Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Listy z Ženevy

Zdravotné poistenie cezhraničných zamestnancov: malé zmierlivé gesto Paríža

22.01.2014 | Roman Kanala

Francúzi urobili krôčik k zmierneniu následkov, no pôvodné rozhodnutie zrušiť súkromné zdravotné poistenie ostáva nezmenené.

 • Tlačiť
 • 15

Rubrika

Zdravie

V otázke zdravotného poistenia cezhraničných pracovníkov Paríž urobil ústupok. Povinnosť prejsť zo súkromnej poisťovne do štátnej Sécurité sociale ostala, čím sa zdravotné poistenie medikálnych úkonov za pevne stanovené poistné zmení na zdravotnú daň odvíjajúcu sa z príjmu, ale 6% sadzba tejto dane bude platiť až do 31. decembra 2015 namiesto do 31. mája 2015. Potom sa zdravotná daň bude vyberať v plnej výške 8% príjmu. V pondelok 20. januára to oznámila ministerka sociálnych vecí a zdravia Marisol Touraine.

Okrem toho, frontaliéri (ako sa hovorí cezhraničným pracovníkom denne prekračujúcim hranicu) budú mať možnosť vybrať si všeobecného lekára vo Francúzsku alebo vo Švajčiarsku bez predchádzajúceho súhlasu Sécurité sociale. Rovnako aj ambulatnú liečbu špecialistom, ale nie hospitalizáciu. Nemocničný pobyt alebo nákladné vyšetrenia budú môcť podstúpiť vo Švajčiarsku len obyvatelia "zón so slabou medikálnou hustotou".

Vlani francúzska vláda oznámila, že nepredĺži výnimku, ktorá umožňovala popri švajčiarskom zdravotnom poistení a francúzskej zdravotnej dani ešte tretiu možnosť, francúzske súkromné zdravotné poistenie. Táto posledná možnosť bola najlacnejšia a preto si ju vybrali mnohí Francúzi, neuvedomujúc si, že nejde o permanentnú možnosť, ale sedemročnú výnimku z roku 2007. Súkromné zdravotné poistenie vo Francúzsku umožňovalo prístup k zdravotnej starostlivosti na oboch stranách hranice za polovičnú cenu v porovnaní so švajčiarskymi poisťovňami. Naproti tomu, zdravotná daň 8% je drahšia, ako švajčiarske poistenie od mesačného príjmu asi 5000 Frs (asi 4100 eur). Väčšina pracovníkov vo Švajčiarsku má príjem vyšší a preto na tom opatrení ekonomicky stratia. Francúzske platy dosahujú necelú polovicu švajčiarskych. Zdravotná daň od Sécurité sociale mala pôvodne zrušiť možnosť využívať kvalitnú švajčiarsku zdravotnú starostlivosť. Vo Francúzsku chýbajú lekári, ambulantná odborná starostlivosť i nemocnice. Gradient civilizačných parametrov na hranici je badateľný.

Ženevská kantonálna nemocnica vyjadrila úľavu, lebo očakávaná strata obratu 25 miliónov frankov ročne bude o niečo nižšia. Naproti tomu Groupement transfrontalier européen s 35 tisíc členmi vydal komuniké, v ktorom uvádza, že "mnohé sporné body ostali".

Švajčiari sa už začali masovo odhlasovať z bydliska vo Francúzsku, aby po pobyte pol roka v Ženeve znovu mali možnosť zvoliť si švajčiarsku zdravotnú poisťovňu. Francúzom neostalo, než používať prvky francúzskej demokracie: pouličné demonštrácie a blokády ciest. Ťažko povedať, čo je za parížskym rozhodnutím, či sú to alarmujúce štatistiky masového odchodu Švajčiarov, či tlak demonštrácií v zložitej politickej situácii, alebo obava z kolapsu poddimenzovaného prihraničného francúzskeho zdravotného systému. Faktom ostáva, že podobne, ako pri demonštráciách v Bretagni proti ekologickej dani na pohonné hmoty, i tu vláda máličko ustúpila pri časovaní, aby udržala pôvodný zámer.

Obvyklé schémy sa opakujú. Demokratický deficit, absencia možnosti štandardných spôsobov vyjadrenia nesúhlasu občanov, vláda ustupujúca pred tlakom masových demonštrácií, no nemeniac kurz: namiesto šetrenia len ďalšie prehľadávanie vreciek, u koho by ešte niečo našli na zdanenie. Hráči nie sú dvaja, ale minimálne traja: Švajčiarsko, Paríž a cezhraniční pracovníci, ktorí sa ešte delia na Švajčiarov s množstvom možností alternatív, a na Francúzov, ktorým neostáva než vyjsť do ulíc. V tomto prípade francúzska vláda hrala proti frontaliérom a švajčiarske úrady sa len prizerali a čakali, ako to dopadne, lebo nemali ako zasiahnuť do tejto franko-francúzskej záležitosti. Pri mnohých príležitostiach sa už starostovia prihraničných obcí nechali počuť, že pre nich je Ženeva dôležitejšia, ako prefektúra v Annecy či vláda v Paríži. François Hollande počas prezidentskej kampane Savojsko ani nenavštívil, lebo tam nemá priaznivcov. Pravicoví voliči volia tradične pravicu, bývalý ľavicový elektorát po kríze a strate práce volí fašizujúci Front national. Májové voľby do europarlamentu sa blížia.

Ďalšie blogy na túto tému:

Francúzska zrada na cezhraničných zamestnancoch a na investoroch

Tisíce ľudí demonštrovalo proti jednotnej zdravotnej poisťovni

Kvalitná zdravotná starostlivosť je drahá

 • Tlačiť
 • 15

Rubrika Zdravie

Tagy pád Francúzska, zdravotné poistenie

Listy z Ženevy

Listy z Ženevy
 • Počet článkov: 133
 • Priemerná čítanosť: 2712
 • Priemerná diskutovanosť: 22
 • RSS blogu

O blogu

Roman Kanala - fyzik, inžinier, ekonóm, žije a pôsobí v Ženeve.

Listy z Ženevy

Listy z Ženevy
 • Počet článkov: 133
 • Priemerná čítanosť: 2712
 • Priemerná diskutovanosť: 22
 • RSS blogu

O blogu

Roman Kanala - fyzik, inžinier, ekonóm, žije a pôsobí v Ženeve.

Kalendár sa načítava...