Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Osem rokov volebných podvodov. Politické zemetrasenie v Ženeve.

12.05.2019 | Roman Kanala

Diskusia (21 reakcií)

13.05.2019 | Brano L.

Ha-ha. Aj tí Švajčiari nie sú dokonalí. Ale zdá sa, že aspoň ´federálne úrady pracujú a nie len spinkajú.

13.05.2019 | Roman Kanala

Musím Vás sklamať, federál s tým nič nemá. Ide o ženevskú záležitosť, ktorú vyšetruje ženevská kantonálna justičná polícia (trestňáci) a ženevské Ministère public (prokuratúra). Liberáli v snahe rozmazať aféru informovali Federálnu kanceláriu (úrad federálnej vlády), ktorá je v kontakte so ženevskou Štátnou kanceláriou (úrad kantonálnej vlády). Aby prišli federálni pozorovatelia, tí by museli byť pozvaní. Ale liberáli v tomto nemajú podporu ostatných strán.

Vyzerá to tak, že to robil jediný výtečník, ktorý sa tam v úrade nezmestil do kože. Robil aj mobbing kolegov a cítil sa ako obor medzi trpaslíkmi, lebo sa tam vraj dostal cez rodinnú tlačenku. Vyšetrovaný je na slobode, ale má zákaz opustiť kantón.

Ľudia sú naštvaní, ale viac nás teraz všetkých zamestnáva silný vietor, ktorý narodil škody a aj ja som sa ráno bál vziať skúter a radšej som kúpil lístok na verejnú dopravu. Takže život plynie ďalej. Len je to poriadny šok, lebo taký úder do srdca demokracie sa podobá na Erdoganov Istanbul alebo Putinov Krym.

13.05.2019 | martin33

Silny vietor mame dnes aj v Bratislave.....a tym sa podobnost so Svajciarskom konci.

Poznamka k tej stale sprisnujucej sa legislativy tykajucej sa drzby zbrani.
V Ustave SR je clanok 32, ktory ma zabranit nastupu totalitneho rezimu legitimnou cestou:

Čl. 32
Občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd uvedených v tejto ústave, ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené.

Bolo by zaujimave, ak by sa do toho obul kvalitny ustavny pravnik a napadol sprisnujucu sa legislativu drzby zbrani, ze je v rozpore s tymto clankom Ustavy SR, pretoze je pochopitelne, ze bez zbrani sa neda ucinne postavit na odpor ozbrojenym zlozkam totalitneho statu.

13.05.2019 | IvanPe

Zasadanie bezpecnostnej rady statu lebo sa nasli dlazobne kocky a sorosovi studenti pripravovali puc na rozvratenie republiky?
Uz vieme presne ako sa stat k ochrane demokraticleho poriadku stavia, aj bez skutocny h zbrani.

13.05.2019 | Brano L.

Tak potom je to ešte lepšie. Keď aj kantón samostatne a jeho prokuratúra funguje správne...

13.05.2019 | Roman Kanala

Každý kantón je štát, ktorý sa združil s inými štátmi za účelom obrany a spoločného riešenia niektorých vecí. Ale doma má úplnú suverenitu. Má jej viac, ako členské štáty Francúzskej únie i napriek tomu, že pôvod Švajčiarskej konfederácie je v pra-ústave 1291 a FÚ je od konca EHS, Európskeho Hospodárskeho Spoločenstva ako existovalo 1957-1993.

To preto, lebo Francúzi si nevedia predstaviť štát bez centralizmu, kým Švajčiari si nevedia predstaviť centralistický štát, lebo taký nefunguje.

Tak aj vyšetrovanie zločinov je plne v rukách ženevských úradov. Aj federál má políciu, ale tá sa zaoberá zločinmi proti štátu: špionáž, terorizmus, výbušniny, nedovolený export embargovaného tovaru a pod.

13.05.2019 | Brano L.

Členovia Francúzskej únie majú dosť suverenity. To, že na Slovensku prokuratúra nefunguje, je problémom len Slovenska.
Mne je jasné, že kantóny sú samostatné jednotky. Len ma teší, že miestne väzby pri vyšetrovaní podvodov nemajú v jednotlivých kantónoch prakticky žiadny vplyv na vyšetrovanie.
Toto je rozdiel oproti Slovensku, kde miestne elity sú si navzájom nedotknuteľné, a to napriek tomu, že prokuratúra a polícia sú omnoho viac "formálne" centralizované.

13.05.2019 | Roman Kanala

Že členovia Francúzskej únie majú dosť suverenity je názor, ktorý je legitímny rovnako, ako presne opačný názor. Ja si myslím, že švajčiarske kantóny majú viac suverenity, ako členovia FÚ, ktorých zbavovanie suverenity cvála vpred a bez demokratickej kontroly, bez možnosti zastaviť to.

Čo sa týka tohto jedného prípadu, znepokojivé je už to, že ten výkuk, čo to robil, je príbuzný jednej sekretárky. Z čoho vyplýval pocit neohrozenosti aj vo vzťahu ku kolegom, aj vo vzťahu k povinnostiam. Stať sa štátnym zamestnancom nie je jednoduché, ale vidíme, že veci bude treba ešte sprísniť.

Teraz tu máme viac prípadov, keď prokurátori vypočúvajú vysokopostavené osoby. Funkcionári mesta Ženeva nafukovali svoje pracovné výlohy, a predseda vlády bol zosadený, lebo prijímal nenáležité výhody od jedného arabského šejka, ktorý má ekonomické záujmy na pozemných službách na ženevskom letisku ako catering a podobne. Predseda vlády nemohol byť odvolaný, lebo ho nemá kto odvolať a demisiu sa mu nechce podať. Tak ho ostatní kolegovia zbavili všetkých portfólií a môže tak pozerať muchy na stene.

Federálni liberáli ho vyzývajú na odstúpenie, ženevská sekcia radikálno-liberálnej strany ho chce zbaviť členstva, ale podľa novej ústavy bol zvolený a nedá sa s tým nič robiť. Treba ho nechať vyhniť do konca volebného obdobia, alebo kým neodstúpi sám. Mohol by tak urobiť v júni 2019, keď mu začne dôchodok štátneho radcu a bude doživotne zabezpečený. Ale v kantóne mu už nik nepodá ruku.

Poučenie: vždy treba v ústave nechať zadné vrátka na odvolanie ktoréhokoľvek politika. Vždy. Teraz sa to bude musieť dorobiť ručne a odhlasovať.

Aféra trvá od minulého leta a nemal som čas o tom napísať blog.

13.05.2019 | @@@

ako je to možne ....ved v dokonalom švajčiarsku sa nič take nemože stať take niečo sa može diať len na slovensku a nie v dokonalom švajčiarsku :D

13.05.2019 | Martin Masarik

Zločin sa môže stať všade, ale iba v krajinách ako Zlodejsko sa nevyšetrí, iba sa skonštatuje, že skutok sa nestal. A kradne a zadlžuje sa ďalej.

13.05.2019 | @@@

alebo len o tom nevieš kolke podobne veci zamietli pod koberec ..... :D

13.05.2019 | Martin Masarik

Keďže rozdiel v životnej úrovni týchto krajín je priepastný, tak dúfam, že netreba písať o tom, kde sa viac zametá..

14.05.2019 | @@@

len aby .... :D

14.05.2019 | chr

už som sa zľakol , že sa 3@ neozve s jeho demagogiou . Ale stalo sa to znamená , že sme všetci prítomný. Čo k téme dodať? Martin Masarik to skonštatoval presne a pravdivo. Je to len a len o ľudoch a ich hodnotách , ktoré uznávajú . A v tom je zlodejsko na konci chvosta spolu s ostatnými štátmi ostbloku. Asi sa musia vymeniť ľudia .

14.05.2019 | @@@

maš pravdu aj sebaklam je len o ludoch :D

14.05.2019 | Roman Kanala

Ženeva a Istanbul. Dve významné mestá, dva volebné problémy. Všetka podobnosť končí tu.

Keď Ataturk vybojoval pre Turecko nezávislosť v 1923, chcel vybudovať moderný sekulárny štát, ktorý by demokratickým zriadením položil základy budúcej prosperity. Turci oslovili Švajčiarov, že čo by povedali, keby si prijali za svoju švajčiarsku ústavu. Švajčiari na to, že ústava je verejná listina a nie je na ňu copyright, ale že ich záujem veľmi teší. Tak má Turecko švajčiarsku ústavu. A je im nanič. Lebo so švajčiarskou ústavou, aby im fungovala, by si museli importovať aj Švajčiarov, ktorí ju budú rešpektovať.

https://blog.etrend...

14.05.2019 | Brano L.

Všetko má svoje pre a proti.
Je rozdiel robiť genocídu na vlastnom obyvateľstve (prvá genocída 20.storočia bola vykonaná na arménskom obyvateľstve v Osmanskej ríši) + násilné presídľovanie kresťanov (vraj) z sekulárneho Turecka a repatriácia moslimov z Grécka v roku 1923.
A je rozdiel čerpať svoje základy z kombinácie silného právneho povedomia, ktoré má mimochodom korene v existencii "Morálnej autority Boha" a požiadavke zodpovedania sa za svoje činy v tomto existenčnom rámci.

14.05.2019 | Roman Kanala

Máte pravdu, moderná federálna ústava z roku 1999 začína slovami v preambule

Im Namen Gottes des Allmächtigen!
Au nom de Dieu Tout-Puissant!
In nome di Dio Onnipotente
En num da Dieu il Tutpussant!
In the name of Almighty God!

14.05.2019 | Roman Kanala

Ak by niekoho zaujímalo znenie: https://www.admin.c...

14.05.2019 | Roman Kanala

Na titulke Tribune de Genève dnes stálo:

Olivier Jornot, generálny prokurátor, vylučuje obvinenia z vedomého volebného podvodu čo sa týka nadchádzajúcich volieb, ako i minulých. Žiadne ďalšie detaily, vyšetrovanie stále prebieha.

Ľavicová alternatíva a odbory vyzývajú ľudí: choďte voliť, témy sú dôležité. Volebná účasť v deň D-6 je 22.8%, čo je počet hlasovaní poštou. Posledný deň na odoslanie lístka je štvrtok, lístky odoslané v piatok nemusia byť doručené do soboty poludnia, čo je termín gilotína. Potom už treba počkať nedeľné ráno a ísť hlasovať do volebnej miestnosti.

29.06.2019 | Zoltán Žiak

Zdravím pán Kanala.
Snažim sa po internete nájsť Vašu emailovú adresu alebo iný spôsob, akým by som Vás mohol kontaktovať, no bohužiaľ neúspešne. Takže som sa rozhodol napísať sem. Mohli by ste ma prosím kontaktovať na mail: zoloziak (at) outlook.sk?
Ďakujem.

Listy z Ženevy

Listy z Ženevy
  • Počet článkov: 138
  • Priemerná čítanosť: 2696
  • Priemerná diskutovanosť: 22
  • RSS blogu

O blogu

Roman Kanala - fyzik, inžinier, ekonóm, žije a pôsobí v Ženeve.