Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Švajčiarske úrady pritvrdzujú proti islamu

06.11.2016 | Roman Kanala

Diskusia (18 reakcií)

07.11.2016 | Niless

SUper clanok p.Kanala. Ludia maju strach z islamu a urcite opravnene. A kym toto nabozenstvo nebude mat rovnaky meter tolerancie voci sebe tak ako pozaduje, tak nie je miesto pre dalsie ustupky ako uz maju.
Jednoducho ist cestou ze v EU sa islamu bude ustupovat a dufat ze ich zmenime je naivne.

A pokym nezacnu aj v praxi dodrziavat nase hodnoty tak skratka predstavitelia islamu musia byt rovni pravicovym extremistom a hotovo.

Samozrejme popritom je nutne sa pytat ci islam koresponduje s nasimi hodnotami a kam to cele zaradit. A urcite by som privital keby tazkoodenci podobne pristupovali k moslimom vykrikujucim o krvi a nasiliu ako ked fasisti vykrikuju tie svoje hesla....

07.11.2016 | Roman Kanala

Nuž právne nástroje na ich zvládanie existujú. Švajčiarska cesta je uplatňovať zákon a urobiť poriadok v rámci existujúcich zákonov. Francúzi by si v parlamente odhlasovali za hrsť nových krásnych zákonov plných vzletných proklamácií, a ďalej nič. Švédi a Nemci by farizejsky čušali, lebo Mutti, lebo politická korektnosť. Eurohujeri by sa vykašľali na zákony a hľadali zámienky, ako posilniť EÚ.

Pritom stačí použiť zdravý rozum a vyžadovať dodržiavanie zákona od všetkých.

07.11.2016 | oko

xenofobna propaganda akoby z pera krestanskych vierozvestcov robika fica a maja kotlebu...
winterthur... ano to bola ta DSS kedysi na Slovensku.. svajciarske dochodky.. odkvaecnem

07.11.2016 | LPB

Pekný článok.

"...nestretla sa s pochopením politikov." To je (v takej krajine) znepokojivé.

VŠETCI fanatickí veriaci sú nebezpeční. Hlavne tí vygumovaní, nezamestnateľní, čo nemajú do čoho pichnúť...

Aj v SK školách nemá náboženstvo čo robiť. Výuku k tomu platí štát. Dávno malo dôjsť k Odluke. Nech si verí každý v čo chce (za svoje bubáky), ale ostatných nech s tým neotravuje, neobmedzuje. Má to byť každého súkromná, prípadne intímna vec. Ak by niekto namietal... namyslím, že (nútená) výchova ku kresťanstvu pomôže potlačiť inváziu agresívnejších náboženstiev.

07.11.2016 | Roman Kanala

Na Švajčiarsku po švajčiarsky politická moc kontroluje aj políciu. Nie je to tak, ako na Zlodejsku, že by im zlodejskí politici priamo dávali príkazy "náš človek, ututlať". Politicky citlivé veci polícia konzultuje s politickou mocou. V danom prípade nebol spáchaný žiadny trestný čin a nebolo možné zasiahnuť, až kým trestná činnosť nebola zdokumentovaná. Výzva k vraždeniu moslimov, ktorí sa nemodlia a nechodia do mešity, či zostavovanie zoznamov nehodných moslimov je už trestné. Inak zoznamy robia aj kotleby. Polícia zasiahla, akonáhle preverili operatívne informácie o prebiehajúcom trestnom čine.

Pred nimi to boli všetko len spravodajské informácie. Na ich základe polícia nie je oprávnená konať. Politici majú rezort justície a polície. Normálne politici len žehlia prúsery policajtov a starajú sa, aby sudcovia mali vyprané taláre a dosť kancelárskeho papiera a tonera do tlačiarní a fotokopírok. Inak systém funguje sám. Ale keď ide o to, zavrieť mešitu na základe podozrení, to už nie je policajná úloha, ale politický hlavolam. Predstavte si, že by muzoši niečo vyparatili. Policajti by ani nemohli povedať, my sme varovali, ale neboli sme vypočutí. Ak by sa tak stalo, tak by asi boli ľudia v uliciach a predčasné voľby.

No a teraz si to porovnajme so Zlodejskom. Razia v Moldave, streľba na študentov v aute, kauza Hedviga, kauza priecestie v Polomke. Kalicajti neváhajú pozastaviť platnosť ústavy, lebo cigánčatá okradli v Košiciach starenku a kalicajti ich nechajú sa vyzliecť dohola a vzájomne sa fackovať pred vrčiacimi vrčiakmi. Cigoši niečo vyparatia a na odvetu sa im urobí razia v cigánskom palagu. To sú stredoveké maniere, keď feudál Kali ukazuje svaly. Neexistuje ani kauzálna, ani časová súvislosť s nejakým trestným činom, na riešenie ktorých je polícia kompetentná. Neexistuje ani proporcionalita medzi trestným činom a kalicajným zásahom. Len brutálna demonštrácia sily. Ukázať, kto je tu pánom. Toto urobili Ženevania, keď ich napadli Savojci a oni útok odrazili. Zbúrali hrady okolo Ženevy a vyvraždili chlapcov od 15 rokov. Ale písal sa rok 1602-1603.

A predstavme si, že by na Zlodejsku bol department justície a polície. Ani by nebolo treba mať Harabínov, stačila by bohyňa vojny Kálí. Masaker boha mamo kreff.

Švajčiarsko je právny štát. Aj keď nemáme žiadne povinnosti voči muzošom, ktorí nie sú občanmi krajiny, vzťahujú sa na nich zákony a vzťahuje sa na nich ústava (princíp rovnosti pred zákonom). Štát nesmie konať mimo ústavy a zákonov (princíp legality). Zákonníky sú štíhle knižočky prečo? Lebo základné princípy, principes généraux. Na nich spočíva švajčiarske zákonodarstvo a tak mnoho vecí vôbec netreba kodifikovať. Základné princípy sú legalita, rovnosť práv a povinností, rovnosť všetkých pred zákonom, proporcionalita, rešpekt dobrej viery a dobrého úsudku, dobré mravy, zákaz arbitrárneho konania, a pod. Žiaden zákon, žiaden rozsudok, žiadne konanie nemôže byť v rozpore so základnými princípmi.

Američania sa vzdali svojej ústavy. Stačilo, aby im muzoši lietadlami nabúrali dve domizne. Na Švajčiarsku po švajčiarsky nás ani muzoši neprinútia, aby sme sa vzdali základných princípov, na ktorých stojí celé naše zákonodárstvo a justičný systém.

07.11.2016 | traveller

Comu nerozumiem je to, ze ako sme sa to sem dostali. Ved ti imamovia neprisli vcera, oni tu uz nejaky ten cas v europe / CH su. Ako je mozne ze sme ich doteraz nenaucili, ze nech si veria comu chcu, ale zakony musia dodrziavat. Cize preco sme doteraz dosledne nesledovali fungovanie mesit, skol, alebo ubytovavanie ludi bez povolenia, ci vyzyvanie k vrazdam. Ja sa obavam, ze sme si navine tak trochu sami. Rozlicnost kultur je podla mna to co nas moze len obohatit, ale logickysi musime stale vediet udrzat poriadok a vynutit dodrziavanie tych nasich hodnot. Vo vela podobnych clankoch citam, ze politicia varovala ale politici sa nemali k cinu.

07.11.2016 | Zavacky

"Farhad Afshar, predseda KIOS, Koordinácie islamských organizácií vo Švajčiarsku, žiada uznanie islamu ako oficiálneho náboženstva."
-
Ak dobre chápem túto problematiku, toto je chyták na prihlúplych a ideologicky zdegenerovaných Európanov. Podľa sekulárnych aktivistov a vzdelancov z muslimského sveta, neexistuje "islam ako náboženstvo". Islam má viacero veľkých prúdov, z ktorých niektoré sú radikálne. Okrem toho je mnoho islamských siekt, ktorý sú úplne extrémne. Muslimský svet to rieši prirodzene a trvale tvrdými autoritárskymi režimami. Európska sloboda je živná pôda pre extrémistov. Naivný Erópania umožňujú hlásanie extrémov bez toho, aby o tom vedeli, a ktoré by boli v muslimskom svete trestané povrazom, alebo mečom.
-
Nech si tu "spievajú" eurohujeri čo chcú, názor vzdelaného a praktického človeka z Orientu sa mi vidí konzistentný, racionálny a smerodatný. V tomto zmysle niet ficozlodeja a husákodiktátora, ktorého by som nebol schopný akceptovať ... samozrejme za predpokladu, že by som bol ochotný sa vôbec zapojiť do nejakého procesu voľby.

07.11.2016 | Roman Kanala

Muzoši už žiadali aj zmenu zástavy, lebo ich vraj biely kríž uráža. To bolo niekedy v 2011. Švajčiarsky kríž je vraj odvodený z križiackeho symbolu počas križiackych výprav, čo by prípadne aj mohla byť pravda. Švajčiari boli sverepí bojovníci a žoldnieri. Táto žiadosť bola krížom cez celé politické spektrum považovaná za nehoráznosť a ak by bolo treba, tak sa zástava a kríž zapíšu do ústavy. Stačí vyvolať referendum.

Immigrants Want Swiss Flag Without A Cross
The Brussels Journal, Soeren Kern, Monday, 2011-10-17 10:41
https://www.brussel...

V článku sú vymenované viaceré strety, ako referendum o zákaze minaretov v 2009. Odvtedy sa udialo omnoho viac: Vylúčenie zo školy dievčat, ktoré odmietali telesnú výchovu s chlapcami. Odmietnutie naturalizácie celej rodine imáma, ktorého dvaja synovia nechceli podať ruku svojej učiteľke, lebo je žena. V kantóne Ticino je už v platnosti zákaz nosenia odevu, ktorý skrýva tvár a sťažuje identifikáciu - jasne proti burke a belfegórom. Podobná iniciatíva prešla zberom podpisov aj na federálnej úrovni a o nejakú dobu o téme bude referendum.

Inak najviac muzošov vo Švajčiarsku nepredstavujú Arabi, ale Albánci, Kosovari, Bosniaci a Turci.

07.11.2016 | oko

pozeram ze tu sa stretli sami odbornici na islam s cistokrvnym svajciarom :)

08.11.2016 | rarasok

Pekne. Takze si pockame kym sa ich pocet zvysi na 10 % a nabozenstvo bude uznane ako statne = odklad o par rokov. Kontrola imamov statom je akurat tak vtip. Asi taky ako ked chceli mat komunisti pod kontrolou krestanske cirkvi.

Ale suhlasim, ze Svajciarsko aspon kladie aky taky odpor (oproti inym v Europe) a aj proces integracie funguje o nieco lepsie.

08.11.2016 | Roman Kanala

Neviem, či to bude útechou, ale podiel muzošov v populácii sa zvyšoval nasledovne. Do článku som dal časový krok 20 rokov. S časovým krokom 10 rokov to vyzerá takto.

1970 0.3%
1980 0.9%
1990 2.2%
2000 4.3%
2010 4.5%
2011 4.9%
2012 4.9%
2013 5.1%
2014 5.0%
https://www.bfs.adm...

Hrozí Švajčiarsku moslimská invázia? Francúzska únia vydiera mnohými pákami a Švajčiari sa preto podieľajú na prerozdeľovacej schéme pre sýrskych migrantov, dúfajúc, že sa im to započíta k dobru, keď budú žiadať úľavu z voľného pohybu osôb. Zo 120 tisíc migrantov na prerozdelenie sa Švajčiarsko zaviazalo prijať 4.5 tisíca. Berie ich po pár stovkách tu a tam, aby to tak nebilo do očí. Populácia sa búri a obce ich nechcú na svojom území. Rieši sa to tak, že obce, ktoré ich nechcú, sa z toho vykúpia.

Ale vráťme sa k počtom muzošov. Vidíme tam veľký skok koncom 80-tych a v 90-tych rokoch. Toto zodpovedá rozpadu Juhoslávie a potom vojne Srbska proti Bosne a Kosovu. Vtedy prišlo veľa muzošov, ktorí tu ostali dodnes. Je ich ťažké vyhodiť, lebo ich deti im začali chodiť do školy, a muzoši tvrdia, že za tie roky majú "korene vo Švajčiarsku". Socialisti a slniečkári ich v tom podporujú. Dokonca ich schovávajú cirkvi v kostoloch. Muzošom nevadí, že bývajú na farách s krížmi na stenách.

08.11.2016 | Truhlik999

5%?
Svajciarsko je stratene.

JEdine riesenie je okamzite zrusenie VSETKYCh nabozenstiev a ich dosledny zakaz a vseobecne zrusenie.
Vsetkych nabozenstiev, lebo nie je rozdielu medzi uctievanim jedneho, alebo druheho boha.
Oboje su kraviny a vedu krajinu do zahuby.
Moderna Europa prezije len bez nabozenstva.
KAZDE nabozenstvo je opiom ludstva.

08.11.2016 | Roman Kanala

Pozrite na ten graf v linku na štatistický úrad. Pre istotu ešte raz: https://www.bfs.adm...
1970: takmer nula ateistov
1990: asi 10%
2010: asi 20%

Takže vývoj ide dobrým smerom.

09.11.2016 | Roman Kanala

Podľa novinových správ, mešita An'Nour vo Winterhure je znovu otvorená. Po zatknutí imáma, ktorý ostáva vo vyšetrovacej väzbe, polícia identifikovala dôveryhodnú osobu, ktorej zverila kľúče. Podmienkou bolo, že nový zodpovedný nesmie mať žiadne prepojenie s vyšetrovanou kauzou a nijak sa na nej nepodieľal.

Mešite tiež vyčítali nedodržiavanie princípov potravinovej bezpečnosti a hygieny. Vraj niektoré predmety z kuchyne boli odobrané. Hygienik tam bude vykonávať kontroly. Problém je aj s požiarnou bezpečnosťou. Napriek tomu úrady povolili otvorenie mešity.

http://www.tdg.ch/s...

19.11.2016 | Roman Kanala

Do pozornosti doporučujem nasledovný článok Rádia Jerevan.

"Švajčiari chcú zastaviť radikálnych islamistov a začínajú pri zákaze šírenia Koránu"
Parlamentné listy - Rádio Jerevan 19.11.2016 11:05
http://www.parlamen...

Už v titulku je bombastický nezmysel. Áno, Švajčiari chcú zastaviť radikálnych islamistov. Kto by nechcel.

Ale zakázať šírenie Koránu vo Švajčiarsku, krajine slobody, nie je možné, lebo to by znamenalo pošliapať ústavu. Ústava je vyššia hodnota, ako nejakí muzoši a kvôli nim sa nebude účelovo kmásať základný právny dokument.

Ďalšie aproximácie a nepravdy sú v článku. Salafistická sekta "Pravé náboženstvo" s názvom Lži! (Lies!) sa v skutočnosti volá Čítaj! (LIes!). Švajčiari v referende neodhlasovali zákaz výstavby mešít, ale minaretov. Nepožaduje sa zákaz šírenia Koránu, ale zrušenie financovania občianskym spolkom, ktoré šíria korán na uliciach. Náboženské sekty, aj keď nie sú oficiálnym náboženstvom, môžu totiž dostávať štátne príspevky akože občianske spolky: subvencie na prenájom priestorov, príspevky na usporiadanie udalostí a pod.

Parlamentné listy, Rádio Jerevan, sa občas podobá na Hlavné správy. Napríklad práve teraz. Takéto narábanie s faktmi nie je poctivá, seriózna novinárska práca.

21.11.2016 | Roman Kanala

V citovanom článku Rádia Jerevan už opravili Lži (Lies!) na Čítaj (LIes!) a priniesli ďalší dryáčnický článok na túto tému.

Hon na islamskú sektu pokračuje. Po radikáloch ide okrem Nemecka už aj Rakúsko a Švajčiari nezaostávajú
Parlamentné listy - Rádio Jerevan 19.11.2016 19:30
http://www.parlamen...

V článku sa Švajčiarsko spomína len okrajovo. Ide hlavne o Rakúsko. Vraj sa tam pokúšajú zakázať Korán. V skutočnosti sa pokúšajú zakázať jeho distribúciu na ulici. Rádio Jerevan...

23.11.2016 | Roman Kanala

Salafistická sekta Lies! je od utorka v Nemecku zakázaná, ale vo Švajčiarsku je veľmi aktívna. Korán zadarmo na ulici rozdávali v Zurichu a Berne. V Baseli a v Berne rozdávali tiež životopis Mohameda. To robí asociácia salafistických misionárov We Love Muhammad (WLM).

Saïda Keller-Messahli, prezidentka Fóra pre pokrokový islam, hovorí, že WLM a Lies! je to isté a že by sa vo Švajčiarsku mal prijať zákon o islamistoch. Radikálny islam, jeho šírenie, kázanie, a rozdávanie literatúry na verejnosti by mali byť zakázané.

Švajčiarska federálna polícia zakázala tento rok vstup do krajiny trojnásobnému počtu osôb. Za prvých 10 mesiacov ide o 26 prípadov zákazu, ktoré sa týkajú vyše 100 osôb. Vlani to bolo za celý rok 17 zákazov. Opatrenia sa týkajú jednotlivcov alebo skupín, ako futbaloví chuligáni alebo nenacistickí či islamskí extrémisti. Spevák nemeckej extrémistickej skupiny Flak bol spozorovaný na zjazde Švajčiarskej národnej strany v Kaltbrunne v kantóne St-Gallen. Policajti ho spozorovali, identifikovali, zaistili a deportovali na hranicu.

http://www.tdg.ch/s...

25.11.2016 | Roman Kanala

Verejné ministerstvo Konfederácie (federálna prokuratúra) otvorila vyšetrovanie proti dvom najvyšším figúram Ústrednej islamskej rady vo Švajčiarsku menom Nicolas Blancho (prezident) a Qaasim Illi (hovorca). Vyšetrovanie začalo, keď vlani v decembri iný člen vedenia islamistickej organizácie Naim Cherni premietal propagandistický film zo svojej cesty v Sýrii, pričom sa nedištancoval od Islamského štátu. Vyšetrovanie bolo rozšírené na oboch najvyšších členov vedenia za rovnaký delikt, propaganda v prospech Islamského štátu, ktorá sa udiala premietaním oslavných filmov.

Federálny prokurátor Michael Lauber uviedol 25.11. v rozhovore pre NZZ (citované v Tribune de Genève), že to je pre prokuratúru vysoká priorita a že dúfajú, že budú môcť urobiť obvinenie pred Federálnym trestným tribunálom niekedy v 2017. Na rozdiel od Nemecka, Švajčiarsko nemôže zakazovať organizácie, ale môže uplatňovať politiku nulovej tolerancie voči zločinom a to aj robí.

http://www.tdg.ch/s...

Listy z Ženevy

Listy z Ženevy
  • Počet článkov: 139
  • Priemerná čítanosť: 2687
  • Priemerná diskutovanosť: 22
  • RSS blogu

O blogu

Roman Kanala - fyzik, inžinier, ekonóm, žije a pôsobí v Ženeve.