Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tri otázky švajčiarskeho federálneho referenda 12. februára 2017

21.01.2017 | Roman Kanala

Diskusia (15 reakcií)

21.01.2017 | Bellarmino

Vážne to napísal popredný zurvalec? Žiadne urážanie, asi som zaspal.
Socializmus má veľa podôb a všetky sú strašné, ale niektorá z nich musí byť v ľudskej mysli jednotlivca dostatočne príťažlivo imponujúca, aby vylúčila ďalšie alternatívne socializmy. A začína zápas a znevažovanie konkurenčných socializmov.
Predreferendové procedúry aj zamietli navrhnuté otázky? Sú vrcholným orgánom socializmu, čo nepripúšťa nevhodne ladené otázky, alebo iba organizuje tento veľmi „zložitý“ proces hlasovania, aby „vykonávali“ nejakú činnosť, aby neboli platení „zadarmo“?
Socializmus je vždy socializmom, vždy vnucuje každému, pritom každý ani súhlasiť nemusí.
Zjednodušená procedúra výnos zhora a normálna procedúra získavania občianstva zdola, v obci.
Žiadosť sa skúma 3 roky, obdivuhodná rýchlosť, všetky úrady sa musia k žiadosti vyjadriť, a čo občania? Majú právo nástojčivo presviedčať „neskorumpovateľných“ úradníkov, môžu na nich vplývať, je im to zákonne dovolené? Úradník má akú kvalifikáciu? Socializmus a kádrovanie, nič iné. Ale nižšiu hodnosť, keďže iba odporúča, prisúva všetky dôležité informácie o kandidátovi, ale konečné stanovisko nezáleží na ňom. Aj kantón, aj obec majú najvyššieho, alebo žeby rozhodovali v zbore, spoločne? Byrokratický pyramidálny socializmus, ale švajčiarský socializmus a jeho rozsudky chutia najlepšie.
Rešpektovať základné hodnoty a platiť dane, čo znamená propagandistické prevrátenie všetkých pravých hodnôt a nechať sa legálne okrádať, pričom výšku sumy určí zlodej lúpežník.
Povinnej vojenskej službe. Povinnej a zadarmo. Armáda potrebuje mladých. Ani nie tak mladých, ako skôr otrokov bez vôle.

21.01.2017 | Bellarmino

Federálny úrad objavil, že doprava bude naďalej narastať, treba vyriešiť, ako zohnať peniaze a koho okradnúť. Nerozumiem, ako niekto môže vidieť rozdiely medzi Ficom a švajčiarským Zlodejskom. Postup je rovnaký, naplánovať dopravu a nástrojov, ktoré by mohli byť aplikované je tiež dosť, a nie vždy sa všetky využijú, ale ciele sú vždy rovnaké. Splniť plán uznesenia vlády.
Niekde hlasujú, aby sa vyjadrili k návrhu ÚV KSSZ, ktorý ich nikdy predtým nezaujímal, ale teraz budú musieť cvakať a prečítať si o tom v ústave a inde nehlasujú, niekde vznikol fond pre diaľnice a inde ho nepoznajú.
Vlaky zadarmo neexistujú ani na Slovensku, iba sa poskytla možnosť, že isté skupiny obyvateľstva môžu, ale nemusia v konkrétnych vlakových súpravách neplatiť lístok. Keď už ide o tie osoby, koľko oni už zaplatili nenásytnej vláde, alebo ešte aj zaplatia?
Vo švajčiarskom Zlodejsku kto objednavá stavbu diaľnice? Občania platia dvakrát, najprv pri výstavbe diaľničnej siete, potom ešte aj rôzne automobilové dane na prevádzku a aj mýto. Ale pre mnohých sú diaľnice zadarmo, ak nezaplatili výstavbu. Identické ako u vlakov. Každý využíva diaľnice? Ale prispievať musel, poskytol cesty zadarmo, a tí ďalší ani nemuseli prispieť do rozpočtu, lebo ešte neprispievali vôbec, alebo sa ani neprisťahovali. Využívajú cesty zadarmo, iba platia za prejazdy.

22.01.2017 | Bellarmino

Potrvá 5 rokov, než vyššia výkonnosť ekonomiky prinesie viac daní.
Švajčiarsko je preto Zlodejskom, pretože vyberá oveľa viac ako mal kedykoľvek Fico v rukách. Čím viac získať z povinných poplatkov všetkého druhu, tým je vláda a kantóny väčším zlodejom. Vláda kradne najviac, a až následne niekto zakamufluje, aby si niečo odlial.
Daňové straty sú kríza, daňový výpadok je kríza. Áno, dočasne nebudú môcť, v prípade schválenia, plytvať toľké čiastky, na ktoré si navykli. Menej nakradnúť znamená krízu. Menej rozdeliť kvôli dosiahnutiu vlastných cieľov, zlodeji sú v kríze.
Vyberajú dane, aby mali vo Švajčiarsku mnohé ponúkané zadarmo, opravené zadarmo. Nič nie je zadarmo? Potom platia dvakrát, aby sa zrealizovala naplánovaná služba a ešte aj za jej použitie.
Ak vo Švajčiarsku údajne nepoznajú nič zadarmo, kde sa potom strácajú nakradnuté peniaze? Všetko pohltia úradníci? Potom Švajčiarsko treba nazvať úradníckym a kantonálnym socializmom, pretože oni najviac odčerpávajú. Niekto, kto neprispieva vôbec, alebo drobným podielom musel získať dávky alebo príspevky alebo čokoľvek zadarmo, alebo takmer zadarmo.
Ten spomínaný triedny boj, ideológiou voči odborným argumentom, sa myslia kancelárie proti podnikateľom? Domácim, alebo zahraničným? Alebo oni sa teraz spojili?

22.01.2017 | IvanPe

Fuh, ty si aky odbornik, Bellarmino !?!
Daj este nejake Banasovske perly napr tu o slobodom sireni vymieskov a slintov, alebo tu o prave niekoho zasypat pekne zabalenymi vykalmi.

22.01.2017 | Roman Kanala

Ak by niekto chcel ešte nejaké ďalšie perly, prosím:

http://reality.etre...

Ale aj tie sú mimo a od veci.

22.01.2017 | Roman Kanala

Aby sme sa vrátili k téme: kampaň o zjednodušenej naturalizácii mladých cudzincov 3. generácie pripadala nudná a bezvýznamná v porovnaní s dvoma veľkými témami, diaľničným fondom a hlavne reformnou zdanenia firiem. Vyzeralo to, že všetci sa sústredia na dôležité témy a táto by prešla za tichého súhlasu všetkých.

Nie, nebude to tak. Ľudovci SVP-UDC zaradili vyššiu rýchlosť od faktov preniesli debatu na osvedčenú tému, islam. Graficky výborne urobené plagáty so zahalenou ženou robia amalgám imigrácia - cudzinci - islam - krajina v ohrození.

Najsilnejšia politická strana s najväčším zastúpením vo federálnom parlamente a mnohých kantónoch už teraz skratuje parlamentnú demokraciu a snaží sa vládnuť referendami a zmenami ústavy cez populizmus. Teraz si povedali, že toto hlasovanie nenechajú len tak. Tri týždne pred hlasovaním SVP - UDC naliala olej do ohňa. Dnes večer o tom bude reportáž v ženevskej televízii.

Tu je upútávka:
http://www.rts.ch/p...

Ešte dodajme, že najväčši priemyselníci, akcionári, miliardári podporujú UDC. Možno ide o odpútavací manéver pred hlasovaním o zdanení podnikov.

23.01.2017 | Zavacky

Mňa by zaujímalo, či bola vo Švajčiarsku za ostatných 169 rokov nejaká revolta. Niekde som čítal o nejakých nepokojoch socialistov pred vojnou, ale už sa k tomu neviem dostať.

23.01.2017 | Roman Kanala

Veru hej, bola. Socialistické hnutie, generálny štrajk 1918. Pár dní po ruskej revolúcii 7. novembra, vzbura v Zurichu 17. novembra 1917. Oslava víťazstva boľševikov zdegenerovala na ostrý stret manifestantov a polície. 1 policajt a 3 demonštranti mŕtvi. Rok na to bol generálny štrajk v celej krajine 12-14. novembra 1918 s deviatimi požiadavkami:

1. Národná rada volená na proporčnom, nie väčšinovom princípe (akceptované okamžite, voľby 1919 už proporčné)
2. Volebné právo žien (zavedené medzi 1959 Vaud+Neuchâtel, 1960 Genève, ... 1990 Appenzell )
3. Právo na prácu pre všetkých.
4. Všeobecný 48-hodinový pracovný týždeň (akceptované 1919)
5. Armáda ľudová, nie privilegovaná.
6. Zabezpečenie zásobovania.
7. Starobné a invalidné poistenie (referendum 1925, zavedené 1947)
8. Štátny monopol na import a export
9. Verejný dlh má byť zaplatený bohatými.

Armáda je už ľudová, ale princíp nebol nikdy oficiálne akceptovaný. Zásobovanie bolo zlepšené po skončení vojny samo od seba. Štátny monopol na import a export je nezmysel a nikdy to nebolo realizované.

Štrajku sa zúčastnilo asi 250 tisíc robotníkov, 3500 zatknutých, 147 odsúdených. 3 zastrelení pri nepokojoch. Po štrajku buržoázne strany nedôverujú socialistom, ktorým sa podarilo získať prvý mandát vo Federálnej rade (vláde) až v 1943. Hovorí sa, že až generálny štrajk 1918 položil základy moderného Švajčiarska. http://encyclopedia...

9. novembra 1932 strieľala armáda v Ženeve do manifestantov proti fašizmu. 13 mŕtvych, 65 ranených. Vojaci boli čerství regrúti, poslaní proti civilom, spanikárili. Odvtedy armáda nesmie zasahovať proti civilom. 11. novembra bol generálny štrajk.

Potom sa uzavrel "sociálny mier", ktorý ukladal buržoázii i robotníkom riešiť spory rokovaním, lebo štrajky a nepokoje vedú k ekonomickým stratám. Vydržalo to až do 80-tych či 90-tych rokov. Teraz sa štrajkuje znova. Väčšinou štátni zamestnanci.

24.01.2017 | Zavacky

O.K. Vďaka.

24.01.2017 | bozsky

"Mesto Lausanne uviedlo jeden príklad: firma s miliónovým ziskom zaplatí na daniach 15 tisíc, čo je rovnaká sadzba, ako pre manželský pár s príjmom 80 tisíc ročne. "
Cize bohatych urobime este bohatsimi na ukor obcanov? 15.000 dan z 1.000.000 = 1,5% dan. 15.000 dan z 80.000 = 18.75% dan.

Znami vo Svajciarsku musia zostat byvat. Uz su dochodcovia, maju dom na Slovensku, dceru v Dubaji, ale kedze chcu dochodok v plnej vyske, aky si na zaklade odpracovanych rokov zasluzia, musia zostat byvat tam. Keby sa odstahovali, stratili by podstatnu cast z toho, co odviedli a na co maju pravo. Aj toto je Svajciarsko...

24.01.2017 | Roman Kanala

To je nejaké divné... Áno, Švajčiari pozastavili výplaty invalidných dôchodkov do Juhoslávie, Albánska, Turecka, lebo tým krajinám sa nedá dôverovať. Keď švajčiarski inšpektori prišli do dediny, kde mali byť viacerí invalidi, našli ich stavať domy zo švajčiarskych peňazí a ešte sa im vyhrážali zabitím, ak o tom povedia. Tak Švajčiari zastavili plošne všetky výplaty do niektorých krajín. To sa ale týka invalidných dôchodkov. Ak chcú invalidné dôchodky, musia prísť bývať do Švajčiarska a strpieť kontrolu inšpektorov.

Starobný dôchodok je ale iný, to nie je sociálka. Ten si ľudia odpracovali a zaslúžia si ho. Tam niet o čom diskutovať. Ten sa vypláca kamkoľvek na svete.

Je jedna podobná nepríjemná anomália, ktorá sa týka Taliánov. Taliáni ho svojim občanom konfiškujú švajčiarske dôchodky a namiesto toho vyplácajú dôchodcom taliansky dôchodok prepočítaný akože čo by dostali v rovnakej profesii v Taliansku. Tak to vychádza namiesto 2 tisíc nejakých 5-6 stovák. Bola reportáž v televízii, že celý život robí pumpára, taxikára či holiča a teší sa, aký bude bohatý, lebo 2 tisícky sú v Taliansku veľa peňazí. A nakoniec má chlapík len tak-tak čo jesť. Jediné, čo sa dá urobiť, je mať konto vo Švajčiarsku a nechať si dôchodok vyplácať tam.

24.01.2017 | bozsky

Je to divne a su z toho nepoteseni. On robil sefa programatorov pre velke firmy, rocny plat 6ciferny (dokonca odmietal zvysenie platu, lebo by sa dostal do vyssej danovej sadzby), ona ucila v predskolskom zariadeni v dedine na polovicny (aby sa doma nenudila) a teraz nemozu prist na Slovensko, ale musia tam stale mat nejaku nehnutelnost a zdrziavat sa drvivu vacsinu casu na Svajciarskom uzemi.

Boli teraz pozriet rodicov, nabuduce ked pridu, sa ich spytam na podrobnosti.

25.01.2017 | Roman Kanala

Existuje ešte jedno vysvetlenie, a to že ten pán je nezamestnaný a poberá podporu v nezamestnanosti. Potom je povinný bývať na švajčiarskom území. Podporu v nezamestnanosti nepoberá preto, že je nezamestnaný, ale preto, že si hľadá prácu a tú činnosť musí aj dokumentovať. Ak by býval napríklad vo Francúzsku alebo inde za hranicami, nedajú mu podporu, ale mu povedia, nech sa zapíše ako nezamestnaný v mieste bydliska.

Švajčiarski nezamestnaní dostávajú federálnu podporu 70% priemerného príjmu za posladný rok slobodní, 80% ženatí s deťmi, a to počas dvoch rokov. Dostávať podporu pár stovák eur niekde na Zlodejsku nestojí ani za tie papierovačky.

Iné vysvetlenie by bolo, že je na sociálke a tá je kantonálna. Každý kantón si rozhodne, aké podmienky dá. Ale bydlisko v kantóne počas pár predošlých rokov je bežná podmienka.

Ak však od nikoho nič nechce, tak mu nikto nič nemôže predpisovať. Rozhodne nie bydlisko dôchodcovi.

25.01.2017 | bozsky

Neviem, ci nesiel do predcasneho dochodku. Ale s ohladom na jeho kvalifikaciu a odbornost, urcite nie je nedobrovolne nezamestnany.
Do Svajcu siel hned po prevrate, odpracoval tam cez 25 rokov na IT a manazerskych poziciach, manzelka s dcerou prisli za nim tusim '93. Vsetci maju svajciarske obcianstvo.

Skusim ich vyspovedat, ked pridu na SR nabuduce.

26.02.2017 | bozsky

Ok, uz mam odpoved.

Takze ona ako "Hausfrau" dostane len 1000CHF.
On dostane daleko viac, no rozdelen na 1. a 2. pilier. 2. pilier mu vyplatia hocikde na svete. 1. pilier vsak len ak zostane vo Svajciarsku.
Kedze si vo Svajciarsku musia dochodcovia platit zdravotku, cca 500CHF, chceli sa tomu vyhnut a vratit sa sem, lebo aj zo Slovenska maju narok na dochodok (nieco megazanedbatelne), no mali by zdravotnu starostlivost bezplatnu.
Ich dcera oznamila, ze sa do Svajciarska nevrati (odisla s manzelom do Dubaja), tak jej 2. pilier vyplatili.

Listy z Ženevy

Listy z Ženevy
  • Počet článkov: 139
  • Priemerná čítanosť: 2687
  • Priemerná diskutovanosť: 22
  • RSS blogu

O blogu

Roman Kanala - fyzik, inžinier, ekonóm, žije a pôsobí v Ženeve.