Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Korene islamského terorizmu - sociálny štát

30.11.2015 | Roman Kanala

Diskusia (106 reakcií)

30.11.2015 | libertarian

sociálny štát je plod, ktorý rastie na strome zvanom DEMOKRACIA.

Keď idu do demokratických volieb dvaja politici, a :
-prvý sľúbi voličom prácu a mzdu
-druhý sľúbi socialne dávky aj bez práce, prídavky na deťúrence, prídavky na čokoľvek.....

väčšina voličov volí toho druhého. Iba blbec by si vybral tvrdú prácu. A ludia su veľmi mudri.
Z tejto pasce niet úniku. Predsa si nedáme vziať šancu žiť bez námahy a mozoľov.
Sulík papagájuje - že to časom musí krachnúť.
No a čo ???!!! Však EU navýši euroVálov , Draghi naťuká do svojho PC-čka zopár bilionov, a zase sa budeme mať dobre. Gréci sa takto maju dobre už dlho. Aj my chceme.

01.12.2015 | @@@

v prvom pripade slubi pracu mzdu ....a otroctvo ....realita na slovensku je taka že mnoho ludi nepracuje preto lebo pre väčšina zamestnavtelom sa sprava ako otrokari potom je jasne že ta druha voľba je ovela lepši ....lebo cielom človeka je byť štastny možno štastny chudobny ale lepšie ako byť neštastny otrok v praci :P

01.12.2015 | Motylx

A čo tak si vytvoriť pracovnú príležitosť sám?
Živnosť?
Byť užitočný svojmu okoliu, komunite?
To sa nedá, že?
Lepšie je vyhovárať sa a vyhovarat sa a vyhovarat sa a......
To ty rozmyslas ako otrok a ani ti to nedopne.

01.12.2015 | @@@

najprv vyženieš ludi z regionov a potom tam maju podnikať a ponukať služby pre koho ?...pre tych čo tam nie su ? :P ....to si kde take videl ...sami ste si zničili podnikateľske prostredie je to vaš problem a po dalšie nemožu byť všetci podnikatelia ....ale keď si mysliš že ano tak my napiš aspoň jednu krajinu na svete kde je viac ako polovica zo všetkych zamestnanych podnikatelia :)

01.12.2015 | Motylx

Na to si ako prišiel, že ja som vyhnal ľudí z regiónov a potom som ešte zničil podnikateľské prostredie?
Čo fetujes?

01.12.2015 | @@@

ved to čo prezentuješ ty ....ludia čo si myslia že spasia slovensko tym že zrušia minimalnu mzdu a urobia z ludi otrokov podnikatelom prave taky ludia vyhnali ludi zo slovenska a ti takych ludi podporuješ :P

30.11.2015 | PaloK

Čudujem sa. Alebo nechápem? Nerozumiem, ako môže človek Vášho vzdelania a zdá sa, že aj rozhľadu nadobudnúť názor, že koreňmi islamského terorizmu je terorizmus európskych neomarxistov a asociálna spoločnosť, ktorú vytvárajú. Nechápem.

"V prípade islamu ide naviac o cudzorodý univerzálny svetonázor a agresívnu ideológiu, ktorá podobne ako marxizmus predstavuje ucelenú logickú štruktúru, ktorej ambíciou je obsiahnuť a vysvetliť kompletne všetky javy v prírode, v živote i v ľudskej spoločnosti. "
Každá ideológia je cudzorodá, tvári sa univerzálne a v krajnom prípade sa správa agresívne. Islam a moslimovia vedia žiť po boku iných náboženstiev, ak je tak nastavené dané prostredie/región/spoločnosť. Viem to, pretože som na takých miestach bol.
A preto si stále myslím, že európsky problém s islamom, islamizáciou, moslimami a arabmi nie je ich vina, ale naša chyba, naša slabosť. Oni sa správajú tak, ako im to my dovolíme. Ostatne, tak sa správa viacero skupín, pretože majorita oviec im to toleruje. Ale čo sa čudujete, keď EÚ kritizuje svojich členov za to, že si vynucujú poriadok na svojom vlastnom území?

A dokonca si myslím, že moslimovia sú v tomto bordeli rovnakou obeťou, ako tá "civilizovaná" "kresťanská" Európa...

30.11.2015 | Motylx

Uniklo ti, že kanala nepíše o moslimoch " tam ", ale o moslimoch " tu ".
Prečítaj si to znovu.

30.11.2015 | PaloK

Neuniklo. Tebe uniklo, že za to viním štát alebo dnešnú ideológiu?, ktorý toleruje rôzne skupiny. Štát toleruje, že rôzne minority sa nesnažia spolunažívať s majoritou, spoločne pracovať a niesť zodpovednosť. Štát nielen, že toleruje narastanie nespokojnosti a problémov v spoločnosti, ale tých nespokojných ešte aj stíha. To je terorizmus.
V dnešnej dobe je odsúdeniahodné mať nejaké pravidlá a zásady. A vyžadovať ich dodržiavanie je už podľa niektorých fašizmus. Tak to tu potom aj vyzerá.

01.12.2015 | Motylx

Štát to nielen toleruje, sociálny štát to podporuje.
O tom píše kanala.
Ty viníš štát, on viní štát ( aj ja ), rozdiel je v tom, že ty by si chcel viac štátu, vynucovania, kanala menej štátu, menej sociálneho štátu a takzvaných práv pre kdekoho.
Ak viac štátu, tak hranice a nepustit to sem, pretože pri zachovaní, či zvacsovani sociálneho štátu sa aj problém bude len zväčšovať.

01.12.2015 | Roman Kanala

Nie, ja nechcem menej sociálneho štátu. Ja chcem viac sociálneho štátu. Ale iný sociálny štát, ako francúzsky, iný, ako ficoštát. Ja chcem sociálny štát, kde je produkcia posvätná, a kde sa produkcii nekladú hlúpe prekážky.

Produkcia musí mať nízke zdanenie a čo najmenej administratívnych prekážok, lebo produkcia nás všetkých živí. Sociálny štát je štát s plnou zamestnanosťou, kde si každý nájde svoje miesto na slnku, v produkcii, a zarába ozajstný plat namiesto živorenia na dávkach. Sociálny štát poskytne podporu pri nehode ako poisťovňa, ale nestane sa doživotným väzením, ktorý daňami a vylúčením z pracovného trhu devastuje životy veľkej časti populácie.

Aký štát je sociálnejší: ten, kde si zamestnanec zarobí aspoň tie 3-4 tisícky ako pokladníčka v samoobsluhe a odborník si zarobí viac, kde sú nízke dane a kde je nezamestnanosť 3%, alebo taký, ktorý ľudí dusí daňami, predpismi, nezmyselnou legislatívou a administratívnou buzeráciou, kde je nezamestnanosť 15% a kde kvôli minimálnej mzde celé vrstvy populácie, celé regióny nevedia nájsť prácu a žijú z mizerných dávok? Nuž ten prvý sociálny štát je Švajčiarsko. Ten druhý, Francúzsko a Zlodejsko.

Zmeniť sa to nedá, tak ľudia hlasujú nohami.

01.12.2015 | Motylx

Ok.
Píšeš o tom v článku, čo považuješ za sociálny štát.
V mojom ponímaní je to jednoducho menej štátu.
Len si to zbytočne zamotal.
Ale ok, myslím, že v tejto jednej veci si rozumieme.
Menej daní, menej predpisov je menej štátu.
Podľa teba skutočný sociálny štát.
Zbytočne zmatenie pojmov podľa mňa, ale dobre, no..

Ja by som k menej štátu pridal ešte menej fizlovania, menej udavania, menej spiclovania a vyzbrojil by som civilné obyvateľstvo.
V zmysle odstránenia prekážok pri zaobstaravani si zbrane.
Silovym zložkám inak pribudne príliš veľa aj neziaducich právomocí, ktoré skôr, či neskôr môžu zneužívať.
Zlocincov to nezastaví, pretože policajt nemôže byť všade a ublížiť to môže nevinným slušným ľuďom.
Pretože ako vieme, biele goliere nie sú synonymom morálky a tí, ktorí ich ovládajú už vôbec nie.
A títo spoločne ovládajú silové, represivne zložky.
A to je nebezpečné pre obyčajných ľudí.
Takže ani v tejto oblasti nie viac štátu, ale menej štátu.

01.12.2015 | Roman Kanala

Vo Švajčiarskej federálnej ústave sa píše, že Švajčiarsko je právny štát a sociálny štát. V praxi to znamená, že Federálny tribunál zakázal niektorým kantónom degresívne zdanenie, lebo nie je sociálne. Rovná daň je možná. Inak sú všetky liberálne myšlienky legálne, reálne zavedené do praxe a fungujú.

V článku sa stále motám okolo dvoch definícií sociálneho štátu a prečo ak dvaja použijú ten istý pojem, nemusia tým myslieť to isté.

01.12.2015 | Motylx


Hlavne, že si rozumieme.
.
Ku zbraniam... Je to možno off topic, ale podľa mňa to s vecou úzko súvisí.
Dobrý článok vyšiel na dfense.
Vietor o zakaze zbraní vanie zo Ženevy... aj tým detailom možno pre teba trochu zaujímavejšie.

Článok stojí za prečítanie :
.
http://www.dfens-cz...

01.12.2015 | Motylx

Policajný štát Slovensko.

http://www.sme.sk/c...

01.12.2015 | @@@

produkticia živy ....tak s ana to pozrime zo slovenska nech slovenskom am taku rpodukciu ako nemecko ale platy slovenske čiže mizerne vysleodk ludia si nemožu dovoliť to čo nemci nasleduje nizsky zaujem o danne produkty a tym padom nastane to že zamestnavtel začne prepuštat ludi lebo je produkčne kapacity su vysoke ale nema pre koho produkovať vysledkom je zvyšovanie nezamestnnaosti a znižovanie produkcie aj keb mohli vyrabať viac...tvoj nazor je že zrušiť minimalnu mzdu ved ked zamestnavtel začne zamestnavať pri vysokej nezamestnosti ešte lacnejšich ludi tak ti opať nebudu mať spotrebu ako v nemecku ale ešte nižšiu čo povedie nasledne k dalšiemu znižovaniu počtu zamestnacov a k dalšej vyššej nezamestnanosti a to len preto že autor žije v domienke čim viac produkujeme tym lepšie a nezaujima ho to že nema kde tovar či služby predať tento system mali komunisti a tu je ukažka toho ako si niekto s komunistickymi sklanmi mysli že je pravičiar a kapitalista .......už som viac krat prisal že najdôležitejšia je spotreba lebo ak spotreba ťaha rastie aj trh aj zamestnaosť a žiaden podnikatel či firma nebude zamestnavať viac ludi ak nie je zvyšeny zaujem o jej produkty potom aj zrušenie minimalnej mzdy vedie len k opaku čiže dalšniemu zniženiu platov a nasledne spotreby

01.12.2015 | libertarian

" Sociálny štát je štát s plnou zamestnanosťou,..........h. Sociálny štát poskytne podporu pri nehode ako poisťovňa, "

Podporu pri nehode si človek zabezpečí komerčným poistením, a nepotrebuje k tomu štát. Ak je plná zamestnanosť, netreba taktiež štát.
Takže ti tam ten štát je nadbytočný. NAJsocialnejší štát je ten, ktorý neexistuje.
Ak štát rieši problém - vždy je to problém, ktorý vznikol ako dôsledok činnosti štátu.

"Sociálny štát poskytne podporu pri nehode ako poisťovňa " - a použije na to peniaze, ktoré predtým človeku zobral. Násilne. Pri komerčnom poistení si ako alternatívu môžem sporiť pod vankuš. Pri štátnom poistení môžem iba dúfať, že politici tie vzaté prachy neminuli na cigánov, na uprchlíkov, na rozkradnuté dialnice, na .......

01.12.2015 | Roman Kanala

Nezamestananosť je nehoda. Ak by si človek odkladal 1.5% z príjmu pre prípad nezamestnanosti, tak keď sa mu to stane, nepostačí mu to ani na mesiac. Ale ak si to odkladajú všetci, tak sa z toho dá zaplatiť pár mesiacov hľadania práce.

Existencia federálneho nezamestnaneckého poistenia neznamená, že nemôžu existovať doplnkové kantonálne a súkromné schémy. Aj existujú. Ale poistiť si neprerušený príjem je drahý špás, lebo to je niečo ako viager. Odovzdávať všetky príjmy nejakej inštitúcii, ktorá z toho vypláca konštantnú doživotnú rentu. To urobí málokto, lebo lepší vrabec v hrsti, ako Fico na hrade.

01.12.2015 | Motylx

Nezamestnanosť nie je nehoda.
Nezamestnanosť dokonca ani nemusí byť problémom.
Niekto môže byť dobrovoľne nezamestnaný a žiť z úspor, dedičstva...
Ak máš na mysli nedobrovolnu nezamestnanosť, je lepšie ak sa nestará štát a nevytvára v ľuďoch pocity práva na podporu, ale ak sa stará komunita, charita, rodina.... poisťovňa...
A situácia vyvoláva v nezamestnanom ten správny pocit.
Že byť nezamestnaným nie je v poriadku.
A snažia sa všetci... aj nezamestnaný, aj rodina, komunita, charita, nájsť pre neho uplatnenie.
Štát nielenže je zbytočný, je škodlivý.

01.12.2015 | Motylx

Nezamestnanosť nie je nehoda.
Najmä ak štát podporuje nespravnymi motivaciami ľudí, aby zotrvavali v nezamestnanosti dobrovoľne na dávkach.
Ale o tom predsa píšeš vo svojom článku a v príspevkoch si v rozpore sám so sebou.

01.12.2015 | @@@

tych 62 eur ktore im štat dava to je bohovska vyhra :D :P

01.12.2015 | Motylx

V Česku cca 500€
V Rakúsku cca 2200€.
V Nemecku cca 2500€.
Slovensko je bazmekistan.
Fico a jeho tupovolici.

01.12.2015 | libertarian


"Nezamestananosť je nehoda.......... Ale ak si to odkladajú všetci, tak sa z toho dá zaplatiť pár mesiacov hľadania práce. "
- Ak si POVINNE odkladaju všetci cez socialny štát, tak pre niektorých je toto poistenie dobrým džobom pre celý život. Vďaka socialnemu štátu.

Nezamestananosť NIE JE nehoda. Človek veľmi reálne jej môže predísť - stačí ochotne pracovať za menšiu mzdu. VŽDY sa nájde nejaká práca. VŽDY.
Nehoda závisí hlavne od NÁHODY. Nezamestananosť od lenivosti a od socialnych dávok.

01.12.2015 | @@@

ty si z bratislavy ?

01.12.2015 | Motylx

Ja áno, libertarian nie.
Neviem, koho sa pýtaš.

01.12.2015 | @@@

jeho

01.12.2015 | oko

s PaloK uplne suhlasim.
MotylX ma svoje xenofobne ak nie horsie presvedcenie, lepsie by bolo takym ludom niekde tam nez tu.
ale vsetci tam by sa museli volat motylx a potrebovali by len jedneho ineho, jedno ci moslima, krivajuceho, plesateho alebo akokolvek inak ineho, aby mali jasno v povode vsetkeho zla.

02.12.2015 | Motylx

Ak chcem, aby migranti pracovali, to je xenofobia?
Ahaaa....
☺ ☺ ☺

30.11.2015 | Motylx

Pozri aj Ztraceni v ghettu od Theodore Dalrymple.
Možno ti zapne.

01.12.2015 | IvanPe

Klud, iba nechapes paralelu a spolocne prvky.
Roman si vsimol, ze utekajuci moslim a europsky bolsevik maju spolocny narok "mat sa dobre" a nezodpovedat za svoje ciny. Moslim preto lebo je to pre neho unikom z reality a bolsevik preto lebo objavil demokraciu ako nastroj uplatnovania ekonomickej moci.
Aj moslim aj eu bolsevik maju rovnaky problem: dosli zdroje. Moslimom voda, eu bosevikom peniaze, teda cas (zabija ich neskutocna nuda a nehmyselnost ich zivota).
Chyba ani vina to nie je nikoho.

01.12.2015 | IvanPe

To bola reakcia na PaloK

01.12.2015 | oko

mna najviac bavi, ked o moslimoch s bohorovnym prehladom pisu ludia, ktori v zivote nevideli ani jedneho... vsak

02.12.2015 | Motylx

Na to si ako prišiel, trulo?
Mám s nimi aj osobné skúsenosti, ale tie sem miešať nebudem.
Väčšinou neboli dobré.
Ale to sem nepatrí.
Trulo.

02.12.2015 | oko

smajlika davas vzdy ked sa pocikas?? mas ich tu teda dost...

03.12.2015 | Motylx

Tak na teba sa argumentacne nechytam.
☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺

01.12.2015 | Ivan Schultz

Veľmi správne, Roman Kanala.
Pre tých, čo nerozumejú, lebo len nevedia, ale aj pre tých, čo nechcú rozumieť, lebo len slepo veria, pre nich tu mám krátky zoznam (neúplný) útlych knižiek, ktoré im veľa vysvetlia:
John Stuart Mill – O slobode (1859)
Frédéric Bastiat – Čo je vidieť, čo nie je vidieť (1863)
Friedrich Nietzsche – Súmrak modiel alebo Ako sa filozofuje kladivom (1888)

01.12.2015 | libertarian

"Veľmi správne, Roman Kanala."

- Že by Bastiat propagoval socialny štát, ako Kanala, to som si nevšimol.
Kanala svoje celkom mudre myšlienky vylepšuje sračkami o socialnom štáte. Neviem, prečo.....

01.12.2015 | Motylx

Mal by si vedieť....
Pretože ty sám svoje inak celkom múdre myšlienky vylepsujes sr. čkami o putinovi.
Neviem prečo?

Inak dobré príspevky na mises.
Ako by som ich písal ja.
☺ ☺ ☺
Lepšie už len od altmana.

01.12.2015 | libertarian

To nepochopíš, pokiaľ máš krvavé oči. Zastavil si vnímanie sveta pred 20 rokmi. Lenže už nie je rok 1995.
Lenže toto nie je vhodná platforma na vyriešenie a vysvetlenie. Ale čas to vyrieši. URČITE. Potom si možno spomenieš.
Keď som mal 12 rokov, uznával som socializmus. Vyliečil som sa vdaka otcovi za 8 rokov.
Keď som mal trochu viac, uznával som demokraciu. Vyliečil som sa vdaka otvoreným očiam a mozgu.
Každý sa vylieči. Len to chvíľu trvá.....
Práve teraz som na Mises napísal kritiku k tomu, že idealizmus nič nerieši - iba pragmatizmus a vnímanie reality rieši.

01.12.2015 | Motylx

Putin nepredstavuje hodnoty, ktoré vyznavam.
Nemám krvavé oči.
Rusko nie je ZSSR.
V určitom zmysle je možno rus slobodnejsi ako Slovák.
V Rusku je horšia verzia meciarizmu.
Tiež tu niektoré typy mali viac slobody.
To ale nie je o práve, zákone, slobode a zodpovednosti,spravodlivosti...
To je to, co ty nechceš vidieť.

01.12.2015 | @@@

a kto tebe brani robiť za menej ako minimalnu mzdu ?....ved ti v tom nikto nebrani prečo do toho chceš nanutiť tych čo to nechcu ?...podla teba ako ma fungovať štat ?..že štat ma vyberať dane od najchudobnejšich a davať to najbohatšim ? :P

01.12.2015 | Ivan Schultz

No on ten kvázi „sociálny“ štát práveže vyberá dane od najchudobnejších a dáva ich najbohatším.
Tu je aktuálny stav u nás a v ostatných socialistických krajinách EU je to veľmi podobné:
http://cenastatu.sk/

01.12.2015 | libertarian

"ten kvázi „sociálny“ štát práveže vyberá dane od najchudobnejších"

- NAJchudobnejším nie. Tí dostávaju svoje socialne dávky, a z nich im v obchode vezme štát 20%.
Štát berie hlavne tým v strede. V širokom strede. A dáva funkcionárom štátu.

01.12.2015 | @@@

na slovensku su chudobny aj ti čo pracuju neviem o akom strede pišeš ...ked aj s priemernym platom by sa dal nazvať človek chudobny :P

01.12.2015 | Motylx

Človek s tisickou nie je chudobný.
A určite nie je najchudobnejsi.

01.12.2015 | @@@

priemerna mzda v minulom roku bola 858 eur v hrubom to je 662 eur v čistom ak si takyto človek plati ubytovanie a žije sam a zapalti 300 alebo 400 eur za ubytovanie vysledok je že mu ostane 262 alebo 362 eur na život ...podla teba to nie je chudoba ? :P

01.12.2015 | libertarian

@@@ :
Doteraz mnohí hlupáci ešte pracuju, aby bolo z čoho živiť sociálkových.
Ak sa tí ostatní, doteraz pracujuci, rozhodnú ísť na sociálku, tak potom uvidíš, ako to tu bude vypadať. To potom uvidíš, ako vyzerá chudoba.

A fico bude platiť namiesto socialky, zo svojich úspor ???
Uff ..... , dovediem mačku, nech s tebou pokračuje.

01.12.2015 | @@@

socialkovych ?...skor firmy a podnikatelov ved tie ročne zoberu od štatu na dorznych doctaciach a pod . veciach viac ako všetykch 300tisic ludi na socialke :P

01.12.2015 | Motylx

Preto je problém štát a firmy, podnikavci, paraziti pricucnuti na štát, dotácie.
Nie živnostníci a podnikatelia.
Už by bolo načase, aby si sa to naučil rozlišovať.

01.12.2015 | IvanPe

To nemoze, zboril by sa mu jeho svet z karat.

01.12.2015 | @@@

tak prečo ti tvoji živnostnici a podnikatelia tie dotacie neodmietnu ? :P ...koľky beru dotacie na pracovne miesto a pod ...prečo to neodmietnu ? :P

01.12.2015 | Motylx

Predstav si takú neuveriteľnú vec, že existujú živnostníci a podnikatelia, ktorí nevyužívajú dotácie a ešte neuveritelnejsiu, že existujú dokonca takí ktorí odmietajú ponúkať svoje služby štátu. Nepoberaju dotácie a nespolupracuju so štátom.
To je čo?

01.12.2015 | @@@

ale stale využivaju štat ....či už je to že využivaju cesty ktore postavil štat že využivaju zamestnnacov ktorych vyškolil štat a aj to že ich ošetril čiže zdravotnictvo ....tvrdenia mi podnikatelia od štatu nič nevyuživaje je čista lož lebo pochybujem že maš po slovensku potahane vlastne cesty či dialnice :P

01.12.2015 | IvanPe

Tolko kolko skutocni podnikatelia platia statu tolko si ty pokope este nevidel. Staci ked dane a odvody zaplatia tvoje vzory: oligarchovia, a zahranicne firmy a prizivnikom sa vezmu davky. Budes vidiet tie prebytky, bolsevik.

01.12.2015 | @@@

priživnikom ?....mysliš socialne davky na to štat vynaloži 300 milionov eur ale narpiklad pre poľnohospodarov dotacie farmarov či zachovanie produkcie a ine nezmysli ohľadom len poľnohospodarstva štat vyhodi vyše 1 mld eur to nikomu neprekaža ...čo keby štat šetril tam ?....nedotoval pracovne miesta tak ako to robi teraz a pod :P....nedaval 200 milionov na kulturu či šport a cirkvy :P

01.12.2015 | oko

ultrazavinac a ty si co za darmozraca? lebo uz si tam zaklasifikoval hadam vsetkych.
stavim sa ze sedis po prvom neuspesnom semestri v byte rodicov a cakas pri telke kym pridu z prace aby ti uvarili.. alebo??

02.12.2015 | @@@

čo ty si farmar ?....si sa tam našiel ? :D

01.12.2015 | LPB

Podnikateľ potrebuje/chce čo najlacnejšiu pracovnú silu. Dá na plac ponuku za 400, teda za minimálku. Prihlási sa 100 záujemcov. Vyberie si dvoch. Vláda zruší minimálku. Podnikateľ prepustí tých dvoch a vyhlási konkurz. Príde 50 záujemcov. A začína sa. Kto pôjde za 380? Ruky zodvihne všetkých 50 záujemcov, rátali s nižšou ponukou. Kto pôjde za 360? 45. Kto za 340? 40. Za 320? 35. 300 - 30. 280 -25... tak nejak?
Z toho všetkého hnoja, čo tu máme, mi minimálka vadí najmenej. Jej zrušením DNES by sa nič nedosiahlo. Začať treba zhora, nie zdola.

01.12.2015 | @@@

presne ako pišeš

01.12.2015 | @@@

presne ako pišeš ale autor žije v naivnej myšlienke že po zrušeni minimalnej mzdy začnu firmy zamestnavať viac ludi pričom ignoruje fakt že nastane tento jav ktory ti popisuješ a tento jav nasledne bude viesť k nižšej spotrebe

01.12.2015 | Roman Kanala

Tak dóbre no. Kto spotrebuje viac, úbožiak na sociálke so 63 eurami mesačne, alebo na minimálnej mzde 150 eur mesačne?

Ak je minimálna mzda 400 eur, tak všetci, ktorí toľko nedokážu vyprodukovať, sú nezamestnateľní. Trvale bez práce až do smrti, lebo minimálna mzda sa bude len zvyšovať a s ňou aj bariéra vstupu na pracovný trh. Tak dostanú sociálku a budú chodiť na nútené práce, kde nie sú ani odvody, ani nič. Namiesto aby tú prácu niekto urobil za mzdu, hoci minimálnu.

01.12.2015 | @@@

kde berieš istotu že pri zrušeni minimalnej mzdy dojde k tomu že začnu firmy zamestnvať viac ludi ?...toto je tvoja iluzia ktorej ti naivne veriš ... po zrušeni minimlalnej mzdy nastane len ten jav ktory popisuje vyšie ti čo prauju za mzdu blizsku minimalnej mzde budu prepusteny a nahradeny inymi za nižšiu mzdu ,nedôjde k zvyšeniu zamestnoasti takže nie tie tvoje že teraz beru 63 eur ale to že teraz beru 405 eur a potom budu robiť aj za 250 eur to je spotreba smerom dole ...nezamestnanosť to nezniži :P....tam nie je žiaden dôvod zamestnavať viac ludi lebo oni viac ludi nepotrebuju len potrebuju lacnejšich ludi :P

01.12.2015 | Roman Kanala

Až budú potrebovať ľudí veľmi, tak ich aj lepšie zaplatia. Stále to je lacnejšie, ako ich voziť z Rakúska na týždňovky a platiť im rakúsky tarif plus odlučné. Neobsadené pracovné miesta už niekde aj existujú a to je dobrý spôsob, ako tlačiť na rast miezd. Nie cez administratívne príkazy a zákazy, ktoré deformujú trh. Akonáhle bude zamestnávateľ potrebovať pracovné sily a nenájde ich, tak bude musieť zaplatiť viac. To je prirodzený spôsob a trvalý spôsob. Nie cez ficoviny.

Na Švajčiarsku po švajčiarsky nie je zákonom určená minimálna mzda, ale napríklad Lidl platí pokladníčkam 4 tisíc mesačne. Inak by ich nezohnal. Vo Švajčiarsku je viac pracovných miest, ako pracovníkov a preto musia lanáriť cezhraničných a imigrantov.

01.12.2015 | @@@

tie volne pracovne miesta čo su na slovensku a nie su obsadene su často prave tie kde chyba je vo vedeni ktore si urobili zo zamestnancov otrokov a ti odmietaju v takych prišernych podmienkach robiť po dalšie to su pracovne miesta často v okolo bratislavy kde je nezamestnanosť ovela nižšia ale aj napriek tomu je snaha tych firiem zamestnvať za nizsky plat ak zrušiš MM v regionoch kde je vysoka nezamesntnanost tak prave tam na to najviac doplatia ...vysledkom celeho toho bude ešte viac prehlbenie chudoby v regione a dalšia ešte väčšia masova migracia ale nie na do Ba ale mimo uzemia slovenska čo slovensku nepomože potom taky ludia ako ti budu nariekať že nema kto robiť na dôchodky ale vy sami ste toho pričinou

....pišeš o švajjčiarsku že tam minimalna mzda nie je ...a čo taliansko ani tam nie je minimalna mzda a juh talianska obrovska nezamestnanosť aj napriek neexistujucej minimalnej mzde to iste vychodne nemecko donendavna ani v nemecku nebola minimalna mzda a vo vychodnom nemecku ovela vyššia nezamesnanosť a masova migracia do zapadneho nemecka aj v taliansku migracia z juhu na sever ....to tvoje zrušenie MM len prehlbuje regionalne rozdiely ...to že v jednej krajine to funguje možno aj kvoli tomu že je tam vplyv inych faktorov neznamena že to je liek na slovensko :P

01.12.2015 | libertarian

Nechceš si pokecať s mojou mačkou ??? Dovediem ju k PC.

Určite plodnejšie ako so @@@

01.12.2015 | @@@

no jasne ...tak prečo nevysvetliš že prečo v taliansku či vo vychodnom nemecku kde nebola minimalna mzda neznižilo ani nezamestnanosť a ani nezvyšilo platy ...juh talianska ma ovela vyššiu nezamestnanosť a ovela nižšie platy ako na severe a aj tak tam žiadna MM nie je ...ale ja viem tebe ide len o to aby sa na slovensku zrušila MM a potom mohli robiť presne to čo bolo vyššie napisane čiže znižovať platy a nariekať prečo tu nie je spotreba ako v nemecku :P ....

01.12.2015 | IvanPe

Kedze viem, ze tento argument trapi vacsinu zavislakov tak odpoviem:
Preto lebo MM na Slovensku je porovnatelna s priemernym prijmom na obyvatela (hovorim o cistom prijme nie o hrubej mzde) a takmer rovnaka ako priemeny dochodok.
Ak by mala byt MM porovnatelne vysoka ako v krajinach kde uvadzas a nemala mat vplyv na zdanitelny zisk, potom by musela byt pod hranicou biedy, alebo priemerna mzda by musela byt ...
No a ze co by stalo keby nebola? Na zaciatku by mzdy (tie nizke) este klesli a potom ako by o pracu prisli flakaci a neschopni, by zacali prijmy rast. Ale to by sa dalo dosiahnut aj vyskou nezdanitelneho prijmu napr na uroven 600€/ mes. Potom by mzdy zacali rast.
Ked ten tvoj bolsevik prestane zdierat vlastnych potom je sanca. Ale iba ak zacnete makat, tak ako to musite robit v Anglicku, DE, ci Irsku. Lebo nejde o to aku mas vyplatnu pasku ale kolko ti z toho co mas dostat nakoniec zostane.
Potom by skoncili aj vasi vysneni oligarchovia ako vzor zivota z prizivnictva.
Toto nie je vyzva do diskusie, preto na dalsie tvoje texty nebudem odpovedat a radsej poprosim libertariana o tu macku.

01.12.2015 | @@@

ako zas len vyhovorky ....keby na sloensku sa zrušila MM tak nastane presne to čo bolo hore popisane a nedôjde k žaidnemu rapidnemu poklesu nezamesntoasti a o raste mzdy možu ti ludia len snivať dojde len k dalšiemu vystahovalectvu kvoli ktoremu už dnes slovensko trpi lebo z toho ti ludia pracuju v zahrnaiči zarobia si ale štat a vlastne ani region z ktoreho pochadzaju nič nemaju .....tvoja naivna myšlienka zušme pre podnikatelov dane ...ok tak ich zrušme a čo dalej na koho sa potom budete vyhovarať že podnikatelom rastu vily a luxusne auta ale ludia sa maju hrošie a horšie USA je pekna ukažka toho po čom ti volaš obrovsky rozdiel medzi boahtymi a chudobnymi a tebe ide najmä o to ešte viac prehlbiť rozdiel medzi bohatymi a chudobnymi ved podla tvojho idealistickeho kapitalizmu to tak ma byť :D :P

01.12.2015 | Motylx

Minimálnu mzdu na Slovensku poberajú asi 3% pracujúcich.
Jej zvyšovanie, znižovanie nič nerieši.
Jej hlavným mínusom je, že ZAKAZUJE ľuďom pracovať za menej ako je minimálna mzda.
A TO je choré.
Aby štát zakazoval ľuďom pracovať.
Kedy to konečne pochopíš?
Štát zakazuje a prikazuje.
A väčšinou, podľa mňa vždy je to na ho. no.

01.12.2015 | @@@

že zakazuje ...ukaž mi jedneho jedineho človeka ktory chce pracovať za menej ako MM ....toto nie ej o zakazovani ale o vyj.abanosti slovenskych podnikatelov ked tich ludi donutia pri takejto vysokej nezamesntosti pracovať za tak malo ....ti čo neboli ochotny tak pracovať odišli do zahraničia a tam ich mame v statisicoch prave kvoli tym nizskym mzdam a ty to ešte viac chceš prehlbiť ...potom ked odijde polovica slovenska do zahrnaičia potom ti už bude dobre ?...čo potom vymysliš , taky si ako pravica potom kecy že nebude na dôchodky dajte prachy mojim kamošom z dss-iek a oni vam ukažu o 30 rokov zazrak :D :P

01.12.2015 | Motylx

No zakazuje.
Nesmieš zamestnať nikoho za menej ako za minimálnu mzdu, inak ti hrozí postih.
Takže zakazuje.
Si sprostý?

01.12.2015 | Motylx

Je tam sankcia do výšky 100 000 €.
Stačí?
Trulo.
Zakazuje.

01.12.2015 | @@@

ja som hovoril ukaž mi jedneho jedineho človeka ktory chce pracovať za menej ...taky ani neexistuje či si to ty sam ? :P

03.12.2015 | Motylx

Radšej bude sedieť na zadku za 62 €?
Možno ty áno.

01.12.2015 | IvanPe

Za menej ako MM: vacsina zivnostnikov, ktori podla tba dostavaju dotacie.
Bolsevik.

01.12.2015 | @@@

ved ked to chcu :D....ty po tom volaš :P

01.12.2015 | IvanPe

Tak vidis zavinac sam si sa urobil. Tomu hovorime DIY.

01.12.2015 | @@@

lenže ja pišem o zamestnacoch nie o živnostnikoch :P...

02.12.2015 | Motylx

Ty píšeš najmä hlúposti.

01.12.2015 | LPB

"Vo Švajčiarsku je viac pracovných miest, ako pracovníkov..."
Lenže na SK je to presne opačne. A v obludnom (ne)pomere. Výnimkou je možno BA.

Ja rozumiem všetkým tým argumentom proti MM. Kedysi som mal podobný názor. Nerozumiem, prečo sa o tom dokážete toľko hádať, prečo je pre vás práve toto také dôležité. Je kopec dôležitejších problémov v tomto bordeli.

Viete koľko byrokratov nerobí prácu hodnú ani 1 (jedného) eura? Naopak, prekážajú ostatným.
A keď už sme pri tých chudobných, aby sa nezamestnateľní toľko nemnožili, prečo neobmedziť podporu detí na max 3. Kým bude počet obyvateľov klesať, potom iba 2.

01.12.2015 | Roman Kanala

Vidím, že diskusia sa znovu vyvíja ako obyčajne - o fazuľkách. Každý si nástojčivo opakuje svoje.

V článku však pointa bola inde. Sociálne dávky vznikli v inom spoločenskom a kultúrnom kontexte. Vo Švajčiarsku bol štátny dôchodok v 1947 novinkou. Bola síce jedna z požiadaviek generálneho štrajku 1918, ale implementácia 1. piliera (priebežného) trvala 30 rokov. Druhý pilier (kapitalizačný) je polo-súkromný, lebo ho riadili cechy a obce vo vlastných pokladniach od 19. storočia. Povinným sa stal až v 70-tych rokoch. Sociálne dávky sú tiež pomerne nový "vynález". A do toho prišla masová imigrácia, ktorá úplne rozhodí pôvodne nastavené parametre pre malý počet ľudí.

Vo Francúzsku je masové rozšírenie sociálnej asistencie od príchodu socialistov s Mitterrandom. Predtým boli Francúzi viac-menej sebestační, no dnes je už každý poberateľom nejakej dávky. Detské prídavky, príplatok na bývanie, na energiu, na vzdelávanie, na rekreáciu, atď atď. To je tak rozhasené, že stačí sa namnožiť, hodiť sa na sociálku a dávky a prídavky stačia na pohodlný príjem, kým deti neodrastú. Alžírsko bolo kedysi francúzske, pol Afriky tiež, takže moslimská prítomnosť datuje od 50-tych rokov. Dnes je to 3. generácia. Ale stále v getách a stále bez životnej perspektívy. Vďaka podpore veľa voľného času na neplechu.

Podobne to je v koloniálnom Belgicku. No a v Nemecku je tu nový jav, dobrovoľné masívne zamorenie záhrady burinou, ktorá ešte len začne klíčiť, rásť a množiť sa. Problémy sa zatiaľ len predvídajú.

Toto sú tie ozajstné problémy. A do budúcnosti len porastú.

01.12.2015 | @@@

a čo usa ...tam je socialne zabezpečenie mizerne a aj napriek tomu tam maš štvrte ked by si sa ani ty neopovažil v noci vkročiť ...ale ved to je taka kapitalisticka krajina taka užasna ktoru treba nasledovať ved aj mi chceme take geta a rkiminalistu aka je v usa všakže ...hlavne že nebudeme mať zdravotne poistenie takže v pripade možme skapať aj na ulici ale všetko ok lebo toto je kapitlaizmus alebo skôr tvoja utopia kapitalizmus kde si naivne mysliš že kapitalizmus je ten najdokonalejši system pod slnkom a nevidiš ake zlo medzi ludi zanechava :P

01.12.2015 | IvanPe

Vek dozitia v usa je takmer rovnaky ako na Slovensku, uz ked sme pri tom zdravotnom poisteni a je o cca 7 rokov dlhsi ako bol za tebou zboznovanom socializme. O zivotnej urovni ani nehovorim. A ty na Lunik 9 tiez nevkrocis.

01.12.2015 | @@@

čo by som nevkročil nie som taky zbabelec ako ty ....a po dalšie kde ja pišem o socializme ...a ešte ked si to spolmenul tak ty provnavaš to čo bolo pred 26 rokmi s tym čo je dnes ešte nezabudni napisal ako jeden my minule napisal že koľko ludi vtedy malo počitač či mobil :D :D :P

01.12.2015 | IvanPe

nepi a nebude ani zlo

01.12.2015 | oko

konecne nieco mudre v tejto inak uboho onanistickej diskusii

02.12.2015 | Motylx

Hlavne, že ty si sem prispel svojim myslienkovym ejakulatom.
Ty onan.

02.12.2015 | oko

tak som ti trafil do temy, tomuto rozumies;) konecne

03.12.2015 | Motylx

Okrem osobných invektiv som nenašiel v tvojich príspevkoch nič.
Ani jeden argument.
Pomýlil si si diskusiu.
Mal by si sa aj so zavinacom vrátiť do topiek.
Onan.

02.12.2015 | Motylx

Len si zopakoval, že problémom je sociálny štát.
V tom zmysle, ktorý každý pozná.
Sociálny štát v zmysle, ktorý ponúkaš ty, je minimálny štát.
Najlepšie žiadny.
Len zbytočne vnasas zmätok do pojmov.
Tak ako libertarian, neviem načo je to dobré.
Aby si si pomasiroval ego, že si prišiel s niečím novým?
Neprišiel.
Tá myšlienka tu už dávno je.
Menej štátu.
Najlepšie žiadny.

02.12.2015 | @@@

maš pravdu ...žiaden štat !!!!.....slovensko to potrebuje na vytriezvenie :D

01.12.2015 | salamoon

to poslite na ten web menejstatu (viacoligarchii) ci ako sa to vola.. tam vam to aj o-Like-uju

03.12.2015 | Agát4

Kanala sa štylizuje do polohy teoretika, pritom vyprodukoval zlátaninu, niečo ako fašírku, do ktorej pomlel všetko čo ho napadlo (neoliberálnu ekonómiu, sociológiu, marxizmus, islam, minimálnu mzdu, Fica, Mečiara, Písmo sväté, triedny boj, inkvizíciu, fašizmus) a to všetko v nádeli, že keď to okorení dostatočnou dávkou antiľavicového blenu, dostane to správnu chuť.
Keď sa inteligent vyjadruje k nejakému problému, mal by ho jasne definovať. Kanala nezačína definíciou sociálneho štátu, ale kritikou ľavice. Lebo o to mu predovšetkým ide. Pritom sa snaží navodiť u čitateľa dojem, že ide o nepodarený ľavicový projekt. Ale prvý kto tento projekt realizoval bol Otto von Bismarck v roku 1880. Nebolo to z altruizmu. Cieľom zákonov o sociálnom poistení bolo zabrániť sociálnym nepokojom, "vyvolať v širokých masách nemajetných umiernené psychické rozpoloženie".
Pojem sociálny štát je veľmi široký a neohraničený. Rôzne systémy sociálneho štátu zabezpečujú občanov proti rovnakým rizikám (nemoc, úraz, nezamestnanosť, materstvo, staroba), ale pomocou rôznych inštitucionálnych štruktúr, v rôznom rozsahu a rôznymi formami financovania. Závisí to od toho, aké politické predstavy (konzervatívne, liberálne, sociálnodemokratické) motivujú sociálnu politiku.
Neoliberálom však nejde inú formu sociálneho štátu, ale o jeho likvidáciu. Preto sa prehnane zdôrazňuje zneužívanie sociálnych dávok, kriminalizujú sa sociálne potrebné osoby, šíri sa všeobecné podozrievanie. Kanala tvrdí, že ľavica si definovala nevykonateľné práva, ako právo na prácu, ale to je predsa zakotvené v článku 23 Všeobecnej deklarácie ľudských práv!
"Nízke zdanenie práce, plná zamestnanosť a dočasná pomoc pri životnej nehode" je takou verziou, ktorú zrejme preferuje Kanala. Ale je to reálne? Plná zamestnanosť? Veď v EÚ je vyše 20 miliónov nezamestnaných. Technologický pokrok spôsobí, že pre veľkú časť populácie nebude práca. (Od 90. rokov pozorujeme, že rast HDP neznamená aj rast pracovných miest). Bude život takejto spoločnosti dlhodobo udržateľný? Neviem o tom, žeby neoliberáli mali odpoveď na tento kardinálny problém!
J. Stiglitz povedal, že ekonomický vývoj sa nesmie oddeľovať od sociálneho pokroku. Žiaľ, vplyv neoliberálnej dogmy a strach z politického posilnenia ľavice bráni európskym elitám urobiť čokoľvek čo by bolo rozumné.

03.12.2015 | Motylx

Bismarckovym cieľom bolo iba vyhrať voľby a okradnut ľudí, pritom im naslubovat hory doly.
Urobil to isté, čo robia všetci zmrdi až dodnes.
Socializmus vždy a všade skapal.
Ak bude aj zahalený v demokratickom plášti, aj tak zákonite skape.
Žiadne európske elity neexistujú.
Existujú len nikým nevoleni zmrdi.
A takíto zmrdi nikdy nič rozumné, či prospešné pre ľudí neurobili a neurobia.
Zmrdov zaujímajú len vlastné ega a brucha.
Čo to tu dristas, bolsevik.

03.12.2015 | libertarian

agat :
"kriminalizujú sa sociálne potrebné osoby, "
- prosím, vysvetli mi, KOMU sú potrebné tie socialne nepotrebné osoby ???

Keď som pred pár týždnami staval , betonoval plot pri dome, potreboval som prácu 3-4 obecných dlhodobo nezamestnaných "potrebných" osôb. Vtedy boli POTREBNÍ pre mňa. Ponukal som štyri eurá na hodinu. Neprišiel nik, pretože museli oslavovať akésy meniny kohosi z nich. Mohli byť potrební - ale boli nepoužiteľní, teda nepotrební. Ďalej žiju zo socialistických dávok, na ktoré prispievam danami aj ja.

/././././.
Tvoje reči sú pekne znejucou propagandou. Realita je výrazne odlišná, pretože tá propaganda može ohlupiť ľudí, ale nevyprodukuje žiadne hodnoty ani nič nevyrieši.
Je až neuveriteľné, ako sa tie komunistické bludy z čias toho predošlého komunizmu pretransformovali do dnešného bruselského komunizmu. S vedomosťami z bývalého marx-leninizmu by som kludne mohol robiť šéfa ideologickej komisie v bruselskom štábe EU. Stačilo by vymeniť 3 - 4 používané pojmy.

03.12.2015 | @@@

ona piše dobre ....skor chyba je v tebe ....presne ako tam je napisane všetko je to vysledkom zabranenia socialnym nepokojom ...ked regan v 80tych rokoch zniči americky socialny system nasledovala vysoka kriminalita v roku 1980 bolo v usa len cca 500tisic väznov dnes ich tam je 2,3 miliona ....kriminalista a vraždy vyletili vysoko hore ....vo washinghtone bolo ešte v roku 1985 25 vražd na 100tisic obyvatelov v roku 1990 to vyletlo na 85 vražd na 100tisic obyvatelov ....dnes usa vydava ročne 70 mld dolarov len na chod veznic dalšie miliardy stoji posilnena policia či sudnictvo a dalšie vec je ešte ta že väznice su preplnene v niektorych štatoch ako kalifornia su väznice ktore boli postavene pre 2tisic ludi ale tesni sa tam aj 3,5tisic ludi lebo ich nemaju kde dať ....a toto ty chceš aj na slovensku ?....na slovensku sa da povedať že mame nizsky počet väznov a aj kriminalisti oporti USA mame 10tisic väznov ktory nas ročne stoja 150 milionov eur zatial čo na socialne davky ide ročne 300 milionov ....takže otazka koho chceš ty živiť ....nie je lepšie davať par drobnych pre najchudobnejšich aby nemuseli robiť kriminalistu alebo je lepšie mať vysoky počet väznov a zvyšovať štatne vydavky pre väznice sudy či policiu čo v konečnom dôsledku bude znamenať vyššie vydavky ako vydavky na scoialne davky :P

03.12.2015 | IvanPe

Agat.
Kanala porovnava narokove spravanie imigrantiv s narokovou ekonomikou EU. Nachadza v tom spolocny menovatel a oznacuje ho ako akusi formu socialneho statu, v ktorom ma kazdy narok (a asi aj pravo) mat sa dobre. To sa snazi porovnat so zriadenim kde sa ma kazdy tak dobre ako sa chce mat, pokial k tomu aj nejak prispeje. Za dozorcu ktory dozera na dodrziavanie pravidiel povazuje stat a CB, ktore sa tycia nad ludmi ako bozie stvorenie (super ego).
Chapem tvoje rozhorcenie, od Kanalu by si ocakaval, ze ti da vsetko na podnose a ty sa len oportunisticky zrealizujes.
A tak ti neostava nic ine iba vytiahnut jedinu vec, ktora ti nieco hovori. Ale nie preto lebo by si vedel o com ale su toho plne media a tak si sa stal dalsim "profikom".
Stiglitzov socialny pokrok, teda nepokoje unudenej chudoby, je len preoblecena narokova ekonomika vyzadujuca aby sa o obcanov staral stat, ktory uz nema byt dozorcom, ale priamo vykonavatelom, korektorom prirodzeneho vyvoja, ktory by inak odstranil vsetko co sa neprisposobi. A kedze vladne demokracia, tak si ludia volia narok mat sa dobre.
Ja sa toho nebojim, iba viem, ze ten bolsevicky bullshit skonci vo chvili, ako stat nebude mat z coho tie naroky uspokojovat. A kedze vacsina obcanov nerobi nic, teda neplatia dane, tak viem koho bude stat nahanat.
Europska lavica ma len jeden problem, jej volici nemaju peniaze.

03.12.2015 | @@@

To sa snazi porovnat so zriadenim kde sa ma kazdy tak dobre ako sa chce mat,......toto je aky system ?...toto je len tvoja utopia? ?? !!! hahaha

03.12.2015 | Roman Kanala

Pre Agát4: Vedecoviny majú povinnú rigidnú štruktúru, niečo ako vymedzenie problematiky, prehľad literatúry, vedecká otázka, metodológia, hypotéza, dáta, dôkaz, výsledky, záver a zhrnutie. Vedecoviny sú systematické a vyčerpávajúce, lebo prioritou je objektívne a úplné pokrytie problému.

Blog je voľnejší žáner, kde sa vypichne nejaký problém, ktorý stačí popísať, aby bolo jasné, že existuje. Riešenie môže byť načtnuté, alebo ani nie.

Výlevy anonymných ušmudlaných psíkov majú tiež nejaké charakteristiky: začínajú a končia oštekávaním osôb. Ako toto Vaše dielko.

Témou môjho blogu neboli dejiny sociálneho štátu, ani jeho alternatívne definície, hoci sa okolo toho cez celý text motám. Témou bola ľudská sloboda a zodpovednosť, o ktorú sociálizmus a islamizmus človeka pripravuje. Najprv im berie nástroj, ktorým je kritické myslenie, ktoré je zakázané. Potom im berie prostriedky realizácie, lebo ľudí vtláča do umelej chudoby a stavia bariéry, aby sa z nej nedalo dostať. A napokon spracovaným fanatikom ponúka náhradné riešenie zástupného problému: triedny boj, násilie, džihád. Sociálizmus je podhubím islamizmu. Sociálne getá sú semenišťom radikalizácie. O tom je môj text.

A také niečo nájdete len na eTrende. Všade inde by mi to scenzurovali.

03.12.2015 | @@@

socialne experimenty sme tu mali za druhej dzurindovej vlady a pozri ako aj dopadli katastrofou ....ale ty sa nikdy nepoučiš lebo ani nechceš si zaslepeny presne tak ako ti o ktorych pišeš :D :P

03.12.2015 | Ivan Schultz

Dávam na zváženie len vo veľmi hrubých číslach.
Z asi 5,4 milióna občanov SR poberá nejakú formu mzdy za vykonanú prácu asi 2,4 milióna a poberateľov akýchkoľvek sociálnych dávok a dôchodkov je asi 1 milión.
Pracujúci, ktorí tvoria asi 45% z populácie, sanujú svojou prácou okrem seba aj potreby detí, nevládnych, chorých, starých..., t.j. potreby aj zvyšných 55% populácie.
Pracujúci znášajú zdanenie svojich príjmov aj výdajov aj majetku na úrovni asi 70%. Na seba, svoje deti a iné nimi zaopatrované osoby im ostáva len asi 30% finančného majetku, použiteľného na skutočne trhovú tovarovo – peňažnú výmenu.
Nepracujúci poberatelia dávok a dôchodkov majú tiež zdanený majetok, dane platia tiež pri každom nákupe...
Do rozpočtu „sociálneho štátu“ prispievajú aj právnické osoby.
Viac http://cenastatu.sk/

Ale socialistom je nemožné vysvetliť, že keď pracujúceho človeka pripravia o 70% jeho príjmu, je to to isté, ako keby ho každý mesiac prinútili 22 dní odrobiť len za misu šošovice a nocľah.
Nepochopia, že fungujúca ekonomika so zdravými, prirodzene vyváženými ekonomickými vzťahmi potrebuje ekonomického suveréna na najnižšej možnej úrovni, a tou je ekonomicky slobodný občan.
Ekonomicky slobodný človek nie je ten, kto každý mesiac musí odpracovať 22 dní nútených prác.

Znova odporúčam krátky zoznam (neúplný) útlych knižiek, ktoré sú písané jednoduchým štýlom:
John Stuart Mill – O slobode (1859)
Frédéric Bastiat – Čo je vidieť, čo nie je vidieť (1863)
Friedrich Nietzsche – Súmrak modiel alebo Ako sa filozofuje kladivom (1888)

03.12.2015 | @@@

a tvojim cielom je čo ? ....zaviesť povinnu eutanaziu pre dôchodcov ? :D

03.12.2015 | IvanPe

Cisla su este horsie, totiz iba cca 1,4 M tvoria zisk, ktory je prijmom statneho rozpoctu. Zvysok je transfer, stat za svojho zamestnanca vezme dane zo SR a ked ich odvedie tak ich tam len vrati. Rozdiel je nula. Takze v skutocnosti je ten pomer 1,4:5,4.
Inak suhlas.

03.12.2015 | Roman Kanala

No a v tomto kontexte Fico zvýši minimálnu mzdu na vyše dvojnásobok od 2007, keď bola ešte 180 eur, dnes 400. Tým sa prídá nejaké to percento-dve na nezamestnanosti.

Nečudo, že je Fico proti moslimom. Cigáňov nemožno vyhostiť, inak by už boli za hranicou. Aby ostalo na rozkradnutie pre svojich.

03.12.2015 | @@@

a ty prečo nepracuješ za minimalnu mzdu ked to inym chceš nanutiť aby pracovali za menej ? :P

Listy z Ženevy

Listy z Ženevy
  • Počet článkov: 133
  • Priemerná čítanosť: 2712
  • Priemerná diskutovanosť: 22
  • RSS blogu

O blogu

Roman Kanala - fyzik, inžinier, ekonóm, žije a pôsobí v Ženeve.