Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Magický vzorec: prečo vo Švajčiarsku nie je koalícia a opozícia, ale vládnu spolu všetci

27.04.2019 | Roman Kanala

Diskusia (11 reakcií)

27.04.2019 | Brano L.

To prečo nie je koalícia a opozícia v Švajčiarsku a prečo vládnu vlastne všetci? No, nie je to preto, že niekto vymyslel vzorec, ako poskladať vládu. Je to preto, že opozíciou vlády je samotný švajčiarsky ľud, ktorý môže akýkoľvek zákon zamietnuť referendom.
Teda dúfam je Vám jasné, že tento systém nie je "prenesiteľný" do žiadnej inej krajiny na svete.
Okrem toho všimni si, ako je zdôrazňovaný konsenzus v myslení a konaní Švajčiarov. To si viete predstaviť na Slovensku, kde by ste museli robiť konsenzus s ľuďmi, ktorí sú vlastne vierolomní? Švajčiari nikdy vlastne nemali na svojom území skutočnú revolúciu, oni si to ani nevedia v mysli predstaviť. Nikdy totiž nezažili tureckú nadvládu, totálny rozpad c.k.monarchie, totalizmus nacizmu a stalinizmus s vyvlastnovaním, indoktrináciou mysle a podobné nezmysly, ktoré mali veľký vplyv na myslenie a konanie ľudí v krajine.

28.04.2019 | Roman Kanala

Po občianskej vojne Sonderbund v 1847 novovzniklá federálny rada bola jednofarebná. Sedem radikálov. Dôsledok väčšiny radikálov v parlamente, ktorí nechceli nič nechať konzervatívcom (z ktorých sa vyvinuli dnešní kresťanskí demokrati, už stredová strana). Až v roku 1891 prišiel do vlády prvý konzervatívec. Vtedy podal demisiu Emil Welti po tom, ako mu ľud v referende neschválil, aby Konfederácia odkúpila železnice, ktoré boli dovtedy súkromné. Po ňom bol zvolený Joseph Zemp, kresťanský demokrat.

V roku 1919 bol zavedený proporčný volebný systém. Predtým to bolo ako na Zlodejsku, že víťaz žerie všetko. Socialisti prezentovali kandidátov od 1929, ale prvý socialista Ernst Nobs bol zvolený až v 1943. Vtedy boli socialisti najsilnejšou politickou stranou. V 1953 po odmietnutí daňovej reformy v referende socialista Max Weber podal demisiu a nahradil ho radikál. Až do 1959 boli socialisti v opozícii.

Vtedy v 1959 odišli štyria federálni radcovia, a bola možná veľká reorganizácia vlády. S myšlienkou magického vzorca prišiel tajomník Parti conservateur-chrétien social. To sa ujalo a odvtedy už nie je koalícia a opozícia. Trvá to už 60 rokov a je to úspech.

Vierolomný politik by vo Švajčiarsku rýchlo skončil. Už by mu nik neveril. Dinosauri ako Fico či Horogter Béla by dlho nevydržali. Po prvom prešľape odchod. Voliči by na nich zanevreli a koniec kariéry, fajka zhasla.

Švajčiari zažili naposledy vojnu v 1847, keď to bola občianska vojna medzi buržoáznymi mestami a privilégiami šľachty a kléru na vidieku. Keď Francúzi napadli Prusko v 1870, mier sa dojednával v Baseli. Počas I. i II. svetovej vojny bojujúce veľmoci rešpektovali švajčiarsku neutralitu. Tým pádom krajina nezažila dva krvavé totalitné režimy, fašizmus, komunizmus, a ostala slobodnou. Stále sa cenia vlastnosti ako čestnosť, pracovitosť, korektnosť, lojalita.

28.04.2019 | tono.hajduk

.. cestnost, pracovitost, korektnost ? .. nezartuj, mozno loajalita, s kolegami nenarusit ich "kruhy" ale viac zahalacov, tarajov(skutocne talentovanych) a nicnerobicov som zatial v ziadnej krajine ako CH nevidel. Myslim, ze neprimerane CH idealizujes a do "svojho" hniezda chronicky a zanietene sere3.

28.04.2019 | Roman Kanala

Myslím, že som vo Švajčiarsku dlhšie a vystriedal som viac zamestnaní i v súkromnom sektore, i v inštitúciách. V súkromných firmách sú táraji neutralizovaní dosť rýchlo. V inštitúciách môžu chvíľu prosperovať, ak majú krytie, ale na každú sviňu sa varí voda a raz urobia chybu, ktorá sa nedá ututlať.

V Ženeve teraz majú trestňáci pár vysokých úradníkov mesta kvôli preplácaniu pracovných nákladov a predsedu vlády kvôli konfliktu záujmov. A nie je im do spevu.

28.04.2019 | Brano L.

Ja nepíšem o vojne. Ale o revolúciách, ktoré konfiškujú majetok, o revolúciách, ktorých obeťami sú tisíce nevinných ľudí. Toto Švajc nikdy nezažil a okrem toho buržoázia (meštianska spoločnosť) v tom dobrom slova zmysle tam vládne nepretržite od nepamäti...

28.04.2019 | Roman Kanala

Áno, v tom máte pravdu. Revolúcie majú hlúpy vedľajší účinok, že sa ruší právny systém a nový sa ustaľuje dlho. Na Zlodejsku desaťročia.

Buržoázia vo Švajčiarsku vládne od konca 18. storočia s malými prestávkami, keď sa po odchode napoleonských hord obnovil starý režim šľachty a klerikálov. No prechod od feudálnej spoločnosti ku kapitalistickej občianskej nebol sprevádzaný krvavou revolúciou ako vo Francúzsku. Jednoducho sa začali priznávať občianske práva aj bezzemkom, nielen majiteľom budov a pozemkov v obciach. K tomu netreba nikoho zabiť, ani olúpiť.

28.04.2019 | Niless

Suhlas s tym ze opoziciou ma byt lud krajiny, nie nejaka strana ktora nie je v koalicii len pre to ze ju tam nevzali inak by tam sli vsetkymi desiatimi a kradli so smerom. Keby mame aspon volebny system kde si volim poslanca za svoj obvod na ktoreho mozem aspon hodit vajce alebo topanku.
2-2-2-1 Dokazuje politicku vyspelost, to sa u nas nestane, ziaden oligarcha nezahodi svoju politicku babku do ktorej investoval vela casu a prostriedkov aby hodil svoj nadobudnuty vplyv do rul inemu oligarchovi alebo skupine. U mas nie je problem politika ale tie veci za nou. Chce to vela casu vyhrabat sa zo stylu demokracie pochadzajucej asi viac z východu

28.04.2019 | Roman Kanala

Práve systém siedmich federálnych radcov je tŕňom v oku hlavne Francúzom, ktorí majú 20-člennú vládu, ale aj tak nevedia poriadne spravovať krajinu. Naposledy sem prišiel Sarko vykrikovať, že nech si Švajčiari zostavia poriadnu vládu a majú ministrov zodpovedných za svoj rezort. Vtedy ho poriadne skúpal Adolf Ogi, 13 rokov federálny radca, 2 krát prezident. Že stačí pozrieť na výsledky: Švajčiarsko prosperuje, Francúzsko sa prepadá do tretieho sveta.

Ministerstvá pochádzajú z kráľovstiev, keď si kráľ podľa uváženia a potreby menoval ministrov, ktorí od odbremenili od spravovania niektorého typu záležitostí. Alebo od všetkých záležitostí, ako mladý Louis XIII, za ktorého vládla najprv jeho matka Catherine de Médicis, potom kardinál Richelieu, ktorý pripravil pôdu aj svojmu nástupcovi Mazarinovi akože štátny minister.

Švajčiari nechcú nikomu dať priveľa moci a preto majú vládu kolektívnu, kde všetci zdieľajú zodpovednosť a nik nemôže všetko. Okrem toho federálny štát nie je nadradený kantónom, ale smie konať len v rámci kompetencií, ktoré mu boli zverené. Všetka moc, a väčšina peňazí, ostáva kantónom. Republikové vlády zas rešpektujú subsidiaritu vo vzťahu k obciam. Teoreticky by mohli ísť proti obciam, ale netrúfnu si naštvať všetkých občanov nejakej obce.

Toto je v ostrom protiklade s francúzskym spôsobom vládnutia, ktorý si zhromažďuje moc v centre a strašne sa o ňu trasie. Robili to králi, robili to jakobíni i Napoleon a robí sa to dodnes. Samozrejme, v centre nevedia lokálne problémy riešiť lepšie, ako by to dokázali miestni. Pretože nemajú ani korektívne mechanizmy, a dokonca ani spôsob legitímne vyjadriť kritiku, ostávajú len vzbury a rebélie.

Žiaľ, tento model sa presadzuje aj na európskej úrovni. Ovládnuť centrum a hrubou silou nastoliť svoju vôľu, ako to robil Barrosso a ako to robí Juncker. Briti odchádzajú a Macron si dovolí nesúhlasiť s Frau Merkel, až keď je táto na odchode.

30.04.2019 | fúha, no toto !

Narodiť sa Dánom je ako 10x vyhrať v lotérii. Narodiť sa(alebo stat sa občanom)Švajčiarom je porovnateľná alebo väčšia výhra.

...Nuž okrem množstva šťastných historických konštelácií bohatstvo krajiny tiež robí divy. Niekde ropa, inde banky a neutralita-nielen počas vojen. Túžime po takom všetci, nie len súčasní migranti.... Kua a tomu Mečiarovi sme nedali šancu to tu vytvoriť :-) .

30.04.2019 | fúha, no toto !

Hops...narodiť sa Nórom ...ale Dánom tiež nie je na zahodenie :-)

05.05.2019 | Roman Kanala

Najlepšie je narodiť sa. To si človek nevyberie, výber zaň urobia iní. Kde si potom človek vyberie prežiť život, je už na ňom samotnom. Aj napriek krvavej hranici s ostnatým drôtom. A dnes je už Schengen.

Listy z Ženevy

Listy z Ženevy
  • Počet článkov: 133
  • Priemerná čítanosť: 2712
  • Priemerná diskutovanosť: 22
  • RSS blogu

O blogu

Roman Kanala - fyzik, inžinier, ekonóm, žije a pôsobí v Ženeve.