Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Voľby do ženevského parlamentu 2013-2018 a prvé kolo voľby vlády

07.10.2013 | Roman Kanala

Diskusia (15 reakcií)

07.10.2013 | Zavacky

Veľmi dobrý a podrobný prehľad.

Poznámka. Náš volebný sytém je pomerný. Len vďaka stávajúcej politickej kultúre sa správa po voľbách akoby väčšinový.

Postreh. Všetko zlé je na niečo dobré. Voliči budú asi stále viac vďačný SVP za vyprovokovanie nevstupu do EÚ.

Idea. Priame voľby vlády v BA by spočiatku dopadli zle, ale som presvedčený, že myslenie by sa veľmi rýchlo menilo a boli by sme prekvapení koľko rozumných ľudí by sa začalo uplatňovať.

07.10.2013 | Roman Kanala

Áno, máte pravdu, napísal som to nepresne. Volebný systém je pomerný, ale jednoobvodový a víťaz sa správa ako sovietsky osloboditeľ: davaj časy. Od Mečiarovej Zlatej Idky cez Dzurindovo skupinkovanie a Ficových kolesíkov sa toho veľa nezmenilo. Vo Švajčiarsku sa uplatňuje princíp konkordancie: každý, kto sa dostal k stolu, dostane niečo na tanier. Obecné rady, kantonálne rady i federálna rada má 7 členov, z ktorých je každý rok niekto predsedom - prezidentom. Striedanie zamedzí nahromadeniu moci v rukách jednej osoby. Do rady sa dostane každá strana, ktorá má 1/7 hlasov, čo znamená tak 15 až 20%. Preto neexistuje koalícia a opozícia, ale vládnu všetci spoločne a vždy sa hľadá kompromis a nie konfrontácia. Vláda je tu preto, aby ľudia mohli zarábať peniaze a bohatnúť. Najlepšia vláda je taká, čo umožní bohatnúť čo najviac ľuďom a nie len niekoľkým svojim. Vo Švajčiarsku sa bohatne tak, že bohatnú všetci a nie tak, že niektorí ukradnú iným.
 
Aj s tou vďačnosťou SVP-UDC máte pravdu. Aj ľudia, ktorí Christophovi Blocherovi nevedeli prísť na meno, dnes hovoria, že je záchrancom krajiny, lebo zabránil vstupu do EÚ. Raz mu možno budú stavať sochy. Vstup do EÚ však ostáva dlhodobou prioritou politikov a boja sa len referend. Preto postupujú krok za krokom, pomaly a obozretne.

07.10.2013 | Motylx

" Aj toto je len pre dospelých. Ak by sa vláda v Bratislave volila vo zvláštnych voľbách v priamom hlasovaní, bál by som sa. "

Hm...ani toto nie je pre dospelých.
Stále je to o parazitoch a produktivnych ľuďoch.
Ten " dobrý a podrobny " prehlad je len o tom, koľko parazitov je aj vo švajčiarsku.
Priama demokracia im len trochu komplikuje život.
Zostava však neeticke, nespravodlivé a nelegitimne okradanie produktivnych ľudí parazitmi.
Stále je to o tom, že jedna skupina, či viac skupín siaha na majetok ( dane, cla, poplatky za kadečo, pokuty za kadečo ) inej skupine, skupinám, jednotlivcom, či na ich slobody - nevolnictvo ( povinna vojenska služba, skolska dochadzka ).
Životná uroven je vyššia ako na Slovensku, ale v poriadku to nie je.
Alebo je? To množstvo parazitov vymenovanych v článku je ok?
;)

07.10.2013 | Zavacky

AC filozofia je sympatická, ale reálna možnosť jej uplatnenia je mizivá, takže PD je rozumná a kompromisná možnosť. Už len obmedzenie patologických mocibažníkov je výborným výsledkom. Aj jej stabilitu a spravodlivosť môžeme považovať za uspokojivú.

07.10.2013 | Motylx

Niečo podobné možno kedysi tvrdili ľudia o demokracii.
:)

07.10.2013 | Zavacky

To si neprotirečí. Mal som na mysli súčasnosť a blízku budúcnosť. Teda to, čo vieme účinne ovplyvniť.

07.10.2013 | Motylx

Ucinne nevieme ovplyvniť nič. ( V spoločnosti, v blízkej budúcnosti, v demokracii.)
Pretože demokracia skrýva v skrini príliš veľa kostlivcov.
Pre fukuyamu znamená demokracia koniec dejín. (To naj, čo môže človek dosiahnuť. ) Aj pre mnohých iných. Asi aj pre teba.
Pre mňa znamená koniec štátu.
Skôr, či neskôr.

07.10.2013 | Zavacky

Koniec štátu by som bral. Zatiaľ ho musíme trpieť a organizovať čo najlepšie.

07.10.2013 | Roman Kanala

O Švajčiarsku sa robia vtipy, že sa tam nikdy nič nedeje. Pravda je, že sa veci dejú veľmi pomaly, lebo je množstvo možností, ako vyjadriť nesúhlas, odvolávať sa, zablokovať veci. Ak niekoho chcú vyvlastniť, tak to urobia, ale môže to trvať tak dlho, že u seba ešte dožije. Štát sa môže uspokojiť s predkúpnym právom na dedičoch. V takom prípade sa projekt zastaví, kým len vlastník žije. To je taká menej bolestná forma vyvlastnenia. Aj revízia federálnej ústavy trvala pol storočia. Ženevská ústava bola zmenená expresne: v referende v 2008 sa schválilo, že sa bude meniť ústava, v októbri 2012 už bola hotová a predložená ľudovému hlasovaniu, 1. júna 2013 vstúpila v platnosť a vláda má do 1.1.2014 predložiť legislatívny kalendár na 5 rokov, ako sa budú meniť ženevské zákony, lebo ich treba zmeniť 423, aby boli v súlade s novou ústavou. To sú také pomalé a nudné veci, ale sú veľmi dôležité.
 
No a vo Švajčiarsku by si Fico ani neškrtol. Bol by eliminovaný pri prvej zlodejine a už by si ho nik nevzal ani do spolku vinohradníkov.

07.10.2013 | Zavacky

Teraz mi prišlo na myseľ - čo si približne myslia Švajčiari o iných pseudo-demokraciách? Ako ich hodnotia v porovnaní so svojou demokraciou?

08.10.2013 | rarasok

Uvazoval som ze budem pisat taketo blogy, ale vidim, ze to uz niekto robi a dobre :-). Tak budem len doplnat. S tou SVP a xenofobiou to nie je tak jednoznacne. Mam medzi privrzencami dost minimalne znamych, ale myslim, ze aj kamaratov a kludne idu so mnou na pivo :-) a casto mi pomohli. Nemozem im zazlievat, ze chcu zit vo Svajciarsku a nie v Nemecku alebo na Balkane. Osobne som sem neprisiel na to, aby som sa so zalozenymi rukami dival na budovanie svajciarskeho socializmu a pripajanie Svajcu k EU, takze ked SVP mozem pomoct, rad pomozem.

A s tym Ficom je to pravda, ale dodal by som, ze Svajc podla mna funguje dost podobne ako Slovensko, vela veci ide po znamostiach = velku rolu zohravaju referencie. Avsak v tomto pripade vacsinou ide o pozitivny smer = vyberu si cloveka ktoreho poznaju a vedia co mozu ocakavat. Tyka sa to prakticky vsetkych oblasti zivota - zamestnanie, ziskanie bytu, kamarati v skole (pokial to mozu rodicia ovplyvnit)atd.

07.10.2013 | Motylx

Jednoduchšie : človek zijuci vo švajčiarsku si žije lepšie ako na slovensku...viac peňazí, kvalitnejšie služby...
Ani to ( lepší život, viac uzitku ), neospravedlnuje v mojich očiach princip, že mi niekto bez môjho súhlasu siaha na majetok, slobodu.
V zastupitelskej demokracii to majú paraziti jednoduchšie, v priamej trochu zložitejšie, no princip zostava rovnaký.
Pre " dospelých " to nie je.
;)

09.10.2013 | Motylx

http://www.sme.sk/c/...

U nás chce niečo podobné sas.
Aj tí najviac " napravo " sú vlastne " naľavo ".
Brať ľuďom peniaze a budovať za ne socializmus.
???

Daj vedieť ako to u vás dopadlo.
Teda, ak to neprejde ( čo si myslím, že neprejde ), tak akým pomerom hlasov.
V prípade, že by to prešlo, sa o tom okamžite dozvie celý svet.
Potom nepomozu žiadne obranne opatrenia proti prizivnikom z celého sveta.
Na devastaciu ekonomiky by samozrejme postacili aj vlastní, ktorých by takýto systém vyprodukoval nebyvale množstvo aj zo svajciarov.
:)

09.10.2013 | Roman Kanala

To nič, to je nápad typu Milan Žitňák. Až sa to dostane na program dňa, bude to zavrhnuté veľkou väčšinou a orgazátori zožnú len hanbu a výsmech.
 
Kedy to bude, ani neviem, lebo 24. novembra sa bude hlasovať o troch federálnych témach: o limite najvyšších platov vo firmách na 12-násobok najnižších, o zdražení diaľničnej nálepky zo 40 na 100 frankov a o daňových úľavách aj pre rodičov, ktorí deti nedali do škôlky, ale ostali s nimi doma.

10.10.2013 | Roman Kanala

Do článku som doplnil jednu informáciu: žiaden cezhraničný kandidát nebol zvolený. Pridal som tiež scan jedného predvolebného letáku na dobrom kriedovom papieri, ktorý som našiel na aute za stieračom.

Listy z Ženevy

Listy z Ženevy
  • Počet článkov: 77
  • Priemerná čítanosť: 2597
  • Priemerná diskutovanosť: 22
  • RSS blogu

O blogu

Roman Kanala - fyzik, inžinier, ekonóm, žije a pôsobí v Ženeve.