Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ľubomír Haviernik

Reštrukturalizačný podraz – časť 2/2

03.10.2013 | Ľubo Havierník

Ako podraziť svojich veriteľov a “ozdraviť svoje podnikanie“ za ich peniaze

 • Tlačiť
 • 0

Vo svojom predchádzajúcom príspevku som vysvetlil, ako sa mohol živnostník zbaviť značnej časti svojich záväzkov tak, že previedol svoju živnosť do s.r.o. a následne vyhlásil reštrukturalizáciu. Senzačný plán, ako podraziť svojich obchodných partnerov a “ozdraviť svoje podnikanie“ za ich peniaze. Zámerne som používal minulý čas, lebo došlo k jednej zásadnej zmene.

Reštrukturalizácia sama o sebe je vážna téma, ktorej je potrebné venovať veľkú pozornosť. Ja osobne ju (tak ako ju dnes v praxi poznáme) považujem za rakovinu podnikateľského prostredia na Slovensku. Ak by sme zhodnotili, čo nám reštrukturalizácie priniesli a čo zobrali, jednoznačne by sme skonštatovali, že bez reštrukturalizácií by sa podnikanie rozvíjalo lepšie.

Vyššie uvedenou odbočkou som chcel poukázať na to, že hoci Žitňanskej novela zákona o Konkurze a Reštrukturalizácie priniesla mnoho zlepšení, situáciu vyriešila iba čiastočne. Priniesla však jednu veľmi šikovnú zmenu, ktorá skomplikovala život mnohým podvodníkom. A pomohla veriteľom. Poukazoval som na to na to, ako “krásne slúžil“ § 155 ods. 4 na to, aby sa ručitelia zbavili ručenia.

Klasická situácia: dodávate sro-čke a poistíte sa dohodou o ručení štatutárom. Dlžník vyhlási reštrukturalizáciu a vy viete, že máte smolu. Ale teraz čítajte pozorne!

Novelizované znenie: § 155 ods. 4:

Ak (reštrukturalizačný) plán neurčuje inak, plánom zostávajú nedotknuté práva domáhať sa uspokojenia ich pôvodných pohľadávok voči spoludlžníkom a ručiteľom dlžníka….

Tých niekoľko vymazaných slov prinieslo malé zemetrasenie a som presvedčený, že to bolo veľmi nepríjemné zistenie pre podvodníkov. Práve v tomto prípade sme bývali svedkami, že niekoľko slov vie úplne zmeniť aplikáciu zákona v praxi. Pred novelou (do 31.12.2011) bol tento paragraf neuveriteľne zneužívaný, ale odvtedy majú podvodníci sťaženú situáciu.

Táto zmena sa okrem bežných ručiteľov dotkla aj živnostníkov, ktorí svoje firmy previedli do s.r.o.. Po novom sa musia vysporiadať s “neželanou situáciou“, že sro-čka síce vstúpi do reštrukturalizácie, ale u reštrukturalizačných konaní začatých po 1.1.2012 sa ručiteľ (živnostník) sa ručenia nezbaví.

Vznikli aj iné zaujímavé situácie. Veritelia živnostníka síce vedia, že jeho druhá firma - sro-čka ide do reštrukturalizácie, ale nevenujú tomu pozornosť. Veď oni majú pohľadávky voči živnostníkovi a sro-čka, nech si reštrukturalizuje čo chce. Keď si ale veritelia chcú vymáhať svoje pohľadávky voči živnostníkovi (napr. z titulu zádržného, ktorého posledná časť býva splatná až po niekoľkých rokoch od vystavenia faktúry) dozvedia sa, že milý živnostník už dávno predal podnik do s.r.o..

Vlastne až potom začína kovbojka okolo reštrukturalizácie a ručenia, lebo dovtedy táto téma medzi veriteľmi a živnostníkom vôbec nie je relevantná. Aby som upresnil - z pohľadu veriteľov to nie je relevantná téma, dlžník dobre vie, čo robí.

Takže:

1, Vyhlásená reštrukturalizácia

2, Veriteľ sa zrazu dozvedel, že jeho dlžníkom je s.r.o. a nie živnostník

3, Nevadí, veriteľ uplatní pohľadávku voči ručiteľovi – živnostníkovi.

Lenže ručiteľ môže argumentovať nasledovne: Keďže si veriteľ neuplatnil svoju pohľadávku u dlžníka (neprihlásil do reštrukturalizácie sro-čky), hlavný záväzok sro-čky zanikol a tým zanikol aj podriadený záväzok veriteľa voči ručiteľovi. Veď ako by si to chudák ručiteľ potom vymáhal od dlžníka...

Zhrnutie:

Ručenie vieme využiť už aj v reštrukturalizáciách, čo je jav do roku 2012 nevídaný, neslýchaný. Len si treba dať pozor na včasné prihlásenie pohľadávok do reštrukturalizácie hlavného dlžníka. Potom vás nemusí trápiť priebeh reštrukturalizácie (aj tak z nej dostanete iba omrvinky) a zamerajte sa na ručiteľa. To je dobrá správa.

(Text bol upravený po pôvodnom zverejnení.)

 

 • Tlačiť
 • 0

Ľubomír Haviernik

Ľubomír Haviernik
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 3120
 • Priemerná diskutovanosť: 11
 • RSS blogu

O blogu

pracujem v spoločnosti DAVAR, ktorá sa venuje pohľadávkam.

Ľubomír Haviernik

Ľubomír Haviernik
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 3120
 • Priemerná diskutovanosť: 11
 • RSS blogu

O blogu

pracujem v spoločnosti DAVAR, ktorá sa venuje pohľadávkam.

Kalendár sa načítava...