Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Malthuziánska zelená iniciatíva boduje

21.10.2014 | Roman Kanala

Diskusia (18 reakcií)

21.10.2014 | rarasok

1) No mozes hlasovat proti a o par rokov sa vo Svajciarsku aj tak nebude dat poriadne zit - jednoducho krajina nie je nafukovacia a vlastne to uz nebude Svajciarsko lebo tu bude viac cudzincov ako Svajciarov. Mozeme diskutovat o tom ci sa bude viac podobat na Nemecko, Portugalsko, Albansko alebo Maroko. Ano pristahovalci zvysuju zisky firiem, ale beznemu Svajciarovi to nic neprinasa, skor naopak. A nakoniec par 1000 odbornikov rocne bude moct prist vzdy a to nie je az tak malo.
2) Alebo mozes hlasovat proti a riskovat sankcie Europy. Ale nikdy na to nebol vhodnejsi cas. Europa sa potaca na okraji recesie, vedie vojnu sankcii s Ruskom, severna Afrika je jeden velky bordel, EU proste nemoze sankcionovat vsetkych. A kedze pri hlasovani proti je stat o par rokov pre Svajciarov strateny, je hlasovanie za naozaj lakave. Musim povedat, ze aj pre mnohych cudzincov so svajciarskym pasom.

21.10.2014 | Roman Kanala

Kto má švajčiarsky pas, nie je cudzinec, ale občan, má občianske práva a môže hlasovať, ako chce.

22.10.2014 | libertarian

Politici majú pravdu. V lubovolnom štáte je možné vyprodukovať teoreticky skoro lubovolný počet občanov. Postačuje budovať mrakodrapy nielen do výšky, ale aj smerom do zeme, vyrábať potraviny z morských rias, z kadejakých rýchlo sa množiacich mušiek, červíkov, ......
Namiesto na dovolenky budú občania "cestovať" exotickými krajinami pomocou rýchleho internetu, ....... problém pochovávania ludí sa tiež vyrieši recykláciou na potraviny, ......
Myslím, že chovatelia kureniec a prasiat majú postačujúce recepty, ako na území miništátiku VYPRODUKOVAŤ stovky milionov ludí. A celá Zem takto vyprodukuje 1000 miliard ludí absolutne bez problému. A ludia toto uvítajú, lebo kresťania takto daju Bohu viac duší, socialisti dajú štátu viac občanov, "kapitalisti" budú mať dostatok robotníkov a vysoký predaj tovaru pre tie stámiliardy zákazníkov. A politici budú mať voličov podľa svojich potrieb. A hlavne veľa plátcov daní. Konečne bude komunizmus aj "kapitalizmus" v jednom. A HDP vyskočí do oblakov.
Ešte že mám to šťastie, a už sa toho nedožijem. Vyšší vek má aj svoje výhody. A na staré kolená môžem tým mladším rozprávať zážitky, ako sme sa išli s frajerkou napoludnie milovli na ludoprázdnom breh jazera. Neuveria. Veď predsa žiadne jazerá neexistujú, všetky fungujú ako zásobníky pitnej vody.

23.10.2014 | PaloK

A možno by stačilo konečne prestať vyrábať konflikty v krajinách s prírodnými zdrojmi s cieľom ľahkého a lacného prístupu ku zdrojom a nenútiť tak domáce obyvateľstvo opúšťať svoju rodnú krajinu kvôli záchrane holého života, konečne prestať rozvracať krajiny a nútiť im nesplatitelné pôžičky, z ktorých Švajčiarsko tak utešene prosperuje. A možno by potom "vyspelý" svet konečne začal pracovať na svojej vyspelosti.

23.10.2014 | embel

Vysoký rast populácie nielen zo sociálnych dôvodov, ale aj náboženských dôvodov v niektorých afrických krajinách viedol k 70% nezamestnanosti a predstavám, že ich lokálne preľudnenie bude riešiť západná a stredná Európa.

Na Slovensku sa tiež často opakujú tvrdenia o nízkej populácii, ale nikto neberie do úvahy možnosti krajiny v ktorej je už dnes, podľa mňa, viac obyvateľstva ako môže trvale udržať v pracovnom procese bez výraznej emigrácie a ktorá očividne nevie riešiť situáciu dôchodcov a napokon ani postavenie pracujúcich.

23.10.2014 | Zavacky

Mňa by zaujímal ten zlatý štandard. Niekde som čítal, že prvé rozhodnutie o jeho zrušení padlo už v 70tych rokoch. Úradne bol zrušený na začiatku 90tych, ale reálne sa zlato začalo rozpredávať až na konci 90tych rokov. Ako je to vlastne....

Čo sa týka iniciatívy Ecopopu, zrejme budú tlaky narastať a skôr či neskôr bude podobná iniciatíva úspešná.

28.10.2014 | Roman Kanala

Zlatý štandard nie je to isté, ako zlaté rezervy. Jednotná mena bola zavedená až federálnou ústavou 1848. Predtým mali vlastné meny kantóny, jednotlivé banky a v obehu bolo mnoho cudzích peňazí, ktoré si doniesli domov švajčiarski žoldnieri. Švajčiarsky frank mal hodnotu 1:1 s francúzskym a medzi 1865 a 1927 fungovala Latinská peňažná únia, pozostávajúca z Francúzska, Belgicka, Švajčiarska a Talianska. Hodnota peňažnej jednotky bola 4.5 g striebra alebo 0.290322 gramu zlata. Po zániku Latinskej peňažnej únie Švajčiarsko ešte pár rokov pokračovalo vo viazaní franku na striebro a zlato, ale už ako jediná krajina až do 1936. Vtedy počas Veľkej krízy bola urobená skoková devalvácia o 30%. Bola jediná v histórii. V 1945 sa Švajčiarsko pripojilo k systému z Bretton Woods, teda pevnému kurzu k doláru. Napriek malej ekonomike je frank jednou z rezervných mien kvôli stabilite meny. Zlaté rezervy boli povinne 40% až do referenda 1. mája 2000. Vtedy skončilo viazanie na zlato a časť obrovských rezerv zlata mohli byť odpredané. K tomu došlo od 2005, odkedy sa lacno predala polovica zlatých zásob.

Jedna z referendových otázok 30. novembra kladie ľudu otázku, či zachovať zvyšných 20% ako povinné rezervy, pod ktoré krytie nesmie klesnúť. To by bola dosť nepríjemná povinnosť, lebo Národná banka by draho nakupovala naspäť zlato, ktoré bolo predané lacno. Niektorí pozorovatelia hovoria, že nie Ecopop, ale zlaté rezervy sú tou najdôležitejšou otázkou, lebo môžu pohnúť cenami zlata a ovplyvniť svetový menový systém.

24.10.2014 | Roman Kanala

Dnes bol zverejnený prieskum SSR, Société suisse de radiodiffusion et télévision, podľa ktorej ak by sa v referende hlasovalo tento weekend, tak bude odmietnutá 58% voličov. V prospech Ecopop by hlasovalo 35%. Nerozhodnutých je 7%, ale hlasovanie bude o 5 týždňov a ešte sa dovtedy môže prihodiť všeličo.

V prospech iniciatívy je SVP-UDC, ale je rozpoltená. Elity strany sú proti, lebo v prípade úspechu by Ecopop zatienila 9. február a pretože bohatí priemyselníci u SVP-UDC majú z Ecopop hrôzu kvôli disponibilite pracovnej sily. Zas základňa strany je v prospech iniciatívy na 64%. Voliči všetkých ostatných strán Ecopop odmietajú na 73 až 76%. Voliči bez straníckej príslušnosti či bez straníckych preferencií by iniciatívu akceptovali na 51% a môžu sa stať jazýčkom na váhach.

Rádio a televízia majú lepšie prieskumy, ako sub-bulvár, ktorý prieskum robí len na svojej internetovej. Noviny 20 Minuten - 20 minutes je intelektuálne nenáročné čítanie do rannej električky asi ako Nový čas, ale noviny sú zadarmo a žijú z reklamy. Najmä na vidieku je pre niektorých čítanie 20 Minuten jediné kultúrne podujatie, ktoré zažijú za celý rok. Internet majú hlavne mladí.

24.10.2014 | Roman Kanala

Cudzincom sa najlepšie žije vo Švajčiarsku, zle je na tom Egypt
SME štvrtok 23. 10. 2014 20:09, Dominik Holič
http://www.sme.sk/c...

26.10.2014 | Roman Kanala

Rozdiely medzi EÚ, Európskym hospodárskym priestorom, situáciou Británie, Nórska a Švajčiarska. Zaujímavé zhrnutie.
http://www.iness.sk...

26.10.2014 | @@@

to su take kecy ...to je ako ked niekto chce len same vyhody a tie nevyhody nech znašaju iny ....už na začiatku musi byť každemu jasne že EU nebude len o vyhodach ale aj pre niektorych nevyhodach ale každy sa prava len a len sebecky a chcel by len vyhody a nič viac ...a to iste je z tohto članku opať člnaok len hovori nech britania opusti EU ved čo jej to dava len ju to zatažuje a na druhej strane paradox koľko tovaru sa medzi EU a britaniou vymeni ...a čo tak niedna vymena alebo vysoke cla na ich tovar ...potom by možno už inak vrvaveli ...ale ako som pisal každy chce len vyhody to iste plati aj o slovensku aj slovensko chce z EU len vyhody ale takto to nefunguje ...presne tak ako to nefunguje ani vo vztahu dvoch ludi aj tam musia sa dohodnuť na určitich smerniciach ktore pre niekoho budu vyhodne a ineho nevyhodne alebo možnosť B žiaden vztah ale žiaden biznis :P

26.10.2014 | Roman Kanala

Veru, veru, aj v predošlom socíku ľudia chceli len samé výhody, ako mlieko za dve koruny, ale iné výhody už odmietali, ako ostnatý drôt a Jáchymov. Všetci by chceli len výjazdnú doložku a devízový prísľub. Alebo aspoň tú výjazdnú doložku bez devízového prísľubu. Nechápu, že jedno bez druhého nejde. Nemôžu mať len výhody. Aj manželstve treba akceptovať, že manžel manželke občas zlomí ruku a tak. Nie ako tá prvá Slotova manželka, čo svojho milovaného manžela poslala kvôli takej maličkosti do basy. Takto to nefunguje. Aj v koncentráku pískali, ale dnes nik nepíše o tom, že tam bol aj čerstvý vzduch a pekná príroda dookola a práca pre všetkých.

A preto karpatská demokracia nemôže byť o tom, že si ľudia vezmú len to, čo by chceli. Karpatská demokracia je o tom, že treba akceptovať aj obušok, a držhubné môže byť nízke. A že sa EÚ podobá na karpatskú demokraciu? No a čo. Veď si tie členské štáty už z histórie zvykli, že ich občas niekto obsadí a niečo im prikáže. Švajčiarsko nebolo nikdy obsadené či vojensky podmanené a tak je neposlušné. Anglicko takisto. A preto by si chceli brať len to, čo chcú a nie to, čo nechcú a nechcú, aby im niekto prišiel zlomiť ruku.

27.10.2014 | @@@

ty by si chcel aby sa EU rozpadla nič viac si voči nej zaujaty ...tak nech sa rozpadne tych 250tisic ludi zo slovenska ktory tam pracuju sa určite potešia ked ich vyhodia z tych krajin a potom som zvedavy kto ich zamestna ?...alebo sa nezamestnanostˇna slovensku prehupne cez 650tisic ....ak EU padne prve po čom ludia v tych krajinych budu tužiť je obemedzenie na ich trhu prace a to bude pre slovensko to naj horšie ....a čo sa tyka švajčiarksa si len naivny idealista ktory nevidi dalej že švajčiari žiju z celejh europy žiju z celej EU a keby švajčiarsko bolo v strede afriky tak by bolo tak na urobni konga ...toto je o dobrej polohe švajčiarska a o tom že ich bankovnictvo zasahuje do celej europy a švajkčiari nežiju iba z domaceho ale z celoeuropskeho a celosvetoveho bohatstva ...ale ty si naivne možeš dalej myslieť že aj v takej UK može bankovnictvo vytvarať 12% hdp a zamestnavať 6% pracujucich ako to je dnes vo švajčiarsku :P

UK bude vždy tažiť z europy tak ako to tažia švajčiari a ak si myslia že EU je zla tak nech od nej nič nechcu ani ich obchodny trh ale to by sa im už určite nepačilo :P

27.10.2014 | Roman Kanala

Veru veru, poloha je poloha. Preto patria k vyspelým krajinám Nórsko, japonsko, Kórejsko, Singapúr, Hong Kong. Uprostred Európy budú len a len ťažiť z Európy, ale podriadiť sa Bruselu, to už nie. Stále hovoriť nie na veci, čo nechceme, no kto to videl. Treba aj trochu realizmu a sebazaprenia. Nemožno si len užívať výhody, občas si treba nechať zlomiť ruku, keď treba.

Aj Mečiarland bol uprostred Európy a len a len demarše. Až keď prestali demarše, tak prišiel Brusel a euroval. Ale nemožno stále chcieť len to, čo chceme.

27.10.2014 | @@@

aj EU je vyspela nezabudaj :P

27.10.2014 | Roman Kanala

Veru, veru. Aj EÚ je vyspelá a je to preto, lebo EÚ dokáže zaťať zuby a zlomiť si ruku, keď treba. Nielen to, čo by sme chceli, ako napríklad pracovať a nechať si zarobené peniaze, ale aj umelo prikázaná nezamestnanosť a potom umelo prikázané hlúpe opatrenia, ako proti nej bojovať tak, aby ešte vzrástla. Alebo umelá a hlúpa konštrukcia eurovalu, ktorý problém nerieši, ale odsúva ďalej v čase a presúva zo súkromných bánk na daňových poplatníkov. To preto, že EÚ vie, že netreba chcieť len to, čo chceme, ale občas si treba aj dobrovoľne zlomiť ruku.

27.10.2014 | @@@

už len napisať že len ty si najdokonalejši :P

28.10.2014 | Roman Kanala

Už len napísať, ako dobre, že ste si uvedomili svoju menejcennosť. Škoda, že k tomu bolo potrebné takéto trápne cvičenie. Nie je nič zlé na tom, byť hlupákom. Zlé je byť agresívnym hlupákom a najhoršie je byť agresívnym anonymným hlupákom.

Listy z Ženevy

Listy z Ženevy
  • Počet článkov: 143
  • Priemerná čítanosť: 2664
  • Priemerná diskutovanosť: 23
  • RSS blogu

O blogu

Roman Kanala - fyzik, inžinier, ekonóm, žije a pôsobí v Ženeve.