Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ľubomír Haviernik

Skutočný hrdina

30.01.2019 | Ľubo Havierník

Smutný príbeh Henryho Acordu má aj svojho hrdinu. Skutočného.

 • Tlačiť
 • 0

Včera som si prvý raz pozrel video, na ktorom došlo k smrteľnému útoku na Henryho Acordu. Podobne ako za holokaustu, aj tento smutný príbeh má svojho hrdinu (len naokraj, 27.1. bol deň pamiatky obetí holokaustu). Je ním chapík s kapucňou . Nie ten, ktorý ju vytiahol na hlavu a vytratil sa zo záberu.

Ale ten, ktorý rýchlo pribehol a Henryho duchaprítomne zachraňoval.
Sledoval som každý jeho krok, aby som pochopil čo a ako robí. Je to hrdina. Bezpochyby. Všetko čo robil, bolo plne sústredné a zamerané na cieľ - zachrániť človeka.

Pribehol k obeti. Bez rozmýšľania odtlačil útočníka. Surovo, lebo tak bolo treba. Schmatol batoh okoloidúcej, aby Henrymu podložil nohy. Dokonca ju silno odtlačil, keď sa dožadovala späť svojho batoha. Akoby bezohľadne, ale on len rozumel prioritám. Čas bežal.

Nebál sa napriahnuť ruku a smerom k útočníkovi, keď sa opitý stále motal okolo obete. Zrejme mu veľmi jasne vysvetli, že mu jednu vypáli, ak bude treba. Dalo sa to vyčítaľ z reči tela. Nenechal sa však vyrušovať. Uistil sa, že pomocník situáciu zvláda a ponáhľal sa späť k obeti. 

Samozrejme, videli sme aj ostatných ľudí, ktorí pomáhali a mali srdce na správnom mieste. Najmä som si všimol toho chalana, ktorý upokojoval situáciu a držal útočníka ďalej. Ten tam bol tuším ešte skôr. Správny chlapík.  Dokonca musel upokojovať aj záchrancu, keď už neskoršie nahnevaný hovoril k útočníkovi. Keď už nevedel pomôcť obeti. Avšak tento jeden s kapucňou bol ten, ktorý zmenil atmosféru a začal rýchlo prinášať riešenia. On bol ten, ktorý ostatným dodal odvahu. A tí sa pridali, aby pomáhali.

Rozmýšľal som, aké je asi jeho zamestnanie. Lebo máloktorý človek vie takto rýchlo, duchaprítomne a správne konať. Akoby bol trénovaný na extrémne situácie. Policajt, vojak, záchranár? Neviem. A ohromne ma mrzí, že o tomto človeku nevedno vôbec nič. 

Čudoval som sa, že som sa o tomto človeku nič nepísalo a považujem to za prejav cynizmu našich médií. Hnevá ma, že nevieme jeho meno.
Toto bol skutočný hrdinia, nie z telky alebo videohry. Skutočný. On ani nevedel, že je na kamere. O hrdinoch treba hovoriť aj písať. O ľuďoch ktorí riskujú, že schytajú úder. O ľuďoch, ktorí sa neboja rozdávať údery, ak ide o záchranu života. Takíto ľudia motivujú ďalších, aby sa nebáli konať správne.

Nakoniec to dopadlo tragicky. Henryho sa nepodarilo zachrániť. Život žiaľ prináša tragické situácie, história o nám tom hovorí veľa. Keď však hovoríme o tragédiách a ich páchateľoch, nutne musíme hovoriť aj o hrdinoch. Tragédie nikto nechce, ani títo hrdinovia. Ale vďaka Bohu, že hrdinovia boli, sú a budú. Nie, vôbec nie sme národ zbabelcov. Sú medzi nami aj hrdinovia.

Voľba je na nás.

 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Ľubomír Haviernik

Ľubomír Haviernik
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 3131
 • Priemerná diskutovanosť: 11
 • RSS blogu

O blogu

pracujem v spoločnosti DAVAR, ktorá sa venuje pohľadávkam.

Ľubomír Haviernik

Ľubomír Haviernik
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 3131
 • Priemerná diskutovanosť: 11
 • RSS blogu

O blogu

pracujem v spoločnosti DAVAR, ktorá sa venuje pohľadávkam.

Kalendár sa načítava...