Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Chudobné školstvo živí šmejdov

29.07.2014 | Ľuboslav Kačalka

Diskusia (6 reakcií)

29.07.2014 | libertarian

Ak si niekto zvolí štúdium na : kreatívny dizajnér mediálnych produktov,
tak ide zrejme o mladíka, ktorý vie, že nezvládne štúdium elektrotechniky ani teoretickej fyziky, a ktorému sa nechce vyučiť za vodoinštalatéra a celý život montovať vodovodné kohutiky. Tak vyštuduje za "kreatívny dizajnér mediálnych produktov" , čo zrejme zvládne aj pacient s mozgovou obrnou. A čo znie pred babami ako pozvánka do raja.
A tomu 18 ročnému decku je prd do toho, čo bude robiť, však rodičia pomôžu, štát pomôže, .....
A ešte :
Ak si vláda dá záväzok, že 70% populačného ročníka musí absolvovať VŠ a dostať diplom, tak treba tú latku náročnosti na VŠ poriadne pritlačiť k zemi. A k tomu sa hodia tí manageri socialnej práce a genderovej aproximácie ,.........

30.07.2014 | JAJA11

nemyslím, že vina leží len na pleciach škôl.... pokiaľ bude štát financovať školy, bez toho, aby zvážil potrebu jednotlivých profesii, tak budeme mať absolventov, ktorí budú končiť na úrade práce a psychológovia, právnici, sociálni pracovníci končiť vo výrobe ......
za socializmu boli určené počty študentov, ktoré mohla vysoká škola prijať..... protekcionárstvo a klientelizmus spôsobil, že sa na dané školy často dostali neschopní študenti, ale bolo ľahšie ich zamestnať.... dnes z dôvodov, že sa nesmie uprieť právo na štúdium existuje nespočetné množstvo vysokých škôl, ktorých absolventi končia na úradoch práce..... štát by mal podporovať školy, ktorých absolventi majú vyššiu úroveň.... ostatné školy by mali byť platené študentami, respektíve ich rodičmi.... sú to často mladí ľudia, ktorí v podstate ani nechcú študovať, ale rodičia ich donútili, alebo si iba chceli predĺžiť mladosť..... myslím, že by si mnoho rodičov rozmyslelo, či bude tlačiť dieťa na vysokú školu za každú cenu, ak by to mali hradiť zo svojich peňazí.....

30.07.2014 | Jozef Hvorecký

Prvým krokom by malo byť zníženie nákladov štátu. Napríklad tým, že by sa súčaným spôsobom financovalo iba bakalárske štúdium. Všimnite si ten paradox: Na jednej strane Zákon o VŠ hlása, že bakalárske štúdium je ukončené vysokoškolské štúdium. Na druhej strane štát platí aj za magisterské, v zmysle zákona DRUHÉ štúdium.
To sme naozaj takí bohatí, aby sme mohli polovici obyvateľstva platiť dve vysoké školy? Výdavky štátu by hneď klesli zhruba o tretinu.
Pritom súhlasím s predchádzajúcimi názormi, že obrovská väčšina študentov študuje pre úrady práce.

31.07.2014 | hulo11

Veľa študijných odborov bolo tým zákonom umelo rozdelených - 5 ročné Ing./Mgr. štúdium bolo rozdelené na 3r. Bc. + 2r. Ing. . Výnimku si zachovali snáď len lekári - prehlásili by ste medika po skončení 3. ročníka a pridelení medzititulu Bc. za hotového/použiteľného? Myslím, že veľa študijných odborov je bez tej druhej(Ing./Mgr.) časti vhodných len pre štátu správu, kde je požiadavka "nejaké VŠ vzdelanie", resp. ak je pre kariérny postup VŠ formálnou podmienkou. Alebo pre úrad práce. Niektoré študijné odbory si túto vlastnosť zachovajú aj po skončení 2. časti štúdia.

31.07.2014 | Jozef Hvorecký

V anglo-americkom školstve je bakalár zmysluplný titul. Rozdelenie na dva stupne nie je umelé a násilné ako u nás. Cieľom výchovy bakalárov je príprava praktikov so slušnými odbornými základmi. U nás je tento stupeň často plný matematiky a fyziky, ktoré sú na danom stupni nepoužiteľné - a nepoužívané. Je jasné, že študenta, ktorý tieto teoretické poznatky nedokáže využiť, nemá zmysel púšťať zo školy.
Chcelo by to, aby sa katedry a fakulty zamysleli pri delení štúdia. Viď http://blog.etrend.... a diskusiu za blogom.
Tým nechcem povedať, že každé štúdium sa musí rozdeliť. V USA sa medicína študuje šesť rokov. Ale je veľa odborov, kde to ide celkom prirodzene.

03.08.2014 | Roman Kanala

Aj na Švajčiarsku sa medecína študuje 6 rokov a myslel som, že v Československu tiež. Ale možno je to len preto, že tam už dlho nežijem. Bakalár medecíny je nezmysel. Asi ako polovičná kontrola lietadla. Aj doktori majú mnohí tie pytuly len pre prestíž, ale sú tupí a v praxi predstavujú všeobecné ohrozenie.

Zato napríklad v informatike, práve, ekonómii, filozofii, literatúre majú bakalárske štúdiá zmysel. Ak niekto chce iba bastliť Linux a C++, nepotrebuje k tomu doktorák. Podobne aj daňový poradca, účtovník, poisťovák, notár, súdny úradník a každý, ktorý netvorivo vykonáva rutinné činnosti.

Ľuboslav Kačalka

Ľuboslav Kačalka
  • Počet článkov: 43
  • Priemerná čítanosť: 3369
  • Priemerná diskutovanosť: 8
  • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDU od júla 2013. Sledujte môj Twitter alebo sa so mnou spojte na LinkedIn Môj FACEBOOKový profil: Ľubo Kačalka vie, o čom finančníci neradi hovoria

Prehľad mojich článkov nájdete tu