Ak ma Svajciarsko problem so silnou menou, lebo ma stabilnu ekonomiku a dobru vymozitelnost prava, mohli by sme mu na par rokov pozicat Fica.
Fico by bol stratený. Nemal by poslušnú vládu, poslušný parlament, skrátené legislatívne konanie, osobnú rezervu na rozdávanie, ani stádo oviec. Švajčiari sú ľudia kritickí a neboja sa prejaviť svoj názor. Pri prvom prešľape by bolo referendum za jeho odstúpenie a s tým, čo robí okolo Bonaparte alebo na ochranu oligarchov, by skončil v base, kalibašter jeden. Jeho komunikačné schopnosti by mu nestačili, lebo by nebol jediným, kto ich má. Byť švajčiarskym politikom nie je o diktáte, ale o schopnosti kompromisu a vyjednávania. A o čistých rukách.
To by samozrejme bola ponuka all-inclusive, teda Fico by si doviezol svojich poslancov, svojich ministrov, svojho spoluziaka - generalneho prokuratora, svojich sudcov a taka ludova zabavka ako referendum by bola zakazana, tak ako je v nasej ustave zakazane referendum o daniach.
Ešte by si Fico musel doniesť vlastných voličov, lebo Švajčiari nie sú tak hlúpi.
Tak chcete vo Svajciarsku oslabit tu menu alebo nie ? :-)
To hej, ale s Národnou bankou to asi bude jednoduchšie a nezruinuje to celú ekonomiku na desaťročia.
:-)
"Suverénny fond je riadený vládou."
- no fajn.
Aj slovenské suverénne súdnictvo je riadené vládou.
Ďalej som nečítal.
To preto, že nerozumiete výrazu "sovereign". Ale netrápte sa, na to sa nezomiera.
Nízke úroky ušetrili krajinám eurozóny gigantickú sumu
24.07.2017, 19:27 | ČTK
Vlády by sa teraz mohli snažiť prinútiť Európsku centrálnu banku (ECB) k udržiavaniu úrokov na nízkej úrovni.
https://www.etrend....
Prvý problém:
SNB sa snaží ako môže, ale algoritmus Ponziho schémy nemôže prekonať. Jej bankrot sa musí opakovať. Zaujímalo by ma, akú hodnotu a štruktúru dlhov mala v roku 2009. Neviem to nikde nájsť.
Druhý problém:
Ficopodliakove dlhy neznamenajú pre eurozónu nič, ale pre Slovensko sa stávajú dôležité. Na konci EURO-Ponzi schémy bude Slovensko za poctivého hlupáka, ktorý zo spoločného koláča paberkoval. Ostatným ostanú investície, z ktorých určite aspoň časť v budúcnosti využijú. Napr. diaľnice môžu byť nevyužité len krátku historickú dobu. Nemocničné komplexy tak isto. Ficobanda by mala vyhnať dlhy na maximum a to čo najskôr.
Tak, tak, uz som to raz napisal, ze sa treba zadlzit na aspon 200% HDP, investovat to to niecoho uzitocneho a aspon cast aj do zbrani, tak ako to urobili Greci (samozrejme sa pocita aj s tym, ze sa cast rozkradne) a potom vyhlasit bankrot.
A rovnako ako Grekom sa nikomu nic neodpusti, ziadny bankrot nebude a nakoniec to Greci zaplatia. Mozno, sa Turci urobia sami a Grecko dostane dodatocne zdroje na obranu nemeckeho kapitalu pred nekomunikujucou nekvalifikovanou prac silou, niekde nazyvanou utecenci inde zasa narodne ohrozenie alebo ubohi ludia.
Atd.
Cely priekak EU je politicke konanie ECB, coby realizatora europskej federacie. Pre slabe krajiny priekak, lebo maju silne euro a nizku produktivitu, pre silne tiez priekak, lebo maju slabe euro a vyvazaju najmenej efektivny kapital do slabych krajin, cim im nepriamo urcuju ich ekonomicku buducnost.
Nezavislost Narodnej banky je v tychto koncinach oxymoron, 20% slovenskeho hdp tvori priamo stat, otazka je kolko dalsich % je nepriama tvorba. A dalsia kolko % hdp robia firmy so zahranicnym kapitalom, napr rakuske ktore tu peru dane. Wash & clean.
Na zahraničnom kapitále je najhoršie, že zisk je väčšinou vyvezený von. A ficovláda to ešte podporuje z vybratých daní.
Lepšie by bolo podporovať domáce malé a stredné firmy, živnostníkov a príštipkárov, lebo tí sa živia sami, od nikoho nič nechcú, zisk nevyvezú von, ale zveľaďujú svoje bezprostredné okolie doma. K tomu by bolo treba zastaviť vládne rozhadzovanie a znížiť dane a odvody.
Fico to nikdy neurobí, lebo tých ľudí nenávidí. Previnili sa tým, že chcú byť nezávislí na vláde a sociálistickom rozdávaní. A nemajú na to, aby uplácali Smer akože sponzori. To sa nedá odpustiť. Takých treba dusiť a kynožiť.
Idealne z nich urobit inu formu zamestnancov a to pomocou pokut a administrativnych opatreni, ktorych porusenie je trestane likvidacnymi pokutami. Bohuzial s pomocou Odvodoveho bonusu "na pol ceste", v duchu hesla: samostatnym brat a zavislym davat.
A ak sa neprisposobia, su to podvodnici a zlodeji.
Z tohto uhla je aj eurosocializmus ruzova zahrada.
Tu som našiel niečo o dlhovej politike NBS. Je to trochu chaotické, ale dáva nejaký obraz o probléme. Podľa všetkého ste v roku 2009 zachraňovali komerčné banky - vďaka politike NBS.
https://www.schweiz...
https://www.schweiz...
Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie
Na pridanie príspevku do diskusie sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte konto, zaregistrujte sa alebo sa prihláste cez Facebook.
Roman Kanala - fyzik, inžinier, ekonóm, žije a pôsobí v Ženeve.