Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Luboš Sirota

Ako premiér porazil papierového draka

07.09.2014 | Lubos Sirota

Toľkokrát omieľaná fráza o tom, že uprednostňujeme diplomatické riešenie konfliktu pred sankciami, kríva na obidve nohy

 • Tlačiť
 • 18

Od samého počiatku diskusie o čiastočnom odmietnutí, či dokonca vetovaní zatiaľ poslednej série sankcií EÚ voči Rusku, ktorú prekvapivo inicioval sám premiér Fico, bolo zrejmé, že touto diskusiou chce dosiahnuť len to, aby mu jeho silácke vyhlásenia o vete dodatočne odobrili aj podnikatelia.

Bohužiaľ, bolo chybou, že zamestnávatelia pristúpili na premiérove pravidlá hry - baviť sa o ekonomických dopadoch sankcií bez akéhokoľvek širšieho kontextu. Nielenže v danej chvíli chýbalo poznanie rozsahu sankcií a ich dopadov, no z diskusie sa celkom vytlačili aj principiálne otázky ako je solidarita s EÚ a to, kam chce Slovensko v celom tomto smutnom príbehu vlastne patriť. Je totiž amorálne, pozerať sa na ukrajinský konflikt a sankcie len cez prizmu peňazí.

Je neuveriteľné ako rýchlo niektorí ľudia, keď chcú, vedia stratiť pamäť. Veď Krym bol anektovaný iba pred pár mesiacmi. A Slovensko už vajatá so svojim postojom, ospravedlňujúc ho hľadaním pravdy o konflikte, ako keby nebolo nad slnko jasné, kto je agresor a kto bojuje, aj keď nešikovne, o to čo je jeho.

Toľkokrát omieľaná fráza o tom, že uprednostňujeme diplomatické riešenie konfliktu pred sankciami, kríva na obidve nohy. Nepoznám totiž nič iné ako sankcie, ktoré by prinútili Rusko sadnúť si za rokovací stôl a diskutovať s Porošenkom, ktorého pred sankciami neakceptovali ani len ako legitímne zvoleného prezidenta Ukrajiny.

Povstalcov za rokovací stôl dotlačil tvrdohlavý postoj ukrajinskej vlády neprestať s nimi bojovať, predstaviteľov Ukrajiny tam dohnala Moskva svojom rafinovanou intervenciou v konflikte, no a Rusko tam bolo možné dokopať jedine sankciami.

Vyhrážať sa Únii vetovaním sankcií voči Rusku bolo a je práve postojom, ktorý odďaľuje diplomatické riešenie konfliktu. Na druhej strane bolo a je  výbornou príležitosťou na zbieranie domácich politických bodov. Nie je málo Slovákov, ktorým sa páči neústupčivosť a tvrdý postoj voči Európskej únii. Konečne s ňou môžeme zatočiť, ukázať, že aj my máme svoj názor a silného premiéra, čo vie buchnúť päsťou po stole.

Po katastrofálnej  slovenskej volebnej účasti na eurovoľbách, vyhlásil premiér, že nerozumie slovenskej politike a teraz svojim postojom len potvrdil, že je to naozaj tak. Keby namiesto silných rečí investoval na Slovensku energiu do vysvetlenia nutnosti nášho solidárneho princípu s EÚ, vrátane potreby priniesť aj drobné obete v záujme vyššieho princípu, bola by to dobrá investícia na udržanie ako - tak pozitívneho obrazu Slovákov voči EÚ a určite aj investícia do našej európskej budúcnosti. A ani by to nemuselo zahýbať volebnými preferenciami Smeru či popularitou premiéra. Bol by to len obyčajný, očakávaný štátnicky postoj a prístup.

Premiér sa však sám rozhodol vypustiť džina z fľaše, ktorý môže ešte viac prehĺbiť laxný postoj Slovákov k EÚ, či dokonca ho zmeniť až na odmietavý. S úniou sme tak politicky, ale aj hospodársky previazaní, že ostentatívna nesolidárnosť s jednotným postojom by mohli priniesť Slovensku  nedozierne škody, pretože Európe môžeme vyčítať všeličo, ale nie to, že by si nepamätala kto sa kedy ako zachoval, kto povýšil svoje sebecké záujmy nad solidárnosť celku.

No a, ak by sme onedlho začali vyplakávať, že máme akosi stále viac problémov s čerpaním eurofondov, že záujem západných investorov je ešte nižší ako doteraz a že export smerom na západ klesá a nezamestnanosť preto rastie, že máme eurokomisára len pre otázky miešania teplej vody, tak by sme odpoveď na otázku prečo je to tak mohli hľadať práve v našom súčasnom neuváženom postoji.

Nakoniec asi všetko aj tak skončí happyendom. Nové protiruské sankcie ( ak vôbec budú) nám neublížia a odvetné opatrenia zo strany Ruska nám zrejme tiež nehrozia. EÚ naše drobné zafrflanie a pýtanie ústupkov prejde s nadhľadom, premiér porazil papierového sankčného draka a nestratil tvár, dokonca  s trochou politického marketingu sa to dá doma stále predať ako jeho veľké víťazstvo. Slovenské hospodárstvo a podnikateľské prostredie je pre túto chvíľu  teda zachránené.

Ale ruku na srdce, pán premiér, tých 0,2% poklesu nášho exportu je skutočne zanedbateľnou stratou v porovnaní s celou sériou proti podnikateľských opatrení ktoré vláda za uplynulé dva roky stihla prijať. Kiež by vám teda toto momentálne nastavenie chrániť podnikateľské prostredie vydržalo čo najdlhšie.

Keby ale z celej tejto témy prišlo aspoň k sebareflexii premiéra, že to s unáhleným a zbytočne znervózňujúcim a spoločnosť polarizujúcim postojom prepískol, tak by táto búrka v pohári vody nemusela byť úplne zbytočná.  Dúfať že sa to stane, rovnako ako dúfať v to, že v prípade ďalšej podobnej hrozby straty čo i len jedného eura sa mnohí podnikatelia nespoja  opäť hoci aj s čertom, diablom, či premiérom a pochopia, že nie všetko je na tomto svete o peniazoch, mi už príde na Slovensku naozaj len zbožným želaním.

 • Tlačiť
 • 18

Luboš Sirota

 • Počet článkov: 16
 • Priemerná čítanosť: 4311
 • Priemerná diskutovanosť: 11
 • RSS blogu

O blogu

Viac ako 25 rokov pracujem v oblasti ľudských zdrojov, kde som sa presvedčil, že mnohí ľudia nevyužili svoju príležitosť len preto, že vyzerala ako práca. Môj blog je preto najmä o trhu práce, ale častokrát sa neubránim vyjadriť svoj názor aj na iné celospoločenské témy, keďže všetko so všetkým súvisí.

Luboš Sirota

 • Počet článkov: 16
 • Priemerná čítanosť: 4311
 • Priemerná diskutovanosť: 11
 • RSS blogu

O blogu

Viac ako 25 rokov pracujem v oblasti ľudských zdrojov, kde som sa presvedčil, že mnohí ľudia nevyužili svoju príležitosť len preto, že vyzerala ako práca. Môj blog je preto najmä o trhu práce, ale častokrát sa neubránim vyjadriť svoj názor aj na iné celospoločenské témy, keďže všetko so všetkým súvisí.

Kalendár sa načítava...