Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Švajčiarsko vzdorovalo kríze lepšie, ako iné krajiny

28.04.2019 | Roman Kanala

Diskusia (3 reakcie)

29.04.2019 | Brano L.

Právnici vrcholný predstavitelia centrálnej banky?

29.04.2019 | Roman Kanala

Veru hej. Právnici sú všade. Najväčší problém s právnikmi je, že v škole nemali matematiku a nevedia počítať. Tak v zákone o energii nemôže byť zmienka o exergii, lebo právnici nevedia, čo to je. V zákone o bankách musí byť všetko opísané jednoduchými slovami, lebo technickým veciam neporozumejú.

Švajčiarsko má politikov typu milícia, že naďalej vykonávajú svoje pôvodné remeslo. Ak to je mäsiar či priekupník s vykurovacou naftou, tak vie počítať. Ak to je poľnohospodár či právnik, tak nevie počítať. Potom im treba pošepkať, čo ten text naozaj znamená a oni si presadia, aby sa to prerozprávalo jednoduchým spôsobom.

Ale nevadí, švajčiarsky legislatívny cyklus je taký, že nik nie je autorom zákona, lebo každý návrh prejde kolektívnym posudzovaním legálnosti - zhody s existujúcimi zákonmi, ktorý robí kolektív právnikov. Potom ide zákon do komisie. Parlamentná komisia ho môže posunúť do pléna, ale ak sa ukáže, že to má muchy, tak to nejde do druhého čítania, kde si z toho kdekto urobí trhací kalendár, ale ide späť do komisie. Proces trvá mesiace i roky a vyrobiť nepodarok nie je jednoduché.

Kto chce urobiť kariéru, urobí si ta tri roky bacilát práva a potom magorát z účtovníctva. A je pripravený zarábať veľké peniaze.

Listy z Ženevy

Listy z Ženevy
  • Počet článkov: 133
  • Priemerná čítanosť: 2712
  • Priemerná diskutovanosť: 22
  • RSS blogu

O blogu

Roman Kanala - fyzik, inžinier, ekonóm, žije a pôsobí v Ženeve.