Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ľubomír Haviernik

Návod, ako vyhrať referendum.

28.01.2015 | Ľubo Havierník

Niečo o referendovej matematike.

 • Tlačiť
 • 61

Pôjdem na referendum. Táto veta dnes znamená, ako budem hlasovať.

Liberálni voliči si totiž osvojili rétoriku hlavných rečníkov, že ich voľba je neísť na referendum. Stoja za tým rôzne vzletné vyhlásenia, ktoré jednohlasne konštatujú, že aj neúčasťou sa dá vyjadiť názor.

To mi pripomína výrok z českého filmu:"dvacet let sme za to bojovali za komunistú a teď, kyž to múžeme mět, tak to nikdo nechce." Reč bola o plynofikácii obce, ja mám na mysli demokraciu.

Odložme však ideové hrany stranou a poďme počítať.

Vo voľbách zvykne svojou neúčasťou vyjadriť názor približne polovica oprávnených. A čo tým vlastne vyjadrujú? Že to majú v "p.". OK, aj to je názor.

Presné čísla nájdeme TU

V referendách býva účasť omnoho nižšia (cca 20%). Toto je exponovaná téma, takže skúsme predpokladať, že by bola niekde medzi bežnou referendovou a volebnou účasťou. Všetky odhady slúžia len ako výpočtový základ, nie sú moje súkromné prognózy. Pre ten účel budeme tiež "áno" voličov nazývať konzervatívcami a "nie" voličov liberálmi.

Predpokladajme, že účasť v referende o rodine by bola 35%. "By bola" znamená, že by sa zúčastnili konzervatívni aj liberálni voliči.
A 65% oprávnených by sa konzistentne držalo svojho "mám to v p." názoru - čo by vyjadrili svojou neúčasťou.

Dá sa predpokladať, že ak by sa liberáli referenda zúčastnili, prehrali by. Niekoho môže podráždiť úvaha o vyhrávaní a prehrávaní referenda, ale eskalácia tejto témy svedčí, že to nie je štandardné referendum.

Angažovaní liberáli si celkom správne zrátali, že ak budú bojovať, prehrajú. A naopak, že bez boja vyhrajú.
A preto je jasné, ako naozaj dopadne - hlasovať pôjde iba konzervatívna skupina, takže predpokladám výsledok blížiaci sa k 99% v prospech áno. A bude neplatné, ale o to až tak nejde. Predpokladajme teda účasť 20% a výsledok hlasovania 99% v prospech 3x áno.

Podstatné je, že po referende bude jedna skupina konzervatívnych voličov a druhá skupina, ktorá k urnám neprišla. Táto väčšina, ktorá k urnám neprijde, bude obsahovať dve podmnožiny: liberálnych a "mám to v p." voličov. Lenže nikto nebude vedieť, koľko je ktorých.

To samozrejme dáva priestor na odhady, predpoklady, úvahy a analýzy. A tiež na to aby si angažovaní liberáli privlastnili potrebný počet hlasov pre potrebné účelové vyhlásenia a loby. Konzervatívci sú z toho počítania diskvalifikovaní, lebo tí prišli k urnám a sú zrátaní. Vskutku geniálne, mne osobne to došlo so značným oneskorením.

Angažovaní liberáli sa budú predbiehať vo vyhláseniach o plytvaní štátnych peňazí, neopodstatnenosti referenda a že Slovensko sa vyjadrilo, že o takéto archaické témy nemá záujem. Tým úplne ľahko a navždy získajú na svoju stranu potrebný počet "mám to v p." voličov a vďaka nim potrebnú loby silu (možno).

Ak neveríte, tak si pre porovnanie skúste predstaviť opačnú situáciu. Angažovaní liberáli by agitovali: "poďte k urnám, rozhoduje sa o vašich právach". Výsledok by pre nich mohol skončiť jasnou prehrou a téma by bola na čas uzatvorená v ich neprospech.

Nevadí mi, že niekto má iný názor. Nevadí mi, ak tento iný názor musím rešpektovať. Ale vadí mi, ak niekto odloží stranou férové pravidlá a z taktických dôvodov sa rozhodne hlásať demagógiu, len aby vyhral. Hoci je to bežné, odmietam si na to zvykať.

 • Tlačiť
 • 61

Ľubomír Haviernik

Ľubomír Haviernik
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 3126
 • Priemerná diskutovanosť: 11
 • RSS blogu

O blogu

pracujem v spoločnosti DAVAR, ktorá sa venuje pohľadávkam.

Ľubomír Haviernik

Ľubomír Haviernik
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 3126
 • Priemerná diskutovanosť: 11
 • RSS blogu

O blogu

pracujem v spoločnosti DAVAR, ktorá sa venuje pohľadávkam.

Kalendár sa načítava...