Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ľubomír Haviernik

Reštrukturalizácia a plané sľuby vlády

15.04.2015 | Ľubo Havierník

Kvôli Váhostavu sa vláda tvári, že ide meniť zákon. Pritom zabúda priznať, že tomuto zákonu sa venovali celý minulý rok. Niečo na tom nesedí.

 • Tlačiť
 • 7

O čom je vlastne reštrukturalizácia a Váhostav?
Tento neštastný zákon mali na stole minulý rok. K tomuto sa vláda asi úmyselne nepriznáva. Kto by sa chcel pred voličmi priznať, že priamo vytvára priestor na takéto nehorázne zlodejstvá?

Teraz, chcú meniť zákon? Veď to je trápne!
Teda verím, že k deravému zákonu ešte prišijú nejakú záplatu, aby "upokojili vášne ľudu," ale neverím, že medzi politickými špičkami existuje záujem o poctivé riešenie.

Veď celá odborná verejnosť o tomto minulý rok diskutovala. Viem o konkrétnych návrhoch, ktoré teraz vláda asi vyťahuje zo šuplíka a hlása ich ako posolstvá z vlastnej dielne. O to ani nejde. Ide hlavne o to, že mali šancu urobiť zmenu a ...

Problém zneužívania reštruktualizácií kulminuje od nástupu krízy. Každým rokom pribúda počet reštrukturalizácií. To je jeden problém. Ten väčší je, že sú nepoctivé, zneužívajúce medzery v zákone. Výsledok je jednoduchý. Dodávatelia sú nehorázne okrádaní.

Nemohli nevedieť
Už len to, že tí, ktorí riadia krajinu sa tvária, že doteraz nič také nevideli je hlúposť. Veď to nie je prvá reštrukturalizácia a veľmi veľa podobných už hladko prebehlo. Ja spomeniem len jednu.

TSS Grade (Poorova?) išla v septemri 2012 do reštrukturalizáciie. V októbri 2012 dostala štátnu zákazku za 245 miliónov €. A koľko dostali "reštrukturalizovaní" veritelia? Tuším, že 15%.

Aké bolo vtedajšie stanovisko, k potrebe zmeny? Citujem článok vydaný dňa 22.9.2013:
Ministerstvo vnútra „neeviduje takú spoločenskú objednávku“.„Zmenu môžeme zvážiť pri ďalšej novele, ak sa preukáže, že súčasný právny stav sa zneužíva na ukracovanie veriteľov,“ hovorí stanovisko ministerstva vnútra.

Rozdiely medzi reštrukturalizáciou Váhostavu a TSS Grade sú iba dva - nepokoje a blízkosť volieb. Zodpovední tento stav dlhodobo tolerujú. Otázkou len zostáva, či aj z neho priamo profitujú... Ja si myslím, že áno.

V týchto dňoch odznelo v médiách niekoľko podnetných myšlienok vlády. Budem ich citovať a dovolím si pridať svoj názor.

Prvá vec, ktorú treba podľa Fica urobiť, je, že firmy, ktoré sú v reštrukturalizácii, by sa nemali zúčastňovať verejného obstarávania.

TSS Grade mala do 5 mesiacov reštrukturalizáciu hladko vybavenú. A teda, čo sa vyrieši? Nič od toho nečakajme. Firma sa "otrasie" a pokračuje v štátnych zákazkách ďalej. Veď kto by nepočkal kamarátovi (alebo sám sebe) 5-6 mesiacov, keby potreboval?

Druhý krok, ktorý Smer navrhuje, je zmeniť súčasné nastavenie. "Keď sa dnes povie v reštrukturalizačnom pláne, že sa vráti živnostníkom len 15 percent, tak podľa právnej úpravy platí, že zvyšok nie je vykonateľný a ostatných 85 percent by už nikdy nemohli dostať. Do zákona chceme dostať, že ak sa aj len 15 percent schváli, tak ten zostatok musí ostať vykonateľný do budúcnosti vo vzťahu k ziskom veľkej spoločnosti, ktorá neplatila živnostníkom," hovorí Fico.

Vyzerá to celkom atraktívne, určite by to poslúžilo na upokojenie ľudu. Len si predstavte tlačovú konferenciu, na ktorej vyhlásia, že problém vyriešili a imperialisti už viac nebudú okrádať pracujúci ľud. To by mohlo fungovať...
Ale ľahko to dlžník obíde tak, že profit bude generovať na druhú firmu. Táto reštrukturalizovaná len bude robiť subdodávky tej druhej ziskovej. Alebo využijú "metodiku kreatívneho účtovníctva", aby znížili zisky. Je to proste o ničom riešenie.

Tretím opatrením, ktoré zvažujú, má byť podľa Fica zrovnoprávnenie veriteľov. "Na jednej strane sú banky, ktoré dostanú 100 percent toho, čo dali spoločnosti. Na druhej strane máme eseročky, akciové spoločnosti a živnostníkov, ktorí dostanú podľa tohto návrhu len 15 percent. Prečo by nemali dostať všetci rovnaký podiel na tom zostatku," dodáva Fico.

Naše panstvo si všimlo, že banka dostane všetko a všetci ostatní dostanú akurát výsmech?
To že niekto dostane, to v zásade nevadí. Ale prečo niekto iný nedostane? To je zásadná otázka. Ono ani nie je jednoduché vyriešiť problém zabezpečených veriteľov (banky) kontra nezabezpečení (všetci ostatní). Ale koľko podobných podnetov dostali v legislatívnom procese (keď tvorili novelu zákona)?
Ako to vyriešili? No, nijako.
Máme veriť, že sa to v zákone zrazu objaví? Ak áno, som zvedavý na to, aké finty vymyslia na obchádzanie tohto "opatrenia".

Tri na figu riešenia, ktoré nič nevyriešia. To je fakt a nič viac si od toho nesľubujme.
Čo sa zmenilo za posledné mesiace? Čo také zásadné nevedeli a teraz vedia? O podvodoch a okrádaní dobre vedeli...

A na záver parádny vtip: Na vine je predchádzajúca vláda!
"Pozrite sa, za aké ceny prinútil pán Figeľ podpísať výstavbu," hovorí Fico s tým, že podstatná časť problému vznikla pri dvoch veľkých zákazkách, ktoré firma Váhostav dostala v tomto období.

Keby to bolo v nejakej komédii, vybuchol by som od smiechu. Ale je to zúfalé.

 • Tlačiť
 • 7

Ľubomír Haviernik

Ľubomír Haviernik
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 3124
 • Priemerná diskutovanosť: 11
 • RSS blogu

O blogu

pracujem v spoločnosti DAVAR, ktorá sa venuje pohľadávkam.

Ľubomír Haviernik

Ľubomír Haviernik
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 3124
 • Priemerná diskutovanosť: 11
 • RSS blogu

O blogu

pracujem v spoločnosti DAVAR, ktorá sa venuje pohľadávkam.

Kalendár sa načítava...