Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ideme aj cez mŕtvoly

29.11.2011 | Lubos Sirota

Diskusia (46 reakcií)

29.11.2011 | Daniel Jankech

http://blog.etrend.s...

29.11.2011 | grgo

Ďalší objektívny článok. Keď už sa tak oháňate Hippokratovou prísahou, tu som si ju konečne našiel a prečítal: http://sk.wikipedia...

Upozorňujem najmä na pasáž o interupciách, aj tú o tom ako "Zrieknem sa túžby po zmyslových pôžitkoch či so ženami či s mužmi, či so slobodnými či otrokmi" či ako "Jeho [učiteľových] potomkov budem pokladať za vlastných bratov a keď sa budú chcieť vyučiť tomuto umeniu, vzdelám ich bez nárokov na odmenu aj akékoľvek záväzky"

Ale trochu aj z tých faktických pripomienik - viete mi povedať odkiaľ máte ten údaj o 5 násobku priemerného platu? Boli ste niekedy na stránkach LOZ? Tam to máte ako bod 4:

"Žiadame legislatívnu garanciu postupného navýšenia základných platov lekárov tak, aby najneskôr do 1. januára 2013 platy lekárov dosiahli minimálne 1,5- až 3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, v závislostí od dosiahnutého vzdelania a dĺžky praxe"

PS: Keď už sa tak zaujímame o Hippokratovu prísahu, nenašiel by sa niekto kto by rozobral napríklad aj posleneckú, či prezidentskú prísahu?

29.11.2011 | riso21

pre poriadok chcem upozornit, ze lekari {neviem odkedy} neprisahaju na hippokratovu prisahu, ale slubuju len vernost Slovenskej republike / tak to aspon bolo v roku 1996, ked som promoval ja/. Z toho co je napisane vyssie, je jasne, ze keby skladali hippokratovu prisahu, vela veci v sucasnej medicine byt bolo nemyslitelnych.

29.11.2011 | Daniel Jankech

Hovoríte úplne z cesty.
Hippokratovu prísahu si môžete prečítať tu,http://moje.hnonline.sk/node/476 a hlavne si prečítajte jej preklad do súčasného jazyka, čím bude pre Vás zrozumiteľnejšia.
Naopak,jej dodržiavaním môže byť lekárovi nápomocnou ako sa zachovať a dá sa podľa nej správať. Samozrejme, tí lekári čo protestujú o nej nič nevedia a ani ich nezaujíma.Je totiž na prekážku ich egoistickým záujmom.
Pokiaľ mi je známe,lekári sa svojim medicínskym sľubom zaväzujú vykonávať svoje povolanie pre úžitok chorých a pod.
Hippokratovú prísahu spochybňujú a spochybňovali pochybní profesori medicíny, keďže niečo idealistické a duchovné bolo v rozpore s ich boľševickým pohľadom na pacienta, medicínu a svet okolo seba.

29.11.2011 | trotter

Navrhujem slovenskú mutáciu Godwinovho pravidla: ktokoľvek použije v internetovej diskusii narážku na boľševizmus/socializmus/komunizmus automaticky prehráva.

29.11.2011 | dubenaex

"Hippokratova prísaha" - vtipne, aspon vie citatel hned od zaciatku s kym ma tu cest

"ale našťastie netreba hodiť všetkých slovenských lekárov do jedného veľkého amorálneho vreca, pretože túto metódu, že aj cez mŕtvoly ( v tomto prípade doslova) si zvolilo len 2000 lekárov" - takze ti co su ticho a robia za plat upratovacky su ti dobri, asi ste si ich pomylili s otrokmi
(o tych co nepodali vypoved a co bolo dovodom sa asi netreba zamyslat)

"Tak si teda choďte. Zbalte si páni doktori ..." - Asi nie kedze sa vyhlasil nudzovy stav a mnohi budu musiet robit proti svojej voli

"s ich pomerne slabou jazykovou výbavou a bez dostatočných návykov na celoživotné vzdelávanie," - Predpokladam ze Vy budete clovek s jazykovou vybavou a s navykmi na celozivotne vzdelavanie, len skoda ze sa to neprejavilo na kvalite clanku

"transformácii nemocníc tak je to oxymoron" - Asi neviete o tom, ze niektore nemocnice uz boli transformovane na as-ky a ze sa tam neziskove oddelenia (geriatria a pod) zrusili aby neprodukovala nemocnica dlh a platovo tam doktori tiez nezazivaju Klondike. Kde budu prevadzkovane dlhodobo stratove oddelenia ked budu vsetky nemocnice as-ky ?

"prieskumy jasne hovoria, že slovenskí lekári zarábajú takmer dva a pol krát toľko ako je priemerná mzda na Slovensku" - Tu by sa asi hodil zdroj, aj ked pri jeho hladani by ste zistili, ze to pravda nie je, ale to nevadi, hlavne ze sa to hodi do konceptu

"Prestaňte sa páni doktori hrať na polobohov." - Dali regulernu vypoved, ak ich stat nepotebuje tak ich necha odist, ak sa ukaze, ze to bez nich nejde tak im zvysi plat, jednoducha matematika

Nabuduce poprosim najskor sa zamysliet a po uvedomeni si, ze k teme nemam co povedat, splachnut iskru inspiracie k napisaniu blogu flaskou piva. Vopred dakujem.

29.11.2011 | hektor23

upratovacky zarabaju u nas v priemere 1500 eur?
to mi je novinka...

29.11.2011 | topol

pán Jankech, nechcel by som mať vašu žlč.

29.11.2011 | PaloK

super poznámka ! ;-)

29.11.2011 | Robert Koncek

a zistili ste, ze lekari vobec Hippokratovu prisahu nemusia skladat (rozhodne nie vsetci).

Pan Jankech, dalsi z vasich dookola omielanych pseudoargumentov dole. O com uz len budete pisat tie vase traktaty? Vopred dakujem za nereagovanie.

30.11.2011 | Daniel Jankech

Pán Konček.
Najskôr do histórie. Sľub absolventa medicíny sa po desaťročiach menil. V tomto storočí na našom územín asi 3-či dokonca štyrikrát. Vždy však hodonotovo obsahoval myšlienku služby človeku, morálku, sľub vernosti, ideálom humanizmu, pomoci blížnemu svojmu a pod.Verejnosť si to vždy vysvetľuje ako Hippokratovú prísahu a takou aj je. Ide totiž o ducha sľubu, nie o spôsob využitia komunikačných prostriedkov.
Súčasťou slávnosti promócie býva po ukončení štúdiá a preberaní si diplomu aj vykonanie istého stavovského sľubu abslolventa konkrétneho odboru či konkrétnej univerzity. Nie je dôležité či ide o slábvnostný spôsob alebo formálny spôsob vykonania sľubu.
Keďže verejnosť ako spoločenstvo ľudí ktoré ustanovilo pre svoju existenciu nejaké pravidlá, ktoré Vám aj určila dodržiavať sa domáha vykonávania tohoto sľubu podľa dobrých mravov, čo znamená že sľuby sa dodržujú, oprávnene žiada aby ste sa tohto sľubu držali.
Pokiaľ ho odmietate, klesli ste na úroveń, podľa ktorej si verejnosť želá aby ste lekárske povolanie už nevykonávali, keďže verejnosť ktorá si Vás platí má právo Vám diktovať podmienky a pravidlá tak, ako je to v zákonoch, a morálnych zvyklostiach.
Znamená to, že protestujúci lekári, pre ktorých je ich materiálny záujem dôležitejší ako najcennejšia hodnota- život človeka majú odísť, v lepšom prípade rešpektovať pravidlá.
Len pre zaujímavosť skúste tento článok:
http://www.sme.sk/c...

Ostatné prostoduché myšlienky Vašej reakcie netreba komentovať.

29.11.2011 | pavelo

S tou Hippokratovou prisahou je to ocividny nezmysel, co Vas vedie k presvedceniu, ze ma mat prakticky vplyv na zivot lekarov?
Ritualov sa najde kopa, ako ste na tom napriklad s dodrziavanim pionierskeho slubu? (napriklad s pomocou pri budovani socialistickej vlasti :) )

30.11.2011 | Daniel Jankech

To isté čo pre p. Končeka + niečo navyše.
Doteraz sa verejnosť spoliehala na Váš sľub. Keďže ste ho nedodržlai a ponížili Vaše povolanie.. dokonca niektorí čosi hovoria o poslaní..je potrebné aspoň krátkodobo uchrániť životy a zdravie pred Vašou zvôľu prejavenou ohrozením života a zdravia občanov a to spôsobom ktoré svedčia skôr trestancom.
.
V budúcnosti je preto potrebné hľadať zákonné,a predovšetkým svetské spôsoby, ktoré by užívateľov a poctivo platiacich občanov uchránili pred oragnizovaným terorizmom, kedy ani mŕtvoly lekárov nevyrušia z psychickej pohody pri vydobíjaní si neoprávnených, preodvšetkým ekonomických výhod na úkor tých ostatných.

Mimochodom, tento spôsob správania sa lekárov pre mňa nie je žiadnym prekvapením.

01.12.2011 | pavelo

Verejnost sa nespolieha na Hipporkatovu prisahu ("Nebudu (lidské tělo) řezat", "Žádné ženě nedám prostředek k vyhnání plodu."), verejnost sa spolieha, ze ked jej bude zle, ze lekar vylieci.
Tak isto ako sa spolieha, ze smetiar odnesie smeti, sudca bude spravodlivo sudit etc.

Argument, ktory pouzivate je viac-menej univerzalne pouzitelny proti akemukolvek strajku. Lekar nie je handra a ma pravo sa snazit zlepsit svoje zivotne podmienky ako kazdy iny. Kde ste boli, ked lekari skusali maksie formy strajkov a zhora im to bolo ako otrokom zatrhnute? Dovtedy sa chodi z dzbanom po vodu, az sa ucho odtrhne.

Len tak mimochodom: skuste intelektualne cvicenie v style "ak su lekari v prave, ako by mali postupovat". Mozte dat navrh "neteroristickeho pristupu".

01.12.2011 | sona08

plny suhlas plus pridam este nieco navrh. Lekari svoj "strajk" nezacali teroristicky. 3 mesiace pred podavanim vypovedi upozornili verejnost, vladu aj ministra, ze maju nejake pozidavky, o ktorych chcu rokovat. Cize okrem 2 mesacnej vypovednej lehoty, malo ministerstvo cas 3 mesiace rokovat v "makkom" strajkovom mode. Nestalo sa tak, prave preto, ze u nas sa na makke formy protestu zvysoka sere.

01.12.2011 | emc4

Ja len nechapem že niekto o tých lekárov ešte stojí.

01.12.2011 | sona08

tomu sa hovori trh. Ked raz niekoho potrebujete, zvysuje to jeho cenu, cize zlepsuje to jeho poziciu pri vyjednavani. Je jedno ci hromadne, alebo individualne. Pokial sa najde dostatocna skupina pracovnikov, ktora je nespokojna s kokmi vedenia a vedenie ju nema kym nahradit, musi sa vyjednavat. Je paradoxne, ze minister, ktory prizvukuje nutnost trhovych pravidiel riadenia nemocnic, odmieta akceptovat, ze existuje aj trh pracovny.

01.12.2011 | emc4

Myslim že netreba vyjednávať.
Z vydierača nikdy nič dobré nebude.

01.12.2011 | sona08

takze vy keby ste bol v pozicii, kedy mozte vyjednat lepsie pracovne podmienky, tak by ste do toho nesli?

02.12.2011 | Daniel Jankech

sona08
.
Máte to trochu pomýlené. Toto čo lekári robia nie je trh. Trh je o vytvorení slobodných pravidiel a odmení toho kto je v ich rámci najšikovnejší a pod.
To čo robíte je vydieranie. Trhové pravidlá sa nevydupávajú s pištoľou pri hlave..
------------------------------------
Mimochodom tie trhové pravidlá nechcete, lebo sa ich bojíte. Bojíte sa ich preto že si jednoducho neveríte.

02.12.2011 | sona08

aha takze moja hodnota pre zamestnavatela nijak nie je ovplyvnena tym, ci ma potrebuje alebo nie? Zaujimavy postreh ;) LOL
...
Okrem toho, ja trhove pravidla chcem, ale ako pisem, pre vsetkych.

01.12.2011 | Robert Koncek

mu aj za mna. Podpisujem sa pod to.

01.12.2011 | Daniel Jankech

Nič iné Vám nezostáva pán Konček.

K "pavelovi" neskôr

02.12.2011 | Daniel Jankech

p.pavelo.
čo sa týka stavovských sľubov sú tu na to aby sa dodržiavali. Tak boli vymyslené a mienené a ak ich súčasná stavovská skupina prevzala tak v duchu v ktorom boli v minulosti deklarované. Ale niektorí" inteligenti" si myslia že dodržiavame len tie sľuby, ktoré nám vyhovujú, ako súčasnej formálne medicínskej komunity.
Tak ten "neteroristický" prístup.
1. Najskôr treba spoznať či cieľ ktorý chcme dosiahnuť je správny. Totiž aj zúfalec ktorý zbankrotoval si môže myslieť že vykradnúť banku s pištoľou v ruke je správne na jeho záchranu. Z toho vyplýva poznanie že nie všetky ciele ktoré chceme dosiahnuť sú správne. Ak sú nesprávne, zvyčajne sa dosahujú len s použitím sily, či hrubého nátlaku, čo sa deje aj teraz.
2. Teraz k cieľu lekárskej komunity. Vôbec mi nevadí že lekári chcú zvýšiť plat, alebo dodržiavať zákonník práce. To je legitímna snaha. Avšak ak chcú pritom udržať systém,ktorý vlastne spôsobil tieto nedostatky.Robia presne to čo piloti v Demitrovom lietadle.Jeden brzdí druhý pridáva.takýto cieľ je preto ťažkodosiahnuť a ak aj lekári dosiahnu vydieraním a hrubým nátlakom krátkodbého víťazstva, dlho už žiadneho nedosiahnu.
Preto je potrebné poznať aj reálne možnosti tých,ktorí nám majú vyhovieť a hlavne im nebrániť ziskať finančné prostriedky na naplnenie takejto požiadavky, čo lekárska komunita robí.
Pri navyšovaní platov lekárov si treba uvedomiť skutočnosť, že vzhľadom na to že systému bude plodiť dlhy musí ich v tomto prípade štát zohľadniť. Celkom jednoduché počty:
40 mil na zvýšenie platov + cca 80 mil na dlhy ktoré vyrobíte za rok.
Dôležitá poznámka.Ak by ste tie dlhy nevyrábali, vyjednávalo by sa ľahšie, nemuseli by ste vydierať a získali by ste iste viac finančných prostriedkov.

3. Treba sa pozrieť aj do minulosti a pridám len jeden fakt. Lekári vždy protestovali ak mali pracovať viac a zodpovednejšie. Veľmi búrlivo protestovali napríklad proti zákonu 576/2004 ktorý nebol openiazoch ale reálnej spravodlivosti pre pacienta. Čo to znamená? Len toľko že lekárom išlo len a len o peniaze a nikdy nie o pacienta a nikdy nechceli zmeny skorumpovaného systému. Ide o skupinu ľudí, ktorí sa ničoho neštítia a sú najtotalitnejšie zmýšľajúcimi občanmi. Tento názor som získal v r. 1988 a nikdy som ho nemusel zmeniť. Dnešné dni mi ho naopak potvrdzujú.
--------------------------------------------------­----
Zhrnuté a pdčiarknuté.
- Hľadať najskôr správny cieľ
- Nebrániť pri dosahovaní cieľov ich reálnemu napĺňaniu
-Dosahovať ho spôobmi, ktoré nezničia puto dobrých medziľudských vzťaov čo aktéri vydieraním urobili.
Ak aj cieľ dosiahnu, tak len raz. Spoločnosťbude hľadať mechanizmy na obranu pred terorizmom.
Dalo by sa ešte o mnohom...

Na záver:
Cieľ ktorý sa nedá dosiahnuť humánymi prostriedkami nemôže byť správny cieľ"

30.11.2011 | milka82

"Tak si teda choďte. Zbalte si páni doktori (samozrejme v dopoludňajších hodinách, kým ste poniektorí ešte v práci) svoje obálky, fľaše, kávy, bonboniéry a pozvánky na super dôležité konferencie organizované farmaceutickými spoločnosťami na Havajských a iných ostrovoch a choďte na lepšie alebo mnohí rovno na úrad práce."
ASI VAM ESTE NIKTO NEPOVEDAL AKY JE ROZDIEL MEDZI AMBULANCIOU SUKROMNEHO LEKARA A LEKAROM PRI LOZKU V NEMOCNICI VSAK?
A TEN PRIESKUM O PLATOCH LEKAROV STE CITAL KDE, V PLUS JEDEN DEN?!2,5 NASOBOK PRIEMERNEJ MZDY JE 1850 EUR! KED MI TOLKO ZAPLATIA BEZ TOHO ABY SOM MUSELA ROCNE ODROBIT 850 HODIN NADCASOV, TAK VAM PRST DO VASHO CTENEHO KONECNIKA PRI VYSETRENI HEMOROIDOV STRCIM S USMEVOM AJ VIAC KRAT!!!!!!!

01.12.2011 | fireman

som hasič a na vyplatu dostanem nieco vyse priemernej mzdy. Rocne odpracujem 2880 hodin, z toho 960 pohotovosti na pracovisku za 15 % platu. Nadcasy sa preplacaju len pri vyjazdoch, ale ja rocne stravim dalsie desiatky hodin pri opakovanych skoleniach, ktore musim absolvovat, aby som si zachoval odbornosti (lezec, letecky zachranar, pilcik, obsluha automob. rebrika a plosiny, povodnovy vycvik, atd) a to vsetko iba za nahradne volno. Takze vacsina z nas sa radsej zriekne nahradneho volna, lebo ked sedim doma prichadzam o peniaze. Mozno si niekto povie "ked sa ti nepaci chod inde, na tvoje miesto caka dalsich 10 ludi". Pravda ale ten co ma nahradi bude plnohodnotny hasic najskor po roku, po dvoch. Ja sa nestazujem iba porovnavam. A na zaver este jedna vec: Vy ked idete rano strkat prsty do konecnika tak si ho mozete maximalne tak zlomit ked je zadnica tvrda, ale moja rodina nikdy nevie ci pridem domov ...

01.12.2011 | jojkol

... no a veru to sa ľahko môže stať a zadnica ani nemusí byť chorobne tvrdá len od strachu stiahnutá, že je doktor nepomastený ...

30.11.2011 | dubenaex

plat lekara pred atestaciou je okolo 670 eur v hrubom. Po atestacii to nie je o moc lepsie. To ze si niektori experti do svojej statistiky priemerneho platu lekara zaratavaju doktorov zo sukromnych ambulancii, platy spolu s nadcasmi alebo platy obvodnych lekarov, zubarov a podobne nehra rolu lebo vypode podali doktori z nemocnic a ty 1500 eur nezarabaju ani nahodou.

10.12.2011 | amater.sme

http://zdravezdravot...

30.11.2011 | atuina

Plat lekara je podla Vas takmer 2,5x vacsi ako priemerny plat v state. Zrejme preto sa vlada v memorande zaviazala ZVYSIT lekarom plat NA UROVEN 1,05 - 1,7 nasobku priemerneho platu v state (diferencovane).

Prosim, kym sa rozhodnete pisat blog o veciach, ktorym nerozumiete, zistite si aspon zakladne veci o danej problematike (obe memoranda su volne pristupne na webe), aby ste sa tu nestrapnovali.
Mimochodom, kazdy vysokoskolak na svojej promocii sklada prisahu, okrem toho promocie su dobrovolne, diplom si mozete vyzdvihnut aj na dekanate a bez prisahy.
A tie reci o uplatkoch a nadradenosti.... to "podla seba sudim Teba"?

30.11.2011 | grgo

Tiež ma udivujú tie reči o úplatkoch, ale z iného hľadiska. Lebo ak by úplatky to mali byť skutočne dôvodom prečo nezvýšiť platy žiadnemu z lekárov, tak to trestá práve tých čestných. Vysiela im to signál, že s úplatkami sa ráta ako s ich príjmom a ak ich nepýtajú, tak neuživia svoje rodiny. Je to totálne stupídne a perverzné.

PS: Ak by sme aplikovali takúto logiku aj inde, tak poslanci a všetci ministerskí úradníci by mali zrejme mať záporné mzdy.

30.11.2011 | Luboš Sirota

Pri svojom tvrdení som vychádzal z oficiálnych štatistík OECD, ktoré sú aj pre vás voľne dostupné na internete a týkajú sa všetkých lekárov.Časť z Hippokratovej prísahy, ktorú som vo svojom blogu citoval je prakticky identická so súčasným znením lekárského sľubu. Ale ďakujem za vysvetlenie, že možno sú kollárovci práve poväčšinou tí, ktorí si vyzdvihli diplom na dekanáte bez prísahy. Odteraz sa budem na to každého svojho ošetrujúceho lekára pre istotu pýtať, či sa pri mojom ošetrovaní cíti sľubom viazaný alebo si zbytočne nekomplikoval život nejakým svedomím.

30.11.2011 | atuina

V poslednych dnoch bolo o platoch lekarov uz popisane viac nez dost clankov,s porovnavanim viac-ci menej relevantnych statistik z roznych zdrojov. Nevyberajte si zdroj, ktory sa Vam najviac hodi, bez ohladu na jeho hodnovernost. Nas statisticky urad udava celkom ine cisla, okrem toho su na webe k dispozicii oskenovane vyplatne pasky viacerych lekarov, plus- samotne memorandum ponuknute p.Radicovou vyvracia celu slavnu statistiku OECD (ale to som uz uviedla v predch.prispevku), dokonca aj sam minister zdravotnictva udava podstatne mensie cisla. O tom, ze vsetky platy su za nepomerne viac odpracovanych hodin, po nociach, vo sviatky... snad nemusim pisat. Lebo pre lekarov u nas neplati Zakonnik prace.
Co sa tyka promocneho slubu (nie je to prisaha, je to slub)- promocny slub je identicky pre absolventov vsetkych fakult UK Bratislava (tiez je dostupny na webe) Plati len pre lekarov, alebo sa nim maju riadit aj pravnici a novinari a...... ?
Vy si Vazne myslite, ze nejaky lekar by vedome ublizil pacientovi ? Pre ludi, ktori taketo veci rozpravaju, naozaj plati asi len (ako som uz tiez pisala), ze "podla seba, sudim Teba", inak si to neviem vysvetlit.
Hippokratova prisaha - precitajte si ju az dokonca.
A ked sa budete kandidata na Vasho osetrujuceho lekara pytat, ci sa zucastnil promocie, aby ste sa rozhodli, ci mu dovolite Vas liecit, ponuknite mu tiez svoj blog, nech sa rozhodne aj on - aj lekar ma pravo odmietnut pacienta ( a nie, nemam na mysli pacienta v ohrozeni zivota)

01.12.2011 | sona08

pan Sirota, az na to, ze tie oficialne statistiky OECD zahrnaju aj sukromnych lekarov, ktori podla mna nemaju mzdy, ale prijmy, a nezohladnuju rozdielnosti v pracovnej dobe lekarov jednotlivych krajin. Ale uz som si vsimla, ze komentatori na etrend maju problemy so zakladnou matematikou.
...
Druha vec, pokial chce ministerstvo navysit platy lekarom od 1,15-1,75 nasobku priemernej mzdy v hospodarstve, ako mozte tvrdit, ze zarabaju takmer 2,2 nasobok priemernej mzdy?
...
Dalsia vec - na zaklade coho tvrdite, ze 2000 lekarov na Slovensku nema dostatocnu jazykovu vybavu a navyky na celozivotne vzdelavanie? Aj tu ste citali nejaku ucelovu misinterpretaciu studie OECD "by" INESS?

30.11.2011 | Peter Husar

v jednom článku ste zhrnul všetku špinu, ktorá sa tu rozlieva od r. 1989.
Takže, lekárska prísaha určite nemá aj dodatok - budem tvrdo robiť a čušať, lebo minister a jeho kamaráti sa potrebujú nabaliť a tak na moje potreby nemajú.
Hovoríte o celoživotnom vzdelávaní - poznáte človeka, ktorý by dokázal roky pracovať a nespať ? Ja nie, prečo to žiadate od lekárov ? Ak chcú zarobiť (a často naplniť príkazy zamestnávateľa, či potreby pacienta) bežne ťahajú služby v rozsahu 24 hodín, ba dokonca som poznal aj takých, ktorí z rôznych príčin museli ťahať 30 i viac hodín ... kedy majú žiť a oddychovať ?
Európu zmieta kríza - pane, my žijeme v kríze 22 rokov, a neustále nejaký duševne postihnutý zlodej v straníckom háve žiada, aby sme sa uskromňovali. Je však zaujímavé, že ak ide o potreby zlodeja, tam sa o kríze nehovorí. Padne Európa ? Nie, nepadne ... padnú len zlodeji ...

verejnosť má právo diktovať podmienky, keďže platí ? (ad D. Jankech) ó, aké to nóvum. Takže, ak protestuje pracovník, ktorý nedostáva zaplatené, lebo poisťovňa neuznala výkon, má čušať, lebo patí verejnosť ... ale ak ide o poisťovňu, ktorá obmedzuje svojím narábaním s financiami práva pacienta, má čušať pacient ... no úžasné ... gumenná chrbtica ...

30.11.2011 | sona08

"Takže, lekárska prísaha určite nemá aj dodatok – budem tvrdo robiť a čušať, lebo minister a jeho kamaráti sa potrebujú nabaliť a tak na moje potreby nemajú."
...
tak toto bolo skvelo vystihnute :) Zrazu, akoby v zdravotnictve nebol iny problem ako skorumpovani, lenivi, nenazrati a amoralni doktori. Novinari a rozni odbornici na vsetko, si za posledne tyzdne tak nasrali do huby, ze ich poznate na ulici po pachu. Uz viac servilnosti voci vlade, ktora nespocetne krat ukazala, ze jej o obcanov ide az v poslednom rade, sa preukazat asi neda.
...
Inak zaujimava sprava dnes; parlament neschvalil navysenie platieb za svojich poistencov, co sposobi vypadok prostriedkov v zdravotnictve do 100 Mil. Eur. Efektivne setrenie v praxi. Co myslite, ktore dane zvysia, ktoremu rezortu znizia rozpocet, na koho platy nebude, aby si mohli urobit nejaky lukrativny kseftik za tieto "usetrene" prostriedky?
...
dnes som este citala zaujimavy nazor pana Soltesa z HNonline - prirovnaval lekarov k vojakom, ktori maju a musia plnit rozkazy !!! LOL. Chcela by som vidiet, kolko by mala slovenska armada profesionalnych vojakov, keby mali pracovne, platove a dochodkove podmienky ako lekari.

01.12.2011 | grgo

Inak dnes som čítal zaujímavý blog - lekári sú napríklad aj medzi poslancami. Napríklad prečo v rámci núdzového stavu nepovolajú do bielej uniformy pána poslanca za SDKU, neurochirurga - MUDr Viliama Novotného? On "nemusí počúvať rozkazy"? A vedeli by sme pokračovať.

Po odpočúvaní tu máme ďalšie pošliapanie základných ústavných práv, kedy vláda zneužila stav núdze ako prostriedok vyjednávania o platoch. Núdzový stav sa týka selektívne iba protestujúcich lekárov. Ja neviem, v poslednej dobe pomaly strácam schopnosť aj žasnúť.

01.12.2011 | sona08

ja mam niekedy chut explodovat, ked pocuvam co sa na SVK deje a ludia to este obranuju !!! My nemame demokraciu, my mame idiokraciu.

30.11.2011 | sweeper

Lubos, clanok napisany mimoriadne diletantsky. Slaby faktograficky aj logicky. Reagujem len preto ze som znovu stratil drahocenny cas citanim braku...

30.11.2011 | reality

školstvo, súdnictvo, polícia, armáda, zdravotníctvo sú oblasti, ktoré prakticky fungujú pod kuratelou politických strán, ich vodcov a tajtrlíkov, ktorí sa okolo nich pohybujú.

tieto rezorty prakticky neprešli žiadnou skutočnou transformáciou, lejú sa do nich miliardy a ich skutočná úroveň permanentne upadá a rozdiel oproti EU sa prehlbuje, takže zbytočne budeme haniť alebo velebiť lekárov - oni sú len námedznou pracovnou silou.

Za stav rezortu zdravotníctva (aj ostatných) sú v skutočnosti vinní len naši politickí ...... (ani neviem ako ich nazvať), ktorí tento marazmus svojim egoizmom a svojou neschopnosťou zavinili - tam by sa mala obracať naša nespokojnosť.
Nie na lekárov, učiteľov,.... oni sú len obeťami.

01.12.2011 | emc4

v Ružinovskej nemocnici si dali tu prácu a "vysvetlili" mi ako moze otec dopadnut ak budu postupovat "bezne" a ako ked budu "motivovani".

01.12.2011 | takmerpacient

Toto čo v súčasnosti predvádzajú lekári - česť výnimkám, je vrchol bezohľadnosti. Iste sa pomýlili pred rokmi pri výbere povolania, lebo práca v zdravotníctve je nielen povolaním ale aj poslaním a ak idú bezohľadne len za peniazmi, no tak sa mali stať napr.vekslákmi. Naši lekári sa radi porovnávajú so zahraničními, pravda len čo sa týka platov, kvalita to už je iná vec - aj tu česť výnimkám. Prišiel som pred časom k obvodnému lekárovi s dosť vysokou teplotou, ten skonštatoval že je to viróza, predpísal mi paralén a bol som vybavený. Nasledoval víkennd, počas ktorého sa mi úplne zastavilo močenie, šiel som na pohotovosť (lôžková časť urológie), tam skonštatovali zápal prostaty a nasadili katéter do močovej rúry. Ďalej som sa liečil u urológa, časom sa mi objavil hnis v moči(1.krát v živote). Urológ skonštatoval, že katétrom sa asi zaniesla infekcia. Nasledovala zdľhavá liečba bez patrnejších výsledkov, nakoniec sa môj stav výrazne zhoršil a tak som zmenil lekára, ktorý ma z toho asi po dvoch rokoch starostlivej liečby dostal. Naozaj je pre naše zdravotníctvo najlepším riešením plytvať aj tými neveľkými zdrojmi a plošne zvyšovať platy, alebo dobrých, slušných lekárov odmeňovať trebárs aj na zahraničnej úrovni a fušeri-zlatokopi nej idú hľadať šťastie inde ?

01.12.2011 | Bobor

premiérku pani Radičovú, aby konečne poslala príspevok nejakých 190 000 € na lyžiarske centrum pre pán doktora MUDr.Kolára, súkromného podnikateľa v gynekológii, tak ako to už urobil pred nedávnom pán právnik a zároveň Doc.JUDr.Róbert Fico CSc predseda strany Smer, poslanec NRSR a bývalý expremiér, keďže pán doktor Kolár už peniaze zrejme nemá a štrajkuje :-)

02.12.2011 | mba

ktora umoznuje, aby sukromne zdrav. poistovne mohli mat zdravych ludi a nemaju povinnost mat v kmene rovnake percento tazko chorych ako statna,

ktora umoznuje, ze bezna lekaren v dobrom NC dokaze generovat stotisice az miliony eur zisku,

ktora miesto rokovania robi sprosty medialny natlak a ziadne medium si neda ani len tu pracu, ze by porovnaval fakty,

....na autora blogu nema ani zmysel reagovat. Neodborne, zlcove, hlupe, vobec neviem, co to robi na etrende. Ale zjavne uz i Trend ovlada modra verchuska...

02.12.2011 | Daniel Jankech

Úsmevné.
1.Poisťovne si nevyberajú poistencov, ale naopak. Takže to čo chcete je nemožné.
2.Poisťovne ktoré majú v kmeni viac zdravých ako chorých podľa Vašej interpretácie,- prispievajú do tzv. prerozdeľovacieho fondu, odkiaľ sa tej poisťovni, ktorá ma v kmeni veľa chorých pacientov prispieva.

Ak sa rozhodnete reagovať, skúste mať aspoň nejakú základnú znalosť o fungovaní poisťovní.

06.12.2011 | Peter Husar

Pán Jankech, skúste nejakú poisťovňu požiadať, aby vám poskytla vykonávacie predpisy (nie VšZP), a potom veľmi rýchlo zistíte, že poisťovňa si vyberá poistenca a nie naopak, ako sa to snažíte tvrdiť.
Nikto vám nepovie - vás nepoistíme - na rovinu a do očí. Nie, tak sa to dnes nerobí, robí sa to civilizovanejším spôsobom.
Napríklad tým, že pri určitých potrebných zákrokoch, vyšetreniach či liečbe zistíte, že hoci to "večne" stratová VšZP prepláca, tak tá vaša úspešná a "zodpovedná" poisťovňa to nehradí vôbec, alebo len v obmedzenom rozsahu.
Samozrejme, počas podpisu prihlášky a rokov platenia poistného vám to nikto nepovie, predsa nebude strácať vaše príspevky. Prídete na to až vtedy, keď je neskoro.
A tak odídete do inej poisťovne v zúfalej nádeji, že tá vašu liečbu preplatí. Kto si teda vybral koho ?

Luboš Sirota

  • Počet článkov: 16
  • Priemerná čítanosť: 4310
  • Priemerná diskutovanosť: 11
  • RSS blogu

O blogu

Viac ako 25 rokov pracujem v oblasti ľudských zdrojov, kde som sa presvedčil, že mnohí ľudia nevyužili svoju príležitosť len preto, že vyzerala ako práca. Môj blog je preto najmä o trhu práce, ale častokrát sa neubránim vyjadriť svoj názor aj na iné celospoločenské témy, keďže všetko so všetkým súvisí.