Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zákon o energii bude jedinou otázkou referenda 21. mája 2017

15.05.2017 | Roman Kanala

Diskusia (10 reakcií)

16.05.2017 | libertarian

Sudruh Biľak sa v dávnych dobách vyjadril, že "socializmus na celom svete nakoniec zvíťazí" . Samozrejme, že v tom čase som to vnímal ako dobrý vtip, resp. ako prejav intelektuálnej úrovne toho súdruha. V tom čase som si neuvedomoval, že komunisti mali psychiku ovčanov dobre preskúmanú. Biľak mal problémy so slovenčinou, ale nemal problémy s myslením ovčanov.
Najväčším motorom tlačiacim spoločnosť do socializmu je demokracia. Vláda ľudu. Pokiaľ to ktosi ľudu nezabráni, ľud si nakoniec ten socializmus demokraticky vymôže.
Ani Švajciarsko nie je výnimkou.
Ľud je blbý, ľudu sa nečudujem. Len sa čudujem, že sa vždy nájde hodne (š)pičkových "ekonomov" , ktorí tvrdia, že spoločnosť regulovaná subvenciami, dotáciami, daňami, zákazmi, príkazmi .... je ekonomicky efektívnejšia, než slobodná spoločnosť. Asi je to tým, že ekonomovia pod "efektívnosťou spoločnosti" chápu efektívnosť štátnej kasy.

16.05.2017 | Roman Kanala

Vo Švajčiarsku je štíhly štát. Federál pracuje s veľkými sumami, ale na vlastnú spotrebu míňa minimum prostriedkov. Funguje ako prerozdeľovňa daní a subvencií. Bohaté kantóny podporujú chudobné, daňami z palív a diaľničnými známkami sa financujú národné cesty i verejná doprava, armádu a poľnohospodárov platí každý.

Ak chceme, aby štát ostal štíhly, tak mu nesmieme dávať nové kompetencie v neprehľadných subvenciách v nových oblastiach. Obnoviteľné zdroje dokážu byť konkurencieschopné aj bez toho. Trh robí reguláciu sám a zadarmo. Každá odchýlka od trhu stojí peniaze.

17.05.2017 | libertarian

Ja som ešte "stará škola" . Ja za socializmus považujem to, že " Federál pracuje s veľkými sumami".
A nie to, či "na vlastnú spotrebu míňa minimum prostriedkov".

Ano- TOTO je socializmus : Funguje ako prerozdeľovňa daní a subvencií.

" tak mu nesmieme dávať nové kompetencie" - lenže "my" štátu kompetencie nedávame. Väčšina ovčanov ani nepozná význam toho slova. Väčšina ovčanov chce od štátu iba veľké sluby, veľké socialistické dávky a (nielen) vlaky zadarmo. Podľa možnosti zadarmo skoro všetko. A štát si kompetencie pridelí sám sebe.

Ľud si nakoniec ten socializmus demokraticky vymôže. Ani Švajciarsko nie je výnimkou.
Jediné "potešiteľné" je to, že muslimatizácia nás zničí ešte predtým, ako nás zničí socializmus. Ono vlastne aj tá muslimatizácia je forma socializmu. Bohatí bieli živia "chudobných" muslimov. A muslimská väčščina tu bude demokraticky vládnuť. A parazit zožerie svojho "hostiteľa". Každý socializmus takto skončí.17.05.2017 | libertarian

Ono ma najviac štve, že tie PODSTATNÉ PRÍČINY problémov spoločnosti, ktoré som popísal vyššie, vidím tak jednoznačne a jasne, ale väčšina ovčanov akoby ani netušila, že v nich je PODSTATA a prvotná príčina tých problémov. Väčšina ovčanov vidí iba dôsledky, a tie považuje za príčiny.
"Fico kradne, Bašternák kradne" - toto všetci vidia, a nik nevidí, že to NIE SÚ PRIČINY ,ale dôsledky hlúposti ovčanov. Príčiny -majú ovčania pekne vo svojom vnútri. Tieto prvotné príčiny sa nekonštatujú ani v akýchkoľvek diskusiach na akýchkoľvek stupňoch spoločnosti a jej fórach.

17.05.2017 | IvanPe

Tak daj, prvotne priciny.
Postavim sa na opacnu stranu barikady a poargumentujem s tebou. Cisto ako test.

19.05.2017 | libertarian

Tu to máš skopírované. Aspon základ toho:
Väčšina ovčanov chce od štátu iba veľké sluby, veľké socialistické dávky a (nielen) vlaky zadarmo. Podľa možnosti zadarmo skoro všetko.
A politici ovčanom VEZMÚ peniaze, z nich im čosi porozdávajú, čosi si nechajú, a ďalej sľubujú. A na každý darček ovčanom za milion im dva miliony vezmú.
Toto je podstata. Ostatné - iba omaľovánky pre de bilov.


19.05.2017 | IvanPe

Lib: suhlas, ale to nie su priciny.
To spravanie je vysledok nejakeho rozhodovania.
A ty hovoris, ze kazdy sa rozboduje individualne a sleduje svoje zaujmy/ prospech? A spravanie je interakcia takychto rozhodnuti a preto kazdy nesie zodpovednost za to co kona a teda ze ovcania si za svoju ubohost mozu sami a este do toho cez demokraciu tahaju celu spolocnost.
A ja poviem ze nie, nie vzdy a isto nie stale, budem tvrdit ze socializacia je pnutie sebeckeho genu a ludia sa musia zoskupovat do skupin a spolocnosti, pretoze im to kompenzuje nedostatocnu vybavenost k prezitiu, fitness. Takze ano demokracia umoznuje socializmus ako najvyssiu formu zoskupenia ako protivahu proti individualnej nadradenosti, ubermensch, super ego, Boh, ...
Atd.

18.05.2017 | LPB

Vzhľadom na diskusiu vyššie... po dlhšom čase zaujímavý článok: http://zvedavec.org...

19.05.2017 | libertarian

Veľmi dobrý článok.
Popisuje, ako pomocou demokracie môžu politici okrádasť ovčanov bez toho, aby si to ovčania uvedomovali.Ako môžu robiť to, čo som ja popísal kusok vyššie.
Ovčania sa bavia prezeraním kulís, a hraním sa ako deti v tých kulisách, ktoré im politici namaľovali. A kto by im chcel tie kulisy premaľovať inak, alebo sa nimi neriadiť - ten je fašista, Putinovec, xenofób,....

20.05.2017 | Roman Kanala

Kto velebí Hitlera a Tisa, ten je obvykle fašista. Kto je za Putina, je putinista. Fašizmus i boľševizmus idú v propagandisticekj manipulácii ešte ďalej, ako ficizmus. Aj sa kradne ešte viac, ako Kalibašter.

Na Švajčiarsku po švajčiarsky je silný tlak moralizujúcich slniečkárov, socialistov, zelených. Ľudia môžu mať iný názor a prejaviť ho. Fakty im občas dávajú zapravdu a na pragmatických Švajčiarov vždy zapôsobí otázka, kto to má platiť. Muzošov, odvážne sociálne experimenty, bezhlavú podporu solárnych panelov.

Listy z Ženevy

Listy z Ženevy
  • Počet článkov: 139
  • Priemerná čítanosť: 2687
  • Priemerná diskutovanosť: 22
  • RSS blogu

O blogu

Roman Kanala - fyzik, inžinier, ekonóm, žije a pôsobí v Ženeve.