Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Švajčiarsky frank znovu posilňuje. Národná banka má zviazané nohy.

17.01.2020 | Roman Kanala

Diskusia (21 reakcií)

20.01.2020 | martin33

Oslabit menu je vzdy ovela jednoduchsie ako ju posilnit. Napriklad pre ziaciatok by stacil taky Fico na pozicii premiera a Kazimir ako prezident centralnej banky. Staci poziadat, Svajciarom s tymto radi pomozeme. A vo Svajciarsku budete mat obedy aj vlaky "zadarmo" :-)

20.01.2020 | Roman Kanala

To by nikdy nemohlo nastať. Ak majú Švajčiari nejaký nedostatok, tak potom to bude to, že nie sú hlúpi.

Nechcú štátnu zdravotnú poisťovňu ani zubné poistenie: https://blog.etrend...

Chcú platiť Konfederáciu cez DPH: https://blog.etrend...

Zdvihol sa dôchodkový vek pre ženy: https://blog.etrend...

V hlasovaní zamietli bezpodmienečný príjem: https://blog.etrend...

Odmietli povinných 5 týždňov dovolenky aj 40-hodinový týždenný pracovný čas, odmietli minimálnu mzdu.

Tí vrtáci si stále položia otázku: kto to zaplatí? Lebo vláda žiadne vlastné peniaze nemá. Má len tie, čo vyzbiera od ľudí. A potom hlasovanie dopadne, ako dopadne.

20.01.2020 | martin33

No tak potom taky "blby" narod, co odmietne aj peniaze zadarmo (bezpodmienecny prijem), musi "trpiet" pri silnej mene.
Na Slovensku to "nastastie" nehrozi.

20.01.2020 | Roman Kanala

Ono je fajn ísť na dovolenku a mať ju lacnejšiu, alebo chodiť do Francúzska na nákup a kúpiť viac, lebo to je lacnejšie. Ale dovolenka je pár dní do roka a práca celý rok. A keď človek príde o prácu, lebo firma nevedela predať výrobky kvôli silnému franku, to je predsa len horšie.

Toto si Švajčiari vedia spočítať. Frúzi to nevedia. Nehovoriac o dunčoch na Zlodejsku.

20.01.2020 | martin33

Ako som pisal vyssie, zdevalvovat menu je ovela jednoduchsie ako ju zrevalvovat.
Napriklad by svajciarska centralna banka mohla zacat nejaku formu "kvantitativneho uvolnovania", kde by sa "tlacili" peniaze, za ktore by sa kupovali statne dlhopisy a stat by tieto prostriedky vynakladal napriklad na podporu nezamestnanych, skratenie pracovneho tyzdna a urychlenie odchodu do dochodku (à la France) alebo trebars by ich zamestnal na nejakych zbytocnych uradnickych poziciach (ak nevedia ako, treba sa spytat v ECB a centrale EU).
Byt v dnesnom svete "sporivy a zodpovedny" je bohuzial tragedia aj pre jednotlivca aj pre narod.

20.01.2020 | Roman Kanala

Federálna kasa robí rok čo rok prebytky. Ľavičiari zúria, lebo peniaze, ktoré sa nepodarilo prežrať, sú peniaze stratené. Vraj pravicová väčšina systematicky robí konzervatívny rozpočet, ktorý realita prebije. Pravica hovorí, že lepšie je mať rozpočtovú obozretnosť, ako nútené škrty kvôli dlhovej brzde.

A presne kvôli tomu nám Američania dávajú po ušoch, lebo vraj vláda málo rozhadzuje. Peniaze sú na všetko, čo treba. Diaľnice, železnice, retrocesia 17% naspäť kantónom, podpora infraštrukturálnych projektov celonárodného významu, dve federálne polytechniky a spústa univerzít. Diplomati nechodia otrhaní, aj vojaci pravidelne dostanú nové hračky. Tak načo utrácať viac, len aby sa utrácalo. Počas krízy bolo veľa nezamestnaných a poistenie je federálne.

20.01.2020 | martin33

Ticho zavidim skutocnu pravicovu vladu, ktora ma este k tomu aj podporu obyvatelstva. U nas by to uz boli "socialni netvori".

20.01.2020 | Roman Kanala

Toto je tá skutočná sila Švajčiarov. Dobrý politický systém, ktorý si pomaly zdokonaľujú, a široká podpora obyvateľstva. Vláda vie, že nemôže všetko a parlament ak vypustí nepodarok, má na krku referendum. Rešpekt pravidiel, lebo pravidlá neboli vymyslené kvôli buzerácii, ale ľudia si ich odhlasovali, lebo pravidlá zjednodušujú život. Právo z dvoch tretín zvykové, len asi tretina je kodifikovaná, lebo keď je dobrá vôľa a dobrá morálka, zákony sú zbytočné.

Toto cudzinci ťažko chápu. Pritom je to prirodzený systém, aký by sa časom vyvinul v každej dobre spravovanej krajine bez vonkajších tlakov. Dnes je najväčším nebezpečenstvom nátlak Bruselu na inštitucionálnu dohodu podobnú Libanonskej, ktorá by veľa vecí zrúcala automatickým preberaním blbín z Bruselu.

20.01.2020 | martin33

Obavam sa, ze v spolupraci s "vnutornym nepriatelom" teda mestskymi "liberalmi", "progresivcami" a socialistami tento system tlaku EU dlhodobo odolavat nedokaze.

20.01.2020 | Brano L.

Náhodou p.Kanala, keďže máte výhodu, že ovládate slovenský jazyk a poznáte aspoň trochu slovenské reálie, založte hnutie a lobujte u bežných Švajčiarov, nech si zvolia nejakú dobrú verchušku. A potom nech znárodnia nejaké tie peniaze boháčov zo zahraničia alebo aj ich nehnuteľnosti. To by ste uvideli, ako by švajčiarsky frank letel dolu. Ani padák by mu nepomohol.
Takže, do toho!

20.01.2020 | Niless

Ti bohaci tie peniaze a majetok tam presuvaju asi presne z toho dovodu ze nieco take sa tam nemoze stat, ze nieco take ako Fico sa tam nepresadi ani nahodou.

20.01.2020 | zakaznik

Mať obchodný prebytok s krajinou tretieho sveta ako napr. USA, zas nie je tak ťažké.

Lepšie mať silnú menu, ako mať nakročené k hyperinflácii, všakže...

20.01.2020 | Roman Kanala

Teoreticky sú aj peniaze len tovar. Teoreticky by silný frank nemal vadiť, lebo dopyt a ponuka nastavia novú rovnováhu. Lenže vo svete sú búrky a krízy a nešťastia a Rusi, a keby Národná banka nezakročila, tak je frank silný až strach. Práve toto je misiou Národnej banky. Ochraňovať ekonomiku krajiny. Keby bola čokoláda a Rolexy a kukučky pridrahé, tak sa odberatelia obrátia inam.

Američania zatiaľ označili za manipulátora meny len jednu krajinu, Čínu, a to ešte za Clintona v 1994. Ostatní sú "vyšetrovaní". To je také zhrnutie na kôpku, a kôpku možno pozametať alebo podupať. Švajčiarsku nemožno robiť zle, lebo Švajčiari Američanom pomáhajú na diplomatickom poli. Od 60-tych rokov švajčiarska ambasáda vybavuje americké záležitosti na Kube a keď boli prerušené diplomatické styky s Iránom, tak zas americké záujmy v Teheráne reprezentuje Švajčiarsko. Takže Švajčiarsko neslobodno podupať. Ale kôpku manipulátorov s menou je možné podupať, lebo spĺňajú objektívne kritériá a škodia americkým záujmom. Nerozhadzujú dostatočne, sú šetrní, pracovití, nežijú na dlh a tak ohrozujú Americko a americký spôsob života.

20.01.2020 | PeterKN

Rád čítám Vaše príspevky,stotožňujem sa väčšinou názorovo.

21.01.2020 | Roman Kanala

Ďakujem.

Ešte som zabudol doplniť, že tie americké kritériá sú deravé. Singapur a Švajčiarsko neohrozia vnútorný trh USA, ani keby saldo obchodného styku bolo 100% a menové zásahy 100% HDP ročne. To sú primalí hráči. Oni si tam vedome vynechali kritérium veľkosti amerického trhu - napríklad 2% amerického HDP alebo objemu zahraničného obchodu.

Takto sú v jednom vreci Singapur, Thajsko, Južná Kórea, Japonsko, Indicko, spolu s Čínskom, ktoré je ozajstnou hrozbou a naozaj berie americké pracovné miesta. Švajčiarsko v žiadnom prípade nie je konkurentom - ak by Američania vedeli vyrobiť dobré hodinky, už by sa o tom vedelo. Alebo čokoládu bez chémie a bez palmového oleja.

https://markets.bus...

21.01.2020 | rarasok

Pochybujem, ze to Svajciarsko dlhodobo ustoji. Staci pozriet, co sa uci v skolach a na vyvoj skladby obyvatelstva. Mimochodom tu su niektore temi referenda na Februar a odporucania ako hlasovat podal SP:
- Ja zur Initiative fuer mehr bezahlbare Wohnungen
- Ja zur Entalstung, nein zum Millionenbschiss am Mittelstand
- Ja zum Schutz vor Hass
Tie temy by kludne sadli aj Ficovi. Rozdiel bude len v realizacii na Slovensku a vo Svajci (ak by teda presli).

21.01.2020 | Mito86

Pozerám, že Švajčiarsko má dlh okolo 40% svojho (veľkého) HDP. To nie je tak málo, na to, že je to šetrný národ. Súkromný dlh je ešte väčší.

21.01.2020 | martin33

Treba to porovnat so 100% HDP Francuzska alebo s 135% HDP Talianska.

22.01.2020 | Brano L.

40% je v prípade Švajčiarska malina. Pretože národný produkt podnikov zo Švajčiarska má kladnú hodnotu a Švajčiarsko nie je montážnou dielňou korporácií z celého sveta.

22.01.2020 | Roman Kanala

Dlh dosiahol koncom 90-tych rokov myslím 56% HDP a potom bol prijatý zákon o dlhovej brzde, lebo ľavica by rada utrácala a takto nemôže. Bez dlhovej brzdy by sme mali verejné výdavky také, že by sme mali dlh vyše 100%. Vďaka dlhovej brzde zadĺženie spadlo na 40% HDP. Nie je to kvôli tomu, že HDP by sa silne zvyšovalo ako na Zlodejsku. Kde nič nie je, každá investícia pohne s HDP. Vo Švajčiarsku je veľa peňazí a treba naozaj robiť nové výnosné obchody, aby sa to prejavilo na HDP. Typický rast je 1% ročne.

Investori to oceňujú tak, že dlhopisy majú záporný úrok a ratingovky všetky dávajú najlepšie vysvedčenie AAA.

22.01.2020 | dahona8

Pan Kanala, Vaše články o fungování různých oblasti života ve Švýcarsku přinášejí optimismus, že se dá spravovat stát i se zdravý rozumem. Je přínosem pro Trend, že si dáte námahu vysbírat inf., A uděláte článek.

Nedostali jste nabídky jako externí poradce od nějaké slovenské politické strany?

Jakékoliv politické straně byste dvihli renomé. Neboť by Vaše osoba dávala předpoklad, že té straně jde o skutečnou změnu Slovenska k lepšímu. Podle mého názoru.

Na Slovensku je poradců se zdravým rozumem, kteří neintrigujú, nekradou, mají něco prožité, mají již nastudované věci, které prezentují, akutní nedostatek.

Listy z Ženevy

Listy z Ženevy
  • Počet článkov: 143
  • Priemerná čítanosť: 2666
  • Priemerná diskutovanosť: 23
  • RSS blogu

O blogu

Roman Kanala - fyzik, inžinier, ekonóm, žije a pôsobí v Ženeve.