Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ľubomír Haviernik

Ako stavať za najnižšiu cenu?

18.10.2013 | Ľubo Havierník

Podvody pri stavebných zákazkách

 • Tlačiť
 • 6

Poznáte ten vtip o tendroch? Je vyhlásený tender a zúčastnia sa traja záujemci. Jeden dá ponuku, že dielo vykoná za 50 a druhý za 100 a tretí pýta 250. Keď za zástupca zadávateľa spýta tretieho, prečo chce 250, odpoveď je nasledovná: "Stovku pre teba, stovku pre mňa a ten ktorý dal ponuku za päťdesiat, ten to urobí..."

Na to bolo vymyslené lacné populistické riešenie, že tendrovať sa bude podľa najnižšej ceny. Stačí sa len zamyslieť, prečo (snáď) nikdy nevyberáme v obchode podľa najnižšej ceny a máme jasné vysvetlenie, prečo.

Ako situáciu riešia niektorí uchádzači - podvodníci?

Sú tri možnosti:

1, podvediete svojich subdodávateľov

2, navýšite cenu dodatkami k zmluve

3, kombinácia predchádzajúcich dvoch.

A je aj štvrá: Napr. šírka dverí do autobusu musí byť presne 1256 mm a najvyšší výkon musí autobus dosahovať pri 3856 otáčkach, inak je autobus nevhodný a ostatné ponuky budú vylúčené z tendra... Iste si domyslíte dôvod, prečo sa vyžadujú takéto "kľúčové" podmienky.

V komerčných vzťahoch investora nezaujímajú úplatky, chce len najnižšiu cenu (hoci vie, že nereálnu) a nech sa dodávatelia medzi sebou aj zožerú. Kvalitu si postráži cez stavebný dozor.

Investor vyhlási tender a ten vyhrá firma s najnižšou ponukou. Víťaz tendra je generálny dodávateľ stavby a zákazku rieši subdodávkami.

Aj v renomovaných stavebných firmách, nielen slovenských, sa nájdu hriešnici, ktorí majú radi úplatky (poznám mnoho neúplatných a tým patrí moja hlboká poklona). A teda časť tejto stavebnej zákazky treba zadať kamošom, ktorí vedia čo sa patrí ...

Logicky zmýšľajúcemu čitateľovi však vzniká matematický problém. Na jednej strane rovnice máme nereálne nízku cenu za zhotovené dielo a na druhej strane máme relatívne drahých subdodávateľov, ktorí to majú fyzicky vykonať (musí byť priestor na primerané úplatky). Keby všetky subdodávky boli realizované cez kamošov, zákazka by skončila v červených číslach.

Z červených čísiel sa do čiernych dostanete veľmi ľahko. Stavebná zákazka je rozdelená na niekoko častí a niektorú časť treba zadať smoliarovi, ktorý bude dodávať zadarmo! Jednoducho treba najať niekoho, komu sľúbite všetko čo chce počuť a dáte mu podpísať veľmi veľmi veľmi hrubú zmluvu. Počkáte kým vykoná svoju prácu a potom mu vyúčtujete zmluvnú pokutu, ktorú si započítate. Alebo si nájdete iný zmluvný dôvod prečo nezaplatiť.

Len pre ilustráciu. Pri neformálnom rozhovore s právnikom jednej renomovanej spoločnosti som si neodpustil poznámku k ich drastickým zmluvným podmienkam voči dodávateľom. Dostal som odpoveď, že aj tak nepristupujú k ich uplatňovaniu. V preklade to znamená – kedykoľvek budeme mať záujem, uplatníme ich.

Možných alternatív oproti vyššie uvedenému je mnoho, kreativite sa medze nekladú.

Často sa pri našej práci stretneme s dlžníkmi, ktorí sa dostali do druhotnej platobnej neschopnosti kvôli tomu, že ich niekto takto podviedol a fakticky zlikvidoval celé ich podnikanie. Hyenizmus, hnus, realita...

 

 • Tlačiť
 • 6

Ľubomír Haviernik

Ľubomír Haviernik
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 3124
 • Priemerná diskutovanosť: 11
 • RSS blogu

O blogu

pracujem v spoločnosti DAVAR, ktorá sa venuje pohľadávkam.

Ľubomír Haviernik

Ľubomír Haviernik
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 3124
 • Priemerná diskutovanosť: 11
 • RSS blogu

O blogu

pracujem v spoločnosti DAVAR, ktorá sa venuje pohľadávkam.

Kalendár sa načítava...