Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pád Francúzska

12.01.2014 | Roman Kanala

Diskusia (12 reakcií)

13.01.2014 | Niless

Neviem ci plakat alebo sa clovek ma tesit....lebo logika nahrava nadeji, ze po pade nastane vstavanie z popola.
Najhorsie je ze tu nevidno naznak zmeny ci svetla na konci tunela.
A jeden by si myslel ze nie Francuzsky volic ale uz odbory a socialisticka luza ma kluce od miesacky.

13.01.2014 | libertarian

"Najhorsie je ze tu nevidno naznak zmeny ci svetla na konci tunela."
- najprv musia slováci zažiť, ako sa budú skladať na záchranu francuzskych bánk, a potom sa MOŽNO tu na slovensku nejake slabé svetielko objaví. A ked francuzi zistia, že slováci ich napriek velkému úsiliu nedokážu zachrániť, možno sa objaví aj tam. Bude ešte sranda. Keď bude Sulík vyzývať : Nedávajte francuzom!

po pade nastane vstavanie z popola, ale ten pád musí byť dostatočne hlboký. Až na dno.

13.01.2014 | Zavacky

Názov pútavý, úvod pútavý, téma pútavá. Určite aj obsah. Vrátim sa za nejakú hodinku. Musím aj nejakú skyvu zarobiť.

13.01.2014 | Zavacky

Rastúce zúfalstvo. Výčitky nie sú na mieste. Francúzi nemajú inú možnosť, tak ako všetci ostatní. Musia pokračovať. Skutočne účinné opatrenia sú krízové. Na to sa nikto neodváži, iba objektívna realita samotná. Zaujímavé tak zostávajú len úskoky pred nevyhnutným záverom.

13.01.2014 | Roman Kanala

Recept je v podstate veľmi jednoduchý a rovnaký, ako pre Zlodejsko: prestať sabotovať produkciu nezmyselným šikanovaním, zoškrtať zákonník práce, nebabrať do ekonomiky a nechať pôsobiť trh. Podnikatelia pracovné miesta vytvoria, lebo pracujúcich potrebujú k tvorbe zisku. Čo nepotrebujú, aby im fúkala do polievky aj vláda, aj vlastní zamestnanci. Rast sa dostaví sám a s ním aj daňové výbery. V situácii plnej zamestnanosti bude plná pokladňa. Lenže Francúzi majú zákonom nariadenú lenivosť (35 hodín, merci Madame Aubry, 6 až 10 týždňov dovolenky, merci les syndicats), prijatého zamestnanca už nemožno vyhodiť, podniky sú na pol vyvlastnené, lebo vlastník o nich nemôže plne rozhodovať, ale nesie plné riziko za vládne blbiny.

Žiaľ je to tak,že francúzske elity sa menej boja gréckeho scenára, ako sa boja odborov a triedneho boja. Aby odbory nerobili zle, treba aby situácia bola tak beznádejná, že sa nebude dať už nič urobiť. Najlepšie bude alibisticky počkať na krach a protektorát Trojky. Dovtedy treba zásobu náhradných tém, ktoré hlupákov zamestnajú. Najlepšie niečo, čo národ zomkne okolo všeobecnej témy, ako futbal či nová prezidentova milenka.

13.01.2014 | libertarian

Ano, recept je jednoduchý. Len je jasné, že väčšina voličov - a teda ani politikov - si ho nepraje. A kto to všetko chápe, tak vie, že sám to neovplyvní. Má teda jediné dobré riešenie - pripraviť sa na to, čo prísť musí.
Čakať, že politici nakoniec pochopia toto všetko, a budú konať rozumne, to je smiešny idealizmus, naivita. A ich voli(či) su rovnakí. Rozdiel je iba v tom, že voly(či) to nakoniec ods*rú , ale politici nie, tí sa nachystajú.
A pre volov platí - zem to vytiahne.

13.01.2014 | Zavacky

Problém je v tom, že podstata sa nachádza inde - vo finančnom systéme. Ak sa bude niekto správať zodpovedne, celý proces len predĺži. Ak bude nezodpovedný, celý proces urýchli. Je teda otázka, čo z toho je lepšie. Pritom finančný systém sám motivuje k nezodpovednosti a vynucuje si ju čim ďalej, tým viac. Skôr, či neskôr budú zreteľne nezodpovedné všetky štáty. (Samozrejme jednotlivcov chápem ako samostatné entity.)

13.01.2014 | libertarian

"Zaujímavé tak zostávajú len úskoky pred nevyhnutným záverom."
- ak je záver nevyhnutný, tak tie úskoky sú na smiech, a nie zaujímavé.
Všetci maju inu možnosť. ale majú aj tú zlú. Aspon nebude nuda.

13.01.2014 | Zavacky

Samozrejme to môžeme vnímať aj ako smiešne. Išlo mi o to, že čoskoro môžeme očakávať kroky, ktoré by sme predtým ani nepredpokladali a ich realizáciu si ani nevieme poriadne predstaviť. Ak si zoberieme napr. zápornú sadzbu dane, tak si dnes nedokážeme predstaviť všetky zvláštnosti, ktoré to vyvolá. Vynúti si to úplne iné správanie. Pre mňa je to teda aj veľmi zaujímavé.

13.01.2014 | Zavacky

Niečo smiešne (skôr niekto smiešny) sa nám tu hneď núka .....

http://finweb.hnonl...

16.01.2014 | Roman Kanala

O jednej z populárnych zástupných tém francúzskych elít je zákaz vystupovania komika Dieudonné. Vláda prešla do otvorenej ofenzívy a úrady vydávajú zákazy jeho vystúpení na pokyn ministra vnútra Manuela Valsa. Viac v češtine :

http://www.zvedavec...
 
Zaujímavé je, že v mestečku Nyon na polceste medzi Ženevou a Nyonom bola v mestskom zastupiteľstve debata o zákaze jeho februárového vystúpenia. Po hlasovaní mestskej rady je oficiálne stanovisko mesta nasledovné: mesto nemá dôvod zakazovať vystúpenia umelca na základe prezumpcií a bez faktov. Vystúpenie bude a ak by sa v ňom vyskytli nejaké problémové veci, bude ich riešiť polícia, prokurátor a súd a nie mesto. Švajčiarsko pristúpilo k Medzinárodnej konvencii proti rasizmu z roku 1965 po ľudovom hlasovaní začiatkom 90-tych rokov a od roku 1995 má zákon proti rasizmu. Na rozdiel od mnohých iných krajín, ktoré si ho zaradili do Občianskeho zákonníka, vo Švajčiarsku je ako paragraf v Trestnom zákonníku s trestom peňažnej pokuty alebo väzenia do troch rokov.

19.01.2014 | Jozef Rajtár

Skôr mám dojem, že čím je tam horšie, tým viacej je z toho vinený voľný trh, kapitalizmus, "imperializmus", počasie, nedostatočná ochrana od odborov, to, že automobilky vyrábajú v Rumunsku a na Slovensku a Francúzi, ktorí si nekupujú francúzske autá alebo skútre ako Hollande.
Že Hollande má šesť ľudí na svoju obsluhu doma, ktorých mu platí štát, peniaze jeho strany sú v daňových rajoch, sám "skromný socialista" vlastní kadečo, podobne ako naši, že podnikatelia hromadne doslova utekajú všademožne po svete, kde by ich neobrali aj o posledné, to zdá sa, nie sú vážne francúzske problémy.
Ale zase na druhej strane dve "štandardné strany" strácajú rapídne tiež. Hádam dostanú malú spŕšku reality pri eurovoľbách.

Listy z Ženevy

Listy z Ženevy
  • Počet článkov: 133
  • Priemerná čítanosť: 2712
  • Priemerná diskutovanosť: 22
  • RSS blogu

O blogu

Roman Kanala - fyzik, inžinier, ekonóm, žije a pôsobí v Ženeve.