Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako na Kotlebu? Naučiť sa hádať

09.03.2016 | Ľuboslav Kačalka

Diskusia (12 reakcií)

09.03.2016 | samorost

problem neni fasizmus, ale nenazranost a neskutecne mlaskani od vedeni tohoto statu.
Ti volici jsou nestastni a doufaji, ze volba extremismu ukaze tem nenazrancum fakera a snad pochopi, ze tudy cesta nevede.
Soustavne okradani cele spolecnosti ve prospech par jednotlivcu neni to prave orechove a proto se to musi zmenit.
Jsem temto lidem vdecny, ze to udelali pokojnou cestou a nezvolili revoluci, ktera by nam prinesla jeste vetsi dementy, nez jsou tam ted. Ne nadarmo se jeden kolesik, pouziva jeko etalon blbosti.

09.03.2016 | Motylx

Ak denacifikacia, tak aj debolsevizmus.
Potom by tam nemohli byť ani extrémisti ako fico a jeho banda.
Slovensko by teraz nebolo v takých srackach.
A malo by to byť uplatnovane celosvetovo.

09.03.2016 | @@@

neponukli žiadne riešenie a aj tak ich ludia volili ....iny riešenie ponukli boli zle a aj tak ich ludia volili ?....odpoved je nevoliť nikoho podla autora ?...asi to tak ma byť ...ak ludia volia tieto strany potom chyba nie je v nich ale v tych čo im nič neprinašaju ....aj autor by nemal chybu hľadať len v nich ale položuiť si otazku a čo take SaS alebo oľano a pod ake oni maju riešenia a su tieto riešenie prospešne pre tychto ludi aj zo stran kotlebu smeru a kollara lebo na tych ste mali kritiku ....možno prave preto tito ludia nemožu voliť tie strany ako SaS alebo oľano a pod ktore pre nich nič nove neprinašaju neprinašaju žiadnu zmenu ....možno autor si mysli že ich program je proslešny ale otazka je pre koho prospešny ? ....alebo platiti toto : http://kuruc.blog.s...

09.03.2016 | LPB

Mrkol som na ten odkaz. Hľadal som záznamy debát. Našiel som videogalériu. V úvodnom videu hučala hudba, slovám bolo ťažko rozumieť. Najmä ak vraví niekto s rečovou vadou a mrmle si popod nos. (Ako posledné roky v českých dabingoch...) Tak som si našiel náhodne iné video. Hlas sa ozýval v miestnosti, nebolo rozumieť každé druhé slovo. To nahrával na mobil niekto v poslednej lavici? Škoda, lebo myšlienka to zdá sa byť dobrá. Ešte by som sa prihováral za kultúru prejavu, rečníctvo. A kúštik zvukárskeho kumštu:-)

10.03.2016 | Motylx

21.4.2007
[KNIHA] Erich Fromm : Strach ze svobody
Stačí vnější svoboda k tomu, aby byl člověk i vnitřně svobodný? Unese člověk svobodu, umí žít svobodně? Co se stane, pokud se člověk se svojí svobodou nevyrovná? Proč má člověk potřebu násilí na druhých lidech? I tak by mohly znít otázky, na které hledá odpovědi Erich Fromm (1900 – 1980), jeden z nejvýznamnějších světových psychologů.


Kniha, která vyšla prvně v roce 1941, je především Frommovou snahou vysvětlit nástup a pevné pozice nacismu v Německu, ze kterého Žid Fromm pocházel. Vzhledem k časnému vydání (1941) kniha nemůže reflektovat ani koncentrační tábory a konečné řešení, ani poválečnou zkušenost například se stalinským kultem osobnosti. Ovšem ani tyto okolnosti by na závěry knihy, která nachází odpovědi ve společenských změnách, ke kterým došlo v minulých staletích, nijak neovlivnily.

Frommovy základní teze jsou zhruba následující: svoboda znamená osamělost, protože člověk je v ní pouze sám se sebou a sám za sebe. Nikdo nerozhoduje za něj, ale sám si musí hledat svoji cestu, sám se musí rozhodovat. Každé rozhodnutí však představuje riziko, a proto je spojeno z nejistotou. Tato nejistota a osamělost vyvolávají úzkost, která vede ke strachu ze svobody. Aby se člověk úzkosti zbavil a překonal strach, vzdá se ochotně a záměrně své svobody. Často tak, že popře sám sebe a rozpustí svoji svobodu a svoji individualitu v davu, mase, organizaci, straně, etc. a ztracenou jistotu nalézá v poslušnosti.

Podle Fromma existují tři způsoby, kterými se člověk snaží před svobodou a nejistotou uniknout, takzvané mechanismy úniku:

autoritářství, kdy se člověk snaží kompenzovat vlastní úzkost tím, že ovládá jiné. Pouze pocit moci nad jinými mu dává zapomenout na vlastní nedostatečnost a vlastní bezmocnost. Podle Fromma je touha po moci výrazem slabosti, nikoliv síly. Vládce i ovládaný většinou žijí ve zvláštní symbióze, kdy je ten navenek dominantní ve skutečnosti ten slabší, protože nezbytně potřebuje někoho, koho by mohl ovládat, a pokud jej nemá, duševně i tělesně strádá. Naproti tomu pro ovládaného je mnohem snazší vztah opustit, i když i on dává přednost jistotě" poddanství.
destrukce, čili snaha přesvědčit sebe i své okolí o vlastní existenci tím, že něco zničím. Může to být cokoliv nebo kdokoliv, důležité je alespoň na kratičký okamžik začít pocit, že to jsem já, kdo ovládá své okolí, a ne okolí, které ovládá mě. Význam destrukce je v tom, že představuje přivlastnění – co zničím já, to již nemůže zničit nikdo jiný, zatímco věci stvořené mohou být využívány nezávislé na mé vůli. , Destrukce tak představuje nejzazší, absolutní formu vlastnictví. (Ostatně pojetí vlastnicí jako absolutního práva, včetně práva ničit, je nejenom velmi rozšířené mezi liberály, ale dostali se i do mnoha právních řádů, včetně českého).
automat konformity, kdy jedinec zcela popře vlastní osobnost a vlastní vůli, zcela a cílevědomě se přemění na malé bezvýznamné poslušné kolečko mohutného stroje Řádu. Jedinec rezignuje na vlastní vůli, názory, svědomí a důsledně přejímá vše, co mu nabídne vnější autorita a co odpovídá sociální roli, kterou hraje. Typické je, že takový člověk dokáže tvrdit A i non-A současně, stejně jako ze dne na den změnit názor, aniž by si toho sám povšiml. (Člověku maně vytane na mysli George Orwell a jeho dílo 1984 i s pojmem double-thinking.) Pro automat konformity je klíčová stejnost, zaměnitelnost a snaha nijak nevybočovat z řady a upozorňovat na sebe.

10.03.2016 | HlasNaHlas

Ak najmä stredoškoláci preberajú Kotlebove názoy, problém je najmä v rodičoch, potom v širokej spoločnosti, ktorá mladým neposkytuje perspektívu sebarealizácie, až potom je zodpovednosť na škole. V prvom rade však rodička nesú zodpovednosť za postoje svojich detí. Deti vychovávajú najmä svojimi postojmi, ktoré deti nasávajú od malička až do dopselosti. To, že syn je skínhed alebo fašista, má korene v rodine, nerobme preto učiteľov zodpovedných ešte aj za toto. Napriek tomu myšlienka učenia sa kritickému mysleniu na školách sa mi páči.

Argumentácia je dvojsečná zbraň, môže ju používať dobrý aj zlý človek na splnenie svojich cieľov a mnohým zloduchom sa to už minulosti podarilo dosiahnuť. Preto je dobre, aby mali aj tí, ktorým dennodenne masírujú mozgy, znalosti protiargumentácie. Ale tá musí opierať o poznanie skutočného dobra a zla, a to už je predmetom štúdia etiky, filozofie, náboženstva, čo sú smery v súčasnosti úplne zanedbávané, pretože neprinášajú okamžité peniaze.

10.03.2016 | ondrej59

Kritické myslenie? Tak začni od začiatku!
Najprv odstráň všetky nálepky! Kto nálepkuje - súdi. To veru nie je o kritickom myslení. S dopredu odsúdeným sa nedá viesť dialóg, lebo ho to stavia do defenzívy a automaticky sa bude brániť a nik nevie akou zbraňou..
Každý je poučiteľný a vychovateľný, aj keď čím starší, tým ťažšie. Rodič má najväčší vplyv do dvoch rokov dieťaťa, potom má stále väčší vplyv škôlka, ulica, škola, internet, práca, politika.. nájdi sa tam a preber svoj diel zodpovednosti..
Rozober Kotlebu na drobné, hľadaj plusy aj mínusy, argumentuj a hľadaj možnosti spolupráce.. on dnes zastupuje 200 tisíc občanov tohto štátu.. chceš ich vyhnať za hranice? Chci s nimi spolupracovať a namiesto nálepkovania im poskytni argumenty ak máš lepšie vízie..
Rozober Slovenský štát na drobné, hľadaj plusy aj mínusy, argumentuj a hľadaj možnosti poučenia, vyvarovania sa chybám a osvojenia si pozitív, lebo aj tie boli.. každá doba má svoje príčinné súvislosti a klady aj nedostatky.. odstráň nálepky a jednofarebné súdy, odstráň my-oni-zmus, uvedom si, že v tomto štáte sme všetci spolu "MY". tí "ONI" sú vonku, spoza hranice nás rozoštvávajú jedného proti druhému osočovaním, nálepkovaním podľa starého rímskeho "Rozdeľ a panuj!" a darí sa im to (viď 150 strán na Slovensku - 150 mocichtivých).
A tak isto zaobchádzaj s Ficom, migráciou, Tureckom a Gréckom..
Hľadaj spôsoby ako sa dá spolupracovať, a nie dôvody, prečo sa to nedá!

11.03.2016 | IvanPe

To je zaujimavy postoj autora blogu:
Parafrazujem: je dobre ked sa studenti ucia debatovat a preto si nevyberaju temy a stranu sporu sami. Cize to je take tliachanie o nesmrtelnosti chrustov, sutaz kto sa lesie pripravi?
Pripustme ze sa naucia debatovat, a?
Co keby sa najskor naucili mat vlastny nazor? Ten si vediet obhajit??!
Toto je presne to preco Kotleba vyhral volby: ucite deti ako diskutovat ale ked s vami idu diskutovat na svoje temy tak to nemozu: temu nevyberaju.
A presne tak je to s Kotlebovimi, Kollarovymi, SNSackmi volicmi, chcete aby sa slobodne rozhodovali a niekto im ukradol veceru, zbil ich v skarpe, hadze na nich kamene, znecistil im prostredie hovnmi a vykalmi. Nic v zlom ale chcel by som vidiet kazdeho z vas ako diskutujete s tymi co vam to sposobili!
Ha ha ha!
Toto nie je stat, stat vo vsetkych svojich zlozkach zlyhava! Preto platby ktore vyzaduje, dane, odvody, su iba vypalnym a keby neexistovali represivne zlozky statu (policia, statna sprava a pod), ludia by nemali ziaden dovod (ok, pre milovnikov neslobody tj statu: minimalny) tieto platby platit.
A ano tolerancia k zlu je vo vzoroch nie vo vodcoch.
Takze ak deti vidia u rodicov, ze kradne kazdy kto moze a sused je ten co vam zavidi aj nos medzi ocami, a v TV sa vytrcaju polonahe polodebilne osoby so zlodejmi, preco by mali respektovat akykolvek nazor (ha ha ha).
Takych veci je neskutocna spusta a chudoba je ako chlad hmly ...
Treba zacat od seba v pravde.

13.03.2016 | eExcel

Autor clanku je len dalsi s tazkou amneziou - ktora mu brani spomenut si na tazku zlodejsku Gorila katastrofu, ktoru sposobili 10 rokov pravicovych vlad, znizenym IQ - ktore mu brani oddelit realitu od medialnych masazi o zvysovani dani obyvatelstvu medialne podanych ako "uzasne reformy", a dokonca neschopnostou citat, co by aj uplnemu blbovi umoznilo z dokumentu Gorila pochopit pravdu o pravici. A tak tu mame len dalsi banalny pripad, nad ktorym ostava rozum stat. Tak je to zial normou pri pravicovom volicovi.

16.03.2016 | samorost

to myslis vazne ??
To jako zruseni SDKU a KDH neni nic, kdy stejnym zpusobem zrusite SMER za jeho zlodejny ??

25.04.2016 | noname2

co je to za ******** ze Kolar neponuka riesenia! Na nas najvaecsi problem predsa povedal ze mame mat obrannu zlozku ktora nas pred tou havedou uchrani aj za cenu nasilia! Nastastie uz aj v rakusku to pochopili a teraz to budu konat ako Orban a V4!

26.04.2016 | Dušan Janiga

Už terazky možno na Slovensku sledovať hokus- pokusy o konštruktívne EUROFARIZEJSTVO na všetkých úrovniach spoločenského, politického a právneho vedomia - LEN NIE aj občianskeho a zčasti aj kresťanského! PREČO ? Bez politickej, spoločenskej, právnej, cirkevnej a zčasti aj občianskej sebarefleksie, skutočného kritickoanylytického a PRAVDIVÉHO sondovania vo vlastných radoch spomenutých oblastí verejného života na Slovensku 1990-2016 to jednoducho nejde. Ak IDEME v intenciách ZVYKOV - od Masaryka po Kisku . čobolo bolo - LEN aby sme v eurohanbe 2016-2020 NEZOSTALI - tak sa NIKTO o NIČ nemusí ani pokúšať.????? - VYDRŽALI sme to do 1989 roku, vydržali sme to do 2016 roku a MÁME NATO aby sme to vydržali aj do 2020 aj do 2030 a možno že aj do FEBRUÁRA 2048. Len kotlebovírus a infikovaných 200.000 pacientov bude treba ??? - asi ZNOVA umiestniť do TÁBORA - ale nie v Čechách - a možno bude eurokľud ??? ALE NATO by som nevsadil ani HALIER ČSSR . LEBO - čo sme si navarili do 1989 a čo sme si pripiekli do marca 2016 v našej slovenskej KUCHYNI - to by sme si mali - BUĎ pekne a pokresťansky SPOLOČNE pod vedením SVETSKEJ a CIRKEVNEJ verchušky 2016 - zoškrabať, HRNIEC vyčistiť a pritom NEBRÍZGAŤ jeden na druhého a obaja na Kotlebu _ lebo to je len EUROPRD do europutne !!! Alebo to chce a bude vedieť NOVÁ VLÁDA a PARLAMENT s OBČANMI SR operatívne ako prevenciu voči kotlebofašizmu 2016-2020 realizovať, alebo to bude Kotleba s OBČANMI "sabotovať" 2016-2020 a potom už pôjde len o to, KTORÝCH občanov a na ktorej stane BARIKÁDY bude viac - okrem EURO- iného 2016 -2020 ??? 26416 723

Ľuboslav Kačalka

Ľuboslav Kačalka
  • Počet článkov: 43
  • Priemerná čítanosť: 3374
  • Priemerná diskutovanosť: 8
  • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDU od júla 2013. Sledujte môj Twitter alebo sa so mnou spojte na LinkedIn Môj FACEBOOKový profil: Ľubo Kačalka vie, o čom finančníci neradi hovoria

Prehľad mojich článkov nájdete tu