Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čo sa o učiteľskom štrajku veľmi nehovorí

27.01.2016 | Ľuboslav Kačalka

Diskusia (52 reakcií)

27.01.2016 | @@@

dufam že tak ako autor podporuje zvyšovanie platov pre učitelou ,by podporil aj zvyšenie minimalnej mzdy na 600 eur

27.01.2016 | Ľuboslav Kačalka

Prečo práve na 600 eur?

27.01.2016 | @@@

tu by som mohol položiť otazku a prečo dať učitelom o 140 eur viac ?

prečo 600 eur? ...lebo v nemecku je minimalna mzda 8,5eur na hodinu to je cca 1500 eur na mesiac slovensko dosahuje 40% HDP na obyvatela nemecka preto by si aj slovaci mali zaslužiť presne podla toho čiže 40% z 1500 eur je 600 eur

27.01.2016 | Roman Kanala

A na Švajčiarsku po švajčiarsky má pokladníčka v Lidli 4 tisíc mesačne a hovorí najmenej 2 svetovými jazykmi. Na Zlodejsku hovorí nula svetovými jazykmi, preto by mala byť minimálna mzda nula eur.

27.01.2016 | @@@

90% ludi čo sa narodilo v USA nevie žiaden cudzi jazyk .....ešte raz čo chceš ? ...v usa je minimalna mzda 7,25 eur pričom mohe štaty maju vlastnu minimalnu mzdu taka kalifornia ma až 10 dolarov za hodinu

27.01.2016 | @@@

oprava 7,25dolarov na hodinu

28.01.2016 | Roman Kanala

Na Americku sa hovorí po americky. To je svetový jazyk. Tak majú minimálnu mzdu 7.25 dolči na hodinu. Na Zlodejsku po zlodejsky by preto mala byť minimálna mzda nula, lebo zlodejčina nie je svetový jazyk. Logické, nie?

28.01.2016 | @@@

tym len ukazuješ že tych zlodejov podporuješ ....prave ti ludia čo často pracuju za nizku mzdy alebo minimalnu zlodeji nie su lebo ti tvoji zlodeji maju ovela vyššie platy a takych ty podporuješ ešte v tom aby tych ludi viac okradali takže si rovnaki ako oni :P ....preto na slovensku minimalna mzda je tak nizska lebo zlodeji a ti čo ich podporuju ako napriklad ty nedvolia vyššiu MM .....takže aspoň si ukazal kam sam patriš :P

28.01.2016 | Roman Kanala

náne ynglyš, náne lóve - logické, nie?

28.01.2016 | @@@

slaba vyhovorka :P

29.01.2016 | alf1

riesenie je jednoduche. ak porovname dnesok s obdobim prveho socializmu a vlady prvych komunistov, deti v skolach je cca polovica.
co logicky znamena, ze na ne staci polovica ucitelov a polovica skol.
v rezorte skolstva je navyse prezamestnanost ucitelov na dochodku. cize nie je ziadny problem, vyhnat to okopavat domov ruzicky, zredukovat stavy ucitelov, omladit system a z uspor zvysit platy tym, ktori zostanu. z uspor na mzdach prepustenych zbytocnych ucitelov a z nemalych uspor zo zavretia a predaja zbytocnych skol. z uspor na ich udrzbu a opravy.
no a to uz ani nevravim o kvalite vyucby. staci si otvorit ktorukolvek diskusiu na webe, napriklad aj tuto, napriklad aj tvoju reakciu. a presvedcit sa, ako absolventi tohoto skolstva nezvladli ani ucebnu latku stvrtej ludiovej v predmete slovensky jazyk a nie su schopni napisat ani STYRI vety bez niekolkych hrubic :-)))))))))))))
este raz:
ak je dnes cca polovica deti, logika napovie, ze staci aj polovica ucitelov a polovica skol.
alebo preco nie?

29.01.2016 | LPB

Áno, ale začal by som zrušením úradov medzi školami a ministerstvom, zniženim počtu úradníkov na ministerstve o 80% a zrušením 80% rôznych ústavov a inštitúcií súvisiacich so školstvom a platených zo štátnej kasy. Tým by odpadla väčšina zbytočných papierov na školách a zvyšok by som zelektronizoval.
Samozrejme podobne s ostatnými rezortmi.

29.01.2016 | Motylx

Neboj sa toho...
Zrušiť ministerstvá, úrady, ústavy a inštitúcie , štátne školstvo atď... kompletne.

29.01.2016 | @@@

gramatikou sa ohaňaju len ludia čo nevedia nič aby zakryli peknymi slovami svoju neschopnosť :P

29.01.2016 | IvanPe

No tak si nahovaraj nadalej ty primitiv

27.01.2016 | libertarian

vraj :
"Lenže, za školstvo si platíme. Nepriamo, cez svoje dane. "

- Ale ved to nie je pravda. VŠETCI politici vždy tvrdili, že školstvo je ZADARMO. Aj v našej najzvrchovanejšej ustave sa tak píše. Školstvo platí SMER a predtým SDKU s KDH.
Keby ľudia tušili, že si školstvo platia sami, tak tu začne revolucia.
Takže tak : Nech tým učiteľom pridajú, však Smer má dosť penazí, ak Fico doloží.

A ešte pridať sestričkám (aj bračekom), dôchodcom, výpravcom, holičom, smetiarom, vojakom, a vôbec , VŠETKÝM pridať. Však všetci si zaslužia. Alebo azda nie ???? A vláda nájde peniaze.

27.01.2016 | @@@

v slovenskom školstve sa 26 rokov nič nerobilo len udržiaval vysoky stav učitelov aj zavedenie 9 ročnika bolo len kvoli tomu aby sa neprepuštali učitelia lebo už na začiatku 90tych rokov sa vedelo že počet deti rapidne bude na školach klesať a takto tomu chceli s časti zabrani ....len neskôr sa to prejavilo v ovela väčšom meradle a počet deti za poslednych 20 rokov na školach klesol až o 40% ale školy to zariadli tak že znižovali počty deti v triedach aby zachovali počty učitelou a nemuseli ich prepustiť ....dnes sa na školstvo ročne minie okolo 2,5 mld eur väčšinu z toho prave na platy učitelou takto sa minanju zbytočne penaize v školstve ale spomenuť učitelom žeby sa ich počet mal znižiť nechcu ani o tom počuť ako ma včera triučitelky chceli presvedčiť že v triedach aj ked maju 15 deti je to veľa kedysi ich bolo aj viac ako 30 a nikomu to neprekažalo ale dnes to je zakonom už zakazane aby v triede bolo viac ako 29 deti toto su obrovske minanie penazi v školach a riešenie je v podstate aj jednoduche len učitelia sami to brzdia a to riešenie je zvyšiť počty deti v triedach vďaka čomu sa bude mocť znižiť počet tried a aj samotnych škôl a znižiť aj vyrazne počty učitelou plus k tomu zrušiť 9 ročnik na zakladnej škole a aj upraviť vyučbu na školach aby sa zbytočne neminali peniaze v školach ako napriklad nezmyselna telesna vychova na strednych školach alebo nezmyselne ine predmety ktore často nemaju prinos pre deti a su to len zbytočne vyhodene penaize ....vždy je lepšie ak by sa deti učili hoc aj len 25 hodin do tyždna a kvalitne a nie ako dnes kedy maju kopec nezmyselnych predmetou opať len kvoli tomu aby učitelia zabili čas a ten čas zabili aj deti lebo z tych hodin či predmetou si neodnesu ani 10% učiva či vedomosti

28.01.2016 | OliWer

A ja sa pýtam, prečo teda SMER-SD nezrušil 9. ročník, prečo neurobil nejakú reformu školstva? Aj aj si odpovedám: nebola vôľa (lebo populisti potrebujú byť populárni), ale hlavne nebol čas, pretože sa, prepytujem, tendrovalo (kradlo).

28.01.2016 | @@@

keby bol problem len smer tak sa užb davno všetko vyrieši ale riešenie tu neponuka žiadna strana takže možeš nadavať na smer bla bla bla a ked sa vlady vymenia stale to ostane rovnake a v tom je najväčši problem slovenska nie v smere ....problem že tu nie je jedina strana čo by aj niečo urobila takto nadavju jedny na druhych ale stale ide o rovnakych populistou či zo smeru kdh SaS SDKU hzds sieť oľano a všetky dalšie ktore to ani neamju najmenši zaujem rieišť :P

28.01.2016 | OliWer

Dobre, ale stále si mi na odpovedal na otázku, prečo SMER-SD, keďže bol 4 roky vo vláde sám so sebou, neurobil ŽIADNU reformu Ničoho. Školstvo - 0 bodov. Zdravotníctvo - 0 bodov. Justícia - 0 bodov. Sociálne veci - 0 bodov. Dôchodková reforma - 0 bodov.
Jááj, viem, za to môže Radičovej vláda, ktorá bola pri moci 3 sekundy. Preceda tak včera povedali, keď sa ho pýtali na to, čo hovorí na stav korupcie na Slovensku (SR je 50. v rebríčku).

28.01.2016 | salamoon

...ja ked po pocujem slovo "reforma", podvedome ma (na zaklade 25r skusenosti) napada len bezkoncepcné presmeruvanie penazovodov, kradnutie a privatizacia aktiv hornymi par promile...

28.01.2016 | LPB

+

28.01.2016 | @@@

som to už napisal.... lebo to nevedia ,nevie to ani smer ani radičova ani dzuridna ani mečiar ....ved to maš tam napisane :P ...potom je lepšie ked to ani neurobia ako keby to mali urobiť a urobia to zle presne ako dzurinda z rovnou danou a mnohymi dalšimi reformami na ktore doplatili bežny ludia ale on ich dodnes oslavuje ako uspech :P

28.01.2016 | ataman

Ucitelia drzim palce.

28.01.2016 | LPB

Iritujú ma tie ich 3 hlavné požiadavky... na druhej strane, je tu príležitosť zbaviť sa Fica. Nech konkurencia zapracuje na dôveryhodných sľuboch (brrr)... to sa pozná napríklad podľa toho AKO a ZA ČO, nielen ČO. A voľby možno dopadnú inak ako bolo zaplatené agentúram.

28.01.2016 | lepardu

Väčšeina učiteľského stavu (najmä riaditelia) sú bývalé kované kádre a voliči najsilnejšej strany. Najvyšší toto vie a preto nemá z tohto slabo organizovaného a marketingovo nezvládnutého akože štrajku najmenšiu obavu. A vôbec sa teda nemusí zaoberať nejakým plánom B. On je majster dezinformácií, posúvania klamstiev do jeho spriaznených médií (ktorých je mimochodom už väčšina, len málokto o tom vie), psychickej manipulácie a nátlaku na obyčajných učiteľov, ako aj mediálnej masáže rodičov (model: nemáte kam dať deti? - veď my sme učiteľom zvýšili platy ako jediná vláda o 50%-tak čo chcú?). A keby bolo najhoršie, pomôže aj z riti trčiaci Ondek ako hlavný štrajkokaz.

28.01.2016 | hulo11

Toto ma celkom zaujalo. Ako chce pán Kačalka dosiahnuť, aby po zvýšení platov odišli zo škôl starí páprdovia? Tí tesne pred dôchodkom, alebo už na dôchodku, ktorí berú vďaka odpracovaným rokom najvyššie platy, sú pracovne vyhorení a učia tak, ako sa naučili učiť ešte za socíku. Ako? Štrajkujúci chcú predsa plošné zvýšenie platov a nakúpenie pomôcok za 400M. Každému rovnako - starému, mladému/začínajúcemu, schopnému, neschopnému. O zmene pomerov nehovoria. O výmene učiteľov, alebo o znížení ich počtu ani počuť.

Prekvapilo ma, že u nás štrajkujú aj učitelia zo ZUŠ, teda tí, kde za krúžky deťom platím. Ak do konca týždňa nedoštrajkujú porozmýšľam, či zaplatím aj na ďalší polrok.

28.01.2016 | LPB

+

28.01.2016 | salamoon

a preco by mal byt stary ucitel horsi od mladeho ?

28.01.2016 | sona08

pre odlahcenie v tomto tazkom case odporucam serial "Teachers":

https://www.youtube...

29.01.2016 | mavra

k tej minimalnej mzde v USA: Wyoming a Georgina maju stanovenu nizsiu minimalnu mzdu ako 7.25 USD/hodina a Luisiana, Alabama, Mississippi, Tennessee a Juzna Karolina nemaju vobec zakonom stanovenu minimalnu mzdu (!). Takze terminus technicus minimalna mzda 7.25 USD/hodina je odporucanim federalneho zakona (asi tak ucinnym ako odporucania Europskej Komisie). Ano, vela statov ma vyssiu ako 7.25USD a vela ma prave tych 7.25USD stanovenych vo vlastnej legislative, hovorim len ze nie cele USA un block.

A druha vec, funny fact je ten ze vsetci citujeme ten isty clanok z webu ohladom minimalnej mzdy v USA ale kazdy si z neho vybera to co podporuje jeho nazor v tejto diskusii ...lol.

Ja som proti minimalnej mzde, akejkolvek, som presvedceny ze znizuje zamstnanost. Cim vyssia je minimalna mzda tym viac rastu aj naroky na podporu v nezamestnanosti a tieto davky platime my vsetci (odporucam uvazovat takto, lebo ak niekto napise ze 'sak to plati stat' tak je na velkom omyle, znacna cast ide aj z jeho penazenky).

Som proti tomu aby sa ucitelom a sestrickam a policajtom a komukolvek v statnom sektore skokovo (opakujem skokovo) zvysila mzda. Jedinou komparativnou vyhodou tejto krajiny su relativne zodpovedni, spolahlivi, zrucni zamestnanci pracujuci za relativne (v porovnani s EU) nizku mzdu. Uvedomme si uz konecne ze nic ine nemame len relativne solidnu pracovnu silu pracujucu za nizku mzdu. To jedine laka investorov zvonku, naozaj nie sme taki vynimocni ako si myslime. Ak by sa minimalna alebo priemerka dotiahla na uroven Rakuska alebo Svajciarska apod, ako to tu vypisujete tak amen tma, s mnohymi pracovnymi miestami sa mozme rozlucit, nemecke a rakuske firmy si budu spokojne rozvijat svoje vyrobne/nakladove strediska u seba doma a nie u nas na divokom vychode. Jedine co ich drzi tu je to ze to vieme robit lacno, ak budeme rovnako drahi ako u nich doma tak ich tu nic neudrzi.

Moj nazor je ten, ze zasadne zvysenie mzdy v statnom sektore, teda plosne, ktore by sa tykalo 48tis ucitelov a pripadne dalsich tisicov zamestnancov v zdravotnictve apod, bude mat dopad na celu ekonomiku a sice taky, ze priemerna mzda na SK poskoci vyrazne vyssie (poskoci oproti prirodzenemu vyvoju kde je trend tiez rastuci, ale genericky, tj. kopiruje rast ekonomiky). Preco mi to vadi ? Moj bracho ma firmu kde je mensinovy partner, pracuje tam 20ludi, ak budu ucitelia zarabat cez tisicku v cistom tak sa urcite 2-3 z jeho konzultantov vratia do skoly ucit matiku co robili predtym, rozdiel oproti prijmu v biznise a nasadeniu bude odlisny oproti skole a to moze byt pre nich urcite lakave. Alebo si vypytaju raise. A podobne casom aj ostatni. Nakoniec skonci tak ze bud zdrazie svoje sluzby (co ako maly hrac v oblasti kde posobi zrejme neustoji) a tym padom to moze polozi celu mini firmicku. A to bude tiez sucastou poklesu pracovnych miest sposobenych zvysenim minimalnej mzdy. Nebude to okamzita reakcia ale do cca 2rokov by sa to mohlo uskutocnit. Preto si myslim ze skokovo dvihat platy v odvetviach statnych zamestnancov nie je dobry napad.

29.01.2016 | salamoon

ja si nemyslim, ze min. mzda znizuje zamestnanost, staci sa pozriet do sveta a napokon su na to aj studie..obzvlast v takej ekonomike ako slovenska, kde mzdy zaostavaju za produktivitou este viac ako na Zapade...min. mzda v US by dnes mala byt 20usd/hod, keby kopirovala produktivitu prace tak ako do 70tych rokov...a priem. mzda na Svk by kludne mohla byt aj 1,300e, keby islo na mzdy z vytvoreneho kolaca (HDP) taky percentualny podiel ako v zap. Europe...a ti ucitelia ci ini statny zamestnanci tie peniaze nesplachnu do zachodu, kupia za to nieco u toho tvojho brata alebo u jeho biznis partnerov/zakaznikov...chceli ste volny trh, huráá liberalizaciu a teraz placete, ze nieco v nadnarodnej konkurencii neustojite...no sranda prevelika...inac ty si vlastne svojim prispevkom nechtiac potvrdil, ze najvacsi problem pri znizovani nezamestnanosti a zvysovani miezd su samotni podnikatelia a zglobaliz. kapitalizmus..palec hore :)

29.01.2016 | Motylx

Najväčší problém je štát, ktorý deformuje prostredie a kradne zamestnancom 70-80% ich príjmov.

29.01.2016 | @@@

že minimalna mzda znižuje zamestnanosť ....tak prečo tie štaty usa čo si vymenoval patria v usa k štatom s najvyššou nezamestnanosťou ? ...prečo take taliansko ktore nema minimalnu mzdu ma vysoku až 11% nezamestnanosť a obrovsky regionaly rozdiel kde na severe je nizska nezamestnanosť a na juhu ovela vyššia a pohybujuca sa až k 20% ....aj nemecko malo dlhe roky vysoku nezamestnanosť a minimalna mzda tam nebola nadruhej strane ma nemecko už rok MM ale neprejavilo sa to žiadnym masovym prepuštanim ludi ale naopak aj tak zamestnanosť rastla

ty v podstate chceš niečo take aby ludia zarabali 200 eur a mali spotrebu ako v nemecku čo je smiešne ....po dalšie zrušenim MM na slovensku dosiahneš niečo podobne ako v taliansku obrovske regionalne rodzieli na ktore doplati samotne slovensko lebo pri zrušeni MM bude tlak prave v tych chudobnych regionoch pracovať za ešte menej možno aj za 200 eur na mesiac to sa mnohym pačiť nabude a bude dalšia masova migracia do zahraničia ....tu si treba uvedomi dalšie veci s tym spojene ked ludia zo zahrnačia neplatia pre slovensko uplne nič a su to pracujuci ludia v najeplšom veku na druhej strane ostavaju stari ludia a tym sa zvyšuje zaťaž na zdravotnictvo a dôchodky takže ty v podstate vyženeš mlady ktory prave toto mali tahať a ostanu tu chori a nevladny na ktorych nema kto robiť potom ťa prekvapuje že štat musi vyberať viac dani lebo malo ludi pracuje a ti pracujuci nestčia pracovať na štat a štatnych zamestnacov ktorych je tu vela a aj na svojich manžerov šefov a zisky spoločnosti ....čo sa tyka firiem tie maju nato aby dali ovela viac svojim zamestnacom ved len v roku 2014 mali firmy zisk cca 11 mld eur čo je 14,6% z HDP pričom aj take usa ma tento podiel vo vyške 7% po zaratani aj ziskov zo zahrančia im tento ukazovate vyskoči na 9% čo je stale hlboko pod slovenskym ....ale aj v usa zisky narastli a čisla jasne hovoria že podiel zisky pri porovnani k HDP sa za 45 rokov zvyšil viac ako 2 nasobne a to aj ako už bolo povedane tym že produktivita prace rastla rapidne zatial čo mzdy zamestnacov nerastli takymto tempom čo opať ukazuju aj čisla kde podiel miezd na hdp bol v roku 1970 na urovni 51% dnes dosahuje 44 % takže firmy

pre slovensko je ale dôležite to že po zrušeni MM by sme rapidne stratili ppracovnu silu ludia by pracovali za čo ešte nižšie platy a regionalne rozdiely by sa ešte vyraznejšie prehlbili a problem je aj neschopnost vlad ktore tu vlady kedže tu neschopnost riešia primitivnymi veciami ako zvyšovanie veku odchodu do dôchodku len preto aby štat menej minul ale on neminie lebo tie ušetrene peniaze si len rozdelia ministerstva a štatny zamestnaci

29.01.2016 | Motylx

Minimálna mzda znamená zákaz pracovať a deformuje prostredie.
Už to pochopte.
!!!

29.01.2016 | @@@

nič nedeformuje vyrovnava nerovnosti často bez nej by na slovensku dnes mnohi pracovali za 250 eur a to by sa im nepačilo atak by nebolo v zahrnaiči 350tisic ludia ale 650tisic ludia ale ja viem ty si naivny človek ako podnikatelia čo si mylsia že dam 250 eur ludom a budem od nich čakať spotrebu ako v nemekcu :P

29.01.2016 | Motylx

Kto by chcel, by pracoval.
Kto nie, tak nie.
Sám si naivný,keď si myslíš, že ľudia sa budú mať lepšie, keď im zakazes pracovať.
Ani nie naivný ako tupý.

29.01.2016 | @@@

isto budu šťastny že maju 250 eur a ku koncu mesiaca nemaju ani na chlieb.....ano toto ste vy kapitalisti čo najviac vykorisťovať ludi a ked kvoli vam utekaju do zahrnaičia potom poviete že chyba ej na strane vlady že im nedovoli robiť za 250 eur ....no isto hlvne že väčšina ludi čo odišla povie že kvoli nizskym platom tak koho ty klameš :P

29.01.2016 | Motylx

No vidíš, ako si poradili.
A ty len zobres.

29.01.2016 | mavra

chytil si sa mojho prispevku a vo svojej odpovedi si viac razy spomenul Tebou vymyslene tezy ktore ja (sic!) chcem uplatnit na Slovensku a tym ho znicit a vyhnat mladych do zahranicia. Myslim ze to nie je korektna forma diskusie. Tiez som cital Tvoje prispevky v diskusii k tomuto blogu ale nemal som pocit reagovat na Teba osobne alebo utocit. Skor som sformuloval moje nazory na veci ktore sa v komentaroch objavili:

Minimalna mzda a zvysenie miezd v statnom sektore.

O minimalnej mzde by to mohlo byt na dlho. Namietas referenciami zo zahranicia, ktore danym krajinam nepriniesli skazu, resp. kde MM nie je tak sa ekonomike nedari nijako extra. Nepopieram. Iste ale MM nie je jediny faktor i ked ma svoju ulohu. Najma pri zamestnavani nizkoprahovych nezamestnanych (slaba kvalifikacia alebo ziadna apod). A moj nazor je ze ta uloha je negativna v tychto pripadoch. A pri zamestnancoch co beru viac ako MM je to irelevantne.

Nemyslim ze prerozdelovanie zisku by malo byt nejak riadene vzorcom apod, kazdy podnika preto aby dosiahol zisk pre seba a zamestnanci dostavaju za svoju pracu odmenu - mzdu. Tak to funguje vsade. Ak by bracho nebol motivovany zarabat s pakovym efektom (vlastnik kapitalu/zdrojov) tak by pracoval ako nejaky value add zamestnanec v nejakej korporacii. Takto ale s partnerom vytvorili cca 20 pracovnych miest. Myslim ze vo svojom komentari ulohu zamestnavatelov velmi bagatelizujes, pricom oni su podla mna skutocne doleziti a specialne pre socialno demokraticku vladu ktora rada rozdava, lebo je odkazana na danove prijmy statu ktore tito danovnici generuju.

Skutocnost o odchode mladych do zahranicia zbytocne nafukujes a prehanas, pretoze je sice zasadny podiel mladych vonku ale zdaleka to nie je vacsina v tej ktorej vekovej kategorii. Nespochybnujem ze ide o tych schopnejsich, ktorych by bolo lepsie mat doma, to ano. Pripad bracha je podobny, bol tiez 3r vonku a potom sa vratil a zalozil firmu. Najprv v nej boli dvaja, po 4 rokoch je tam teraz tych 20ludi. Myslim ze zahranicna skusenost je dobra a ze ti mladi ktori nam tu chybaju teraz nie su vonku navzdy.

29.01.2016 | @@@

pri zamestnacoh čo beru viac to irelevantne nie je lebo MM často tlači davate tie ostatne mzdy vyššie takže je to tlak z dola to že niekto porpori jej zrušenie len chce viac prelbiť nerovnosť v odmenovani ....ktoru vidno aj v usa medzi rokmi 1979 až 2007 rastli prijmy 1% najbohatšich ludi usa o 265% zatial čo prijmy dašlich 19% bohatych len o 65% dalšich 40% rastu pocitili dalšch 60% ludi a ti nakonci najchudobnejšich 20 sa prijmy zvyšili o 18% a to spôsobilo prave to že MM bola nastavena dosť nizsko preto moho dôjsť k dobrym odmenam pre vrcholovi manžment ktore ušetril firme penaize a ako som pisal už vyššie zaistil im ovela väčši zisk ktore sa prejavili aj na dobri odmenach pre 1% najbohatšich ludi to iste plati o slovensku preto nebude ani problem zyvšiť MM na slovensku na 600 eur ...ty si uvedom že ekonomiku taha aj spotreba ak by si každemu nemcovi dal len 200 eur platu potom ako by mohli mať taku spotrebu ako maju dnes ....mnohi by chceli aby slovaci taku spotrebu mali ponikatelia plaču že nemaju tržby že sa nemju rozhybať ale oni su prave ty ktory si to sami ničia tym že davaju nizke mzdy a ludia nemaju z čoho miňať ....slovaci nie su američania ktory pojdu a naberu obrovske uveri ktore nasledne nezmyslne minu ale ked si to takto niekto predstavuje že toto je cesta je to jeho problem ale toto je cesta jedine tak do pekla

po dlašie ja nehovorim že podnik či podnikatel nema mať zisk ale zas tiež su tu ručite veci kde si človek položi otazku až do akej vyšši na slovensku su viacero firiem kde napriklad naklady na zemstnaca su 10 či 12tisic eru ale zisk firimy na zamestnaca je 25 či 45 tisic eur tebe sa to zda ok ta firma ma vyrazne nato aby dala tym ludom viac ale neda kde je ta hranica ?...nikde lebo kapitalizmus je o sebectve a chamtivosti a aj keby naklady boli na zamestnca len 5tisic eur ale zisk na zamestnaca 1 milion stale by sa tie iste firmy ozvyvali že nemaju z čoho dať :P

a ani pri odchode do zahrnačia nehovorim že je to zle oki nech idu vyskušajupar rokov 2 či 3 ale je janse že je tam obrovske množstvo ludi ktory tam je aj viac ako 10 rokov keby to boli len 2 či 3 roky taj ich tam nie je 350tisic ale možno takych 150tisic čoi je vyrazny rozdiel ale na druhej strane ani zas každy nemože byť podnikatel a to nehovorim už o tom kde podnikaš ...zober si take chudobne kraje oni maju až okolo 20% nezamestnaosť pričom v niektorych dalšich 20% ludi je v zrahraniči plus k tomu nizske platy v regionoch a na čom často stavaju domaci podnikatelia vo väčšine pripadou je to domaci trh tu si len tipnem ale povedal by som že viac ako 90% podniaktelov na slovensku taži len z domaceho trhu ktory maš slaby a najmä v tych regionoch kde nie je ani spotreba potom si tam niečo založiš a ked nemaš dostatočnu spotrebu tak aj skončiš toto je vysledok toho že zahrnačine investicie ktoore mali poslužiť ako zaklad k rozvijania sa neboli rovnomerne po slovensku rozložene ale boli dane len do učitych krajov pre ukažku len v ba pracuje 45% všetkych zamestnacov čo pracuju na slovensku pre zahrnaične firmy prave tato nerovnosť netvori zaklad aj pre ine kraje lebo tam nie su a tym padom nepodporia ani spotrebu a ani domacich podnikatelov ktorych by si tak podporil cez zamestncov a ich prijmy v tych zahraničnych fiirmach ktorych by pracovali keby tam boli ale nie su ....všetko to je o spotrebe rast zamestnanosti je vysledkom vyššej spotreby alebo produkitvity a preto by aj odmenovanie zamestnacov malo byť na ručitej urovni ale to nie je ako som popisal v predchadzajucom prispevku

29.01.2016 | Motylx

Veď nevypisuj sprostosti, zamestnaj ľudí, daj im po 3000€ a ukáž všetkým ako sa ti robí.
Ruky ti odtrhnu a nohy ti budú bozkávať.
Magor.
V živote si nepodnikal, nikoho si nezamestnaval, len dookola vypisujes sprostosti.
Ukáž ako sa to robí a potom vypisuj.

29.01.2016 | IvanPe

Pokial je tvojim cielom odhalenie obcana stojaceho v otvorenych dverach ZOO Slovensko potom ho podpichuj nadalej. Inak je to len strata casu.
Ten idiot si mysli ze pri minimalnej mzde ma narok na odmenu aj bez roboty, lebo ZOO.

29.01.2016 | @@@

no jasne kvoli tomu ludia odchazdju od zahrničia lebo tu nemaju pracovne pozicie za 250 eur na mesiac :P

29.01.2016 | Motylx

O tom to predsa je.
Ak chcú zarobiť viac, poradia si.
Ale ty len zobres.
Nevieš si zarobiť, tak zobres.
Ani kradnúť sa neodvazis sám.
Preto zadonis, aby mňa okradol niekto iný namiesto teba a potom ti hodil kosť.
Uboziak.

29.01.2016 | @@@

mne to može byť jedno na to doplatiš len ty :P ...ked nebude spotreba tak kto bude profitovať ?...nikto ...a to je tvoj problem nie moj mna to netrapi že na slovensku su len hlupi a chamtivy podniaktelia ktori ničia samych seba ale vyhovaraju sa na štat už 26 rokov :D :P ....platy by ste chceli davať 250 eur ale spotrebu ako v nemecku vam unika realita do :P

30.01.2016 | OliWer

Počúvaj, Ty karpatský génius, čomu sa venuješ v čase, keď väčšina ľudí pracuje? Celkom by ma zaujímalo, čo robia ľudia Tvojho zmýšľania.

30.01.2016 | Roman Kanala

alf1 napísal zaujímavú vec, ale zapadla uprostred diskusie, tak ju zvýrazním:

"v rezorte skolstva je navyse prezamestnanost ucitelov na dochodku. cize nie je ziadny problem, vyhnat to okopavat domov ruzicky, zredukovat stavy ucitelov, omladit system a z uspor zvysit platy tym, ktori zostanu."

V školstve panuje prezamestnanosť a podpriemer. To je umocnené presluhujúcimi dôchodcami.

Na Švajčiarsku po švajčiarsky je štátny zamestnanec vyhodený na konci mesiaca, v ktorom dovŕši dôchodkový vek 65 rokov. Dôchodca môže naďalej pracovať, ak si nájde miesto v súkromnom sektore a vylepší si tak dôchodok, ale štát nesmie financovať presluhovanie. Výnimku majú univerzitní profesori, ktorých nechajú dokončiť semester.

30.01.2016 | @@@

aha zakazovať pracu ludom na dôchodku ...a potom prisť ako blbec a zvyšiť dôchodkovy vek ano toto je ten vaš paradox ....na slovensku väčšinou učia učitelky ktore do dôchodku možu isť už medzi 60 až 62 rokom toto čo prezentuješ ty je zakazať ludom pracovať ako zrazu vam to nevadi ale pri vyššej MM vam to prekaža :D ...vy ste tu všetci pekne jbnuty sami si seriete do ust a pritom sa tvarite ako bohovia čo vymyšlaju prevratne veci presne ako tych 150 v parlamente toto je ukažka toho prečo na slovensku to tak vyzera ked su pri moci presne take individua ako väčšina ludi tu :P

30.01.2016 | Motylx

Ty nielenže nevieš písať.
Ty nevieš ani čítať.

30.01.2016 | @@@

aha zrazu ti tu niečo nesedi ved zakazovať pracovať vidiš len pri MM ....ale to že on tu priamo napisal zakazať im pracovať nevidiš :D :P ....takže najprv zakažeme dôchodcom pracovať a potom zvyšime vek odchodu do dôchodku aka genialita z vas ide :D

31.01.2016 | Motylx

Dôchodca MÔŽE naďalej pracovať.....
Štát NESMIE....

Ľuboslav Kačalka

Ľuboslav Kačalka
  • Počet článkov: 43
  • Priemerná čítanosť: 3374
  • Priemerná diskutovanosť: 8
  • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDU od júla 2013. Sledujte môj Twitter alebo sa so mnou spojte na LinkedIn Môj FACEBOOKový profil: Ľubo Kačalka vie, o čom finančníci neradi hovoria

Prehľad mojich článkov nájdete tu