Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ultraekologické vily sa predávajú ako horúce rožky.

20.08.2019 | Roman Kanala

Diskusia (21 reakcií)

20.08.2019 | Brano L.

Jasné. Vily za 1,25 mil. CH. Určite bežný Švajčiar si to môže dovoliť.
Boháči áno. Ale bežný Švajčiar asi ťažko.

20.08.2019 | Roman Kanala

Ktokoľvek má tretinu sumy v hotovosti, môže dostať hypotéku. Za podmienky, že splácanie mu vezme menej, ako tretinu príjmu. Výpočet sa nerobí so súčasným úročením 1%, ale s 5%, aby bola rezerva na horšie časy, ktoré raz prídu.

V tomto prípade sa hotovosťou rozumie aj druhý pilier, v ktorom ľudia bežne majú štvrť milióna, pol milióna alebo milión. Vybrať sa môže do 55 rokov, potom už nie. To aby sa nestalo, že človek bude musieť z nejakého dôvodu nehnuteľnosť predať a nebude mať ani dôchodok, ani bývanie.

Bežný Švajčiar má priemerný plat 5 tisíc mesačne, v Ženeve 6. Profík má 10. Obchodníci od 15 vyššie, podobne aj profesori na univerzite. Kto má 10 alebo viac mesačne, ten si to už môže dovoliť, ale zaviaže sa na celý život. Potom je lepšie, ak má manželku a deti, ktoré už pracujú a budú môcť hypotéku prevziať, keby niečo.

20.08.2019 | Martin Masarik

Neviete, ako je to tam s vykupovaním prebytkov elektriny? Za akú cenu, resp. celkovo za akých podmienok ju vykupujú? Myslím malovýrobcov, čiže domácnosti s fotovoltikou na streche.

20.08.2019 | Roman Kanala

Tu ide o systém šiestich radových víl so spoločným elektrickým systémom. Prúd nejde cez ničí iný pozemok, než súkromný. Tým pádom majitelia môžu robiť výmenný obchod medzi sebou bez toho, aby šli cez verejnú sieť SIG so všetkými poplatkami, DPH, prirážkami a dorážkami. SIG, Services Industriels de Genève, sú monopolným dodávateľom elektriny, plynu, vody a prevádzkovateľom čističiek odpadových vôd v republike a kantóne Ženeva.

SIG ponúkajú inštaláciu fotovoltaiky na kľúč. Urobia štúdiu, inštaláciu a všetky papierovačky. V súčanosti je federálna subvencia na foto panely 30% a SIG potom ešte ponúka zľavu na kupovanú elektrinu. Na inštaláciu ponúkajú záruku 5 rokov.
https://ww2.sig-ge....

Podľa toho, ako si majiteľ vyberie solárnu rezervu či vlastné baterky, mu inštalujú vlastný zdroj. Ak si vyberie čisto solárnu rezervu do siete, tak za 12 frankov mesačne si môže používať sieť ako virtuálnu baterku.
https://ww2.sig-ge....

Kto má virtuálnu baterku, ten v prípade poruchy na sieti nemá elektrinu. To sa stane raz za 10 rokov, ale stane sa. Vo Francúzsku sa to stáva 3x každú zimu, niekedy aj v lete po búrke. Vo Švajčiarsku sú elektrické vedenia pod zemou.

SIG vykupuje elektrinu od majiteľov solárnych panelov s malým výkonom za 11.8 centimov za kWh i s DPH 7.7% a certifikátom 100% solárneho pôvodu.
https://ww2.sig-ge....

Elektrina zo siete stojí 9.2, 13.2 alebo 18.2 centimu za kWh podľa toho, či to je ponuka Vitale Bleu, Vitale Vert alebo Vitale Solaire. Áno, v Ženeve si spotrebiteľ vyberie tarifu s 20% solárnej energie, s 50% alebo 100% solárnej elektriny.
https://media.sig-g... na strane 9 sú detaily

Okrem toho SIG odmeňujú tých, ktorí ušetria viac, ako 4% elektriny ročne. Vrátia im dvojnásobok ceny ušetrenej elektriny. V prípade domácnosti to je tak na jednu pizzu, ale stále poteší. Pre priemyselníkov to už je viac.

21.08.2019 | Martin Masarik

Tak to je lepšie ako tunajšia Virtuálna batéria, kde je 2 eur mesačne fix poplatok a výkup je za výrobnú cenu, čo je cca 42% celkovej ceny, v ktorej figuruje aj distribučná časť a fixné poplatky.

21.08.2019 | IvanPe

Na Slovensku mozte postavit vlastny zdroj do max 10KW a aj to iba pre valstnj spotrebu. Nad tuto hodnotu sa musite pripojit do rozvodnej siete a ziskat licenciu ako vyrobca elektrickej energie. Na obchodovanie potrebujete dalsiu licenciu a splnit nerealne podmienky. Takze postavit rodinne domy ktore vyrabaju a vzajomne spotrebuvaju elektrinu je v tomto slzavom udoli legislativne hooodne narocna cesta, a neviem ci sa na nu uz niekto odhodlal stupit. A v malom sa to isto nevyplati.

21.08.2019 | Roman Kanala

Aj tuná je trik tých 10 kW a mat radové vily, aby prúd nemusel von zo súkromného pozemku. Ak by SIG prúd najprv odkúpili a potom predali, tak by sa to nevyplatilo, lebo sú tam prirázky za prepravu, kapacitnú rezervu a DPH 7.7%. S virtuálnou batériou prúd uskladnia v sieti zdarma, resp. odber a návrat prúdu sú za rovnaké ceny. To je dobré pre domácnosti, ktoré majú priblizne rovnakú spotrebu, ako produkciu, len posunutú v case. V prípade týchto viliek je dominantná produkcia, tak treba zmluvu o odkúpení prebytkov.

Services Industriels sú velmi otvorení vsetkým rieseniam, ktoré znízia spotrebu a radi vymyslia nejakú financnú montáz. Nie je to súkromná firma, ktorá sa derie za ziskom, ale akcionármi sú kantón a obce. Tým pádom je jednoduché reprezentovat verejný záujem.

21.08.2019 | Brano L.

Mne je známe, aké sú platy v Švajci. Napriek tomu, pri príjme 72 000 CHF za rok, by cena bytu podľa rozumných pravidiel nemala byť viac ako 3-násobok ročných nezdanených príjmov. T.z. 216 000 CHF, čo nesplníte ani pri bytoch, nie to pri takýchto domoch.
T.z. vôbec sa nečudujem, že priemerný Švajčiar žije v podnájme.

21.08.2019 | Roman Kanala

Za 216 tisíc sa nedá kúpit vôbec nic, lebo aj cena stavebného pozemku je vyssia. Byt v meste je za milión i dva. Vila musí byt mimo mesta, inak stojí 2 az 5 miliónov.

21.08.2019 | rarasok

Nerozumiem tej tretine ceny. Zvycajne to byva 10, dnes uz skor 20%.

Este by som dodal, ze na rozdiel od Slovenska, kde clovek pocita s tym, ze to naozaj po 20 rokoch splati. Tu to naozaj nie je cielom...

21.08.2019 | Roman Kanala

Kedysi sa dal kúpiť dom s nulovým vlastným imaním, ale to je už dávno. Podmienky sa stále sprísňujú. Teraz treba mať vlastné imanie asi tretinu a splátky nesmú presiahnuť tretinu príjmu. Hypotéky sú tiež dvojradové s dvomi sadzbami, podľa toho, koľko vlastných prostriedkov tam kupec vložil.

Dĺžka hypotéky môže byť aj 30 rokov, alebo si človek môže pozastaviť splácanie istiny a platiť len úroky. Potom musí mať potomkov, ktorí určite budú žiť dlhšie a prevezmú bremeno. Sú ľudia, ktorí tak majú viacero nehnuteľností, ktoré prenajímajú, ale na to treba byť profík, lebo je strašne veľa všelijakých predpisov a zákonov.

Vo Švajčiarsku je vyše 60% ľudí nájomníkov, v Ženeve je ich vyše 82%.

21.08.2019 | libertarian

"Ktokoľvek má tretinu sumy v hotovosti, môže dostať hypotéku. Za podmienky, že splácanie mu vezme menej, ako tretinu príjmu. "

- bezva. V našej stredoslovenskej dedinke - pri tej hnusnej Žiline - by si takúto vilku zakúpila aspoň polovica ovčanov.

20.08.2019 | youri

Cize vila, ktora produkuje dvakrat viac energie, nez spotrebuje plus v cene este aj elektricke auto.
V konkurencieschopnej cene, lebo stoji zhruba tolko, co obycajny rodinny dom so zahradou. Dom, ktory elektrinu spotrebuva nie vyraba, nema prave minimalne naklady na kurenie a bez auta.
To by ma potom zaujimalo, kolkokrat vacsi je ten obycajny dom, aka velka je ta zahrada a kedze hovorime o nehnutelnostiach tak lokalita, lokalita, lokalita.
Pretoze inak tam ta matika nejak nesedi, ze?

21.08.2019 | Niless

som fanusik vystavby s rozumom a je to lepsie ako to co sa stavalo doteraz. Ale.....
je to trochu ruzove malovanie, priblizim to.
minuly rok som dokoncil poschodovy dom 8x10.
Na papieri ide o takmer pasivny dom, izolacie v podlahach, na fasade, zaklady, strop a riadena ventilacia s rekuperaciou. za rok od dokoncenia som bol spotrebou kdesi na 8-9 MW. zhruba 40-45% z toho je bezna spotreba a ohrev vody 50-55% rekuperacia s dohrevom a kurenie.
tu treba povedat ze FVT vyzera pekne ale ide o takmer nenavratnu investiciu. kto videl krivky vyroby energie na paneloch a krivky spotreby dojde k tomu ze pa el vyraba enegiu presne vtedy ked ju nepotrebujete, takze bez virtualnej baterie je to blud. v lete na obed ked je vrchol vyroby cez pracovny den vacsinou nikto nie je doma. zasa v zime vecer nevyrobi vam.nic. takze tie domy pocas niekolkych mesiacov nefunguju na energii zo slnka ale musia siet napajat stabilne zdroje ako jadro, ublie ci plyn. je toho vela co by som napisal ale nie je na to.priestor. fvt bez skladovania nie je velmi stabilne riesenie. no rekuperacne jednotky su nieco famozne, bez nich by v tuch domoch bola klima hnus a vsetka.uspora by sa musela pustat von oknom. a druby prinos pre buducnost su tepelne cerpadla len aj tu je zriadovacua cena pre novy tak vysoka ze uspora sa vrati po 8-9 rokoch ze je hranica zivotnosti.

21.08.2019 | Brano L.

No najväčší problém je uskladnenie energie. Toto keď niekto vymyslí, tak dostane Nobelovu cenu :)

21.08.2019 | PaloK

Konecne realny prispevok. A sme pri kameni urazu tychto uzasnych superefektivnych domov. ZIVOTNOST TECHNIKY.

V case, ked obycajny plynovy kotol pre rodinny dom ma planovanu zivotnost 10 - 15 rokov, a je zodpovedne ho vymenit po 10 rokoch, si niekto mysli, ze zavislostou na dalsich zariadeniach s takouto zivotnostou A navratnostou ostane efektivny? Jedine asi socialisticki planovaci.

21.08.2019 | Roman Kanala

To isté je s kotlom na mazut. Rošty či výhrevné telesá sa prepaľujú a treba ich meniť každých 10 rokov. Niektoré vydržia aj 12, ale potom začnú púšťať vodu na plameň. To isté horák. Nové sú omnoho lepšie, technika pokročila. Rotujú, fúkajú, robia jemné kvapôčky mazutu, majú vyššiu účinnosť, ale po 15 rokoch odídu aj tie.

Podobne drevo, škridle na streche, proste všetko. Domy nemajú nekonečnú životnosť. Drevenice 30 rokov, paneláky 50, tehlové domy 100-200, kamenné 500, hrad aj tisíc rokov, ale musí byť občas rekonštruovaný tiež, aby na kamene nepršalo. Tieto ultra ekolo vily z nových materiálov, izolované 40 cm sklenej vaty, vydržia tých svojich 50 rokov do prvej rekonštrukcie, ale techniku treba občas vymeniť. Elektromotory vo ventilátoroch, guličkové ložiská, elektroniku. Staviteľ dáva záruku 10 rokov.

21.08.2019 | Niless

Tu ide skor o to ze ak mam dat za instalaciu TČ 6-8 tis. € (podla statnej dotacie) a to čerpadlo mi generuje ročne usporu 300-500 € z rocnych nakladov na energie (1000€), tak navratnost je 10-14 rokov. Lepsie navratnost vychadza paradoxne pri starsich domoch kde su naklady 200-250 € kde je vyssia uspora a tym aj rychlejsia navratnost.
4kWp FVT na streche podobne 6 tis. € instalacia. Rocne vyroby 6000 kW co je energia za 600-700 €. Pri virtualnej baterii opat navratnost min. 10 rokov, skusenosti z velkych instalacii (pokles vykonu, nejaka udrzba) predlzuje to az na 12 rokov.
A otazka do plena ak si kupim panely z Ciny komu budem reklamovat ak panel strati deklarovany vykon po dvoch rokoch viac ako je uvedene? Lebo uz aj to aktualne riesia zakaznici. Distribucky neviem ake davaju zaruky ale zrejme nedavaju viac ako vyrobcovia tzn. 2 roky.
Investicia do obnovitelnych zdrojov sa samozrejme moze vyplatit ak ste stavili a ceny energie vyletia dost razantne hore.

22.08.2019 | stirling

Reklamovat stale mozes ale pri pocte zatvorenych vyrobcov panelov z Cinz za rok,mozno uz nebudes mat komu reklamovat :)

21.08.2019 | LPB

V bytovkách by to bolo efektívnejšie. Len boháči by do nich nešli. Zasa tie dotácie... pre bohatých.

25.08.2019 | Roman Kanala

Bytovky v pasívnom štandarde sú aj pre menej bohatých. Riešením je "coopérative d'habitation". Teda bytové združenie či družstvo. Potom sa ide bez zisku, nájomné je len na náklady a údržbu. Ale získať taký byt znamená stať sa členom združenia a zložiť nejakú hotovosť na istinu. Potom splácať hypotéku a prispievať na náklady s ostatnými.

Také domy majú zvláštnu architektúru. Okrem najvyšších štandardov na izoláciu kvôli šetreniu na kúrení a solárnych panelov všade aj priestorové usporiadanie. Každý byt má veľký balkón, ktorý komunikuje s inými. Priečky sa dajú vziať preč a potom je veľká terasa. Je tam spoločná práčovňa s viacerými mašinami a je tam spoločenská miestnosť, ktorá sa dá použiť ako kino alebo na slávnosti a oslavy. Teda úplne protipól individualistických domizní s vysokým plotom. Naopak, komunita. Priťahuje to mladé rodiny, ekologicky založených, ľavičiarov, alternatívcov, hulimarihuanistov. Väčšinou sa postaví takých domov niekoľko pokope a majú uprostred park bez hluku a bez áut, čo rodiny s deťmi ocenia.

Zaujímavé je riešenie záchodov. Normálne ide všetko do veľkej rúry a do čističky. Tu ide do čističky len voda z kuchyne a sprchy. Záchody sú také, že organická hmota a papier padajú dolu do suterénu, kde je kaďa na kolesách. Keď sa naplní, dá sa bokom a pustia sa tam dážďovky. Tie to všetko premenia na kvalitný humus v bio kvalite. Je tam silné odsávanie vzduchu, aby vzduch prúdil do diery a nestúpal do bytov, lebo to páchne naozaj nevábne. Z predaja humusu poľnohospodárom je príjem komunity.

Listy z Ženevy

Listy z Ženevy
  • Počet článkov: 138
  • Priemerná čítanosť: 2696
  • Priemerná diskutovanosť: 22
  • RSS blogu

O blogu

Roman Kanala - fyzik, inžinier, ekonóm, žije a pôsobí v Ženeve.