rôzne štátne úplatky, tak si zvolia takých politikov, ktorí im sľúbia tieto osobné výhody na úkor ostatných ľudí. Z penazí iných. "Bohatým vezmeme!". To fakt veríte, že vezmú sami sebe ?????

16.12.2015 | IvanPe

Moznoze by mohli novinari strhavat politikom masky, aj s omylmi a chybami, ale hlavne beztrestne a do plna.
Rodicia by mohli ist prikladom svojej statocnosti a rovnosti chrbtice a ucitelia by mohli nase deti ucit ako najlepsie prezit v tomto svete.
Potom by sme nemuseli volit podvodnikov, najlepsich majstrov v klamstve. Mozno.
Ok, berem, na Slovensku utopia.

16.12.2015 | Roman Kanala

Nie, konanie tých opičiakov nie je dôsledkom ich unáhlenia. Robia to, čo im umožňuje ústava. Mečiaro-gašparovičovská ústava. Občas dokonca idú pekne za jej rámec, keď sa to hodí. Napríklad pri generálnom prokurátorovi.

Trik spočíva v tom, ako im to zakázať. Svedomie oni nemajú, ich sľub je vtip, tak im to treba explicitne zakázať. Mne by sa celkom pozdávalo im zatrhnúť skrátené konanie a vsuvky na poslednú chvíľu v druhom čítaní. I tie povinné 3 mesiace čakania by ich schladili. Premena fušerského zákona na parlamentné nariadenie s obmedzenou platnosťou by dalo ostatným čas, aby si uvedomili, do čoho ich tí opičiaci ťahajú.

16.12.2015 | IvanPe

Roman:
Si nepochopil, ja hovorim o volicoch.
O volicoch, ktori by tym dostali sancu vidiet, potom mozme uvazovat o zmene zakona.
Dovtedy je vsetko len iluzia, dokonca ani len zneuzitelna demokracia.

16.12.2015 | Roman Kanala

No hej, ale ja som reagoval na "libertarian". Zvyšovanie občianskeho povedomia je na generácie. Zmena ústavy sa dá spáchať za tri dni, viď Fico plus Most-Hyd minulý týždeň. Teraz už len nájsť niekoho, kto by takúto zmenu navrhol a opakovane predkladal, až kým sa nenájde ústavná väčšina.

16.12.2015 | IvanPe

Roman:
Ale prave Smer + Hid je dokazom toho, ze to co navrhujes je nerealne, nezabudni na KDH v lete atd.
Mozno keby nove strany ale tie nevedia narabat s mocou.

16.12.2015 | Roman Kanala

Presne to je ten problém, prečo by sa nedal jednoducho okopírovať švajčiarsky daňový systém alebo volebný systém. Lebo k nim treba aj zbytok politického systému a treba k nim aj Švajčiarov. Uvedomelých, rozhľadených, zodpovedných, nenechajúcich sa opiť rohlíkom. S odporom k populistom a darebákom. Neuznávajúcich osoby, ale uznávajúcich pravidlá hry, To je na generácie.

16.12.2015 | IvanPe

Hej

16.12.2015 | alf1

zabudol si na volebny system. cely, od zaciatku. uz len to, ako sa zabetonovali pri svojich korytach podmienenim kandidovania do parlamentu vylucne cez politicku partaj. dalej nezmyselne vysokou hranicou zvolitelnosti 5 % (ani vola 80 ci 100 tisic volicov ich nezaujima, asi je to odpad bez narokov...), az po zlozenie "zabezpeky" pol miliona korun, ktora v pripade neuspechu prepadne - bude zostatnena. dalej meciarov jeden volebny obvod, ktory si konzervuju vsetky partaje cele roky vo vzajomnej zhode.
no ale najvacsia zvratenost je financovanie - dotovanie politickych stran z nasich dani (z akeho dovodu mam ja povinne dotovat cez dane napr. zlocinecky spolok k§§, ktory platny zakon 125/ 96 definuje ako spolok vrahov, teroristov a zlodejov? a preco teda nie aj nsdap, aky je medzi nimi rozdiel, v pocte vyvrazdenych a okradnutych?).
nasledkom coho dochadza k najvacsej zvratenosti - "prerozdelovaniu" NEhlasov NEvolicov, na tunelovanie statnej kasy pre partaje. zaujimave, ze v prezidentskych to tak nefunguje. lebo cez ne nerabuju erarnu kasu.
vysledok? v poslednych parlamentnych volbach dosiahla k§§mer skutocny volebny vysledok 25,8% hlasov opravnenych volicov, tu:
Počet voličov zapísaných v zoznamoch voličov 4 392 451
SMER - sociálna demokracia 1 134 280
http://volby.statis...
cize - STVRTINA opravnenych volicov hlasovala za tuto partaj. co znamena len tolko, ze TRI STVRTINY ju maju v pate. nasledne sa roznymi bulharskymi konstantami prepocitaju a pripocitaju NEhlasy NEvolicov, cim sa skutocny vysledok volieb 25,8%, zazracne zmeni na 44%.
to ale nie je vsetko. zrazu sa dozvieme, ze 44% znamena NADPOLOVICNU VACSINU 83 kolesikov v parlamente! a to uz preco? odkedy a preco je 25,8% NADPOLOVICNA VACSINA? no dobre teda, tak tych nakradnutych 44%, ktore im nikto nedal. 44% je nadpolovicna vacsina, vazne?
cely tento chozrascotny moskovsko - ullanbatarsky chory volebny system by bolo treba postavit z hlavy na nohy. lebo ta hlupost a tupost, ktore produkuje, je infekcna a dedicna. ako vidime aj na parlamntnej omladine, ktora sa velmi rychlo prisposobila bolsevickym manierom jeho tvorcov. napriec celym politickym spektrom a ticho ho podporuju.
a to som sa este nedostal k dalsim zvratenostiam ubermenschov, napriklad k neplateniu dani a odvodov z 19.380 € rocne (1.615 € mesacne), ktore si vyplacaju k luxusnym platom ako akesi "nahrady"... za co, preboha...?

16.12.2015 | LPB

+++

Ale ako to zmeniť? Myslím PRAKTICKY. Obávam sa, že mi nikto (zmysluplne) neodpovie.

Často tu diskutujúci Roman má už svoj blog. Možno by mohol začať, nadhodiť riešenie, hoci aj (na prvý pohľad) hlúposť. V diskusii by sa potom možno niečo vykryštalizovalo... vlastne by to chcelo extra webstránky, kde by boli príspevky nejako prehľadne štrukturované... zatiaľ som také nikde nevidel. Asi ešte nikto neriešil takýto problém:-) Takýmto spôsobom.

16.12.2015 | alf1

ako to zmenit? no naramne jednoducho, prevziat svajciarsky danovy a volebny system :-)
A JE TO!
furik uz niekto vymyslel... aj teplu vodu... na to staci copy/ paste. a este cosi - "politicka vola". uzkoprofilovy podpultovy tovar...

16.12.2015 | Roman Kanala

Jáj, to nepôjde. Daňový a volebný systém sa nedajú odkrojiť ako z torty, položiť na tanierik a servírovať zvlášť. Bez zbytku politického systému by to bolo nanič.

Zvláštnosti švajčiarskeho politického systému sú početné, ale tie najdôležitejšie sú, že všetko bolo vybudované zdola z vôle ľudu a nie zhora ohňom a mečom. Švajčiari boli vždy slobodní a keď k nim prišlo vojsko, všetkých pobili a nechali len dvoch, aby porozprávali, čo videli. Dvoch, lebo čo ak si jeden cestou zlomí nohu. Nikdy neboli vojensky obsadení, ešte aj Napoleon a Hitler ich ušetrili. Napoleonovi sa hodilo neutrálne územie medzi ním a Viedňou a Hitlerovi sa hodilo, že mu financujú jeho vojnu na sekeru.

Ale dôležité je, že sa dediny v dolinách združovali do miništátov, lebo to chceli ľudia a tie sa združili formou kantónov do Konfederácie, ktorá kantónom nebola nadradená, ale riadili si ju kantóny. Kantóny si ponechali celú suverenitu, len boli viazané vojenským obranným paktom. Hlasovali všetci občania. Republiky boli už od stredoveku a patricijská demokracia. Toto nik zvonku neprišiel rozmetať a nastoliť kráľovstvo, cárstvo, cisárstvo či stepno-gulagový socializmus.

Predstavte si, že by Zlodejsko nebolo rozparcelované Mečiarom na Vúcy, ale že by existovali staré župy od stredoveku a mali právnu subjektivitu a suverenitu vo všetkých otázkach, vrátane legislatívnych a fiškálnych. Teda neboli by to administratívne jednotky od Jozefa II. ako francúzske departmenty, ale štátiky. Do Bratislavy by nešli všetky dane, ale len DPH a clo. Mena, armáda a zahraničná politika by boli spoločné, inak by si doma robil každý, čo chce. Ľud by mal možnosť ovplyvňovať politiku buď vo voľbách ako teraz, ale mal by aj možnosť robiť to priamo cez referendá. Referendum by malo vyššiu legislatívnu legitimitu, ako Ústavný súd.

Volebný systém by bol zmiešaný, pomerný i väčšinový, všetky národné jazyky by boli štátnymi jazykmi, všetky národnosti rovnocenné, zákon by sa vynucoval úplne nekompromisne, zmluvy by platili a dlhy by sa platili. Školstvo by bolo štátne i súkromné, podobne i nemocnice, ale štát by si nemohol robiť zo svojho postavenia výhodu, lebo by v podnikaní bol subjektom práva ako všetci iní. Generálny prokurátor by bol volený priamo ľudom a sudcovia by boli dosadení bez volieb len v prípade, že by bol počet uchádzačov menší alebo rovnaký, ako počet voľných miest.

Nuž a tu prichádza pointa. Prečo švajčiarsky sociálny štát funguje? Prečo ľudia v referende odmietli minimálnu mzdu, jednotnú štátnu zdravotnú poisťovňu, 5 týždňov dovolenky pre všetkých, 40-hodinový pracovný týždeň, mzdové rozpätie max. 12-násobné v rámci podniku, atď atď ? Lebo vedia počítať a vedia, že by to ohrozilo ekonomiku. Lebo majú pocit vlastníctva svojho štátu a svojej krajiny. Kedy také uvedomenie príde na Zlodejsko? Kedy sa povie, že každý Slovák je akoby policajt? Kedy sa povie, že Slovensko nemá armádu, lebo Slovensko je armáda? Kedy bude poriadok, aj keby všetci policajti štrajkovali? Kedy sa budú dodržiavať zmluvy, nehovoriac o zákonoch, a súdy nebudú preťažené blbinami? Koľko generácií ešte musí bojovať, koľko bielych vrán padnúť za obeť zvoli pohrobkov totality?

17.12.2015 | libertarian

Roman Kanala :
"Jáj, to nepôjde."
- Tak vymysli, ako tu okrem zákonov vymeniť aj národ. Trebárs za švajčiarsky. A hlavne vymysli, kam vyviesť slovákov.....

17.12.2015 | LPB

Chlapi, PRAKTICKY. Ja viem, že nápadov, ako to tu vylepšiť, je kopec, a na mnohých sa určite zhodneme. Pre začiatok môžeme zahlasovať za tan najlepší. Ale čo potom? Ako ho zrealizovať. Najlepšie bez peňazí (:-))). To je moja otázka do pléna.

16.12.2015 | od A do Z

Poslanci majú svoje svedomie v uvidenom palci.Pamätám ako sa hlasovalo tuším o cestnom zákone ktorý mal byť v platnosti od novembra ale Palčáková sa zmýlila a zákon nebol prijatý.Nakoniec zákon bol prepašovaný v nejakom inom zákone a začal platiť od februára nasledujúceho roku.

17.12.2015 | libertarian

alf, RomanKanala :

Chcieť čokoľvek zásadné zmeniť k lepšiemu v zákonoch tohto štátu - to je ako chcieť, aby na sračkovej vode plávala pivná pena. NEDÁ sa to.
Až ked sa nejakým zázrakom zásadne zlepší myslenie tohto národa, až potom sa to zlepší v parlamente.
"Tam hore" pláva obraz tohto národa. Ja to ako zrkadlo tohto národa. Tamtí hore NEMAJÚ JEDINÝ dôvod robiť to lepšie a spravodlivo, pretože v demokratickom volebnom systéme sa tam ZÁKONITE dostávajú karieristi, hamíždníci, zlodeji, sľubovači, neschopáci. Je tam možno ZOPÁR slušných, ale tí nič nezmenia.
Čerstvá koalícia Smer + Hid je ukážkou celej absurdity. Hid siahol na ústavné slobody občanov a spojil sa s tými g......
KDHáci robili kolaborantov bez hanby, ....... komu už veriť ???
Nie, bez zmeny či výmeny voličov sa moc toho nezmení. Polovica tohto národa sa bez začervenania nechá podplácať peniazmi "tých bohatých" , ktorým vláda tohto ľudu daňami berie peniaze na podplácanie týchto svojich voličov. Táto polovica národa má "tam hore" svojich zástupcov. Ktorí im dávajú socialne úplatky (pomerne malé), socialne sľuby (pomerne veľké) a ktorí všetkých nás tu okrádajú -veľmi silno. Máme čo si zaslužime.


17.12.2015 | LPB

Máme, čo si zaslúžime. S tým nesúhlasím. Možno v priemere. Ale je vaľa tých, čo si to nezaslúžia. Lenže sú v menšine.

Čo tak založiť ultrapopulistickú stranu, získať väčšinu a potom tie 4 roky využiť na úplne opačnú politiku. Nepopulárnu pre ovce, ale rozumnú. Hovadina? Navrhnite iné. Ja viem, peniaze...

18.12.2015 | IvanPe

Teraz to nestihnes uz a potom dojdu eurofondy, takze oligarchov do financovania kampane uz nedostanes. A tito sa snazia cielavedome zlikvidovat svoju aj politicko-podnikatelsku konkurenciu. Prirataj Ukrajinu, ktora moze dvihnut HDP europy a potrebuje peniaze. Takze ano, problemom su peniaze.
No a ked k tomu priratas Jaguar tak vacsinu volicov nebude zaujimat podnikanie, lebo si dobrovolne zvolia cestu zavislosti.
Velmi mala sanca na zmenu, akukolvek, resp len smerom na vychod.
Podla mna uz vlak nestoji v stanici a ani svajciarske zakony by nepomohli, vacsina ma v sebe klamstvo ako zakladny nastroj prezitia a zavislost ako riesenie.

Ľuboslav Kačalka

Ľuboslav Kačalka
  • Počet článkov: 43
  • Priemerná čítanosť: 3374
  • Priemerná diskutovanosť: 8
  • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDU od júla 2013. Sledujte môj Twitter alebo sa so mnou spojte na LinkedIn Môj FACEBOOKový profil: Ľubo Kačalka vie, o čom finančníci neradi hovoria

Prehľad mojich článkov nájdete tu